Центр Розвитку кар'єри в Гомелі: пошуку роботи теж потрібно навчати

Уже багато років Юрій Колесник з Гомеля з командою однодумців реалізують проекти, які допомагають людям працевлаштуватися, знайти сферу діяльності і роботу, яка б приносила не тільки гроші на прожиття, а й задоволення. У програму Biz4all «Інкубатора соціального підприємництва» гомельчани приїхали з проектом створення Центру Розвитку кар'єри, основною соціальною місією якого є вирішення проблеми безробіття і підвищення підприємницької активності в регіоні.

На інших подивитися

За словами Юрія, інтерес саме до проблеми безробіття і залучення населення до підприємницької діяльності виник у нього два роки тому після стажування в США за програмою Community Connections USAID . Там група відвідала в місті Детройт (штат Мічиган) близько 30 різних організацій, освітніх та кар'єрних центрів.

Там група відвідала в місті Детройт (штат Мічиган) близько 30 різних організацій, освітніх та кар'єрних центрів

Юрій Колесник на стажуванні в США за програмою Community Connections USAID Фото: з особистого архіву

Юрій Колесник на стажуванні в США за програмою   Community Connections USAID   під час відвідування центру коворкінгу   Pony Riot   Фото: з особистого архіву
Юрій Колесник на стажуванні в США за програмою Community Connections USAID під час відвідування центру коворкінгу Pony Riot Фото: з особистого архіву


Особливо вразили організації та програми, що розвивають підприємництво. У їх числі - центр коворкінгу Pony Riot . «На той момент, - згадує Юрій, - я взагалі не знав, що такі центри існують. Це свого роду інкубатори підприємництва, де створені умови для взаємодії великої кількості соціальних підприємств. Організатори викупили занедбане приміщення збанкрутілого підприємства за копійки, зробили ремонт і стали надавати площі для підприємців за мінімальну оплату. Там працюють також ремісники, мандрівні художники та інші творчі люди, у яких немає коштів для оренди власних майстерень ».

Не просто центр зайнятості, а навички конкуренції на ринку праці
Після стажування Юрій написав проект «Успішне працевлаштування» , Який багато в чому став стартом для майбутніх починань в цьому напрямку. «В ідеалі Центр Розвитку кар'єри в Гомелі, з ідеєю якого ми прийшли на Biz4all , Теж буде працювати за таким принципом і вирішувати важливі для сучасного суспільства проблеми працевлаштування ».

На той момент Юрій вже чітко розумів, що його мета - не створити в Гомелі ще один центр зайнятості, а організувати місце, де люди після семінарів, отримання навичок самопрезентації, психологічних і бізнес-тренінгів, зможуть самостійно визначатися в якій сфері хочуть працювати і знаходити індивідуальні шляху працевлаштування. Головний напрямок, яке хочеться розвивати, це, звичайно, підтримка прагнення самозайнятості: вчити створювати власний бізнес, який приносить дохід.

Реалізація проекту   «Успішне працевлаштування»   в Гомелі
Реалізація проекту «Успішне працевлаштування» в Гомелі. Двері.Фото: з особистого архіву


Різні цільові аудиторії
У сучасному світі труднощі з пошуком роботи відчувають люди різного віку. У першому кварталі 2017 року в органи по праці, зайнятості та соціального захисту в Білорусі звернулося близько 108 000 чоловік, яким потрібне сприяння в працевлаштуванні. Це і студенти після закінчення університету - вони ще впевнені в тому, що перед молодими фахівцями відкриті всі двері, і люди тридцяти років, які вже набили шишки власним досвідом пошуку відповідного місця, передпенсійний вік часто отримує найменш вигідні пропозиції.


Юрій розповідає, що в Центрі Розвитку кар'єри, а певні семінари і тренінги в рамках програми вже проходили, фахівці спочатку допомагають визначитися, чи є у людини задатки займатися підприємницькою діяльністю. При цьому також вирішується завдання зняття психологічних бар'єрів на шляху кар'єрного розвитку, зміни сфери трудової діяльності або створення власного бізнесу. Biz4all почався в листопаді минулого року, а вже в грудні команда з Гомеля приступила до реалізації виграного гранту Посольства США в Білорусі. В рамках цієї програми гомельчани в своєму місті теж проводять школу підприємництва, багато модулі схожі з тим, чого навчають на тренінгах Biz4all , Але головна спрямованість - це все-таки саме бізнес в чистому вигляді. «У Гомелі освітній проект «Успішне працевлаштування» викликає високий інтерес, - розповідає Юрій, - про нас вже вийшло шість репортажів на телебаченні. є свій сайт і великі плани на майбутнє ».

Правильний психологічний настрій
Дуже важливо, підкреслює Юрій, приділяти більше уваги психологічним тренінгам розвитку особистості для подальшого успішного працевлаштування. У Білорусі поки цей напрямок розвинене недостатньо. Але такий підхід успішно працює в США: один з хороших прикладів - некомерційна організація JVS , Г.Детройт. «Люди, яких звільнили, хочуть знайти роботу або працевлаштуватися краще, досить часто налаштовані песимістично. Їм здається, що всі шляхи вже пройдено і кращого місця годі й шукати. Ми переконалися, що і в нашій країні починати потрібно з психології. Спеціальні тренінги допомагають підбадьоритися, підвищити соціальну відповідальність і реально оцінити всі шанси: без зайвого песимізму або оптимізму. Другий важливий напрямок роботи - допомогти з самовизначенням: підприємець або найманий працівник. Багато хто сумнівається, чи варто відкривати свій бізнес, чи вийде ».
В рамках проекту «Школа соціального підприємництва та успішного працевлаштування», реалізованого в Інституті підвищення кваліфікації ГГТУ ім. П.О. сухого , Юрій з командою навчили близько п'ятдесяти осіб. «Ми запросили понад двадцять експертів, підприємців, бізнес-тренерів, випускників Community Connections, з Білорусі, Італії та Швеції для проведення online майстер-класів в Гомелі. Була активна комунікація, люди дізналися про соціальне підприємництво, працювали над соціальними проектами і встановлювали професійні контакти. Це був перший серйозний досвід на шляху реалізації програми розвитку кар'єри ».
Ментором Гомельської команди по Biz4all є Дар'я Реутовіч з Нідерландів. Юрій підкреслює, що ментор допомогла сформулювати кілька важливих ідей. Всього, в програмі Biz4all з командами працює 20 менторів-представників білоруської діаспори, які допомагають учасникам курсу відточувати свої бізнес-ідеї та контролюють виконання домашніх завдань. На даний момент перед Юрієм стоїть важливе завдання по організації сталої роботи, щоб можна було набирати нові групи для навчання.

Текст: Валерія Ніколайчик

Матеріал підготовлений в рамках програми "Інкубатор соціального підприємництва" , Яку реалізує ОДБ Брюссель в партнерстві з TNU Network University (Нідерланди), білоруським молодіжним громадським об'єднанням "Нові обличчя" за інформаційної та технічної підтримки ГО "Згуртаванне беларусаў світла" Бацькаўшчина " і фінансуванні Євросоюзу .

ОДБ Брюссель

Новости