1.3. Визначення азимута на місцевості і на карті за допомогою рідинного спортивного компаса. / 1.4. Поняття масштабу. Вимірювання відстаней на місцевості і на карті.
- Як знайти азимут на місцевості?
- 1.4. Поняття масштабу. Вимірювання відстаней на місцевості і на карті.
Для зручності роботи в польових умовах рідинний компас розміщений на прозорій пластині, обладнаний кутовою шкалою, міліметрової і масштабної лінійками, іноді лупою для читання дрібних деталей карти.
Як знайти азимут на місцевості?
За допомогою такого компаса зручно визначати азимут на будь-який місцевий предмет.
Для цього потрібно направити пластину компаса на предмет, азимут на которийми хочемо виміряти. Потім, не збиваючи положення пластини, обертати колбу компаса, поки нульова відмітка шкали НЕ совпадетс північним кінцем стрілки. Осьова лінія пластини компаса буде показувати на шкалі значення шуканого азимуту.
Вимірювання азимута по карті проводиться ще простіше.
Потрібно розташувати пластину на карті так, щоб край пластини розташувався у напрямку вимірюваного азимута. Потім, не зрушуючи пластини, необхідно повернути колбу компаса так, щоб лінії, нанесені на її нижню сторону, були паралельні північним лініях карти, а нульова відмітка шкали була направлена в сторону півночі. Осьова лінія пластини компаса буде показувати на шкалі значення шуканого азимуту.
Пам'ятайте! При вимірюванні азимута на картене потрібно звертати уваги на магнітну стрілку.
Справа в тому, що при вимірюванні азимута по карті досить мати тільки транспортир, компас НЕ нужен.Ведь необхідно виміряти кут між двома лініями - напрямком на предмети севернойлініей карти.
Інша справа на місцевості, де ніхто не намалював для нас північних ліній, і нам необхідно скористатися допомогою магнітної стрілки.
Як використовувати азимут в спортивному орієнтуванні та спортивної радіопеленгації, ви дізнаєтеся трохи пізніше. Але кілька прикладів ми все ж розглянемо.
Наприклад, нам необхідно нанести на карту заводську трубу, розташовану на іншому березі річки. Стоячи на розвилці, ми виміряємо азимут на трубу. Потім візьмемо карту, покладемо на неї компас так, щоб край пластини проходив через нашу розвилку. І не збиваючи положення капсули, повернемо компас так, щоб лінії на дні колби стали паралельні північним лініях стрілки, а 0 ° був направлений в сторону півночі. Потім тонким олівцем проведемо по пластині компаса лінію за річку.
Тепер пройдемо по дорозі півкілометра до будиночка лісника. Стоячи біля рогу будинку, повторимо наші дії.
Наші лінії перетнуться в деякій точці на іншому березі річки. І ми сміливо можемо намалювати там умовний знак заводської труби.
Розглянемо тепер інший приклад.
У сосновому бору, розташованому неподалік від нас, є лісове озеро дивної краси. Але, на жаль, до заповідного фонду озера немає доріг. Тільки старожили та лісник можуть його відшукати. Але у нас є карта. Виміряємо азимут від будиночка лісника на озеро по карті. Потім візьмемо компас в руки (не збиваючи положення капсули) і, направивши пластину вперед, повернемося разом з компасом так, щоб стрілка показала на 0 °. Нам залишається рухатися у напрямку пластини, стежачи, щоб стрілка весь час показувала на 0 °. Тоді ми дойдемдо заповідного озера.
Завдання для самостійної роботи.
- У дворі визначте азимути на різні об'єкти.
- Покажіть об'єкт, на який вказує заданий азимут.
- Визначте азимути на різні орієнтири по карті.
- Визначте, на який КП (Контрольний пункт - червоно-біла тригранна призма з розміром кожної сторони 30 × 30 см. Обозначаетсяна карті кружечком і устанавліваетсяна місцевості) вказує заданий азимут.
- На карті з безліччю КП з'єднайте КП в соответствиис зазначеної ланцюжком азимутів.
- Запишіть ланцюжок азимутів для руху по заданому маршруту.
- Розставте у дворі КП. Пройдіть по маршруту, заданому ланцюжком азимутів, запишіть номери КП.
- Рухаючись від КП до КП в заданому порядку запишіть ланцюжок азимутів.
