Феномен заздрості: кат і жертва в одному почутті
» управління емоціями »Заздрість
Елліна Карепова
У даній статті розглядаються актуальні проблеми, пов'язані з феноменом заздрості, факторами її виникнення, а так само принципи розвитку почуття заздрості в структурі особистості. Багато вчинки диктуються людині не в ім'я чогось, а на зло комусь.
In this article the issues of the day are examined the envies related to the phenomenon; by the factors of its origin and similarly principles of development of sense of envy in personality. Many acts are dictated a man in the not for something, but for spite to someone.
Заздрість вважається одним з семи смертних гріхів і самим таємним почуттям в душах людей. На відміну від інших гріхів, яким можна знайти раціональне виправдання, заздрість завжди вважалася ганебною в будь-яких проявах, навіть її відтінках.
Можливо, саме страх перед почуттям, яке є у всіх в тій чи іншій мірі, але всіма відкидається, є причиною настільки рідкісного згадки про неї навіть в психологічних дослідженнях.
Заздрість не входить в пояснення мотивів власної поведінки, навіть якщо це єдиний мотив. Ще одним відмітним аспектом заздрості, є те, що це почуття формується і діє тільки в соціальних ситуаціях: заздрять завжди комусь або чомусь. Цікаво, що вона найчастіше помітна всім, крім того, хто заздрить, - сила психічних захистів в даному випадку вельми велика. Часто це раціоналізація «він цього не гідний ...» або «це сталося тільки тому, що ...» або проекція «це вони заздрять ...», «світ жорстокий і несправедливий, тому потрібно робити все, щоб перемогти ...», - варіантів маса, а мета одна: врятувати свою самооцінку.
Всі хочуть, щоб їм заздрили, але ніхто і ніколи не зізнається в заздрості: це все одно, що зізнатися у власній неспроможності.
Але заздрість несе не тільки яскраво негативне забарвлення, вона може стати і благотворним імпульсом.
Якби не було заздрощів, люди б не прагнули до переваги і не припускалися відкриттів. Фраза або думка про те, що потрібно зробити що-небудь так добре «щоб все обзавідовалісь», хоч і виглядає смішно, часто приносить непогані результати.
Заздрість - це той же суперництво, тільки приховане: людина хоче перемогти, але змагається як би всередині себе, ведучи рахунок тоді, коли його уявний суперник про це і не підозрює.
Заздрість одночасно є і мотивацією і обмеженням, для особистості. З одного боку, заздрячи, людина прагне до того ж, що має інша людина або до переваги над ним. З іншого ж боку, заздрість обмежує мотивацію досягненням саме тієї мети, якої хтось уже досяг, внаслідок цього увага розсіюється і ситуація спотворюється, перетворюючись в погоню за примарою щастя. Це обмеження мотивації звужує мислення до потреби чужого успіху. Це може загрожувати втратою ідентифікації і прагненню до чужих цілей, а значить, до цього особистісного провалу.
Всім знайомі ситуації, коли тривалий час чогось дуже сильно хотілося, а від того, що цим чимось хтось уже володіє, бажання було ще сильніше. І багатьом так само знайоме почуття розчарування, коли бажане здійснюється, а з ним приходить усвідомлення, що воно вже не потрібно, а бажання було всього лише інерцією, яка підкріплювалася нездійснення і тим, що хтось мав цим об'єктом. «Цінна річ хороша для його господаря в перший день і в усі інші дні - для інших», - важливість предмета часто залежить від того, хто їм вже володіє.
Термін «заздрість», може бути як емоцією, тобто проявлятися ситуативно в певний момент, як, наприклад, в разі програшу може виникнути заздрість до переможця ( «йому просто пощастило ...») але вже через короткий проміжок часу заздрість, як емоція згасає і не шкодить відносинам.
Коли ж заздрість це стійке і болісне переживання успішності іншого або печаль про неможливість досягнення бажаного, вона набуває форму установки, глибокого почуття заздрості і впливає на особистість в цілому.
