Євразійський союз і рух капіталу

№4 (31), 2014

У статті аналізується вплив інтеграційних об'єднань на пострадянському просторі, новим щаблем яких є ЄАЕС, на рух капіталу всередині країн-учасниць об'єднань (Росія, Білорусія і Казахстан).

Ключові слова: економіка, ЄврАзЕС, МС, ЄАЕС, Росія, Білорусія, Казастан, інтеграція, рух капіталу.

Kupavtseva Elisaveta, Levchenko Marina: Eurasian Union and capital flow.

The article focuses on the influence of the integration associations on the post -Union space on capital flow within Russia, Belarus and Kazakhstan.

Key words: Evrazes, ECU, EAEU, Russia, Belarus, Kazakhstan, integration, capital flow.

29 травня 2014 року в Астані на засіданні Вищої Євразійської економічної комісії було підписано Договір про створення Євразійського економічного союзу - інтеграційного утворення, що характеризує перехід країн-учасниць (Росія, Казахстан і Білорусія) до вищої міри економічної інтеграції. 10 жовтня в Мінську був підписаний договір про приєднання до ЄАЕС Вірменії. До кінця 2014 року планується приєднання до ЄАЕС і Киргизії. Євразійський економічний союз, згідно з договором, почне функціонувати з 1 січня 2015 року.

Євразійська інтеграція покликана консолідувати країни з метою досягнення сталого розвитку та формування конкурентоспроможного центру сили на міжнародній арені. При цьому процес економічної інтеграції Росії, Казахстану і Білорусії йде вже тривалий час і не обмежується лише майбутнім ЄАЕС.

Першим етапом економічної інтеграції країн було створення ЄврАзЕС, що функціонував з 30 травня 2001 р по 10 жовтня 2014 р Членами ЄврАзЕС з моменту його утворення були Росія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан і Таджикистан. Ліквідація цієї спільноти була, як відомо, пов'язана зі створенням нового інтеграційного об'єднання - Євразійського економічного союзу.

Також важливим кроком для розвитку економічної інтеграції Росії, Білорусії і Казахстану було формування Митного союзу. Він почав функціонувати на базі ЕвАзЕС, а з 1 січня 2010 року набрав чинності єдиний митний тариф. В рамках Митного союзу забезпечується свобода руху товарів. При цьому основним положенням ТЗ є застосування Єдиного митного тарифу до товарів, що ввозяться з третіх країн. Крім того, в межах Єдиної митної території скасовуються мита та обмеження економічного характеру, що істотно підвищує конкурентоспроможність товарів країн-партнерів на даній території.

Також з метою економічної інтеграції було створено Єдиний економічний простір, одним з основних принципів якого є реалізація «чотирьох свобод» (замість однієї в ТС): вільне переміщення товарів, послуг, капіталів і робочої сили.

Вищою стадією інтеграції визнають створення Євразійського економічного союзу. У ЄАЕС забезпечується свобода руху товарів, послуг, капіталу і робочої сили, а також проведення скоординованої, узгодженої або єдиної політики в галузях економіки, визначених Договором та міжнародними договорами в рамках Союзу. Важливим є і те, що ЄАЕС має міжнародну правосуб'єктність, тобто правом укладати міжнародні договори від імені Союзу (виступати як юридична особа). Нова інтеграційна структура дійсно задумана як виключно економічна, а всі політичні і гуманітарні питання повинні залишитися за рамками її функцій.

Так, у зв'язку з початком функціонування незабаром нового інтеграційного об'єднання, ми порахували вкрай актуальною цю тему і хотіли б проаналізувати вже існуючу глибину інтеграційних зв'язків Росії, Казахстану і Білорусії, що сформувалася в рамках МС і ЄЕП, а також позначити проблеми, що існують в області реалізації свободи руху капіталів між цими країнами.

Однією з основних завдань ЄАЕС є створення комфортного середовища для руху капіталу і розвитку бізнесу, поліпшення структур національних економік. Подальше посилення взаємодії пострадянських країн в рамках створюваного союзу без форсування цього процесу призведе до прискорення економічного розвитку країн-учасниць, підвищення їх конкурентоспроможності на глобальному ринку і залученню іноземних інвестицій в національні економіки.

