Чому комп'ютер не включається
- Чому не працює комп'ютер
- Проблеми з харчуванням 220В
- Чи не справний блок живлення
- скінчилася батарейка
- багато пилу
- Неполадки з комплектуючими або шлейфами
- Погана кнопка харчування
- Несправна материнська плата
Проблеми з комп'ютером рано чи пізно трапляються, і одна з найнеприємніших на мій погляд, це коли комп'ютер не включається взагалі. Це коли ви натискаєте кнопку включення Power, але нічого не відбувається, або загоряються лампочки, починають шуміти вентилятори і тут же комп'ютер вимикається. Або горять лампочки, але на моніторі немає зображення, а комп'ютер пищить.
Розберемося з усіма можливими випадками чому не включається комп'ютер. Проблема звичайно не з приємних, але це набагато простіше ніж, наприклад, втрата даних. Отже, про все по-порядку.
Чому не працює комп'ютер
Найпростіший спосіб визначити причину несправності це по звуках спікера. Якщо нічого не працює, але комп'ютер пищить, тобто видає звукові сигнали, то вам пощастило, тому що можна визначити джерело проблеми. Якщо ви ніколи не чули звуків з системного блоку, то можливо пищалка не підключена до материнської плати. Якщо в системному блоці встановлений динамік або пищалка йде в комплекті до материнської плати (але завалялася в коробці) спробуйте підключити спікер до контактів «Speaker» на материнській платі (більш докладно шукайте в інструкції до «материнке»).
Видаються звуки відрізняються, залежно від виробника BIOS (Award, AMI, Phoenix Bios). Якщо ви не знаєте назву свого БІОС, то його також можна дізнатися з інструкції. Найбільш часто зустрічаються звукові сигнали Біосил:
Award або Award - Phoenix BIOS
- 1 довгий сигнал і 3 коротких - не знайдено або не працює відеокарта
- Довгі повторювані сигнали - не знайдено або не працює оперативна пам'ять
AMI Bios (American Megatrends, Inc)
- 2, 3 або 4 коротких звукових сигнали - проблема в оперативній пам'яті
- 5 коротких сигналів - можливо не справний процесор
- 1 довгий, 3 коротких сигналу - несправність відеокарти
Phoenix Bios
- 3 дуже коротких і 4 коротких сигналу - несправна відеокарта
- 2 коротких сигналу і 1 довгий - несправність оперативної пам'яті.
Про інші сигнали читайте в статті Арія спікера або про що пищить комп'ютер .
Давайте позначимо основні причини чому комп'ютер не запускається, і будемо йти по шляху виявлення джерела проблеми:
- Проблеми з харчуванням 220В
- Чи не справний блок живлення
- скінчилася батарейка
- багато пилу
- Неполадки з комплектуючими або шлейфами
- Погана кнопка харчування
- Несправна материнська плата
Проблеми з харчуванням 220В
Так, банально, але деякі про це просто забувають. Тому для початку переконайтеся що в розетці є живлення 220В. Для цього достатньо підключити до неї замість комп'ютера якусь іншу пристрій, наприклад мобільник або світильник. Зверніть увагу скільки ще пристроїв підключено через подовжувачі або розгалужувачі до однієї розетки. Можливо, що допустиме навантаження перевищена і спрацьовує захист.
Спробуйте відключити всі пристрої, залишивши тільки комп'ютер, і подивіться чи працює він тепер чи ні. При сильно заниженому або завищеному напрузі в мережі, комп'ютер може не включатися або взагалі згоріти. Перевірити напругу можна спеціальним тестером або на око по лампочці розжарювання (НЕ енергозберігаючої). При зниженій напрузі лампочка світиться тьмяніше ніж зазвичай, а при підвищеному навпаки - яскравіше, або запалюється, але швидко згоряє ... Але це на крайній випадок, краще звичайно ж тестер.
