Адресно-аналогові пожежні сповіщувачі
Опубліковано в журналі «Системи Безпеки» № 6 за 2003 рік.
В.В. Овчинников
кандидат технічних наук
У процесі розвитку будь-якої техніки настає момент, коли необхідно призупинитися для того, щоб озирнутися і оцінити пройдений шлях, зрозуміти наше місце на ньому і визначити напрямки подальшого розвитку. На мій погляд, такий момент настав сьогодні в області створення технічних засобів пожежної сигналізації. Спробуємо простежити шляхи розвитку цієї техніки і систематизувати те, що створено.
ЗМІСТ:
1. Про класифікацію систем пожежної сигналізації
2. Історія розвитку
3. Чим визначається надійність системи сигналізації?
4. Один пожежний сповіщувач замість двох
5. Висновок
1 . Про класифікацію систем пожежної сигналізації
Питання класифікації систем пожежної сигналізації (таблиця 1) вперше порушено в нормах пожежної безпеки НПБ 58-97 «Системи пожежної сигналізації адресні», згідно з якими СПС за принципом отримання інформації про контрольований факторі пожежі поділяються на дискретні (порогові) і аналогові, а за типом зв'язку з сповіщувачем на адресні і неадресні. При цьому адресним, на відміну від неадресного, називається «пожежний сповіщувач, який передає на ПКП код своєї адреси разом з повідомленням про пожежу».Табл.1. Типи систем пожежної сигналізації і час їх розробки
Неадресні Адресні Порогові (дискретні) 60-ті роки 80-і роки Аналогові 2003р. 80-і роки
У порогових системах сигналізації сповіщувачі визначають перевищення контрольованим фактором пожежі певного жорстко встановленого порогу і передають на ПКП повідомлення про пожежу, при цьому відсутність сигналу вважається умовою нормальної роботи. Аналогові системи сигналізації - більш інформативні, вони проводять математичну обробку виміряної «кількісної характеристики контрольованого фактора пожежі» з метою отримання більш повної інформації про події, що відбуваються.
Питання про визначення аналогового сповіщувача сьогодні є предметом спору, тому зупинюся на ньому докладніше. Термін «аналоговий» відносять до еволюційних фізичним величинам на відміну від дискретних величин, що змінюються стрибкоподібно. Визначення для неадресних аналогових сповіщувачів сьогодні не наведено ні в одному документі. Для адресних аналогових сповіщувачів в НПБ 58-97 зазначено, що вони повинні передавати виміряний ними значення контрольованого фактора пожежі на ПКП, який проводить аналіз даних і приймає рішення про виникнення пожежі. Хочу звернути увагу на протиріччя останньої формулювання наведеного трохи вище визначенню адресного сповіщувача з тих же НПБ 58-97, де фактично сказано, що рішення про виникнення пожежі приймає сповіщувач.
Причиною спірної ситуації очевидно стало те, що визначення намагалися дати не системі сигналізації, а сповіщувача, тобто сповіщувач фактично розглядали як самостійну одиницю, у відриві від системи сигналізації, частиною якої він є. Якщо дивитися з позиції системи як нерозривного цілого, то питання про те, хто приймає рішення - ПКП або сповіщувач, не є принциповим моментом і не впливає на визначення аналогової системи сигналізації та, відповідно, сповіщувача. І дійсно, подивимося схему роботи аналогової системи сигналізації на рис.1. Вона однакова в обох випадках, і питання тільки в тому, де розташувати аналізатор. Сьогодні техніка дозволяє розташувати його і в сповіщувачі - і це дає можливість розвантажити лінії зв'язку від непомірних потоків інформації, збільшити їх перешкодозахищеність і швидкодію системи. Серед сучасних рішень можна знайти приклади систем, в яких аналізатор розташований в ВКП (ESMI, Honeywell), і в яких він розташований в сповіщувачі (Bosch, «інтерактивні сповіщувачі» системи Algo Rex фірми Cerberus).
Мал. 1.
Що стосується вимірювання «кількісної характеристики контрольованого фактора пожежі», то це роблять і порогові системи сигналізації. Відмінність їх від аналогових тільки в способі логічної обробки сигналу: простому, на перевищення порога, або більш складному, заснованому на спеціальних алгоритмах.
У зв'язку з вищевикладеним для аналогової системи сигналізації можна запропонувати наступне визначення: аналогової називається система пожежної сигналізації, в якій проводиться вимірювання кількісного значення контрольованого фактора пожежі і його логічна обробка по заданим алгоритмам з метою підвищення достовірності виявлення пожежі.
Звертаю увагу, що дане визначення відноситься не до сповіщувача, а до системи пожежної сигналізації. Насправді для нас важливим є виконання функції системою в цілому, а конкретний спосіб розподілу обов'язків між сповіщувачем і ПКП має другорядне значення.
Але повернемося до питання надійності.
3 . Чим визначається надійність системи сигналізації?
4 . Один пожежний сповіщувач замість двох
Але чи варто платити так дорого за ці зручності?
Де це може бути потрібно?
Однак ейфорія з роками пройшла, і який же сухий залишок?
Що реально отримує замовник за свої (немаленькі) гроші, встановивши замість порогової адресно-аналогову систему?
Чим вона визначається?
Чим визначається надійність системи сигналізації?
Чи є сенс виділяти такі сповіщувачі в окрему групу?
Які ж краще?