Ера нафтового субсидування Білорусії добігає кінця

У першій половині серпня стало відомо, що Росія планує обмежити поставки нафтопродуктів до Білорусі, мотивуючи це «втратами російського бюджету в умовах зростаючого обсягу їх вивезення». Таке формулювання містилася в пояснювальній записці до протоколу змін міжурядової угоди, яку підготував заступник голови білоруського концерну «Білнафтохім» Андрій Рибаков. Трохи раніше в листі цього ж концерну на адресу уряду і держорганів республіки зазначалося, що скорочення безмитних поставок нафтопродуктів і зріджених вуглеводневих газів (ЗВГ) в країну можливо з четвертого кварталу нинішнього року.

При цьому вже тоді головною причиною було названо «збільшення реекспортних поставок російських нафтопродуктів і ЗВГ в країни Балтії і України», що позбавляє російський бюджет додаткових доходів через недоотримання експортних мит, які зараховуються в білоруську казну. Тому пропонувалося ввести індикативний баланс поставок нафтопродуктів (бензин, дизпаливо, мазут, ЗВГ), який білоруська і російська сторони мали узгодити до 1 жовтня. Поставки ж понад цих обсягів повинні бути заборонені.

Аж до початку вересня дана інформація практично не коментувалась офіційними представниками Росії і Білорусії, хоча питання про необхідність перегляду білорусько-російських відносин у нафтогазовій сфері зізнавався обома сторонами. Мінськ і Москва навіть планували провести переговори з даної тематики, проте вони були перенесені через зміни 18 серпня здебільшого білоруського уряду і відходу з посади курирував паливно-енергетичну сферу першого заступника прем'єра Білорусі Володимира Семашка. Зустріч віце-прем'єра Росії Дмитра Козака з його новим білоруським колегою Ігорем Ляшенко пройшла тільки 29 серпня, а офіційні її підсумки так і не стали надбанням суспільства.

Однак подальші події не дають засумніватися в тому, що в даний час відносини Білорусії і Росії в сфері постачання нафти і нафтопродуктів виявилися на переломному етапі. Так, 3 вересня міністр енергетики Росії Олександр Новак офіційно заявив, що постачати російські нафтопродукти в Білорусію недоцільно через можливість їх реекспорту, тим більше якщо враховувати, що республіка забезпечує себе ними повністю за рахунок переробки російської нафти. Пізніше бажання переглянути нафтові відносини з Мінськом підтвердив і глава податкового департаменту Мінфіну РФ Олексій Сазанів, який був ще більш категоричний, ніж А. Новак, безпосередньо заявивши, що Росія прагне до більш прозорою нафтової угоді з Білорусією. На його думку, Москва довгий час приховано субсидувала білоруську економіку, проте в подальшому цього не буде, в тому числі за рахунок проведення в Росії податкового маневру в нафтовій галузі, а також перегляду ряду угод між країнами.

«Раніше це було« сіре поле », коли гроші втрачав федеральний бюджет Росії, а отримували їх нафтопереробні заводи Білорусі. Тобто це не були взаємини господарюючих суб'єктів або взаємини «бюджет - бюджет», це були взаємини «бюджет - господарюючий суб'єкт». Тепер відбувається значне «обілення» взаємин в цій частині, і це дуже добре », - зазначив представник Мінфіну РФ, нагадавши, що через субсидування Росія тільки в 2017 році втратила 10 млрд. Рублів, стільки ж, скільки і в першому півріччі нинішнього року.

Незважаючи на те, що обмежити повністю поставки нафтопродуктів до Білорусі не планується (частина нафтопереробних заводів розташовуються в західних прикордонних областях), а буде проведено лише істотне їх обмеження (від 100 до 300 тис. Тонн в рік замість нинішніх 2 млн. Тонн), подібні плани вже викликали в Білорусії негативну реакцію. Наприклад, в своєму інтерв'ю після зустрічі з президентом Росії в Сочі 22 серпня Олександр Лукашенко, коментуючи «нафтові претензії» до республіки, заявив, що нинішні питання з'явилися тільки через збільшення надходжень до білоруського бюджету коштів від «перетаможкі» нафти, пов'язаної із зростанням цін на нафту. При цьому він нагадав, що до того часу питань не виникало, а Білорусія має повне право купувати «відходи нафтопереробки, які не реалізуються в Росії», допрацьовувати по місцевим технологій і заробляти «якусь копійку».

