Бомба уповільненої дії
оглядач «Цілком таємно» 14 травня 1992 року в околиці Владивостока вибухнув арсенал Тихоокеанського флоту. За повідомленнями інформаційних агентств, тільки в перший день в повітря злетіло 240 вагонів хв, гранат, артилерійських снарядів. Вибухи тривали протягом трьох днів.
14 травня 1994 року загорівся склад авіаційних боєприпасів під Владивостоком. Вибухнули 1,5 тисячі тонн боєприпасів, поранені кілька десятків людей.
20 жовтня 1994 року пожежа охопила 11 сховищ боєприпасів Псковської парашутно-десантної дивізії. Три людини загинули, сім поранено.
30 березня 1995 року вибухнув склад (2 тисячі тонн артилерійсько-кулеметних боєприпасів) поблизу селища Таловий (Примор'я).
27 квітня 1997 року за вибух боєприпасів на армійських складах у селища Біра (Єврейська автономна область) була пошкоджена Транссибірська магістраль. Снаряди, гранати, міни були розкидані в радіусі 10 кілометрів.
11 листопада 1997 року відбулося пожежа на мінно-торпедному складі на Горностай (Примор'я).
25 лютого 1998 року за пожежу на армійських складах у Волгоградській області вибухнули 1600 снарядів.
4 червня 1998 року за Арзамасом вибухнув ешелон з боєприпасами, що підлягають утилізації; 91 людина загинула, близько тисячі отримали важкі поранення. Зруйновано 185 будинків, пошкоджено 1090.
16 червня 1998 року запалав пожежа на складах Уральського військового округу, де знаходилося 40 тисяч тонн боєприпасів. Одинадцять людей загинули, сімнадцять поранені, одна людина зникла безвісти.
12 червня 1999 року вибухнули боєприпаси на артилерійських складах в селищі Колумбаном (Волгоградська область), загинули військовослужбовці.
18 травня 2000 року в передмісті Санкт-Петербурга рвалися снаряди на артилерійських складах.
Утилізація боєприпасів за технологією «Форпост-Переходи»
21 травня 2000 року
за вибух на складі боєприпасів неподалік від Ваніна (Примор'я) пожежа вирувала на території 500 квадратних метрів.
21 червня 2001 в результаті пожежі вибухнули боєприпаси на армійському складі поблизу Нерчинска (Читинська область).
За закритою статистикою Міністерства оборони РФ, катастрофічні мимовільні вибухи сховищ боєприпасів відбуваються раз в квартал. На сьогодні в арсеналах і на базах кількість боєприпасів з простроченим терміном зберігання перевищила всі допустимі норми. При цьому частина подібних сховищ знаходиться в межах ряду великих міст ...
Уряд, безуспішно розробляло Федеральну програму комплексної утилізації озброєння і військової техніки на 2000-2005 роки, зайшло в глухий кут: 1,5 мільйона тонн боєприпасів потребують негайної утилізації, а у держави на це немає грошей.
Виведення радянських військ з країн Східної Європи та Прибалтики в кінці 80-х - початку 90-х років призвів до того, що арсенали і бази зберігання боєприпасів виявилися переповненими в 2,5 - 3 рази. При цьому величезна кількість бомб, ракет, мін, торпед, гранат і т.п. різних видів і конструкцій мали давно минулі терміни зберігання. Неможливо було передбачити, як вони себе далі поведуть.
Положення було настільки серйозним, що в 1991 році з подачі міністра оборони П.С. Грачова питання про утилізацію боєприпасів обговорювалося на засіданнях Ради Безпеки. Але, оскільки після розвалу СРСР світове співтовариство приділяло пильну увагу виключно знищення радянського хімічного, бактеріологічного і ядерної зброї, то Міністерству оборони довелося цим зайнятися в першу чергу. Розробку способів утилізації звичайних видів боєприпасів довірили інститутам оборонної промисловості, де були потужні наукові школи.
До цього часу держава припинила фінансування військово-промислового комплексу (ВПК). Розповідають, що в деяких інститутах, сподіваючись, що здоровий глузд все-таки візьме гору, витратили «утилізаційні» гроші на продовження попередніх досліджень, на зарплату співробітникам, оплату комунальних послуг і т.п.
Після виведення військ з країн СНД Міністерство оборони зіткнулося ще з однією проблемою - куди дівати застаріле озброєння і військову техніку, які раніше передавали в країни, що розвиваються? У травні 1995 року уряд був змушений прийняти «Федеральну цільову програму комплексної утилізації озброєння і військової техніки до 2000 року». Згідно з цим документом, Міноборони передавало замовлення на утилізацію боєприпасів оборонної промисловості.
