Еве како да пржете секоја риба! Умерено солено, не гори, и корка притисна.

  1. Како да пржете риба? Не е важно каде обично ја земате рибата: фатете ја сами или донесете ја од пазарот....
  2. Риба на скара

Како да пржете риба?

Не е важно каде обично ја земате рибата: фатете ја сами или донесете ја од пазарот. Речиси секоја риба излегува вкусна ако ја испржите. Но, треба да бидете во можност да пржете риба.

Пржете ја рибата во тавата

Пржете ја рибата во тавата

Откако сте ја одбрале вистинската риба, треба да се исчисти и да се исцеди. Не е тешко, но бара претпазливост ако перките од риба се зачинети. Исто така, бидете внимателни кога ги вадите инсајдерите за да избегнете оштетување на жолчното кесе. Во спротивно, рибното месо ќе стане горчливо. Главата на рибата за пржење не е потребна, така што обично се отсекува и се користи за готвење риба супа. И остатокот од трупот се мие и се попрскува со сол најмалку десет минути пред да се пржи, така што месото од рибата ја впива солта. Сепак, ова не е критично, и солта може да се соле во процесот на де-мелење во брашно.

Пржењето риба е секогаш подобро во брашното брашно, инаку крцкавата крцкава кора нема да работи, а рибата цврсто ќе се држи до тавата, без оглед колку масло истурете. Брашно се истура во голем сад, а парчиња риба се распаѓа во него од сите страни. Некои умни домаќинки истураат брашно во пластична кеса, и една по една ги ставаат парчињата риби таму. Така, рибата ќе се разгледува во брашно, а кујната ќе остане чиста.

Парчињата риби не смеат да бидат премногу дебели, инаку рибата во средина нема да се пржи и ќе изгори надвор. Малите риби не треба да се сечат - се пржи целосно. Можно е да се прекрши на поинаков начин: прво натопете парче риба во мешавината на јајца (тепано јајце и неколку лажици млеко), и само тогаш превртете го во брашно.

Опфатените парчиња риба се ставаат во загреана тава, во која се прелева рафинирано растително масло. Не е неопходно да се жалиме за масло: најдобро е ако рибата се потопи во неа до половина. Путерот може да се меша со крем или гуга. Главната работа е добро да се загрее маслото, тогаш рибата ќе се „запечати“ со пржената кора и нема да апсорбира вишок маснотии. Фрај треба да биде 5-7 минути од секоја страна.

Многу е важно да не се вознемирува рибата додека не добие силна, јасна кора одоздола, инаку парчето едноставно ќе ја изгуби својата форма. Покријте ја тавата со капак не треба да биде, бидејќи нашата цел - пржена, а не риба чорба. Служете риба на масата од топлината, од топлината, во спротивно ќе се олади, натопете во маснотии и ќе станете целосно не толку вкусни. Обичните пире од компири и тестенините, или само неколку парчиња лимон парчиња може да послужат како гарнир за пржена риба.

Риба на скара

Риба на скара

Рибата може да се пржи не само во тавата, туку и на скарата. Особено овој метод е добар за масна риба, која во тавата обично се претвора во беспрекорни непривлечни парчиња. Главниот проблем што ги загрижува оние кои сакаат да пробаат скара од риба е рибата што се лепи на скара за време на пржењето. Како резултат, кога се обидуваат да издвојат парчиња риба од оваа решетка, тие кршат и безнадежно го расипуваат расположението на готвачот. Само еден излез: исчистете ја решетката за да заблеска и добро подмачкајте ја.

Рибата за скара се чисти на ист начин како и обично, многу големи парчиња се засекуваат така што кожата што е затегната не го деформира целото парче. Рибата можете да ја наполните со билки или парчиња лимон. На врвот на рибите нанесуваат со масло и сол со бибер. Подготвената риба се става на скара во текот на добро чадена решетка и се пече околу 10 минути од секоја страна. Ако парчињата се многу дебели, времето за пржење е зголемено.

Ако сè уште се плашите да не се справите со решетката за лепење, завиткајте ги парчињата риби во фолија: рибата сепак ќе биде многу вкусна.

Извор на

Како да пржете риба?