Білоруські стартапи з точки зору інвесторів

Ми звикли вважати, що у нас безліч хороших ідей в IT-сфері , Які можна реалізувати і непогано на цьому заробити . Ось тільки знайшлися б венчурні інвестори, готові вкласти гроші в нас, таких розумних ... Однак самі венчурні інвестори, як з'ясовується, думають зовсім інакше. На їхню думку, грошей для IT-інвестицій в Білорусі більш ніж достатньо, а не вистачає двох речей: цікавих IT-ідей та вміння авторів цих ідей спілкуватися з інвесторами.

Все почалося, як і належить, з наради у президента. У четвер, 27 вересня, на нараді з актуальних питань розвитку інформаційно-комунікаційних технологій в Білорусі Олександр Лукашенко заявив: "Білорусь повинна знайти своє гідне місце в інформаційному суспільстві XXI століття, отримавши максимальні вигоди від розвитку інформаційно-комунікаційних технологій. Робити це ми повинні не тому, що хочемо показати, які розумні і щось можемо робити. А ще й тому, що це має приносити певні доходи, дивіденди для нашого суспільства і держави. Тому в Білорусі питань інформатіз ації, розвитку інформаційно-комунікаційних технологій ми приділяємо певна увага, але, можливо, недостатнє ".

Глава держави, цілком ймовірно, і не знав, що в цей же самий час в цьому ж самому Мінську в офісі Центру ділових комунікацій BEL.BIZ зібралися керівники приватних венчурних компаній і стартап-майданчиків. Їх зібрав круглий стіл на тему: "StartUp-рух Білорусі: можливості зростання". тему залучення інвестицій в StratUp-проекти обговорювали:

  • Олександр Патутін, керівник Start-Up Weekend ;
  • Юрій Зіссер, засновник TUT.by ;
  • Володимир Давидович, директор Мінського міського технопарку;
  • Ігор Ковальов, голова асоціації бізнес-ангелів та венчурних інвесторів "Бавин" ;
  • Любов Закревська, співзасновник Startup BY Women ;
  • Микола Ляховський, керівник Fenox-IT;
  • Станимир Минов, головний фахівець з бізнес-розвитку та вивчення ринків ІП "Велком";
  • Дмитро Кириленко, директор відділу по розробці хмарних і керованих сервісів ІП "Велком";
  • Гнат Бобрович, проект AlterEdu.

by   ;   Володимир Давидович, директор Мінського міського технопарку;   Ігор Ковальов, голова   асоціації бізнес-ангелів та венчурних інвесторів Бавин   ;   Любов Закревська, співзасновник   Startup BY Women   ;   Микола Ляховський, керівник Fenox-IT;   Станимир Минов, головний фахівець з бізнес-розвитку та вивчення ринків ІП Велком;   Дмитро Кириленко, директор відділу по розробці хмарних і керованих сервісів ІП Велком;   Гнат Бобрович, проект AlterEdu

Модератором круглого столу була Тетяна Маринич, глава порталу Белбіз.

Почати дискусію модератор круглого столу Тетяна Маринич "доручила" керівнику StartUp Weekend Олександру Патутіну.

- Чи є в Білорусі атмосфера для розвитку підприємництва, для створення стартапів ? Олександр, ви першим, ще два роки тому, заговорили в Білорусі про необхідність підтримки стартапів, стали родоначальником стартап-руху . Як вважаєте ви?

- Ну, насправді першим все ж був не я. Були інші люди і ми вже підтримали і розвинули їх ідеї. Дух підприємництва в Білорусі однозначно є, він росте. Є вже категорія людей - ми називаємо їх "тусовкою" - це якесь стартап-співтовариство, яке за нашими оцінками налічує близько 5 тис. Осіб. Це люди, які або роблять свій проект, або про це всерйоз думають і беруть участь в наших заходах, або як мінімум заявляли деякі ідеї і брали участь в їх обговоренні.