Трапляється, що з розеткою все в порядку, але електрику до комп'ютера не доходить через поганого контакту кабелю живлення. Потрібно спробувати витягти кабель живлення з системного блоку і щільно вставити назад.
Якщо явно видно, що кабель кволенький і дуже китайський, то в будь-якому випадку його краще замінити на щось поприличней (для перевірки можна взяти кабель від монітора). І не забудьте включити кнопку на блоці живлення, яка знаходиться поруч з гніздом живлення (тобто не у всіх), вона теж повинна бути в змозі "On" 🙂
ПОПЕРЕДЖЕННЯ: якщо на вашому блоці живлення є перемикач вхідної напруги (зазвичай червоненькі), ні в якому разі не чіпайте його! Він призначений для перемикання рівня вхідної напруги 127 і 220 вольт, відповідно для країн з напругою в мережі 127В, наприклад США і 220В, як у нас.
Чи не справний блок живлення
З харчуванням розібралися, припустимо що з ним все в порядку, далі воно подається в блок живлення. У багатьох випадках проблема криється саме в ньому. Економію в нашій країні поки ще ніхто не відміняв, а блоків живлення в комп'ютерах це стосується досить часто. Не всі ще розуміють наскільки важливий якісний блок живлення. І це не тільки запас по максимально допустимої потужності, але і якість виготовлення, бренд виробника.
Це ще добре, якщо блок живлення тихо вийшов з ладу і системний блок не включається. В цьому випадку проста його заміна на більш якісний повністю вирішить проблему. Але куди гірше, якщо він понесе з собою деякі комплектуючі, або навіть весь комп'ютер. Тоді доведеться міняти майже все. Налякав? Рано ще лякатися, цілком можливо у вас все в порядку.
Якщо справного блоку живлення під рукою немає, то можна спробувати перевірити наявний. Для цього знадобиться тестер напруги. Поміряти напругу можна тільки якщо при включенні комп'ютера хоча б загоряються лампочки. Для цього беремо будь-який роз'єм живлення і міряємо напруги між будь-яким чорним і червоним проводом повинно бути 5В, а між чорним і жовтим 12В.
Якщо напруги відрізняються (допускається відхилення 5-7%) то точно шукайте новий блок живлення. Якщо він не на гарантії, то зв'язуватися з його ремонтом не варто.
При зносі деяких блоків живлення може спостерігатися ефект "залипання" внутрішнього захисту. Спробуйте витягнути кабель живлення і залишити комп'ютер знеструмленим на 5-10 хвилин, а потім вставте кабель назад і спробуйте включити. Якщо комп'ютер все-одно не включається, а іншого блоку живлення під рукою не спостерігається, пройдемося по іншим пунктам.
скінчилася батарейка
На будь-який материнської плати є невелика літієва батарейка на 3В. Вона підтримує енергозалежну пам'ять CMOS, в якій зберігаються настройки BIOS. На комп'ютерах які пропрацювали 3-5 років, або довго лежали на складах, батарейка сідає і настройки втрачаються. Це легко помітити, якщо при кожному включенні комп'ютера скидається час.
Іноді при цьому виникає помилка при запуску і БІОС просить увійти в нього і перезберегти настройки. Але в деяких випадках комп'ютер може взагалі не включатися або включатися через раз. Перевірити батарейку не складно, якщо є тестер напруги. Якщо ж його немає, то батарейку потрібно просто замінити. Вони продаються в будь-якому комп'ютерному магазині.
багато пилу
Якщо нутрощі комп'ютера покриті сантиметровим шаром пилу, то не треба дивуватися чому він не включається 🙂 Чистимо від пилу системний блок і комплектуючі за допомогою пилососа і пензлика.
Потім слід почистити контакти оперативної пам'яті і плат. Повністю знеструмлюємо комп'ютер, виймаємо з слотів пам'ять і за допомогою звичайного ластику (терки) чистимо контакти до блиску. Тільки обережно, не зачепіть мікроскопічні деталі, які можуть бути відразу над контактами! Потім беремо якусь щітку (можна стару зубну щітку, квач для гоління або пензлик) і чистимо контакти слотів пам'яті від пилу.