Вкрай важливим є забезпечення свободи руху капіталу в рамках ЄАЕС. Лібералізація транскордонних операцій з капіталом, як відомо, забезпечує деякі значні переваги, до яких можна віднести наступне:

  • Позичальники зможуть залучати кошти з більш широкого кола джерел, тим самим знижуючи витрати запозичення
  • Кредитори отримають можливість диверсифікувати напрямки вкладень своїх коштів
  • Підвищиться глибина і ефективність фінансових ринків

Головна вигода, яку отримують всі країни, що входять в ЄАЕС - це масштабний ринок. Всі учасники об'єднання зможуть продавати свої товари усередині ЄАЕС на умовах максимального сприяння, внаслідок чого підвищиться конкурентоспроможність вироблених ними товарів, оскільки в їх вартість як мінімум не включатимуться мита.

Не варто приховувати, що одним з головних обопільних інтересів країн-учасниць Євразійського економічного союзу було і залишається сировину. З розпадом СРСР Росія втратила чималої кількості родовищ, створення ж ЄАЕС полегшить Росії доступ до цих ресурсів.

Говорячи про переваги співпраці в рамках Союзу для Казахстану, необхідно сказати про те, що значний експортний ресурс Казахстану - дешева робоча сила - отримає можливість вільного переміщення всередині ЄАЕС, як і промислові товари, вже зараз активно експортуються з Казахстану в Росію.

Чималу частину експорту Білорусії вже зараз складають машини та обладнання, які охоче купує Росія. Також зростає попит на продукцію білоруської легкої промисловості і сільського господарства. І такий експорт в межах ЄАЕС буде лише зростати в своїх обсягах.

Однак не тільки противники створення ЄАЕС, а й прихильники бачать чимало труднощів на шляху реалізації заявлених цілей. Найочевидніше - уповільнення темпів економічного зростання. У цих умовах товарообіг між країнами теж сповільнюється. Крім того, в рамках союзу спостерігається зіткнення інтересів країн-учасниць, оскільки їх експортні галузі схожі. Необхідно також відзначити, що в сформованих економічних умовах транзит в РБ і РК через територію Росії є одним з каналів обходу антиросійських санкцій. Труднощами в реалізації інтеграційних цілей є також і той факт, що у Росії негативне сальдо з торгівлі послугами з Білорусією і деякими іншими країнами СНД з 2012 року [1].

Свобода руху капіталу на даний момент також обмежена. Бар'єром для інвестицій і вільного руху капіталу є конфлікти на вищому політичному рівні, змушують бізнес діяти в умовах невизначеності, а також правова незахищеність бізнесу. Іноді негативний вплив на діяльність іноземних компаній надає бюрократія (від некомпетентності в прийнятті рішень до прямого втручання в бізнес-процеси). Перешкодою для вільного руху капіталу є також практика внесення державними органами змін до чинних інвестиційні договори або їх анулювання [2]. Варто також сказати про те, що великий вплив надає напруженість на Україні, яка для всіх учасників створюваного союзу є важливим торговим партнером. Очевидно, що такі труднощі не сприяють активному залученню іноземних інвестицій та капіталу.

Говорячи про загальні тенденції інвестиційної взаємодії Росії, Казахстану і Білорусі, потрібно відзначити, що в сукупних взаємних інвестиційних потоках переважають російські інвестиції в Білорусь і Казахстан. Серед російських інвестицій при цьому домінують великі угоди (у видобувній промисловості, телекомунікаційному секторі і фінансовій сфері).

Для більш точного розуміння ступеня розвитку економічної інтеграції країн і її динаміки необхідно розглянути конкретні дані, які будуть представлені нижче.

Отже, в 2013 році ВВП в цілому за МС і ЄЕП в порівнянні з 2012 роком зріс на 1,7% [3].

Говорячи про взаємну торгівлю Росії, Казахстану і Білорусії, слід зазначити, що в порівнянні з 2010р. в 2013 році обсяг взаємної торгівлі товарами між цими країнами збільшився більше ніж на 17 млрд. дол. США. При цьому внесок Республіки Білорусь і РФ в обсяг поставок товарів на загальний ринок країн за ці роки значно виріс. Це свідчить про розвиток економічної інтеграції між відповідними країнами.

Таблиця 1.

Джерело: Євразійський економічний союз. Питання та відповіді. Цифри і факти. - М., 2014. - с. 206.

