Фідерні вудилища: правила вибору і огляд кращих
- Особливості фідерних бланків
- Вибір вудилища по довжині
- тести бланків
- Строй бланка
- квівертіпа
- Телескоп або штекер?
- матеріали бланка
- Виробники і моделі
- Kaida
- Mifine
- Mikado
- волжанка
- Shimano
- Daiwa
- інші фідери
Рано чи пізно, але багато доночнікі переходять на фідерні вудилища. Звичайно, деякі прихильники класичної донки залишаються вірні і понині старого способу лову, але ті, хто хоч раз спробував ловити фідером, ніколи не розлучаться з ним.
Адже фідер це не тільки вудилище, фідер - система, яка об'єднує всі елементи снасті в одне ціле: і вудилище, і котушка, і оснащення, і годівниця. Тільки в фідерної ловлі насадка розташовується точно в зоні прикормки, а верхівка фидерного бланка, квівертіп, чітко показує будь-які найслабші клювання. Крім цього, сучасні фідери дозволяють закинути годівницю з оснащенням на значну відстань, що забезпечує доставку оснастки в обрану точку лову.
Отже, прийшов час розповісти про те, як вибрати фідерне вудилище, за якими характеристиками вони класифікуються, як змінюється спектр їх застосування в залежності від довжини, тесту або ладу.
Особливості фідерних бланків
Фидерное вудилище на відміну від інших бланків наступними особливостями:
- наявність великої кількості пропускних кілець: від 12 до 20;
- змінними вершинками - квівертіпа: від двох до п'яти.
Довжина фідерного вудилища складає від двох до п'яти метрів, короткі бланки називають «Пікер». Фідери за способом з'єднання колін бувають як штекернимі, так і телескопічними, але «телескопи» - рідкість в магазинах і на водоймах, хоча вони набагато зручніше в транспортуванні.
Таке вудилище для донного лову виготовляється з різних композиційних матеріалів. Причому, якщо всі частини бланка в основному роблять з графіту, то квівертіп з вуглепластика, так як останній матеріал більш гнучкий. Бюджетні палиці можуть бути виконані з синтетичного композиту.
Вибір вудилища по довжині
Найоптимальніші довжини бланків, які можна порекомендувати початківцям фідерістам - 3,6 і 3,9 метрів. З цими палицями можна ловити і карасів на найближчому ставку, і лящів на великій річці.
Короткі вудлища, або Пікер, використовують на малих річках або водоймах з зарослими берегами, там, де використання довгого бланка створить незручності в рибальському процесі. Використовуються Пікер також в ходової або пошукової ловлі без використання годівниці.
Бланки перевищують чотириметрову довжину використовуються на великих водоймах - річках або водосховищах - для здійснення особливо далеких закидів.
тести бланків
Цей показник характеризує фідерне вудилище по максимальному вазі вантажу (або годівниці з підгодівлею), який можна їм закидати, не побоюючись поломки. Умовно можна виділити 5 тестових класів:
- Надлегкий (Ultra Light feeder) - найчастіше короткий пікер з оптимальним навантаженням за вагою не більше ніж в 40 грамів.
- Легкий (Light feeder) - тест до 40-80 грамів з довжиною 3,00-3,60 метра. Придатний для лову в стоячій воді і на слабкій течії. Ловля на середньому протягом можлива тільки на невеликій відстані.
- Середній (Medium feeder) - довжина 3,30-3,90, оптимальна тестова навантаження 80 - 100 грамів. Універсальні бланки дозволяють комфортно ловити на середній течії з відстанню до 60 метрів.
- Важкий (Heavy feeder) - від 3,60 до 4,00 метрів, при заміні одного з колін може досягати довжини в 4,20 метра. Тест в 120-150 грамів дозволяє використовувати вудилище на річці з пристойним течією. Дальність закидання цими бланками теж вражаюче.
- Надважкий (Extra Heavy feeder) - рідкість на прісних водоймах Росії. Тести до 300 грамів і п'ятиметрова довжина переводять ці вудилища для фідера в клас морських.
