Довіреність на отримання вантажу від вантажоодержувача

Часто перевізник отримує вантаж по довіреності, яка видається вантажоодержувачем вантажовідправнику із зазначенням даних водія, який буде перевозити цей вантаж

Часто перевізник отримує вантаж по довіреності, яка видається вантажоодержувачем вантажовідправнику із зазначенням даних водія, який буде перевозити цей вантаж. Чи законно це? До яких наслідків це може призвести? Розглянемо цю ситуацію і постараємося відповісти на питання.

Згідно ст. 185 Цивільного кодексу РФ, довіреність - це письмове уповноваження, яке видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Типова форма довіреності № М-2, затверджена Постановою Держкомстату Росії від 30 жовтня 1997 № 71а, представлена ​​на зображенні нижче (зображення масштабоване, клікніть для збільшення):

Типова форма довіреності № М-2, затверджена Постановою Держкомстату Росії від 30 жовтня 1997 № 71а, представлена ​​на зображенні нижче (зображення масштабоване, клікніть для збільшення):

На питання про законність видачі довіреності особі, яка не є співробітником організації, що видала таку довіреність, можна відразу відповісти однозначно: так, це законно. Рішення Верховного Суду Російської Федерації від 6 червня 2011 року № ГКПІ11-617 скасував вимогу інструкції Міністерства фінансів СРСР від 14 січня 1967 року № 17 «Про порядок видачі довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей і відпуску їх за довіреністю» про видачу довіреностей тільки співробітникам організації , яка видає довіреність.

Доручення складається в єдиному екземплярі і видається під розпис особі, яка отримує товарно-матеріальні цінності. Згідно ст. 186 ГК РФ, термін дії довіреності не може перевищувати трьох років, а якщо термін дії не зазначений, то вона зберігає свою силу протягом року з моменту її здійснення. Довіреність, в якій не вказана дата її вчинення, є нікчемною, тобто не має юридичної сили.

Якщо резюмувати викладене, то можна зробити наступні висновки:

  • довіреність дає право особі, яка вказано в ній, отримати товарно-матеріальні цінності;
  • довіреність не викликає виникнення зобов'язань у особи, яка отримала доручення. Відповідальність особи, яка отримала ТМЦ за дорученням, може бути встановлена ​​тільки додатковим спеціальним угодою між організацією, що видала довіреність і особою, яка одержала довіреність.

З другого виведення напрошується питання: а чи є якісь договірні відносини між вантажоодержувачем і водієм? Для відповіді на це питання слід розуміти: водій (фізична особа) - це не перевізник (юридична особа або індивідуальний підприємець). Отже, права і обов'язки у перевізника і у водія різні, навіть якщо за кермом автомобіля знаходиться безпосередньо індивідуальний підприємець, з яким укладено договір перевезення. Слід розуміти, що договір перевезення досить строго регламентується відповідними законами. Також слід розуміти і розрізняти поняття «вантаж» і «товарно-матеріальні цінності»: вантаж - це прийнятий для перевезення матеріальний об'єкт (згідно визначення УАТіГНЕТ), а товарно-матеріальні цінності - це чітко регламентовані товарні або інші запаси, які є активами організації, що володіє ними.

Наведемо приклад. Водій отримує на навантаженні 33 палети з цукерками, за які розписується в транспортній накладній. На цих палетах знаходяться 4 сорти цукерок: «Ірис», «Барбарис», «Пташине молоко» і «Кара-Кум». За договором перевезення перевізник зобов'язаний доставити ввірений йому вантаж і видати його одержувачу (згідно зі ст. 785 ЦК України). Тобто, якщо вантажоодержувач виявить, що замість «Ириса» йому привезли, наприклад, «Ракові шийки», а замість «Пташиного молока» - «Гусячі лапки», то пред'явити претензії до перевізника він не має права, тому що фактично перевізник виконував свої обов'язки за договором перевезення. Висунути претензії до водія, як до особи, що одержував вантаж за дорученням, вантажоодержувач теж не має права, тому що ніяких зобов'язань отримання вантажу за дорученням у водія не викликала - вона всього лише дала право водієві отримати вантаж по ній. Після офіційної церемонії в товарною накладною, водій позбавив права вантажоодержувача подавати претензії до асортименту і кількості завантаженої продукції, так як організація сама наділила правом водія приймати товарно-матеріальні цінності, при цьому ніяких зобов'язань у водія по відношенню до вантажоодержувача немає, так як між ними немає ніяких трудових чи інших угод.

УАТіГНЕТ імперативно (однозначно) визначає документи, які необхідно мати при собі водієві - це посвідчення особи (наприклад, паспорт) і шляховий лист, про це йдеться в ст. 10, п. 1. «Подорожній лист дає право на в'їзд рухомого складу і знаходяться в ньому осіб, зазначених у дорожньому листі, на територію вантажовідправника і вантажоодержувача, якщо для цього не потрібно оформлення спеціального пропуску» - про це йдеться в розділі 2, ст . 16 Загальних правил перевезення вантажів автомобільним транспортом.

Підведемо підсумки:

  • отримання водієм вантажу за дорученням вантажоодержувача робить його представником покупця, що позбавляє можливості вантажоодержувача пред'являти претензії до вантажовідправнику з приводу асортименту і кількості вантажу;
  • для отримання вантажу водій повинен пред'явити два документа: посвідчення особи і шляховий лист;
  • отримання вантажу водієм за дорученням законно, але ніяких зобов'язань у водія перед покупцем (одержувачем) не викликає.

Читайте також:

Документообіг в вантажоперевезеннях автотранспортом

Хибні уявлення заважають, зустрічаються в автоперевезеннях вантажів

Юридична допомога

Чи законно це?
До яких наслідків це може призвести?
З другого виведення напрошується питання: а чи є якісь договірні відносини між вантажоодержувачем і водієм?

Новости