Зараз тема стартапів стає модною - і я не бачу в цьому нічого поганого. Хоча є, звичайно, перегини. Іноді під словом "стартап" розуміють просто бажання знайти якісь гроші і нічого не робити. Але в цілому я бачу в зростанні інтересу великий плюс, оскільки у нас в країні великий дефіцит моди на підприємництво, моди на бізнес. На жаль, ми поки далекі від поваги до приватного капіталу, до бізнесменів. У нас поки дуже мало "історій успіху", на які б дорівнювали люди.

Тему "історій успіху" білоруських IT -підприємців продовжив керівник Fenox IT Микола Ляховський. Справа в тому, що не так давно інвесткомпанія Fenox IT представила свій інтерактивний рейтинг успішних і перспективних білоруських стартапів "Top Startups. Belarus'12".

- Рейтинги стартапів є у всіх країнах. Ми зробили такий же рейтинг, який стосується тільки IT-стартапів, взявши за основу розробку наших російських колег. Для цього ми переглянули близько ста проектів з білоруським корінням, близько 20-ти виділили як потрапляють під визначення цікавих стартапів. Далі ми цей список висилали експертам. Думаю, кожен місяць ми будемо оновлювати цей рейтинг, додавати нові проекти.

Ідея стартап-уикендов, що проводяться Олександром Патутіним, дуже хороша - але ось проекти з'являються "в ефірі", на цих стартап-уїкенд, а потім пропадають. І ніхто не знає, що відбувається далі з цими проектами. А проекти є, проекти отримують гроші , Просто ніхто нічого не знає про їх подальшу долю. І проекти поки не отримують білоруських грошей, хоча повинні були б.

Також ми бачимо, що в рамках білоруських компаній, які займаються офшорним програмуванням , З'являються дуже цікаві власні проекти . Але сторонні інвестиції їм не потрібні - вони розвиваються за рахунок власних коштів цих підприємств. Причому ці проекти зазвичай спочатку орієнтовані на російський або американський ринки, тобто не мають відношення до Білорусі . Деякі з таких стартапів отримали дуже багато грошей - але про них ніхто не знає, ніхто не пише.

Однак самі венчурні інвестори дуже часто зовсім не в захваті від рівня, "якості" стартап-проектів, що надходять до них на розгляд. Про це, зокрема, говорив глава асоціації "Бавин" Ігор Ковальов:

- Можу сказати, що розбіжність в побажаннях творців стартапів дуже велика. Вона варіюється від дуже занижених цифр в дусі "дайте $ 5 тисяч, і все буде добре" до просто космічних вимог в розмірі трьох-п'яти мільйонів доларів. Так що хочеться, щоб заявники були все-таки більш адекватні в плані оцінки своїх проектів, себе і потреби в грошах. У нас були випадки, коли ми підписувалися під певними сумами в проектах, а заявник не зміг взяти і половини цих коштів.

Сьогодні грошей багато, достатньо грошей на десятки проектів. Але проблема в тому, що немає самих проектів. І це велика біда, ніж відсутність грошей. У наявності невміння стартаперів, авторів та ініціаторів проектів, брати ці гроші. І ще дай бог, щоб їх команди мали уявлення про суть проекту. Вони не знають, як розмовляти з інвестором, не розуміють його очікувань.

Адже насправді дати гроші на проект легко. Набагато складніше інвестору потім з нього вийти, причому вийти, чи не зафіксувавши збитки, а отримавши прибуток. Взагалі, в Білорусі говорити про венчурні інвестиції варто тільки для популяризації всієї цієї справи. Тому що технологія венчурного інвестування має на увазі оцінку вартості організації, а в Білорусі такої практики немає.