Строй бланка
Вибір фідерного вудилища залежить і від бажаного ладу бланка:
- Швидкий - для далеких закидів і швидких підсічок. Згинаються тільки вершинка і перше коліно. При виведенні трофеїв пристойного ваги потрібна точна настройка котушки і майстерність рибалки.
- Повільний - дистанція закидів трохи менше, але згинаються всі елементи бланка крім рукоятки. Такі фідерні вудилища прощають новачкові помилки при виведенні, так як добре відіграють все ривки риби.
- Прогресивний - дуже не дешеві бланки. Особливість їх у тому, що в навантаження елементи бланка включаються поступово з наростанням ваги, вигинаючись по параболі, за що їх ще називають «параболік».
квівертіпа
Квівертіпа - знімні вершинки - в основному бувають трьох типів, в залежності від тесту. Вони майже не відчувають навантаження при закиданні, а їх тест характеризує м'якість, а не вагу вантажу.
Загальна класифікація вершинок виглядає так:
- М'який - легко гнеться при мінімальній вазі навантаження, застосовується в стоячих або слабо проточних водоймах, в тиху погоду.
- Середній - тримає середня вага, оптимальний на протязі і в вітряну погоду.
- Жорсткий - кінчик найбільшого тесту, застосовується на швидких річках.
Потрібно відзначити, що сприйняття клювання у кожного рибалки своє, тому можна порекомендувати початківцям фідерістам, пробувати різні вершини при зміні умов лову.
Телескоп або штекер?
Тут відповідь однозначна, кращий вибір фідера - безсумнівно, штекер. Тільки на штекерному вудилище можливо правильне розміщення такої величезної кількості кілець, що і відрізняє фідер від спінінга або матчу. За штекерному бланку оптимально розподілена навантаження, ніж на телескопічний фідер.
Однак в деяких випадках виправдане використання «телескопа». В першу чергу завдяки тому, що телескопічний фідер має невелику довжину в зібраному стані, його легше перевозити, ніж штекерну палицю довжиною в метр.
матеріали бланка
Вудки виробляють з різних сучасних матеріалів, основними з них є такі:
- Вуглепластик, він же карбон, він же графіт. Найлегший і податливий на вигин матеріал, крім вигину про коліно. З недоліків потрібно відзначити високу ціну і крихкість при варварське відношення.
- Композит. Кращий вибір для початківців. Він трохи важче графіту за вагою, але прослужить довго.
- Склопластик. Виходить з індустрії рибальських снастей матеріал. Найважче і вуглепластика і композиту. Використовується при екстремальних навантаженнях і далеких закинув.
Виробники і моделі
При розгляді будь-яких рибальських аксесуарів можна обійтися без складання своєрідного рейтингу. Огляд фідерних вудилищ ми теж оформимо у вигляді списку топових моделей.
Однак розділимо наш рейтинг на дві частини. У першій відобразимо вудилища бюджетного класу, в другій - бланки більш високої цінової категорії.
Kaida
Популярна фірма «Kaida» давно зарекомендувала себе на російському ринку як виробник риболовного обладнання бюджетного класу. Винятком не стали і фідерні бланки. Відзначимо кілька моделей цієї компанії.
- Фідер Kaida «Spirado» Feeder 330, до 150 гр. В даний час його ціна трохи більше однієї тисячі рублів. У той же час характеристики бланка цілком прийнятні для початківців. Довжина 3,30 метра, тест до 150 грамів, вага - 350 грамів. Ця ж модель довжиною в 3,90 коштує всього на двісті рублів дорожче.
- Фідер Kaida «ALBATRON» Feeder XH 3,60 м. 30-120 гр. Ця модель дорожче в два рази попередньої, але зате виконана з високомодульного карбону і важить всього 265 грамів, має 4 хлистика і коркову рукоятку. Фідер оптимальний по співвідношенню ціни і якості.
