Агропромисловий комплекс і його розвиток в ринкових умовах Значення АПК
КАТЕГОРІЇ:
Автомобілі Астрономія Біологія Географія Будинок і сад Інші мови інше Інформатика Історія Культура література логіка Математика Медицина металургія механіка Освіта Охорона праці Педагогіка політика право Психологія релігія риторика Соціологія Спорт Будівництво технологія туризм фізика Філософія фінанси хімія Креслення Екологія Економіка електроніка
Читайте також:
- A) об'єкт, який характеризується ім'ям, значенням і типом
- CASE-технології, як нові засоби для проектування ІС. CASE - пакет фірми PLATINUM, його склад і призначення. Критерії оцінки і вибору CASE - засобів.
- II. Становлення і розвиток системи громадського піклування
- RAID призначення види
- V. Розвиток навичок читання І РОБОТИ
- Абсорбційний спосіб підготовки газу. Технологічна схема, призначення і пристрій апаратів. Параметри роботи,
- Автомобільні дороги як комплексне інженерна споруда.
- Автотрофне харчування. Фотосинтез, його значення.
- Автотрофне харчування. Фотосинтез, його значення.
- Агропромислова інтеграція і кооперація в сільськогосподарському виробництві (значення, поняття, види)
Сільське господарство Росії виявилося відкинутим на три десятиліття назад через спотворення істоти ринкових реформ. Під прапором переходу до ринкових відносин Росія впритул підійшла до межі втрати продовольчої безпеки і безпосередній залежності продовольчого забезпечення від імпортних поставок.Несмотря на вживаються Урядом заходи, кардинальних зрушень ні в самому сільському господарстві, ні в його технічної забезпеченості все ще не відбулося через безсистемність проведених заходів. Так, технічна оснащеність рослинницьких галузей знизилася в порівнянні з 1990 р вдвічі. В даний час Росія поступається за цим показником розвиненим країнам майже в 5 раз.Прежде за все, готівкові парки машин не відповідає потребам АПК за кількістю. Наприклад, по тракторах потреба задовольняється приблизно на 43%; по комбайнів зернозбиральних - на 41%, картоплезбиральним - на 12%, льноуборочних - на 31%; по плугів - на 33%; по культиваторів - на 48%; по бурякозбиральним машинам - на 49%; по косарок - на 51%; по жниварок валових - на 26%; машинам для внесення добрив - на 11%; обприскувачів - на 18% .Великі можливості ресурсозбереження, закладені у розвитку вторинного ринку техніки, в тому числі капітально відремонтованої, в Росії використовуються вкрай слабо. Централізована ремонтна індустрія в країні практично ліквідована. За кордоном же (наприклад, в Німеччині, Англії або США) на кожен новий трактор в господарство надходять від 1,5 до 3 відремонтованих тракторов.Сельское господарство є однією з найважливіших галузей економіки будь-якої держави. Воно дає життєво необхідну людині продукцію: основні продукти харчування і сировину для вироблення предметів споживання. Сільське господарство виробляє понад 12% валового суспільного продукту і понад 15% національного доходу Росії, зосереджує 15,7% виробничих основних фондів. Вісімдесят галузей промисловості постачають свою продукцію сільського господарства, яке, в свою чергу, постачає свою продукцію шістдесяти галузях промишленності.Сельскохозяйственное виробництво - центральна ланка агропромислового комплексу страни.Агропромишленний комплекс Російської Федерації (АПК) включає галузі, мають тісні економічні та виробничі взаємозв'язки, що спеціалізуються на виробництві сільськогосподарської продукції, її переробці та зберіганні, а також забезпечують сільське господарство і пе рерабативающімі промисловість засобами виробництва. Структура агропромислового комплексу
Агропромисловий комплекс (АПК) - сукупність галузей народного господарства, пов'язаних між собою економічними відносинами щодо виробництва, розподілу, обміну та споживання сільськогосподарської продукції. У нього входять галузі, що забезпечують виробництво сільськогосподарської продукції, її переробку, зберігання та реалізацію, виробництво засобів виробництва в АПК та його обслуговування. В агропромисловому комплексі в різних стадіях виробництва і обігу прямо і побічно бере участь близько 80 галузей народного господарства.