ВПК, насилу входив в ринкову економіку, звичайно ж, прийняв цей держзамовлення як дар долі. Його інститути стали проводити науково-дослідні роботи в розрахунку на те, що виробничою базою утилізації стануть оборонні підприємства. Слід зазначити, що творців боєприпасів абсолютно не хвилювала проблема їх утилізації. (До речі, цим грішили вчені і конструктори усього світу.) Тому інститутам ВПК довелося починати роботу з нуля. Під кожен вид боєприпасів прагнули створити певну технологію. Наприклад, була розроблена технологія утилізації артилерійських пострілів з латунної гільзою, яка становила 50 відсотків від маси пострілу. А на одному з хімічних заводів впровадили установку по виплавлення тротилу з авіаційних бомб і термопластичних видавлювання вибухової начинки з глибинних бомб. Але якщо бомби, що підлягають утилізації, обчислювалися в наших арсеналах тисячами, то малогабаритні (вагою до 10 кг) боєприпаси - мільйонами. Для утилізації останніх пропонувалося створювати нові або перепрофілювати старі автоматизовані потокові лінії, а також удосконалити ділянки, на яких раніше розбирали шлюб. В результаті розроблені технологічні рішення виявилися наддорогі - Утилізація виробу, на створення якого була витрачена умовно один рубль, обійшлася б державі в два з половиною рубля.
Розуміючи, що казні такі витрати не по кишені, уряд в 1996 році намагалося залучити для порятунку програми утилізації позабюджетні кошти. Але бізнесмени і комерсанти, дізнавшись, що грошима буде керувати якийсь фонд без будь-якого контролю з боку кредиторів, розщедритися не захотіли.
Можливо, «оборонщики» з часом і змогли б здешевити свої технології, але вже в 1997 році стало зрозуміло, що виділених з бюджету коштів не вистачає навіть на доставку боєприпасів з місць зберігання на підприємства ВПК. (Ясна річ, якщо везти їх з Калінінградської області через два кордони на переробку в Нижній Тагіл, ніяких грошей не напасешся.) До того ж, як показав перший сумний досвід, перевезення далеко не безпечні. Боєприпаси, що пролежали 20-30 років, проржавіли, властивості вибухових речовин (ВВ) змінилися, про стан тари і говорити не доводиться. В одній з частин солдатам абияк вдалося занурити в вагони напівзгнилі ящики. В дорозі вони розвалилися, розсипалися снаряди заклинило вагонну двері. На станції призначення її спробували відкрити за допомогою трактора. Снаряди здетонували. Загинули люди, були зруйновані залізничні колії і споруди. І цей випадок не єдиний.
Оскільки проблему все одно треба було вирішувати, утилізацією довелося зайнятися Міноборони.
Фінансування Міністерства оборони в ту пору залишало бажати кращого. А тут з'явилася можливість поліпшити фінансове становище шляхом реалізації списаного майна. Що гріха таїти, багато батьки-командири, забувши, що майно - надбання загальнонаціональне, почали розпоряджатися ним як власним. Використовуючи особовий склад і «рідні» їм комерційно-виробничі організації, стали курочіть техніку і ракети, знімаючи з них дорогі елементи, що містять дорогоцінні і рідкоземельні метали, реалізовувати чорний і кольорові метали (у вигляді необроблена металобрухту), що не вимагало високих технологій, великих зусиль і витрат. Решта кидали.
Жителі прибережних районів нарікають на те, що військові моряки перетворили берега в кладовища для відслужили свій вік кораблів, барж, катерів. Сухопутників поводяться не краще. Наприклад, на Далекому Сході хтось наказав звезти «під три чорти» близько восьмисот танків. Планували при їх розбиранні частина деталей перетворити в запасні. У автороті, яка повинна була цим займатися, офіцерів раз-два та й усе, а солдат командир частини залучати заборонив: якщо щось трапиться з пацанами, ще під суд загримиш. Організувати нормальну охорону не змогли. Цим скористалися місцеві жителі. Спочатку вони злили дизельне паливо, потім дісталися до нутрощів танків, благо покупці кольорових металів були під боком - до Китаю рукою подати. Тепер здати понівечені танки на металобрухт не вдається, перевезення їх влетить в копієчку. І що робити з цією танкової звалищем?
Що до утилізації боєприпасів, то вона була простою: їх топили в морях, підривали на полігонах, закопували на території баз зберігання. Сотні тисяч тонн металу і вибухових речовин були буквально пущені на вітер і зариті в землю. За державний рахунок. А коли гроші вичерпалися, «утилізація» припинилася.