- Вудилище KAIDA «Tele BIG FISH feeder» 330 60-120g позиціонується виробником як карпове-фідерне. Це «телескоп» з високомодульного карбону з двома змінними вершинками вагою всього в 320 грамів можна придбати менше, ніж за дві тисячі рублів.
Mifine
Відмінним вибором для новачків стануть фідерні бланки компанії "Mifine». Ціни на вироби цієї фірми теж досить демократичні і є оптимальним вибором по співвідношенню ціни і якості.
- Фідер MIFINE «HULK» Feeder 3,60 м. 100 гр. Бланк швидкого ладу оптимальний для лову в стоячих водоймах і на середній течії. Воістину універсальна графітова палиця, яка має всього 270 грамів ваги.
- Фідер MIFINE «HULK» Super Feeder 360 up 140gr. Відрізняється від попередньої моделі більш сучасним високомодульний карбоном і підвищеної легкістю. Його вага всього лише 240 грамів.
Mikado
Трохи більш високу цінову категорію почнемо з опису моделей компанії «Mikado». Навіть ціни на композитні бланки фірми починаються від двох тисяч рублів.
- Mikado «GOLDEN LION ULTRAFEEDER 330» - композит середнього ладу з трьома хлистика і підвищену міцність. Вага моделі не перевищує трьохсот грамів.
- Mikado «X-PLODE MEDIUM FEEDER 360» - непоганий бланк з вуглеволокна. Ціна його близько 4000 рублів.
волжанка
Фідери Волжанка, представлені на ринку мають дуже різноманітну палітру бланків. Яку вудку з представлених на ринку вибрати - вирішувати самому рибалці. Ми ж уявімо бюджетні моделі вудок цієї компанії.
- Фідер Волжанка «Оптима». За ціною трохи перевищує три тисячі рублів ви отримаєте параболічну палицю з відмінними характеристиками. Цей фідер - лідер продажів 2014 року і до цих пір залишається популярним.
- «Волжанка Фідер Матч» - вудилище фідерне комбіноване 3,6 м. Зміна елементів вудилища дозволяє застосовувати його і для фідерної, і для матчевої снасті . За ціною і якістю - одне з оптимальних рішень.
- «Волжанка Майстер» - серія бланків різної довжини від 3,5 до 4,32 метра призначених для різних умов лову. Правильно підібрана довжина і тест бланка дозволить ловити рибу в різних умовах.
Shimano
Компанія «Shimano» крім котушок і спінінгів випускає непогані фідери. Фідерні вудилища Shimano випускаються під різний розмір гаманця і для різного побудови снасті від пікера до важкого фідера. Уявімо, оптимальну, на нашу думку модель:
- Shimano «Vengeance Feeder» - оптимальне вудилище для початківців за досить демократичною ціною при високому Шимановском якості. Дозволяє використовувати снасті для течії і стоячої води.
Daiwa
Жоден огляд рибальських приладь не обходиться без згадки про виробах компанії «Daiwa». І спінінги, і матчі, і фідери - все випускає ця фірма. Виділимо і ми пару моделей середнього цінового класу.
- Daiwa «AqualiteFeeder» - лінійка фідерів з високомодульного карбону. Вага найкоротшою моделі всього 160 грамів.
- DaiwaWNHF - преміум бланк. Високомодульний графіт не залишає залишкових коливань після закидання. Ідеальний при побудові снасті для швидкого перебігу.
інші фідери
Неможливо в рамках одного огляду згадати всі інші численні моделі фідерних бланків. Відзначимо тільки, що прекрасні бланки випускають такі виробники, як:
- Salmo diamond;
- Cormoran;
- Sabaneev;
- Trimm;
- Cottus;
- GRFISH;
- Aiko.
Прийшовши в рибальський магазин, не забувайте, що вибирати будь-який рибальське вудилище, в тому числі і фідер, бажано разом з котушкою. Поставте котушку на бланк, подивіться, як вони збалансовані. Ваша рука при правильному хваті палиці, не повинна відчувати незручностей. Тільки в цьому випадку ви не відчуєте на водоймі неприємних відчуттів незручності і втоми.
Телескоп або штекер?