Однак намір російської влади обмежити поставки нафтопродуктів до Білорусі продиктовано не тільки і не стільки цінами на нафту, і тим більше не «заздрістю» Росії до заробітків білоруської «нафтової», скільки тим, що в Москві в силу різного роду причин, в тому числі і економічного характеру, прийшли до рішення переглянути весь комплекс відносин з Мінськом. І питання нафтогазових поставок в даному контексті, як і в минулі роки, є одним з наріжних каменів у вирішенні поставленого завдання.

Необхідно відзначити, що нинішні протиріччя між двома країнами є не перший і, по всій видимості, не останній суперечка , Що стосується поставок вуглеводнів в республіку. Наприклад, в 2010-2012 роках імпорт російських нафтопродуктів в РБ виріс майже в 10 разів (!) - з 898,7 тис. До 8433,4 тис. Тонн. Тоді Москва звинуватила Мінськ у реекспорті нафтопродуктів під виглядом розчинників та розріджувачів, через що російський бюджет не отримував ніяких доходів, а все вивізні мита, згідно з підписаними між двома країнами домовленостями, йшли в білоруський бюджет. Було заявлено, що така схема, що дозволяє уникати перерахування мита до бюджету РФ, принесла Білорусі близько 1,5-2 млрд доларів.

Правда, зараз доля даних претензій з боку Москви залишається невідомою, і цілком можливо, що в даному випадку Мінськ зумів використати прогалини в міжурядових угодах, юридично обґрунтувавши свої дії. Це підтверджується тим фактом, що слідом за «растворітельних-разбавітельной» схемою, прикриття якої обрушило імпорт російських нафтопродуктів в республіку майже в 100 разів (з 8,4 млн. До 86,1 тис. Тонн), в 2013-2014 роках з'явилася нова модель, в основі якої був використаний бітум. Тільки в першому півріччі 2014 року Білорусь поставила на експорт 465,4 тис. Тонн бітумних сумішей, що в 182 рази (!) Більше, ніж за аналогічний період 2013 роки (2,6 тис. Тонн).

Протиріччя Москви і Мінська в нафтовій сфері довгий час підігрівається і тим фактом, що Білорусія, видобувна власної нафти близько 1,7 млн ​​тонн на рік, протягом десятиліть залишається експортером чорного золота і нафтопродуктів. Наприклад, в останні роки білоруський бензин, дизель і авіаційний гас стали формувати близько 80% пропозиції на сусідньому з республікою українському ринку. Два місцевих нафтопереробні заводи - ВАТ «Нафтан» і ВАТ «Мозирський НПЗ» переробляють в цілому до 25 млн тонн нафти на рік при внутрішньому щорічному споживанні країни в 6-7 млн ​​тонн нафтопродуктів (за перший квартал поточного року обсяг переробки оцінюється в 4, 5 млн тонн, а на експорт пішло палива на $ 2,4 млрд).

При цьому всі спроби керівництва республіки в періоди загострення відносин з Росією перевести свої заводи на сировину з Венесуели або Азербайджану не увінчалися успіхом, а російська нафта так і залишилася головним джерелом доходів білоруської «нафтової». У свою чергу, в Москві неодноразово заявляли про те, що вартість чорного золота для Білорусії значно нижче світових цін через відсутність в них експортних мит, натякаючи на те, що такі пільги не можуть надаватися просто так. Однак в білоруській столиці довгий час вважали ситуацію в двосторонніх відносинах ситуацію абсолютно нормальною, розраховуючи, як і раніше, на врегулювання всіх суперечок на рівні глав держав.

Розгорілися кілька років тому нафтогазові конфлікти в кінцевому рахунку привели до підписання сторонами в 2017 році міжурядової угоди, за яким щорічно з Росії в Білорусію безмитно має поставлятися 24 млн тонн нафти, з яких Мінськ отримав право на реекспорт 6 млн тонн із зарахуванням мит в свій бюджет. Індикативні ж баланси поставки нафтопродуктів країни зобов'язалися погоджувати щорічно до 1 жовтня. При цьому вказувалося, що Білорусія буде залишати в своєму бюджеті мита від експорту вироблених у себе нафтопродуктів, що можна розцінювати як своєрідну субсидію білоруської економіки.