Агропромисловий комплекс являє собою складну багатогалузеву виробничо-економічну систему, в складі якої виділяють три основні сфери.
1 сфера включає галузі промисловості, що забезпечують АПК засобами виробництва: тракторне та сільськогосподарське машинобудування, машинобудування для харчової та легкої промисловості, виробництво мінеральних добрив і хімічних засобів захисту рослин, ремонт обладнання і техніки, будівництво. I сфера, по суті, визначає індустріалізацію і інтенсифікацію виробництва як в сільському господарстві, так і в інших галузях АПК.
2 сфера представлена сільським господарством і є центральною ланкою агропромислового комплексу. Сільське господарство отримує виробничі ресурси від 80 галузей і саме поставляє свою продукцію в 60 галузей. Кожен працівник сільськогосподарського виробництва забезпечує за його межами зайнятість ще 5 осіб. У даній сфері проводиться майже 50% кінцевого продукту і зосереджено близько 65% виробничих основних фондів і 60% чисельності працівників.
3 сфера включає сукупність галузей і підприємств, що забезпечують заготівлю, транспортування, зберігання, переробку сільськогосподарської сировини, а також реалізацію кінцевого продукту. У цю сферу входять харчова промисловість (харчосмакова, молочна і м'ясна), легка промисловість (текстильна, шкіряно-хутряна і взуттєва), комбікормова промисловість, заготівельні і торговельні організації. На частку III сфери доводиться 40% загального обсягу кінцевої продукції, 20% всіх виробничих основних фондів і чисельності працівників АПК.
Структура АПК Росії далека від досконалості. Сільське господарство є в ньому головним ланкою: воно виробляє понад 48% обсягу продукції АПК, має 68% виробничих основних фондів комплексу, в ньому зайнято майже 67% працюючих у виробничих галузях АПК. А в розвинених країнах у створенні кінцевого продукту основна роль належить третьої сфері АПК (наприклад, в США на частку переробних і збутових галузей припадає 73% виробленої продукції АПК, сільське господарство дає лише 13%). Збалансований розвиток всіх сфер АПК - необхідна умова вирішення проблеми забезпечення країни продовольством і сільськогосподарською сирьем.В даний час слабкий розвиток переробних галузей АПК і виробничої інфраструктури комплексу призводять до величезних втрат продукції сільського госп яйства. Наприклад, втрати становлять 30% зібраного зерна, 40-45% картоплі і овочів. Потреба в обладнанні для галузей промисловості, які переробляють сільськогосподарську сировину, задовольняється лише на 55-60%, ступінь зносу обладнання становить 76% Важливу проблема, яка перешкоджає нормальному, збалансованому розвитку всього АПК - це нерозвиненість ринку засобів виробництва. До останнього часу в постачанні діяла система фондового розподілу ресурсів, на зміну якій має прийти ринок. В умовах ринкових відносин поставки необхідних матеріально-технічних засобів здійснюються за прямими зв'язками з виробниками, через оптових посередників, а також шляхом закупівлі через організовану ринкову інфраструктуру (товарні біржі, аукціони, ярмарки та ін.). Становлення ринку засобів виробництва, підвищення якості продукції галузей першої сфери АПК необхідно для створення високоефективного сільськогосподарського виробництва в Россіі.Сельское господарство - це абсолютно окрема сфера виробництва, головна особливість якого - наявність землі як основного засобу виробництва. Земля на відміну від інших засобів виробництва - не продукт праці людини, її розміри не можуть бути збільшені; при правильному її використанні в сільському господарстві земля не тільки не втрачає своїх якостей, але навіть покращує їх, в той час як всі інші засоби виробництва поступово застарівають морально і фізично, замінюються іншими. Земля, будучи засобом виробництва, виступає і як засіб праці, і як предмет праці.
Однак, аграрне виробництво не в повній мірі вписується в сучасну ринкову економіку, що пов'язано, з одного боку, з унікальністю аграрного праці та його продукту, а з іншого, з тим, що спостерігається тенденція відставання сільськогосподарських цін і доходів аграріїв від цін і доходів в економіці країни в цілому, і це веде до зниження мотивації підприємницької діяльності в цій сфері.
Дата додавання: 2015-04-18; переглядів: 52; Порушення авторських прав