Полігони, на яких ліквідували боєприпаси, можна порівняти хіба тільки з місячним пейзажем - повна відсутність будь-якої рослинності плюс величезні воронки-кратери. У місцях знищення ракетних систем СС-20 от уже багато років вигорілі ділянки землі не заростає навіть невибагливим мохом. Творці твердого ракетного палива використовували останні досягнення вітчизняної хімії. Про безпечної ліквідації цієї «хімії» не думали. Що буде з землею після знищення всіх ракет, можна тільки здогадуватися.
Під час вибуху одного кілограма ВВ утворюється той же кілограм продуктів детонації у вигляді чадного газу, оксидів азоту, метану, аміаку, ціаністих з'єднань. До якої ж міри отруєні території навколо полігону, де знищили тисячі тонн вибухових речовин! Звірина з навколишніх лісів розбіглося, в найближчих водоймах і жаби не зловити. Правда, на занедбаних полігонах грибів і ягід хоч відбавляй. Місцеві жителі їх збирають для себе і на продаж, хоча і знають: бойові вибухові речовини - це, як правило, нітросполуки ...
На лоцманських картах Чорного, Білого, Баренцева і інших морів відзначені місця поховання боєприпасів. Не дай Бог кинути там якір! У 1995 році чеченські бойовики намагалися примусити професійних аквалангістів (погрозами, побиттям, викраденням родичів) зайнятися підйомом боєприпасів на Чорному морі. Тоді уникли страшної біди тільки завдяки оперативному втручанню правоохоронних органів. Але підводні арсенали потенційно небезпечні. Морська вода рано чи пізно зруйнує корпусу. А це - катастрофа. Закопані снаряди і гранати - теж великий «подарунок» для нащадків. Але про це, схоже, не замислювалися і в спеціальному екологічному управлінні Міноборони.
Високі військові чини все посилаються на те, що у держави немає коштів на утилізацію за дорогим технологіям оборонної промисловості, а альтернативних варіантів ніхто не пропонує. Альтернативні пропозиції є. І вони відомі Міністерству оборони.
Академік В.Є. Фортів і кандидат технічних наук, лауреат премії Ради Міністрів СРСР В.М. Постнов, колишні «оборонщики», раніше створювали і зазнавали боєприпаси, зацікавилися проблемою їх утилізації ще в кінці 1980-х років. Очолюване ними мале державне підприємство «Форпост», на відміну від інститутів ВПК, не могло під кожен вид боєприпасів придумувати окрему технологію. Комерційній структурі треба було працювати економно і рентабельно.
Використовуючи програмний комплекс «Стерео», створений новосибірські вчені, і результати досліджень професора Самарського університету В.В. Калашникова, «Форпост» розробив технологію утилізації великогабаритних боєприпасів, споряджених тротилом. Їх корпус стали розрізати за допомогою кумулятивних зарядів. Часу ця операція займається всього нічого, а весь метал і ВВ зберігаються.
У 1991 році фахівці «Форпосту» продемонстрували свою технологію військовим. Офіцери, які вважали, що у столичних теоретиків не все гаразд з головою (який же розумний буде різати бомбу за допомогою вибуху), очам своїм не повірили, коли побачили акуратно розчленований корпус. Через рік у «Форпосту» була готова технологія утилізації бойових частин зенітних керованих ракет морського базування, начинених сумішшю тротилу та гексогену. Боєприпаси з допомогою тих же кумулятивних зарядів розрізали на частини, а отримані фрагменти підривали під водою в спеціальному басейні. У ньому ж стали підривати малогабаритні боєприпаси (снаряди, ручні гранати і гранатомети) і вироби одноразового використання, які не підлягають розбиранню.
Що давав підводний підрив?
По-перше, оскільки металу не летіли, куди попало, а осідали на дно, звідки їх можна було легко вилучити. По-друге, технологія була рентабельна і екологічно безпечна (експертиза показала, що за такими чинниками екологічного впливу на навколишнє середовище підводний підрив боєприпасів в тисячу разів чистіше звичайного). По-третє, при підводному вибуху ВВ перетворювалися в алмазосодержащих шихту.
Вперше радянським вченим вдалося отримати таку шихту в 1980-і роки, підриваючи спеціальні заряди в броньованих камерах, заповнених газом. Використовувалося це дефіцитне сировину виключно для потреб космічної промисловості. «Форпост» запатентував технологію отримання шихти, по суті, з непридатної сировини. При цьому вихід її в порівнянні з синтезом в бронекамере підвищився в два рази.
