5.8. Податкові реформи 80-х років в промислово розвинених капіталістичних країнах [1990

  1. 5.8. Податкові реформи 80-х років в промислово розвинених капіталістичних країнах


5.8. Податкові реформи 80-х років в промислово розвинених капіталістичних країнах

Післявоєнний розвиток економіки (аж до середини 70-х років), що відбувалося в рамках ліберально-реформістських форм державного втручання в господарське життя, характеризувався відносно високими темпами зростання. Однак на рубежі 70 - 80-х років погіршилися умови виробництва, знизилася ефективність і прибутковість компаній, посилилися інфляційні процеси, загострилася конкурентна боротьба. Колишня кейнсіанська модель виявилася нездатною вирішувати нові завдання раціоналізації виробництва на базі нової техніки і технології. Більшість капіталістичних країн вжив заходів, які отримали назву консервативного зрушення в державному регулюванні економіки та спрямовані на перебудову взаємовідносин між державою і приватним сектором. В основу цих заходів була покладена теорія "економіка пропозицій".

Переорієнтація в економічному мисленні у зв'язку з вирішенням питань довгострокового економічного зростання в умовах науково-технічного прогресу породила нові підходи до оподаткування. На думку ідеологів консерватизму, "нейтральність податків" є найважливішою умовою вільних ринкових сил. У всіх капіталістичних країнах почався пошук вдосконалення податкової системи в напрямку вирішення протиріч між потребою в податкових доходах і можливістю їх одержання Цей процес особливо посилився в останні роки.

Для вдосконалення податкових систем в країнах - членах Організації економічного співробітництва і розвитку були створені спеціальні комісії. До завдань цих комісій входило забезпечення "горизонтальної соціальної справедливості" за допомогою оподаткування. З цією метою комісії розробляли заходи щодо розширення кількості оподатковуваних доходів і, отже, платників податків та усунення негативних соціально-економічних наслідків діючої податкової системи (відсутність стимулу до праці, заощаджень, накопичень, наявність величезних масштабів ухилення від сплати податків, існуюча складність оподаткування).

Відповідно до пропозицій комісій в сучасному капіталістичному світі проведені або знаходяться на стадії проведення податкові реформи або часткові заходи щодо зміни податків. Така синхронність податкових реформ свідчить про узгодженість економічної політики капіталістичних країн, обумовленої процесом інтернаціоналізації капіталістичного господарства. Податкові заходи ґрунтуються на концепції теорії "економіки пропозицій", одним з великих теоретиків якої є американський економіст А. Леффер. Виходячи з неї успіх відтворення залежить перш за все від рівня оподаткування, що впливає на поведінку економічних суб'єктів.

Податкова реформа диктувалася поглибленням кризи державно-монополістичного регулювання економіки і загостренням соціальних антагонізмів.

До 70-х років рівень оподаткування надзвичайно зріс. Частка податків у валовому національному продукті збільшилася. За 1960 - 1985 рр, вона підвищена: в Японії з 12,5 до 19,5%; в ФРН - з 22,7 до 24%; в Великобританії - з 24,9 до 31,4%. Значний рівень оподаткування досягнутий в результаті високих ставок прибуткового податку і податку на прибуток корпорацій, а також великого розширення об'єктів непрямого оподаткування. Це поряд з іншими причинами викликало зростання витрат виробництва і зниження норми прибутку. У корпоративному секторі економіки при абсолютному зростанні прибутку її норма знизилася за 1970 - 1983 рр. в США з 16,4 до 10%; в Японії - з 39,5 до 19,7%; в ФРН - з 18,9 до 11,6%; в Великобританії - з 9,2 до 4,3%. На думку ділових кіл і економістів капіталістичних країн, розширення державного втручання і особливо збільшення оподаткування негативно впливає на економічну активність, призводить до нераціонального розміщення продуктивних ресурсів.

До політичних причин, які викликали податкові зміни, слід віднести зростання невдоволення широких народних мас, які відчувають надмірний податковий тягар. Реальне тягар податків значно збільшилася в умовах інфляції в результаті знецінення наданих податкових пільг платникам за прямими податками, встановлених в фіксованих сумах, а також посилення прогресивний характер податкових систем, оскільки оподаткування доходу йде за вищими ставками при номінальному зростанні його у платників податків.

Надзвичайна заплутаність оподаткування в зв'язку з незліченними поправками, доповненнями, змінами і великою кількістю різних податкових пільг, а також величезні втрати скарбниці при стягненні податків в результаті малоефективного фінансового контролю вимагали перебудови податкової системи.

Модифікація оподаткування передбачає збереження в значній мірі в недоторканності рівня податкових доходів держави. Вона стосується насамперед видозмін форм і способів стягування податків, не зачіпаючи суті питання - рівня усуспільнення вартості необхідного продукту і вартості додаткового продукту.

Радикальні податкові реформи проведені в США, Великобританії, ФРН. Їх характеризують такі загальні риси.

1. Різко знижується прогресивність прибуткового оподаткування. Прибуткові податки з високою прогресивною шкалою оподаткування замінюються податками зі зниженою максимальною ставкою, яка зближується з мінімальною; зменшується кількість ставок. У США федеральний прибутковий податок з 14-розрядної шкалою ставок від 11 до 50% замінений новим прибутковим податком з двома ставками: 15 і 25%, причому 4/5 платників повинні платити за ставкою 15%. У Великобританії кількість ставок скорочено до двох і встановлені вони на рівні 25 і 40% (замість 33 - 83% в кінці 70-х років). Подібні заходи здійснюються в Японії, Італії, Канаді, Бельгії та інших країнах.