На 2013 р частка торгівлі всередині МС склала 12,1% від усього зовнішньоторговельного обороту цих країн [4], обсяги взаємної торгівлі в 2010-2013 рр. збільшувалися, що видно з таблиці 1. Проте частка взаємної торгівлі в загальній зовнішній торгівлі держав-членів в інших міжнародних організаціях досягає більш 60% в ЄС, 45% в НАФТА, 24% в АСЕАН, СНД і МЕРКОСУР, 11% в ЕКОВАС [5 ]. З цього можна зробити висновок, що, незважаючи на зростання інтегрованості економік Росії, Казахстану і Білорусії, поки за цим показником вони відстають від інших відомих регіональних об'єднань.

Перевагою взаємної торгівлі Росії, Казахстану і Білорусії є те, що вона більш диверсифікована, ніж торгівля з третіми країнами, в які експортуються в основному мінеральні продукти, а імпортуються - машини, обладнання та транспортні засоби. Так, мінеральні продукти в 2013 році склали лише третина торгівлі між країнами-учасницями МС. Одночасно з цим більшу частину взаємної торгівлі займають машини, устаткування і транспортні засоби, і явно простежується тенденція до підвищення їх частки у взаємній торгівлі в міру розвитку економічної інтеграції країн: у 2010 році їх частка у взаємній торгівлі була на 5% менше, ніж в 2013 -ом.

Малюнок 3.

Джерело: Держави - члени Митного союзу і Єдиного економічного простору: короткий статистичний збірник (друге видання); Євразійська економічна комісія. - Москва: 2014. - с. 142.

Зовнішньоторговельний оборот послуг між Росією, Білоруссю і Казахстаном з 2010 по 2013 роки щорічно зростав в середньому на 19,3% і в 2013 році склав 14,3 млрд доларів США. [6]

Також помітна позитивна тенденція в динаміці припливу взаємних прямих інвестицій. Сумарно по державах в 2013 році вони склали 2,7 млрд. Доларів США і виросли на 35% в порівнянні з 2010 роком, що, безумовно, є показником розвитку інтеграції між Росією, Білоруссю і Казахстаном.

При цьому велика частина інвестицій надходить в Росію, що є великою перевагою для нашої держави. Підтвердження цьому твердженню наочно видно на таблиці нижче.

Таблиця 2.

Таблиця 2

Джерело: Євразійський економічний союз. Питання та відповіді. Цифри і факти. - М., 2014. - с.211.

За даними про зміну частки ПІІ резидентів РФ за кордон в 2007-першому півріччі 2014 р можна зробити висновок про те, що збільшення частки російських інвестицій в країни-учасниці ЄЕК і ТЗ було нестабільним. Однак в I-II кв. 2014 р показник в 2,4% від загальних ПІІ резидентів РФ за кордон перевищив показник 2007 р Уже в першому півріччі 2014 року обсяг ПІІ в країни-учасниці МС та ЄЕК склав 784 млн. Дол. США. [7]

Таблиця 3.

Розраховано по: http://www
Розраховано по: http://www.cbr.ru/statistics/?Prtid=svs&ch=Par_1597#CheckedItem

Частка загальних ПІІ з Білорусії і Казахстану в Російську Федерацію з 2007 року зросла, досягнувши в першому півріччі 2014 р 0,6% від загального обсягу ПІІ в РФ. Обсяг ПІІ, збільшившись на 342,2 млн. Дол. C 2007 по 2013 р склав в 2013 р 431,3 млн. Дол. США. [8]

Таблиця 4.

Розраховано по: http://www
Розраховано по: http://www.cbr.ru/statistics/?Prtid=svs&ch=Par_1597#CheckedItem

У Євразійському Економічному союзі Росія є безумовним лідером за обсягом інвестицій в основний капітал. На неї припадає 85,7% всіх інвестицій, що зображено на діаграмі нижче.

Малюнок 4.

Джерело: http://www
Джерело: http://www.eurasiancommission.org/ru/act/integr_i_makroec/dep_stat/econstat/Documents/Indicators201401.pdf

При цьому основним джерелом інвестицій в основний капітал є власні кошти організацій і підприємств, частка яких становить 45,8%.

Таблиця 5.

Джерело: Держави - члени Митного союзу і Єдиного економічного простору: Короткий статистичний збірник (друге видання);  Євразійська економічна комісія
Джерело: Держави - члени Митного союзу і Єдиного економічного простору: Короткий статистичний збірник (друге видання); Євразійська економічна комісія. - Москва: 2014. - с. 103.

Важливим показником економічної інтеграції декількох країн є також, як відомо, створення підприємств з участю капіталів цих країн для виконання спільних цілей. При цьому в рамках ЄАЕС неухильно зростає кількість підприємств за участю капіталу декількох країн, що наочно демонструє таблиця нижче.