Потім беремо широку викрутку і ОБЕРЕЖНО без тиску проходимся їй по контактам слотів пам'яті щоб збити окислення. Бажано виконати теж саме з відеокартою і іншими картками.
Також чистимо вентилятори і дивимося крутяться вони. Якщо після включення комп'ютера вентилятор не крутяться, то він може тут же вимкнутися. До речі, багато пилу може бути причиною перегріву , через що комп'ютер сам перезавантажується .
Неполадки з комплектуючими або шлейфами
Тут треба працювати методом виключень. Проблема може критися в будь-яких комплектуючих всередині системного блоку: оперативна пам'ять, відеокарта, жорсткий диск, шлейфи, плати розширення (ТВ-тюнер, звукова карта, зовнішні контролери). Для початку залишаємо тільки те, що необхідно для початкового запуску комп'ютера, а все інше відключаємо. Тобто залишаємо підключеними до материнської плати процесор з вентилятором, оперативну пам'ять, відеокарту (якщо не вбудована) і клавіатуру (перевірте, чи щільно вставлений її роз'єм).
Оперативну пам'ять пробуємо вставляти в інший слот або залишати тільки одну планку (якщо їх більше). Якщо комп'ютер включився, то підключаємо жорсткий диск і дивимося вантажиться операційна система. Якщо так, то по одному підключаємо пристрою і таким чином знаходимо винуватця. До речі, винна пристрій може якраз таки працювати, а вся проблема полягатиме в кабелі або шлейфах. Тому їх теж треба враховувати.
Погана кнопка харчування
Однією з причин чому може не включається комп'ютер є кнопка включення комп'ютера «Power». Якщо вона погано замикає контакти, то логічно припустити, що комп'ютер не включиться. Виключити кнопку нескладно. Для цього треба знайти на материнській платі місце підключення проводів від передньої панелі корпусу, і там відшукати раз'ёмчік «Power». Роз'єм треба витягнути, а два контакту обережно замкнути викруткою. Якщо комп'ютер все-одно не включився, то йдемо далі.
Несправна материнська плата
Останній варіант, самий невтішний. Адже материнську плату швидше за все доведеться міняти на нову, а це влетить в копієчку. Думаю, вам захочеться взяти плату новіше, а це і новий процесор, і можливо оперативна пам'ять, а там гляди і відеокарта підтягнеться, а за нею і блок живлення, коротше весь комп міняти 🙂 Зверніть увагу, що якщо будете міняти материнку на іншу того ж рівня, на ній повинні бути:
- такий самий процесорний роз'єм (сокет)
- необхідну кількість слотів оперативної пам'яті, причому того ж типу (DDR2, DDR3, DDR4 ...)
- інтерфейс підключення наявного жорсткого диска (IDE, SATA)
- достатню кількість слотів розширення під наявні плати (PCI, PCE-Express)
Якщо нова материнська плата буде з іншим набором системної логіки, то можливо доведеться встановлювати заново операційну систему.
Материнську плату має сенс ремонтувати, якщо вартість ремонту не перевищує 30% від її ціни. Попередньо визначити причину несправності материнської плати можна за звуками системного спікера, якщо комп'ютер пищить.
Далі займатися самодіяльністю не варто, можете зробити ще гірше. Якщо нічого не допомогло, не впадайте у відчай. Викличте комп'ютерного майстра і він вам обов'язково допоможе. Якщо стаття сподобалася, поділися посиланням з друзями через твітер або соціальні мережі, я буду щиро вдячний! Далі буде ще багато чого цікавого. Якщо не хочеш пропустити підпишись на оновлення блогу прямо зараз!
А поки що розслабтеся, забудьте про проблеми і подивіться відео про крутих небесних літунів!
Налякав?