Діапазон застосування шихти і кластерних алмазів, які отримують з неї після відповідної хімічної обробки, надзвичайно широкий. При добавці шихти в гуму різко зменшується знос автомобільних шин, герметизирующих манжет, гумових ущільнень. Використання кластерних алмазів в гальванічних процесах дозволяє заощадити дорогоцінні метали, а отримані металлоалмазние покриття служать в два рази довше звичайних. У цих алмазах потребують і радіоелектроніка, електротехніка, і ювелірна промисловість. Один карат кластерних алмазів коштує півтора долара. У покупців і у нас в країні, і за кордоном не бракує.
У 1993-1997 роках «Форпост», перетворений в ЗАТ «Форпост-Конверсія», неодноразово демонстрував свої технології військовим, і ті їх по достоїнству оцінили. ЗАТ, яке отримало всі необхідні ліцензії, бралося за утилізацію боєприпасів на полігонах, які є при кожній базі зберігання, тобто транспортування небезпечного вантажу і витрати на неї зводилися до мінімуму. Чи не потрібна була додаткова інфраструктура. Технології дозволяли зберегти практично всі матеріали, використані для створення боєприпасів. Металеві оболонки зі слідами ВВ після випалу ставали металобрухтом, який не боялись приймати металургійні комбінати; з вибухових речовин виготовляли кумулятивні заряди і шашки для гірничорудної промисловості. Плюс алмазосодержащих шихта. При нормальному завантаженні об'єкта її отримують до 100-150 кілограмів на день.
Технології «Форпост-Переходи» дозволяли акуратно розрізати вибухом елементи конструкції ракети, літака, танка. Надводний корабель можна було розчленувати прямо на березі, використовуючи вибухову речовину, здобуте при утилізації корабельного боєкомплекту. Виходило швидше, дешевше і екологічно чистіше, ніж різати судно в доках ацетиленовими пальниками. Мало цього, пропонуючи свої послуги по створенню центру утилізації боєприпасів на військовій території, фірма обіцяла навчити і працевлаштувати офіцерів конкретної частини, звільнених у запас.
Переповнені арсенали для будь-якого командира - болісна головний біль. І не тільки тому, що вони можуть злетіти на повітря. На мізерні кошти, які виділяються Міноборони загонам ВОХР, неможливо забезпечити нормальну охорону об'єктів, якими почали активно цікавитися кримінальні структури. До того ж утилізація боєприпасів завжди була економічно невигідна, а гендиректор «Форпост-Переходи» обіцяв прибуток.
Довго йшли переговори, узгоджувалося безліч дозвільних документів, і, нарешті, в 1998 році договір з «Форпост-Конверсією» про створення центру з утилізації боєприпасів був підписаний. Грошима військові не мали, зате пообіцяли гендиректору завалити його підприємство великогабаритними боєприпасами. Повіривши обіцянкам, Постнов взяв кредит і приступив до будівництва центру на території військової частини. Ділянка йому виділили - болото та гар.
Через півроку, коли центр був готовий до роботи, Постнова без пояснення причин не пропустили на територію частини. До гендиректора вістка прийшла, що військові вирішили самі заробляти гроші на утилізації. Однак нічого у них не вийшло. Довелося пустити «Форпост-Конверсію» на об'єкт. Потім стали зволікати з постачанням боєприпасів.
За рік під надуманість приводами роботу центру зупінялі п'ять разів. І весь цею годину ЗАТ платило: державі - податки, військовім - за использование болота и охорону центру. З першого заробленіх грошей військові зарахувалі фірмі витрати по виробництву и дали ще 25 відсотків прибутку, а решта предложили поділіті. Нікого не хвилювало, що Постнов повинен повертати кредит з відсотками (а це не менше 36 відсотків річних), що він мав ризик на продажу, оплачував роботу дизеля під час простоїв і т.п. Намагався гендиректор з'ясувати в Головному управлінні військово-бюджетного фінансування, чому «Форпост-Конверсія», вкладаючи гроші в умовах ринкової економіки, не може мати рентабельність вище 25 відсотків. Фінансисти в погонах послалися на існуючу правову базу. Коли військові в черговий раз припинили постачати боєприпаси, Постнов законсервував об'єкт.
Сьогодні військові не проти знову запустити центр у Володимирській області, просять створити такі об'єкти на Далекому Сході, на Півночі і на Північному Кавказі. Генеральний директор «Форпост-Переходи» впевнений, що утилізація озброєння і військової техніки може приносити Росії хороші гроші за умови її комплексності. Ось уже два роки він ходить по високих кабінетах зі своїми пропозиціями.
