BSNews :: В один день на мілині: суховантаж CIRCON в Азовському морі і танкер TITAN на Дону / КАРТИ / ФОТО / Реконструкція подій
Андрій КЛИМЕНКО, BSNews
Управління МНС РФ по Ростовській області повідомило , Що о 08:25 (за київським часом) 19 листопада 2012 роки від єдиної чергово-диспетчерської служби ЕДДС р Азова надійшла інформація про те, що в Азово-Донському морському каналі (АДМК) - в районі його 3-го коліна в Таганрозькій затоці - сель на мілину теплохід «Циркон».
За даними МНС РФ "... теплохід прямував з Ростова-на-Дону в порт« Кавказ »(район Темрюка), перевозив 4 153 тонни ячменю. Екіпаж 11 чоловік, ніхто не постраждав. Судно пошкоджень не має. Розливу нафтопродуктів немає. У зв'язку з неможливістю зняття судна з мілини силами буксирів, керівництвом порту було прийнято рішення дочекатися підвищення рівня води. Продуктами харчування та паливом судно і екіпаж забезпечені ... "
CIRCON в протоці Босфор, Стамбул. фото Wil Weijsters
BSNews - використовуючи можливості порталу blacksea.sytes.net - зробив невелику реконструкцію цієї події.
Суховантаж CIRCON насправді сів на мілину ще близько 19:40 (за київським часом) 18 листопада 2012 року. Це сталося на відстані близько 5,5 миль (10 км) на захід від виходу з річки Дон в Азовське море, прямо у навігаційного знака (т.зв. "зюйдовой віхи"), що означає небезпеку для судноплавства на південь від нього. Цей же знак відзначає початок третього коліна АДМК довжиною 5,94 милі.
За 5 годин до цього - 2012-11-18 14:48 (LT) - CIRCON з вантажем зерна вийшов з порту ROSTOV-ON-DON напрямком на порт KAVKAZ. За 20 хвилин до події - 2012-11-18 17:20 (LT) - судно минуло порт AZOV, маючи осадку 3.5 m.
Координати місця події - 47о04,42 'північної широти і 039о05,80' східної довготи. Зауважимо, що глибина Азово-Донського морського каналу становить 4 м при глибинах моря в цьому районі 1-2 м.
Рік тому російські ЗМІ повідомляли, що ведуться переговори ВАТ «Азовський морський порт» (АМП) з федеральним міністерством транспорту про співфінансування проекту реконструкції Азово-Донського каналу. Цей проект, як повідомляв Комерсант , Оцінюється в $ 368 млн. За оцінками фахівців порту, на реалізацію проекту (зі збільшенням глибини до 8-8,5 метрів і розширенням каналу до 120 метрів з нинішніх 70) буде потрібно близько 5 років.
В даний час з-за малої глибини АДМК порт може приймати судна вантажопідйомністю до 6 тис. Тонн (при 8-8,5 м глибини цей показник може скласти до 20 тис. Тонн). АДМК складається з трьох колін загальною протяжністю 13,66 милі.
CIRCON в протоці Босфор, Стамбул. фото Gerolf Drebes
У відповідності з обов'язковими постановами Азовського морського порту, при плаванні судів від приймального буя АДМК до «0» кілометру (тобто до входу в річку Дон) запас води під кілем повинен становити не менше 30 сантиметрів.
Суховантаж CIRCON при проходженні по АДМК, як ми з'ясували "відмотавши назад плівку" на порталі blacksea.sytes.net , Начебто не порушував встановлених правил:
в каналі обгін судів не допускається, розбіжність зустрічних суден допускається тільки на прямих ділянках АДМК і не допускається в районі поворотних буїв. Все це було дотримано. Вимога про те, що швидкість суден з осадкою понад три метри при плаванні по АДМК не повинна перевищувати 6 вузлів, також не було порушено - CIRCON йшов зі швидкістю близько 5,9 вузла.
До самого вечора 19 листопада 2012 року - і до настання темряви - судно знаходилося на колишньому місці. Близько 18:20 (LT) 19 листопада 2012 року судно зрушило з місця, пройшло близько 200 метрів на південний схід, а потім розвернулося на захід і продовжило шлях. З чим ми його і вітаємо ...
Інфографіка BSNews на основі blacksea.sytes.net ,
Звичайно, в цій події не все було зрозуміло. Чому немає можливості "зняття судна з мілини силами буксирів" - немає буксирів? Або капітан з судновласником не захотіли зайвих витрат? Чому "... керівництвом порту було прийнято рішення дочекатися підвищення рівня води ..." ?. Судячи з прогнозом, підвищення рівня води можна чекати ще кілька днів - по крайней мере, до 25 листопада 2012 все метеосайти прогнозують збереження в цьому районі східного вітру до 7 м / с.