Феномен заздрості проявляється на трьох рівнях і аналогічно впливає на самооцінку і поведінку особистості:
- Рівень свідомості - усвідомлення нижчого свого становища, може сприйматися як даність і не завдавати сильного дискомфорту;
- Рівень емоційного переживання - почуття досади, роздратування або злості через таке положення, можлива аутоагрессия, почуття неповноцінності, ущемлення самолюбства і несправедливості долі;
- Рівень реальної поведінки - руйнування, усунення предмета заздрості. Агресія виражається конкретно до предмету, так само об'єкт заздрості може звинувачуватися в створенні проблем заздрісники. На цьому рівні заздрість стає провідним мотивом поведінки.
К. Муздибаев (1997) виділяє наступні компоненти заздрості:
- Соціальне порівняння - перший прояв заздрості, виникає внаслідок соціальних мотивів: люди завжди обговорюють досягнення і провали інших, тому поширена перша думка при невдачі «що скажуть інші ...». Заздрять найчастіше матеріальним успіхам, які можна продемонструвати в суспільстві. Мало хто буде заздрити самітника, який досяг вищого ступеня просвітління десь в горах. Однак слід зазначити, що можливо і цілком обгрунтоване почуття заздрості в суспільстві. Наприклад, є багаті і бідні і бажання бідного стати багатим, щоб забезпечити свою сім'ю, абсолютно природно.
- Сприйняття суб'єктом чийогось переваги - виникає при близькості суб'єкта та об'єкта заздрості (однакових вихідних можливості, однієї сфері інтересів). Внутрішньо прийняття переваги одного сприймається, як приниження іншого.
- Переживання досади, прикрості і приниження з цього приводу - емоційна реакція на перевагу суперника.
- Неприязне ставлення або навіть ненависть до того, хто перевершує - захисні механізми маскують почуття власної неповноцінності раціональним поясненням, знаходячи безліч недоліків в об'єкті заздрості «хіба такого можна заздрити ...». Це знімає деяке емоційне напруження, оскільки дозволяє деяким емоціям проявитися і знижує значимість об'єкта заздрості, що так само зменшує напругу.
- Бажання або заподіяння йому шкоди;
- Бажання чи реальне позбавлення його предмета переваги.
Залежно від ступеня емоційного впливу на особистість, глибини і сили переживань, виділяють кілька типів заздрості і її впливу на життя людини. Заздрість має багато граней, хоча люди вважають за краще бачити тільки негативну сторону даного феномена.
Психологічно можна виділити такі форми заздрості як:
Чорна заздрість - це бажання або знищити об'єкт заздрості або зробити йому так само погано, як заздрісники. Одна з причин такого типу заздрості «каузальне оману» (Schoeck, 1969), т. Е. Сприйняття людини, що має перевагу, як причини власних невдач і приниженого положення. Людина повністю знімає з себе відповідальність за те, що відбувається в його житті. Його життя починає підкорятися принципом «Нам нічого не треба, аби у інших нічого не було».
У цьому контексті потрібно так само згадати про феномен «псування» і «лихого ока». Якщо відволіктися від езотеричних навчань, то спостерігається наступний механізм: людині заздрять, він, природно відчуває ставлення до себе, в спілкуванні створюється напруга, яке вимагає великих витрат психічної енергії. В результаті в кінці дня людина відчуває психічну втому, звану «псуванням». Але слід зазначити, що чорна заздрість непродуктивна і впливає на заздрісника: він страждає від заздрості більше, ніж шкода, яка завдається людині, якій заздрять. За проведеним дослідженням, почуття заздрості має і соматичні симптоми. У людини, якого гризе почуття заздрості, можуть виникати фізіологічні симптоми: Петер Куттер (1998) зазначає, що людина блідне від заздрості, оскільки стискаються кровоносні судини і підвищується артеріальний тиск, або жовтіє від заздрості, оскільки кров насичується жовчю. Крім того, такі люди недовірливі, і живуть в постійному очікуванні чужого провалу, замість того, щоб створювати свій успіх.