Таблиця 6.

Джерело: Держави - члени Митного союзу і Єдиного економічного простору: Короткий статистичний збірник (друге видання); Євразійська економічна комісія. - Москва: 2014. - с. 126.

Цікавим проектом трьох країн є акціонерне товариство «Об'єднана транспортно-логістична компанія», зареєстровано 13 листопада 2014 року. Його створюють залізниці Росії, Казахстану і Білорусії в рамках економічної інтеграції трьох країн.

РЖД на даний момент належить 99,84% статутного капіталу ОТЛК. Казахстанські і Білоруські залізниці вклали в компанію по 1 млн. Дол. (По 0,08% статутного капіталу). Але ще протягом двох років Казахстан і Білорусь можуть збільшити частки шляхом додаткової емісії. Казахстан планує внести в ОТЛК акції «Казтранссервіс» і «Кедентранссервіса», Білорусія - термінали в Бресті і активи «Белінтертранса». Однак при цьому пакет РЖД в будь-якому випадку буде становити не менше 70% статутного капіталу компанії [9].

Створення ОТЛК покликане забезпечити розвиток транспортно-логістичної інфраструктури трьох країн, грунтуючись на єдиних принципах цінової політики. Країни будуть спільно використовувати парк рухомого складу, впроваджувати єдині стандарти транспортно-логістичних послуг, а також з часом повинні синхронізувати інвестиції в розвиток інфраструктури свого залізничного транспорту. Очевидно, що дане спільне підприємство повинно сприяти посиленню економічної інтеграції Росії, Білорусії і Казахстану.

Однак така економічна інтеграція не є виключно вигідною для країн-учасниць. Її розвиток призвело до появи «сірих» схем, які активно використовуються для вивезення капіталу з Росії в офшори через країни-партнери по Митному союзу. За даними ЦБ РФ, в 2012 році 15 млрд доларів було виведено з Росії в офшори по сумнівним контрактами з білоруськими експортерами, ще 10 млрд - з казахстанськими [10]. Російський бізнес вивіз із країни ці гроші нібито в рахунок оплати експорту товарів з Білорусі та Казахстану, проте товари при цьому в Росію поставлені не були. Гроші за фіктивну поставку товарів переводяться нема на рахунку в банках країн-учасниць МС, а в треті юрисдикції - офшорні зони. Або ж оплата за угодою надходить в банк, розташований в країні компанії-постачальника, гроші лежать там деякий час, а потім переводяться в офшорні юрисдикції. Так угода виглядає більш реальною і привертає менше уваги з боку Центрального банку Росії.

Фіктивний імпорт з країн-учасниць Митного союзу завдає великої шкоди російській економіці, але при цьому зупинити його - велика проблема. Справа в тому, що на даний момент немає єдиної бази даних про поставки товарів в рамках Митного союзу, що не дозволяє ефективно відслідковувати вивезення капіталу і усувати «сірі» схеми. У разі ввезення товарів з території держав-членів МС у банків відсутня можливість перевірки достовірності даних, зазначених у документах і підтверджують ввезення товару на територію Росії. Відомо, що зазвичай російський імпортер повинен надавати в банк, що обслуговує його рахунок, митну декларацію, яка підтверджує ввезення товару в країну. Однак на товари, що ввозяться з країн-партнерів по Митному союзу, митна декларація не вимагається. На них оформляються товарно-транспортні накладні (ТТН), які досить легко підробити.

Білоруська схема виведення капіталу активно працює вже не один рік. Банк Росії стежить за грошовими потоками, що йдуть в офшори, але Білорусія офшором не є, тому її територію використовують для виведення грошей, при цьому не привертаючи уваги контрольних органів Росії. Підписуються контракти на поставку послуг або товарів, а гроші за них потім переводяться в офшори. При цьому білоруські контрагенти в цих контрактах є білоруськими, як правило, тільки на папері. Насправді часто особи, які потім здійснюють перекази, самі реєструють компанію в Білорусії. Ще складніше йдуть справи з Казахстаном. Якщо в Білорусії є база даних по ТТН, то в Казахстані її немає, тому перевірити справжність документів, за якими вивозиться товар з країни, дуже проблематично.