До речі, як повідомило увечері 19 листопада 2012 року всі той же управління МНС РФ по Ростовській області, суховантаж CIRCON знявся з мілини все-таки не самостійно, а за допомогою буксира ОРІОН, який прийшов з Таганрозького порту.
Пояснимо читачам, які знайомі з особливостями Азовського моря і Таганрозької затоки - тут справа не в припливах або відливи, а в напрямку вітру.
Припливи і відливи в Азовському морі практично відсутні, проте спостерігаються наганянь зганяння коливання рівня води під впливом вітрів - при вітрах західних напрямків в акваторії, підвідомчій Азовському морському порту, фіксувалися нагону води до 2,5 метрів, при вітрах східних напрямків - згони до 2 , 5 метрів, при яких відбувається обміління судноплавного каналу та акваторії морського порту.
За даними метеорологічних сайтів, в даний час в районі Таганрога спостерігається стійкий східний вітер до 8 м / с. У зводі обов'язкових постанов Азовського морського порту згадується, що "при вітрах східних напрямків, створюють падіння рівня води на акваторії морського порту, судна повинні контролювати запас води під кілем ..."
CIRCON в Сулині на Дунаї
CIRCON: Ship Type: Cargo. Year Built: 1972. Length x Breadth: 138 m X 16 m. Gross Tonnage: 3994, DeadWeight: 3775 t. Speed recorded (Max / Average): / knots. Flag: Russia [RU]. Call Sign: UFZR. IMO: 8887519, MMSI: 273379800. Draught: 3.5 m.
Last Position Received. Latitude / Longitude: 47.07357˚ / 39.0919˚.
Теплохід CIRCON має клас Українського морського регістра, побудований на верфі Santierul Navale Oltenita (Румунія, Олтеніца). Судновласник і оператор - турецька компанія Sail Trade Denizcilik (Istanbul, Turkey), хоча зміна прапора з Коморських островів на РФ, що відбулася 2012-10-09, може означати і зміну судновласника.
Спочатку, з часу побудови, до 1998-06-06 називався VOLGO DON 5042. Це 40-літній судно типу "Волго-Дон" проекту 1565. Суду цього проекту будувалися в Румунії. Всього в СРСР і Румунії було побудовано 227 суден типу "Волго-Дон" різних модифікацій.
CIRCON в турецькому порту Зонгулдак
* * *
Вранці 19 листопада 2012 в тому ж регіоні - в Ростовській області, але вже власне на річці Дон, сіло на мілину ще одне судно.
"О 09:30 19 листопада 2012 в ЦУКС МНС Росії по Ростовській області надійшла інформація про те, що в Багаевском районі Ростовської області (гирло р. Манич, 15 км нижче ст. Багаевского) о 07.00 під час зйомки з якоря теплохід ТИТАН, після стоянки в тумані, торкнувся правою кромки суднового ходу. За інформацією капітана, самостійно знятися з кромки суднового ходу судно не може.
Перешкод судноплавству немає. Пошкоджень корпусу немає. Судно прямувало з Саратова до Керчі. До місця посадки судна на мілину спрямовані буксири. Життю і здоров'ю екіпажу нічого не загрожує. Продуктами харчування та паливом судно і екіпаж забезпечені в повному обсязі ... "
Нам вдалося з'ясувати наступне: по-перше, TITAN - не просто теплохід, а танкер. По-друге, танкер навантажений, оскільки спрямовується він з Саратова до Керчі.
Судно знаходиться поза зоною дії АІС (або вимкнуло АІС). Однак ми знайшли його на маршруті з Ростова вгору по Дону напрямком на Саратов 4 листопада 2012 года:
Інфографіка BSNews на основі blacksea.sytes.net ,
TITAN: Ship Type: Oil products tanker. Year Built: 2009. Length x Breadth: 141 m X 17 m. Gross Tonnage: 4378, DeadWeight: 5526 t. Flag: Russia [RU]. Call Sign: UBDG4. IMO: 9517070, MMSI: 273344330.
Порт приписки / Home port: Taganrog. Клас / Class society: Russian Maritime Shipping Register. Верф / Builder: Krasnoye Sormovo Shipyard (Nizhniy Novgorod, Russia). Судновласник / Owner: Prime Shipping (Samara, Russia). Оператор / Manager: Prime Shipping (Samara, Russia) - за даними www.shipspotting.com .
У той же час, за даними Російського морського регістра судноплавства, судновласником цього танкера є TITAN CARGO LIMITED (Malta), а за даними наших колег з порталу www.riverfleet.ru - знову-таки компанія "Прайм Шиппінг" (Самара, РФ). Втім, у наш час одне іншого не виключає :))
BSNews буде стежити за подіями і розраховує, що наші читачі, що володіють інформацією, поділяться нею ...
* * *
BSNews при підготовці матеріалів
проекту «Сьогодні в портах Чорного і Азовського морів»
використовуються дані: blacksea.sytes.net ,
www.marinetraffic.com , www.shipspotting.com