АМЕУ - Асоціація Міжнародних Експедиторів України - На залізниці може з'явитися центральний орган виконавчої влади
У Верховній Раді зареєстровано законопроект «Про залізничний транспорт» (№7316), який передбачає створення центрального органу виконавчої влади (ЦОВВ) на залізничному транспорті.
Законопроект зареєстрований 17 листопада 2017 року. Ініціаторами законопроекту є 19 народних депутатів, що представляють фракції «Народного фронту», БПП, Радикальної партії Олега Ляшка, групи «Відродження», а також позафракційні депутати.
Згідно з пояснювальною запискою, застарілі методи регулювання залізничної галузі не відповідають сучасним умовам і стримують розвиток конкуренції на ринку залізничних перевезень. «Діючою редакцією закону щодо окремих суб'єктів господарської діяльності на залізничному транспорті загального і не загального користування не встановлені норми, які б визначали особливості їх роботи, а також системи взаємовідносин з іншими суб'єктами господарської діяльності та користувачами послуг залізничного транспорту. Одним із завдань проекту акта є усунення подібних недоліків в правовому регулюванні », - сказано в пояснювальній записці.
До проблем, на вирішення яких спрямований проект закону, автори також відносять низький рівень конкуренції на ринку залізничних перевезень, прогресуюче старіння і значний ступінь зносу основних фондів, відсутність державної підтримки інноваційного розвитку галузі, наявність перехресного субсидування збиткових пасажирських перевезень за рахунок вантажних.
На думку авторів, прийняття законопроекту сприятиме підвищенню конкурентоспроможності залізничного транспорту на внутрішньому та міжнародному ринках транспортних послуг, створить додаткові можливості залучення інвестиційних ресурсів для техніко-технологічної модернізації галузі, дозволить забезпечити реалізацію відповідних положень угоди про асоціацію та інтеграції залізничного транспорту України у єдину залізничну систему Європейського співтовариства.
Згідно із законопроектом, повноваженнями ЦОВВ на залізничному транспорті є:
- формування держполітики в сфері залізничного транспорту, безпеки на залізничному транспорті; визначення пріоритетних напрямків розвитку;
- затвердження правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним транспортом, правил перевезення вантажів залізничним транспортом;
- затвердження порядків ведення реєстрів перевізників, операторів залізничного рухомого складу, під'їзних шляхів;
- укладення договору про надання суспільно важливих послуг з перевезення пасажирів залізничним транспортом;
- затвердження методики формування тарифів на послуги з доступу до інфраструктури;
- твердження інвестиційних програм.
На думку колишнього заступника міністра інфраструктури Олександра Кави, створення ЦОВВ на залізниці є логічним і правильним після створення ПАТ «Укрзалізниця», оскільки державні функції Державної адміністрації залізничного транспорту нікому передані не були. «Державна адміністрація залізничного транспорту поєднувала в собі господарські функції і державні функції. Перші перейшли до ПАТ, другі - повисли в повітрі », - заявив експерт в коментарі «Інтерфакс-Україна» .
Кава уточнив, що ідею створення такого ЦОВВ не варто плутати з оприлюдненою раніше ідеєю про створення Нацкомісії регулювання в сфері транспорту (НКРТ), оскільки ці два органи мають різні повноваження та завдання.
На питання, чому в новому законопроекті немає норм про відкритому ринку тягового складу, перевезень, експерт відповідає, що відкриття ринку є досить спірним питанням і явно не в інтересах країни, а лише на руку окремим олігархам.
У плані звучали раніше ідей монетизації пільг на залізничному транспорті, Кава підкреслив, що такий хід, якби він і був закріплений в новому законопроекті, ні до чого б не привів. «Говорити треба не про монетизацію пільг, а про введення державних дотацій за перевезення пасажирів. Наприклад, тариф на поїздку в приміському сполученні покриває всього лише 8-15% витрат на перевезення пасажирів. Навіть якщо не буде пільговиків, або «Укрзалізниця» отримає компенсацію за перевезення пільговиків, то ситуація не виправиться. Скрізь в ЄС за перевезення пасажирів залізницею отримують дотації з бюджету. Сумарний розмір дотацій залізницям в ЄС з бюджетів сягає € 75 млрд на рік. У той же час «Укрзалізниця» ніяких дотацій від держави ніколи не отримувала і не отримує », - резюмував експерт.