- Написав Олексій Абрамов kontur.tk
1.4. Поняття масштабу. Вимірювання відстаней на місцевості і на карті.
Згадаймо матеріал параграфа 1.2. Там говорілосьо найважливіші властивості карти. Одне з них було записано: всі об'єкти на карті зменшені у порівнянні з відповідними об'єктами місцевості в однакову кількість разів. А у скільки ж разів карта зменшена в порівнянні з місцевістю? Напевно, різні карти зменшені по-різному. Величина, що характеризує ступінь зменшити масштаб карти, називається масштабом.
Масштаб карти - це дріб, у чисельнику якого стоїть одиниця, а в знаменнику - величина, що показує, у скільки разів зменшено об'єкти карти в порівнянні з відповідними об'єктами місцевості.
Масштаб карти вказується в зарамковому оформленні. Знання масштабу дозволяє нам вимірювати відстані по карті і переводити їх в расстояніяна местності.В прикладі, рассмотренномв попередньому параграфі, ми, рухаючись до лісового озера, не знали, скільки нам до нього йти. Раптом ми отклонілісьот азімутаі озеро давно вже позаду? Такого питання не виникло, якби ми, вимірявши відстань від будиночка лісника до озера по карті, розрахували яку на місцевості.
Чи потрібно вказувати на карті масштаб? А як інакше? Адже, якщо, масштаб не вказана карті, визначити відстань по карті неможливо.
Нехай масштаб карти становить 1: 15000. Це означає, що всі відстані місцевості зменшені при нанесенні на карту в 15000 разів. Отже, відстані, виміряні по карті, при перенесенні на місцевість повинні бути збільшені в 15000 разів. Кожен сантиметр карти становить 15000 сантіметровна місцевості або 150 метрів. Таким чином, для карти масштабу 1: 15000, 1 смна карті відповідає 150 метрамна місцевості, а 1 мм - 15 метрам.
Як перевести відстань, виміряний по карті, в відстані місцевості? Дуже просто. Потрібно відстань в міліметрах помножити на 15 (згадайте, адже 1 мм це 15 м) .І тогдами отримаємо відстань в метрах.
Зверніть увагу, що в значенні масштабу не вказана одиниця виміру (1: 15000). Це не случайно.Дело в тому, що немає ніякої різниці в яких одиницях вести ізмеренія.Хоть в попугаяхі слоненяти, як це робилося у відомому мультфільмі. Вираз масштабу показує, що 1 едініцана карті, будь то міліметр, сантиметр, папуга, відповідає 15000 таких же одиниць на місцевості (міліметрів, сантиметрів, папуг).
Для зручності роботи домовимося вимірювати відстань на карті міліметрах, а на місцевості метрах. Тоді для перекладу одиниць карти в одиниці місцевості можна скористатися таким співвідношенням:
Запишемо співвідношення у вигляді формули:
де - F (m) - відстань на місцевості метрах,
K (mm) - відстань по карті в міліметрах, M - знаменник масштабу.
Для особливо допитливих напишу про вимір масштабу. Припустимо, у вас є карта, масштаб якої треба виміряти. Вимірювання масштабу може знадобитися і при роботі з кресленнями, планами і схемами. Виміряти масштаб не просто, а дуже просто. Потрібно вибрати на местностікакой-небудь відрізок, такий, щоб його можна було однозначно впізнати і на карті. Виміряти довжину відрізка на місцевості, потім виміряти його по карті. Після чого необхідно привести результати вимірювання до однакової одиниці (наприклад в мм) і розділити результат вимірювання по карті на результат вимірювання на местності.Ето і буде масштаб в відедесятічной дробу.
Ну а якщо потрібно представити виміряний масштаб в традиційному вигляді - то довжину відрізка на місцевості, треба поділити на длінутакого ж відрізка на карте.І ми отримали знаменник масштабу - то, що пишуть після одиниці з двокрапкою. Швидше за все, через помилки у вимірі масштабу число буде не круглими його треба буде округлити до бліжайшегокрасівого числа.
Як знайти азимут на місцевості?
Як знайти азимут на місцевості?
А у скільки ж разів карта зменшена в порівнянні з місцевістю?
Раптом ми отклонілісьот азімутаі озеро давно вже позаду?
А як інакше?
Як перевести відстань, виміряний по карті, в відстані місцевості?