Цифрові виклики російської економіки

Ніколи раніше шлях від ідеї до створення не окремих продуктів, а цілих змінюють світ галузей не був настільки коротким за часом, як зараз. На появу писемності пішли тисячоліття. Книгодрукування витратило на експансію сотні років. Вік інтернету як прикладної інформаційної технології - десятиліття. Соціальні мережі - ровесники сьогоднішніх школярів, а ще сім років тому ні терміна «уберізація», ні самого явища не існувало.

В наші дні широта і глибина технологічних змін радикально змінюють суспільство, його звичні уклади і всю систему виробництва, управління і процесу прийняття рішень практично у всіх галузях економіки. Технологічна революція скасовує ієрархію: місце піраміди - наочної соціальної матриці з часів фараонів - займає мережу. Стираються межі між людиною і машиною. Поки лише там, де є потреба в повторюваних трудомістких процесах, заснованих на математиці, але, за прогнозами технічного директора Google і відомого футуролога Реймонда Курцвейла, до 2044 р синтетичний інтелект стане в мільярди разів більш розумним, ніж біологічний. Одночасно на тлі розвитку машин і алгоритмів буде рости ціна креативних ідей і цінність їх авторів. Тому в XXI ст. нам потрібен новий погляд на модель соціально-економічного розвитку держави в умовах, які диктує глобальна цифрова революція.

При цьому важливо розуміти, що це не тільки і не стільки цифровизация існуючих процесів, а, перш за все, постановка принципово нових завдань, вирішення яких неможливо без новітніх технологій збору, зберігання, обробки і передачі великих обсягів неструктурованих даних і вироблення ефективних рішень в режимі реального часу. Не менш важливо змінити соціальне середовище проживання людини, зробити її більш комфортною і безпечною завдяки розумним містах, ефективним і швидкодіючим держустановам.

Ніколи раніше шлях від ідеї до створення не окремих продуктів, а цілих змінюють світ галузей не був настільки коротким за часом, як зараз

Для досягнення таких цілей, на жаль, недостатньо просто копіювати досягнення більш успішних країн. Необхідно адресно імплементувати інструменти, за допомогою яких концепція цифрової економіки може бути реалізована. Це такі технології, як система інформаційного моделювання (BIM), кіберфізіческіе системи (CPS), розумне місто (smart city), технологія збору і аналізу big data, технологія blockchain, інтернет речей (IoT) та інші, складові собою до теперішнього часу поняття Інтелектуальної системи (smart system).

Ще один важливий момент - це перегляд ролі держави в управлінні економікою. Держава може і повинна створювати заділ на майбутнє, фінансуючи прикладні дослідження через СП, держкомпанії, фонди або в формі держзамовлення по найбільш затребуваних напрямах цифрового розвитку. Але принципово важливо змінити архаїчні підходи до вирішення технологічних задач. Як показує світова практика, розробка проривних ідей - прерогатива невеликої групи талановитих людей, які вміють поєднувати і активізувати компетенції особистостей в єдиний колективний інтелект. Ключовою умовою життя подібних груп є гармонійна середовище, де є гідну освіту, пропозиція інноваційних ідей та компетенцій, попит на них, конкуренція, можливості і ресурси і де держава, скоріше, «інфраструктурний партнер», а не «технологічний жандарм».

Також успіх процесу реалізації ідей цифрової економіки залежить від адаптації законодавства та діяльності регулюючих органів. Ключову роль тут відіграє формулювання чітких механізмів регулювання та визначення правил доступу до даних, в тому числі до особистих, а також пред'явлення регламентованих вимог до машин, обладнання та процесів. І в цьому сенсі потрібно знайти баланс між технічним прогресом і безпекою: не забуваючи про економічні та фізичні ризики (наприклад, в контексті криптовалюта і безпілотників), не перестаратися з обмежувальними заходами, щоб технології не втекли в більш ліберальний правовий режим. Іншим найважливішим фактором є висока швидкість проходження законодавчих ініціатив (особливо на федеральному рівні) в конкретних областях, зокрема в цифровий медицині.

У Росії робляться правильні кроки в цьому напрямку. З метою формування середовища, стимулюючої появу і розвиток інновацій і технологій, створювався інноваційний центр «Сколково». Сьогодні з 1740 компаній екосистеми не менше 400 пов'язані з цифровою економікою. Серед напрямків їх діяльності: інтернет речей і промисловий інтернет, штучний інтелект, включаючи його застосування в медицині (розробка ліків і персоналізована медицина), кібербезпека і телекомунікації. У сфері нормативного регулювання фонд розвиває центр компетенцій LegalTech, залучаючи кращі російські технологічні команди і експертів в області права. Сьогодні існує цілий комплекс юридично невизначених і нерегламентованих питань нової цифрової реальності. Одна з проблем - права технологічних стартапів на доступ і обробку великих даних, накопичених в соцмережах. Наприклад, зовсім недавно на користь фонду закінчився судовий розгляд між мережею «В контакті» і резидентом «Сколково» Double Data, який боровся за своє право агрегувати публічні дані користувачів.

Росія, звичайно, вже живе в цифровий ері. В нашій країні розвиваються такі ж процеси, як і в усьому світі, але не завжди такими ж темпами. При цьому у нас є величезна конкурентна перевага - відмінна система середньої та вищої технічної освіти, що дає міцну інтелектуальну і наукову базу для підготовки кадрів цифрової економіки. Регулярні перемоги росіян на міжнародних олімпіадах з точних наук - яскраве тому підтвердження. Ми традиційно сильні в кібернетиці, виробництві програмного забезпечення, розробці систем штучного інтелекту, завдяки чому в Росії вдалося створити успішні в світі цифрові компанії (онлайн-банк "Тінькофф", екосистема сервісів « Яндекс »І« Mail.ru »і багато інших). Росія має всі необхідні ресурси, щоб увійти в число лідерів нового технологічного укладу, але неможливо вирішити всі проблеми і відразу, тому важливо правильно розставити пріоритети і зосередитися на тих галузях і секторах, в яких ми йдемо нарівні зі світовими лідерами або навіть маємо перед ними зачепив .

Автор - президент фонду «Сколково», голова ради директорів ГК «Ренова»

Новости