Звичайно, російська сторона робляться Спроба вирішенню цієї проблеми. Посілюються вимоги до банків относительно Перевірки клієнтськіх операцій. Крім того, з 2013 року кредитні установи, які провели за квартал операцій більш ніж на 5 млрд рублів, чекає відкликання ліцензії, якщо нелегальність проведених ними операцій буде доведена. Але у цього заходу є і недолік: разом з фіктивними імпортними операціями можуть бути блоковані і законні.

Банк Росії найчастіше дізнається про нелегальному вивозі капіталу з документів, що надаються банками. А ось встановити сам факт нелегальної операції набагато складніше, тому що розслідування білоруських і казахстанських схем впираються в країнові обмеження. Незважаючи на розвиток інтеграції між країнами, щоб отримати інформацію про юридичних осіб Білорусії або Казахстану, необхідно пройти складну процедуру. Найчастіше витрати отримання інформації занадто високі, і російська сторона вважає за краще цим не займатися. В результаті збитки Росії обчислюються десятками мільярдів доларів.

Стрімке зростання фіктивного імпорту можна пояснити наявністю лазівок в правилах функціонування ТС, тому для вирішення цієї проблеми доцільно було б зайнятися вдосконаленням процедури ввезення та вивезення товарів. Також рішенням даної проблеми сприяло б і створення спільних правил функціонування валютного ринку. В ідеалі необхідно створити загальну базу даних по товарних поставках для Митного союзу. Але все це лише належить зробити в майбутньому, а поки економічна інтеграція Росії, Казахстану і Білорусі не тільки приносить Росії вигоди, але і обертається для неї колосальними збитками у вигляді нелегального вивезення капіталу.

Говорячи про останні новини, що стосуються ЄАЕС, не можна не відзначити, що 27-28 листопада пройшов Другий Казанський форум «Євразійська економічна інтеграція: досягнення і проблеми». На цьому форумі член колегії ЄЕК Тимур Сулейманов повідомив, що c 2012 з 2013 рік сумарний обсяг внутрішніх інвестицій в рамках ЄАЕС збільшився на 14%, піднявшись з $ 1,6 до $ 1,9 млрд. [11] Тимур Сулейманов наголосив, що таке зростання взаємних інвестицій свідчить про рівень довіри і інтеграції країн.
Таким чином, можна зробити висновок, що економічна інтеграція між Росією, Білоруссю і Казахстаном активно розвивається протягом останніх років. В цілому, помітні позитивні тенденції у взаємній торгівлі, а також у взаємному припливі інвестицій, однак присутні і проблеми, які потребують вирішення. Така інтеграція повинна сприяти розвитку національних економік, забезпечення конкурентоспроможності країн-учасниць процесів євразійської інтеграції на зовнішніх ринках. Очікується, що співпраця цих країн стане ще більш активним і ефективним з початком функціонування Євразійського економічного союзу.

[1] http://www.cbr.ru/statistics/credit_statistics/bp.pdf

[2] За даними презентації «Формування єдиного простору руху капіталу в рамках ЄЕП Росії, Білорусії і Казахстану» Інституту економіки РАН (http://www.eabr.org/general/upload/Golovnin_Mikhail_Formirovanie_yedinogo_prostranstva....pdf)

[3] За офіційними даними Євразійської економічної комісії ( http://www.eurasiancommission.org/ru/act/integr_i_makroec/dep_stat/econstat/Documents/Brief_Statistics_Yearbook_2014.pdf ) C. 72

[4] Держави - члени Митного союзу і Єдиного економічного простору: Короткий статистичний збірник (друге видання); Євразії ська економічна комісія. - Москва: 2014. - с. 144.

[5] Виконавчий комітет СНД, Основні інтеграційні торгові
об'єднання світу: цілі та перспективи розвитку: інформаційно-аналітична записка / виконавчий комітет СНД. - 2014. - с. 3.

[6] Євразії скіі економічного союзу. Питання та відповіді. Цифри і факти. - М., 2014. - с. 204-207. [7] http://www.cbr.ru/statistics/?Prtid=svs&ch=Par_1597#CheckedItem

[8] http://www.cbr.ru/statistics/?Prtid=svs&ch=Par_1597#CheckedItem

[9] http://ria.ru/economy/20141128/1035637735.html

[10] Яковленко Д. Торгівля порожнечею // Експерт. 2013р. №37. С.67-69

[11] http: //провед.рф/economics/customs-union/20975-obaem-vzaimnyh-investitsiy-v-eaes-vypos-na-14.html

Ru/statistics/?
Ru/statistics/?
Ru/statistics/?
Ru/statistics/?

Новости