20. Закони суспільства і закони природи, їх подібності та відмінності.
Природа - природне середовище проживання суспільства у всьому нескінченному розмаїтті своїх проявів, що володіє своїми, що не залежать від волі і бажань людини, законами.
Суспільство - відокремитися від природи, але тісно пов'язана з нею частина матеріального світу, яка складається з індивідуумів, що володіють волею і свідомістю, і включає в себе способи взаємодії людей і форми їх об'єднання.
Відмінності суспільства від природи:
- творить культуру
- розвивається під впливом діяльності людей
Відмінності природи від суспільства:
- здатна розвиватися незалежно від людини
- має свої законами, що не залежать від волі і бажань людини
Подібність суспільства і природи - є динамічними системами.
Основні форми взаємодії суспільства і природи:
- природокористування - використання природних ресурсів з метою задоволення економічних і духовних потреб людини.
- охорона навколишнього природного середовища - збереження від забруднення, псування, пошкодження, виснаження, руйнування об'єктів природи.
- забезпечення екобезпеки - захищеність життєво-важливих інтересів об'єктів безпеки (особистості, підприємства, території, регіону і т.п.) від загроз, що виникають внаслідок антропогенної діяльності людини і стихійних лих екологічного характеру.
Взаємодія суспільства і природи розглядається в двох напрямках:
- 1. вплив (вплив) природи на суспільство:
- здатність природно-географічних умов прискорювати або сповільнювати темпи суспільного розвитку
- здатність природно-кліматичних умов впливати на такі сторони суспільства, як економіка, політика, соціальний лад
- здатність чинити негативний вплив на здоров'я людей (метеозалежність і т.д.)
- руйнівну дію катаклізмів (землетруси, повені, посуха і т.д.)
- 2. вплив суспільства на природу:
- виснаження надр
- забруднення Землі, особливо водойм, атмосфери промисловими відходами
- знищення рослинного і тваринного світу
- вирубка лісів
- застосування атомної енергії як у військових, так і в мирних цілях, наземні і підземні ядерні вибухи
Взаємозв'язок природи і суспільства.
Цей взаємозв'язок потрібно досліджувати з двох сторін:
- 1) Перша сторона визначається як історична. В даному випадку порушуються питання: - обставини виникнення даної зв'язку; - про основні етапи розвитку даної зв'язку; - Які перспективи розвитку зв'язку між природою і суспільством.
- 2) Друга сторона онтологічна. В даному випадку питання ставиться про сутність і основи зв'язку з цим і про її структурі. На сьогоднішній день природа і суспільство є двома складовими або основними елементами системи. Ця система визначається як соціоприродне. Взаємозв'язок природи і суспільства посилюється і розширюється і з кожним разом стає все більш актуальною. У той же час цей зв'язок і єдність все чіткіше структурується.
В даний час позначена більш менш чітко структура системи природа - суспільство. Яка структура даної системи: основними полярними елементами цієї структури є природа суспільства. Сполучними елементами цієї структури і її єдності виступають такі елементи.
- 1) Сама людина як біосоціальна істота;
- 2) Це екологічна природа;
- 3) ноосфера;
- 4) етосфера як особлива частина природи представляє з себе наукову, естетичну та етичну цінність.
Проблема взаємодії природи і суспільства належить до вічних проблем. Вона постійно актуальна, поки існує суспільство, по-новому постає і по-новому вирішується в кожну історичну епоху. З новою небувалою гостротою вона виникла і в наш час. Вже зараз людство стало головною силою в процесах міграції речовини та енергії на поверхні нашої планети, і ця тенденція буде наростати далі.
Всю історію можна в загальних рисах розділити на кілька основних етапів еволюції взаємодії природи і суспільства.
- 1. Найдавніший етап - характеризується безпосереднім присвоєнням і вживанням готових продуктів природи (збиральництво, полювання, рибальство, використання печер під житла).
- 2. допромисловому етап - екстенсивне зростання землеробства, розвиток ремесел, міст, гужового транспорту. До кінця періоду виникає просте товарне виробництво (мануфактури).
- 3. Промисловий етап - вік пара, електрики, ядерної енергетики. У господарський оборот було втягнуто величезні кількості мінеральних, органічних та інших ресурсів. Отримали бурхливий розвиток міста, засоби зв'язку, наука.
- 4. Етап початку техногенної цивілізації. Природні ресурси не є невичерпними. Технічна міць людства стає порівнянної з потужністю природних планетних стихій (вітру, води, природного теплового балансу). У XX столітті поняття про сферу взаємодії природи і суспільства стало в науці особливо актуальним.
Весь світ складається з вихорів енергій і природні закони описують те, як циркулюють ці вихори. Можна сказати, що закони створені Вічним і Єдиним Богом Всесвіту. А ось їх формулювання словами людської мови - справа складна і багаторівнева, так як мова дуже відносний і істину завжди передає в спотвореному вигляді. За порушення природних законів карає Природа і люди хворіють або страждають іншим чином - матеріально, фізично, психологічно.
Закони суспільства - це принципи, придумані різними товариствами, культурами, цивілізаціями. В одній країні за крадіжку садять до в'язниці на три роки, а в іншій, за таку ж крадіжку - на п'ять років.
Якщо в автобусі проїхати без квитка, то ніхто не захворіє, але якщо зустрінеться контролер, буде взятий штраф. За порушення законів суспільства карає соціум за правилами, прийнятим в даному суспільстві в дану епоху.
Основні закони природи і суспільства
Закони суспільства і природи