Біла заздрість - несе якусь користь і для того, хто заздрить і для суспільства в цілому. Об'єкт білої заздрості стає певним еталоном і предметом захоплення. Заздрісник в такому випадку, це людина, яку захоплюють здібності, якості або досягнення іншої людини. Такий заздрісник буде прагнути всіляко наслідувати свого кумира і сподіватися, що коли-небудь він стане таким же.
Чорної заздрість стане або білою, залежить від все тих же механізмів порівняння і структури «Я-концепції».
Якщо мова йде про початківця свою справу людині, який сповнений надій, він цілком може з захопленням дивитися на власника великої корпорації, мріючи, що свого часу він займе це місце.
Якщо ж в такому положенні виявляються два бізнесмена, які свого часу разом вчилися, а потім кожен пішов своєю дорогою, яка одного привела до багатства, а іншому пощастило менше, тут мова незмінно буде йти про чорної заздрості. Це стане захисним механізмом - адже крім власних здібностей і долі звинувачувати більше нікого, а визнати це згубно для самооцінки. І тоді агресія і приниження конкурента хоча б у власних очах, стає єдиним захистом психіки.
Так само виділяють:
Незлобива заздрість - людина хоче мати те саме, що і об'єкт заздрості, і прагнути до цього, не відчуваючи ворожих почуттів.
Злісна заздрість - людина прагне не стільки отримати той же, а позбавити об'єкт заздрості його переваги. Така заздрість з'являється внаслідок почуття власної нездатності досягти того ж рівня.
Депресивна заздрість - так само виникає від почуття приниженого положення, але для неї характерно почуття несправедливості, обділеності і приреченості.
Г.Ф. де ла Мора, досліджуючи феномен заздрості в різні історичні епохи, виділяє два типи заздрості:
Особиста заздрість - швидше випробовується потай і ховається, вважається ганебною. Це або відкрита агресія до об'єкта заздрості, чи якихось інших форм неприйняття цієї людини.
Громадська заздрість - для неї більш характерно створення і використання стереотипів ( «Гроші псують характер», «В тісноті, та не в образі» і т.п.). Це вічні стереотипи «Заздрісники вмруть, але заздрість ніколи», так як вони передаються і поширюються в суспільстві, як частина світогляду. За допомогою цих стереотипів можна і продемонструвавши заздрість, звинуватити людину в наявності об'єкта заздрості.
На думку Г.Ф. де ла Мора, громадська схильність до заздрості спрямована проти індивідуальних особливостей особистості. Цією теорією, можна пояснити агресію до нестандартно мислячим людям. Буває, що група виштовхує талановитої людини через неусвідомлюваної заздрості до його якостям.
Дана теорія має свої обмеження, так як не слід забувати, що звинувачення в заздрості вельми маніпулятивно. Людина, просто висловлює свою думку, відмінну від чужого, ризикує отримати звинувачення в заздрості, і тоді йому має бути вибір: або відстоювати свою думку, або піддатися моральним принципам і відступити, щоб показати відсутність заздрості. Ця маніпуляція можлива тільки завдяки моральному аспекту заздрості і стереотипам суспільства по відношенню до заздрості.
Таким чином, можна сказати, що заздрість, це почуття незадоволеності собою, яке в значній мірі підживлюють суспільні стереотипи про «гріховності» заздрості.
Почуття заздрощів може бути присутнім у всіх сферах життя.
Роберт Плутчик розглядає емоційне переживання і механізми заздрості як природні переживання і виділяє три критерії:
По-перше, вони важливі для виживання, як стимул розвитку і нових досягнень (присутні навіть у тварин).
По-друге, розпізнаються без інтроспекції.