Неготовність авторів ідей до їх комерційної реалізації, нерозуміння бажань інвесторів, відсутність планів монетизації, відсутність команд, готових взятися за реалізацію проекту - це одна група проблем. Друга - це традиційно неграмотне поведінка держави щодо IT-стартапів , Відсутність продуманої і виразної політики їх стимулювання. Саме це стало причиною досить песимістичної тиради, якій вибухнув керівник освітньої ініціативи AlterEdu Гнат Бобрович:

- Не треба тішити себе ілюзіями. Якщо нічого не станеться найближчим часом, більшість білоруських стартапів буде зареєстровано в Литві, в Естонії, в Росії, ще десь ... І отримають гроші звідти.

AlterEdu - це освітній проект , І проекту вже п'ять років. За цей час ми зрозуміли дві важливі речі, точніше, дві білоруські проблеми. Перша - те, що білоруська система побудована не на лідерах, а на останніх, у нас стежать не щоб лідер вийшов вперед, а щоб останній не спіткнувся. А якщо хтось виходить в лідери, то або система його душить, або він йде з цієї системи, або він якось пристосовується. Всі ці варіанти - це погано. Мій проект націлений на те, щоб подолати цю ситуацію.

Якщо в Естонії я заявляю проект і він отримує підтримку, то мені дають і безкоштовний офісний простір, і гроші, мені не доведеться платити за обслуговування і так далі. А в білоруському інкубаторі мені дадуть "пільговий" квадратний метр за $ 15. У мене був відповідний досвід, і я дізнався, що мені дешевше буде представити проект в Естонії, попросити там грошей і отримати там офісний простір та іншу підтримку. Білорусь уже в цьому програє.

Білорусь програє і Литві. Литва буквально через пару тижнів запустить "стартап-візу", націлену саме на білорусів. Отримавши цю візу, ти отримуєш і субсидії, і вид на проживання в країні-члені ЄС - і все тому, що у тебе є стартап. А в Білорусі нічого цього немає. У нас є проблема безініціативності. Люди сидять, люди чогось чекають ...

Люди сидять, люди чогось чекають

У Білорусі люблять розповідати про успіхи ПВТ , Вітчизняного офшорного програмування і стартапів типу Viber . Тобто, по суті, білоруські IT-стартапи вільно чи мимоволі зводяться до двох напрямків - до софту і до інтернет-додатків. Але IT, ясна річ, ними не обмежується. Немає ніяких підстав вважати, що тема "заліза" є менш перспективною-менш прибутковою. Інша справа, що моментальної віддачі "хардверних" проекти не дають, їх капіталізація не росте до божевільних значень за лічені місяці.

Зате стартапи, заботающіе з апаратною частиною, з електронними компонентами, - це найчастіше заділ на перспективу. Вони можуть приносити великі доходи протягом тривалого часу. Але запустити їх на ринок не так-то просто. За цю нелегку задачу в Білорусі теж, виявляється, є кому взятися. Про проект Мінського міського технопарку і ставленні до IT-стартапів розповів його директор Володимир Давидович.

- Ми є досить молодими в цій сфері - ми зареєструвалися тільки в грудні 2011-го. Так що ми самі ще в деякій мірі є стартапом. При цьому ми виконуємо соціальну функцію, хоча і є комерційною організацією. Сенс нашого існування - створення в Мінську плідних умов для розвитку бізнесу. Повинен сказати, що ми не відштовхуємо проекти "класичних" IT-стартапів, але все ж робимо упор на розвиток технологій - з розвитком апаратної частини, з організацією власних виробництв. Це може бути, наприклад, виробництво електронних компонентів. У нас є вже чотирнадцять резидентів, які орендують у нас площі, у нас є територія в районі вулиці Солтиса, яку ми можемо привести в порядок і використовувати в інтересах наших проектів.

Ми намагаємося пояснити владі, що міські технопарки - це не просто красива картинка, а інструмент, який реально приваблює інвесторів. І ми реалізуємо класичний європейський проект міського технопарку. Адже технопарк виникає не тоді, коли все добре і все в шоколаді, а коли потрібно вирішити якусь проблему.

Віктор Демидов

Як вважаєте ви?

Новости