З розповіді В.Н. Постнова: «При існуючому сьогодні підході до проблем утилізації на території практично всіх регіонів Росії скупчуються в величезних кількостях складові списаних зразків озброєння і військової техніки, які нерентабельно або складно переробляти. В рамках реформування збройних сил військові частини розформовується. Насамперед припиняється їх фінансування. Але ж люди не виведені, арсенали не вивезли! Після відходу військових місцевої адміністрації дістаються гори понівеченою військової техніки, позбавленої деталей з мідних, титанових і алюмінієвих сплавів, блоки радіоапаратури, з якої видерті елементи з дорогоцінними металами.
Якщо у нас є армія, яка виконує функцію збереження миру, то, хочемо ми чи ні, цю армію треба озброювати. Якщо існує потужна галузь зі створення озброєння, то повинна бути галузь по його утилізації. Застарілі запаси все одно доведеться переробляти. Нікуди ми від цього не підемо. З технологіями оборонної промисловості держава вилетить в трубу. Ситуація складна - бюджетних коштів немає, а позабюджетні асигнування, які залучаються для вирішення державних завдань, вимагають зовсім інший правової бази. Програма комплексної утилізації, прийнята в 1995 році, фактично була зірвана, і відповідальності за це ніхто не поніс. До сих пір основна державна доктрина так і не створена.
Ми впевнені, що державі вигідніше мати спеціальну галузь, що базується на конкретному сировину, рентабельних технологіях, на маркетингу виробленої нею продукції і на суворої звітності. Як державна структура, вона отримує в своє розпорядження і під свою охорону державне майно, умовно зване колишнім озброєнням. Вона продумує систему переробки: що треба повернути Міністерству оборони як запасні або капітально відремонтовані частини, що утилізувати.
Ми не говоримо, що галузь повинна бути створена саме на технологіях «Форпосту-Переходи», це нерозумно. Але у нас є заділ. Запропонує хтось краще - заради Бога! Давайте на основі нашого центру створювати структуру, яка буде приносити дохід державі. Роботи для неї в Росії і в країнах СНД - непочатий край. Для прикладу скажу: в великих кримських катакомбах лежить страшний листковий пиріг - царські снаряди, потім радянські, німецькі, знову радянські. Що з цим арсеналом робити, ніхто не знає. Але якщо снаряди здетонують - від півострова Крим залишиться одна назва.
На одній базі зберігання ВМФ потрібно утилізувати 46 крилатих ракет і 229 зенітних керованих ракет з твердопаливними двигунами. За нашими експертними оцінками, їх комплексна утилізація за технологіями «Форпост-Переходи» дасть дохід в 200 тисяч доларів. Подібних баз тільки у ВМФ - сотні. А уряд не знає, як розплатитися з Паризьким клубом за державними боргами.
До речі, про борги. Ще з радянських часів ми заборгували кругленьку суму фінансової групи грецького мільярдера Арістотеля Онассіса. Не так давно Зовнішекономбанк, на який покладено виплата державних боргів, зробив грекам таку пропозицію: Росія розплачується з ними металом, отриманим від утилізації списаних військових кораблів за технологією «Форпост-Переходи», але грецька сторона повинна фінансувати створення центру утилізації. Греки технологію вивчили, все прорахували і погодилися. Зовнішекономбанк разом з греками і нами пропрацював організаційно-правові та фінансові схеми. Вийшли на Центральне управління матеріальних ресурсів і зовнішніх зв'язків Міноборони. Військові пояснили, що греки можуть будувати свій центр тільки після того, як куплять суду. Г-н Лекакіс на переговорах з керівництвом управління сказав, що фінансова група готова для початку купити два протичовнових корабля водотоннажністю 5000 тонн за запропонованою ціною (30 доларів за тонну), але перш за його фахівці повинні їх оглянути. Полковник з управління тут же заявив, мовляв, ми б з дорогою душею, але тут є одна тонкість: ці кораблі затонули, а де - ніхто не знає. Завіса. Греков ми більше не побачили ».
«Форпост-Конверсія" не єдина організація, здатна виробляти подібні роботи. Хочеться сподіватися, що військово-промислова комісія уряду РФ на своєму серпневому засіданні, присвяченому розробці Федеральної програми комплексної утилізації озброєння і військової техніки, врахує їх пропозиції.
Після виведення військ з країн СНД Міністерство оборони зіткнулося ще з однією проблемою - куди дівати застаріле озброєння і військову техніку, які раніше передавали в країни, що розвиваються?
І що робити з цією танкової звалищем?
Що давав підводний підрив?