По-третє, помітні по всьому поведінки мови, дій і т.д.
Якщо розглянути стадії життя людини, то стане помітно, що почуття заздрості присутнє в тій чи іншій мірі в поведінці будь-якої людини.
За перший прояв почуття заздрості людина завжди зобов'язаний своїм батькам, так як батьки, бажаючи добра і з метою виховання, завжди так чи інакше ставлять в приклад своєму коханому дитині іншого, більш акуратного і здатного. Такий приклад може стосуватися чого завгодно і присутній в житті дитини з ранніх років - в психіці виникає закономірна реакція агресії до того, з ким порівнюють: «чим я гірше», «вони мене не люблять, тому що я не такий \ така як він ... ». Надалі, з віком, таке постійне порівняння власної самодостатності і чужих перемог може Інтерналізована, і людина перетворюється в заздрісника, хоча, насправді, він просто порівнює себе з іншим і відчуває власну неспроможність.
У світі нескінченного потоку інформації постійно з'являється безліч приводів заздрити, а ще більше приводів страждати від явної невідповідності ідеалу (об'єкту заздрості). Безліч передач про життя зірок змушують людей середнього достатку заздрити їм, так як вони усвідомлюють, що досягти тих же благ не зможуть. Таким чином, заздрість виникає ще і внаслідок честолюбства більш успішних людей, які, оголошуючи про свою успішність, ще раз самостверджуються за рахунок тих, хто ними захоплюється.
Ще один аспект ілюзії і магії цивілізації - мода і зовнішність, то, що існує на глянці є тільки там, але підлітки і не тільки, як правило, відчувають заздрість, змішану з захопленням по відношенню до моделей, у яких, як здається, є все .
Заздрість завжди заснована на ідентифікації: заздрять тим, на кого хочуть бути схожими, навіть якщо це міф і недосяжний.
У 1999 році було надруковано ряд статей про вплив ідеального образу ляльки Барбі на психіку дівчаток. Дівчатка ідентифікують себе з Барбі і мріють відповідати їй. З віком виявляється, що параметри Барбі нереальні: дівчина явно не відповідає її вимогам зовні і шанувальники не засипають її квітами, як того очікувалося, все якось не трапляється саме собою.
Сам образ, філософія життя Барбі, виявляються настільки несумісні з реальним життям, що ця прірва між ілюзією і реальністю може бути причиною безлічі депресій. Все це буквально руйнує уявлення дівчата про світ і про її місце в ньому. Їй починає здаватися, що це у неї так сталося, а у інших все інакше, - тоді на зміну Барбі приходять глянцеві журнали з ідеальними моделями, їх відретушовані тіла і зіркове життя.
По суті, заздрість - глибоке почуття розчарування в своїх досягненнях, почуття неспроможності, недосконалості в силу загальновідомого стереотипу про те, що заздрість - щось ганебне, на зачеплену самооцінку нашаровується і почуття провини за присутність цього почуття заздрості.
Заздрість - якийсь обман, бажання бути щасливим переноситься на предмет або зразок, який є в іншого, таким чином, утворюється залежність від зразка, як символу достатності. Таким чином, коло замикається: придушення незадоволеності тягне за собою агресію, потім виникають заздрість і почуття провини, що накладаються установкою «Над-Я» - так людина перестає відчувати власне життя і тільки кипить в котлі власних пристрастей, не дарма кажуть, що заздрість руйнує зсередини .
Цикл сімейних відносин часто пов'язаний з природного заздрістю: з появою дитини в родині, коли мати - цілий світ для дитини, чоловік заздрить їй і їхнім стосункам з дитиною, тісному зв'язку і може відчувати себе знехтуваним. З віком увагу дитини переключається на батька, як символу активності, діяльності, зв'язку із зовнішнім світом - і вже мати заздрить тій формі відносин, яку не може побудувати з дитиною. Пізніше вже обоє батьків заздрять компанії, яка стає сенсом життя їхньої дитини в підлітковому віці. Потім цикл повторюється, але вже той дитина стає на місце батька. Це переживання властиво всім людям, але більшість боїться собі в цьому зізнатися.