2. Скорочуються ставки податку на прибуток корпорацій. За останній час вони знижені в США з 46 до 34% (максимальна); в Японії - з 52,2 до 42%; в ФРН - з 56 до 50%; у Франції - з 45 до 42%; в Великобританії - з 50 до 35%; в Каналі - з 50 до 29%. Передбачається, що скорочення оподаткування прибутку юридичних осіб повинно стимулювати накопичення та інвестиції.

3. Розширюється податкова база шляхом включення в неї раніше що не підлягають обкладенню джерел доходу. У багатьох капіталістичних державах відмовилися від деяких податкових пільг для юридичних осіб з метою спрощення оподаткування; посилені податкові закони щодо платників, які допускають відхилення від сплати податків.

Монополії, вирішуючи питання про інвестиції, повинні нині виходити не з податкових переваг, а з загальних економічних показників ринку. У США скасовано податковий інвестиційний кредит, яким користувалися традиційні капіталомісткі галузі. Аналогічні заходи прийняті в Японії і у Франції.

Істотних змін зазнала в амортизаційної політики. Великобританія з 1984 р відмовилася від 100% -ного списання обладнання і будівель. У США передбачається деяке обмеження прискореної амортизації, введеної в 1981 р Терміни амортизації в деяких сферах господарства збільшені.

Національне бюро досліджень США вважає, що втрати компаній, викликані скасуванням податкових пільг, перекриваються значним скороченням ставок податку на прибуток корпорацій. Заходи по боротьбі з ухиленням від сплати податків спрямовані на посилення відповідальності платників податків перед законом за приховування доходів і несплату податків, а також на поліпшення системи контролю.

Однак політика спрощення оподаткування корпорацій шляхом зменшення кількості податкових пільг не є прямолінійною. Скасування одних пільг часто супроводжується введенням інших. У багатьох капіталістичних країнах проводиться зменшення внесків підприємств до фонду соціального страхування або їх повне скасування. Таку пільгу отримали підприємці Великобританії, Франції, Італії з метою стимулювання розширення виробництва і скорочення безробіття, як вважають зарубіжні законодавці.

4. Збільшується непряме оподаткування, що йде на зміну скорочення прибуткового податку і податку на прибуток корпорацій. Підвищення непрямих податків насамперед торкнулося акцизи, в тому числі податок на додану вартість. Цим заходом правлячі кола намагалися зменшити збиток, що утворився від зниження прямих особистих податків. Підскочили вгору ставки акцизів на алкогольні напої (в Великобританії, Франції, США), бензин (в Великобританії, Франції, ФРН), тютюнові вироби (в Великобританії, Франції, США), нафтопродукти (у Франції), а також збір за користування телефоном ( у Франції і в США). В Японії в 1989 р введений податок на продажу, який торкнеться послуги туристських і транспортних фірм, а також послуги видовищних підприємств.

Після другої світової війни виникла ідея введення податку на витрати замість прибуткового податку. Англійський економіст Н. Калдор вперше запропонував його, доводячи необхідність і переваги. У 1978 р в Великобританії до цієї ідеї повернулися знову. Англійська інститут фіскальних проблем в опублікованій доповіді рекомендував уряду замінити індивідуальний прибутковий податок і податок на прибуток корпорацій податком на витрати. Цей податок розглядався як вид прибуткового податку, оскільки він повинен стягуватися з частини, що йде на негайне споживання; інша частина доходу залишалася вільною від оподаткування і могла бути використана для капітальних вкладень. До переваг податку на витрати, на думку економістів, відносяться широкі контрольні повноваження, рівномірність оподаткування, так як кожен член суспільства платив би однакову суму податку.

В даний час в США, Великобританії, Швеції знову активно обговорюється питання про податок на споживчі витрати. Американський економіст У. Ендрюс, виступаючи на захист цього податку, вважає, що він усуне деякі елементи нерівності, що існують у вигляді різних податкових пільг за прямими податками, послабить ухилення від сплати податків і розширить можливості регулювання економіки.

Податок на споживчі витрати, підтримуваний економістами Заходу, є нічим іншим, як одним з видів регресивного непрямого оподаткування. Його введення торкнеться перш за все малозабезпечені верстви населення, доходи яких повністю або в більшій частині йдуть на споживання. Отже, для них цей податок виявиться важким.

Крім збільшення непрямих податків, деякі держави з метою розширення податкової бази включають в обкладання доходи, раніше звільнені від оподаткування, і скорочують відрахування з валового доходу. У США для збільшення доходу, що підлягає оподаткуванню прибутковим податком, відповідно до податковою реформою американський платник податків позбавлений права віднімати відсотки за споживчим кредитом, внески в пенсійні фонди і деякі інші витрати, якими користуються насамперед трудящі; скорочується також особиста знижка, якщо в сім'ї працюють двоє. Проведені заходи найбільше торкнуться доходи трудового населення капіталістичних країн.

Сучасна перебудова податкової системи має суперечливий характер. Податкові стимули мають певний позитивний вплив на економіку, знижені темпи інфляції. Однак такі негативні явища, як безробіття, структурні і екологічні кризи і інші, зберігаються. Трудящі, як показують оцінки економістів капіталістичних країн, мало що виграють від податкових змін, особливо незаможні. Податкові реформи не зачіпають сутності податків, яка визначається виробничими відносинами.






Новости