Варто зазначити, що суми в даному випадку аж ніяк не маленькі. Наприклад, в січні-червні Білорусь імпортувала з Росії 9,09 млн тонн нафти, а імпорт російських нафтопродуктів склав 2,1 млн тонн (0,8 млрд доларів), збільшившись у фізичному вираженні майже в 1,5 рази (в 2017 році зростання склав майже 100% у порівнянні з 2016-м). У той же час республіка збільшила експорт нафтопродуктів на 8% в порівнянні з січнем-червнем 2017 року до 6,596 млн т. При цьому у вартісному вираженні експорт зріс на 28% до 3,357 млрд доларів.

Очевидно, що продаж нафти і нафтопродуктів продовжує залишатися однією з основних статей припливу в Білорусію валюти, яка може бути серйозним чином урізана в разі скорочення поставок в республіку російських нафтопродуктів, а також проведення в Росії податкового маневру в нафтовій сфері. За підрахунками білоруської влади, втрати місцевого бюджету тільки від податкового маневру в 2019 році можуть скласти 300 млн доларів, а до 2024 року, коли він завершиться, доходи, що випадають щороку становитимуть близько 2 млрд доларів. Тому в Мінську вже сьогодні почали перейматися пошуком виходу з ситуації, що склалася, так як втрата близько 4% ВВП може серйозним чином вплинути на розвиток країни.

Однак потрібно визнати, що колишній уряд республіки не змогло запропонувати ніяких нових способів вирішення проблеми. З одного боку, в Мінську було заявлено про необхідність компенсації російською стороною випадаючих доходів місцевого бюджету. З іншого, як зазначає ряд аналітиків, Білорусія знову стала використовувати схеми, схожі з «растворітельних-разбавітельнимі» і «бітумними» минулих років. Так, за офіційними даними, в першому півріччі поточного року експорт товарів з РБ склав 16,3 млрд доларів і виріс на 19,4% в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року. Примітно, що основне збільшення поставок було відзначено на європейському напрямку: в лідерах опинилися Нідерланди (збільшення в порівнянні з 2017 роком в 2,3 рази до 940 млн доларів) і Великобританія, поступається в зовнішньоторговельному балансі республіці лише Україні та Росії (зростання на 30% до 1,6 млрд доларів).

При цьому такий успіх виявився обумовлений зростанням цін на нафту і нафтопродукти, найбільшими покупцями яких і є дані країни. Як відзначають експерти, бурхливе зростання поставок сюди пов'язаний з тим, що у Великобританії перебуває представництво «Білоруської нафтової компанії», яка є найбільшим експортером білоруських нафтопродуктів, а Нідерланди є вуглеводневим хабом, через який відбувається подальший перепродаж нафти і нафтопродуктів по всьому світу. Більш того, якщо вивчити офіційну статистику, то виявляється, що сьогодні, крім традиційних нафтопродуктів, Білорусія стала активно збільшувати експорт продукції, яка знову виглядає як товар-маскування. Новими позиціями в старих схемах стали антиоксиданти, бітумні суміші, продукти перегонки кам'яновугільної смоли, фарби і лаки. На дані товарні групи існує більш низька ставка експортного мита (5%) в порівнянні з нафтопродуктами, що знову дозволяє поповнювати бюджет. І такий стан речей, звичайно ж, не може влаштовувати Росію, в результаті чого і було прийнято остаточне рішення переглянути нафтові відносини з білоруською стороною.

Відповідаючи на питання про те, чому в Москві вирішили відмовитися від дотації Білорусі в нафтовій сфері, потрібно пам'ятати, що це не акт недружнього до союзній республіці дії, а вимушений захід російського уряду. Кремль сьогодні і у внутрішній політиці приймає вкрай непопулярні рішення - збільшує ставку ПДВ, підвищує пенсійний вік, скорочує ряд соціальних програм та інше, що є наслідком непростої ситуації в російській економіці і триваючих антиросійських санкцій. Тому на цьому тлі Мінську, який за весь час незалежності звик до нафтогазових субсидіям, сьогодні необхідно приймати більш серйозні рішення, не чекаючи від Кремля будь-яких компенсацій.

Тим більше що вище керівництво Росії, як видно, вирішило перенести дозвіл нафтогазових суперечок з рівня президентів на рівень урядів і господарюючих суб'єктів. Таким чином, Москва фактично заявила, що політизувати дане питання більше не буде, а його рішення буде лежати суто в площині економіки.

Росія, звичайно, продовжить підтримувати Білорусію, так як обидві країни пов'язують не тільки економічні відносини. Але характер цієї підтримки тепер буде інший і, судячи з усього, грунтуватися на принципі: «Дай людині рибу, і він буде ситий один день, навчи його ловити рибу, і він буде ситий завжди».

Новости