Є категорія людей, які, маючи багато, все ж заздрять іншим, - це не бажання володіти чимось конкретно, а скоріше почуття власної неповноцінності, заздрісник шукає переваги, якого йому не вистачає в кого завгодно і в чому завгодно, лише б заповнити внутрішню порожнечу і незадоволення собою. Така людина заздрить тим почуттям, якостям, якими володіє той, кому заздрять. Цей феномен пояснюється результатами дослідження С. Френкел і І. Шерік.
Результати проведеного дослідження С. Френкел і І. Шерік кажуть, що перший глибинний психологічний аспект заздрості в тому, що хочуть одержати не стільки благо, яке недоступно, а відчуття від нього. У проведеному експерименті було виявлено, що дитина відчуває заздрість до іграшки тільки тоді, коли нею зацікавлюється його сусід. Йому хочеться отримати від неї таке ж задоволення (хоча спочатку вона не була йому цікава).
Автори виділили такі умови виникнення почуття заздрості:
- Повинна існуваті здатність протиставлення «Я» и об'єкта (для лібідо-агресивного заміщення об'єкта заздрості);
- Має існуваті уявлення про власність;
- Повинна існувати здатність уявляти собі і передбачити бажане кінцевий стан.
Цей експеримент в свою чергу підтверджує і доповнює теорію рівноваги Ф. Хайдера, який вважає, що людина може заздрити через речі, що належить іншому, хоча раніше він сам ніколи не відчував потреби в ній і навіть не думав про неї - тобто, можна бажати чогось тільки тому, що воно є в іншого. Ф. Хайдер припустив, що існує так званий мотив, бажання однаковою долі і рівних результатів.
Таким чином, заздрість - це реакція на нерівність, бажання справедливості тільки по відношенню до себе. Цікаво, що цей мотив спрацьовує тільки в контексті однаково хорошою, благополучної долі, що підтверджує природний егоїзм людини.
Боротися з заздрістю марно, так як заздрість завжди маскується під інші почуття: агресія, роздратування, пригніченість.
Способами позбавлення від заздрості можуть стати:
- Активні способи - такі як самовдосконалення, пошук нових, власних цілей і можливостей їх реалізації;
- Пасивні способи - у людей, яким не вистачає сил впорається з конкуренцією, настає депресія, апатія.
Більш продуктивним, хоча і пасивним способом позбавлення від заздрості є рефлексія, пошук відповідей на питання, чому саме цей предмет потрібен і що він принесе для щастя, чиї це цілі і що вони означають конкретно для заздрить: «Ми частіше засмучуємося, з приводу того, чого у нас немає, ніж радіємо з того, що у нас є ».
Так само важливо зрозуміти джерело заздрості, що дуже і дуже складно, так як не завжди ясно, чому саме заздрять саме цій людині. Як правило, виявляється, що заздрять особистісним якостям, яких не вистачає, а здається, що саме ці якості і дратують.
Але до таких відкриттів готові далеко не всі і не завжди. Як ні парадоксально, тільки щиро люблячи себе, можна полюбити когось ще.
література
- Бондаренко О.Р., Лукан У., Соціологія. Психологія. Філософія. // Вісник Нижегородського університету ім. Н.І. Лобачевського, 2008, № 2
- Ільїн Е. П. Емоції і почуття. - СПб: «Пітер», 2001;
- Психологія заздрості // www.niirus.ru, 2008;
- Ільїн Е. П., Фактори, що полегшують виникнення заздрості // www.book.ru, 2008.
Карепова Елліна Володимирівна, Дніпропетровський гуманітарний університет
© Е.В. Карепова , 2009 г.
© Публікується з люб'язного дозволу автора