Глобалізація і ефект метелика
Концепція "ефекту метелика" стала грати важливу роль в світі фінансів у міру зростання глобалізації і об'єднання ринків капіталу. Нестабільність в одному невеликому секторі міжнародних ринків може швидко розростися і просочитися на інші ринки, а "гикавка" в одному куточку міжнародних ринків може мати глобальні наслідки. Прогрес технологій і більш широкий доступ до інтернету підвищив ступінь, в якій міжнародні ринки впливають один на одного. Це призвело до більшої кількості випадків підвищеної ринкової нестабільності.
"Ефект метелика" став добре відомим в масовій культурі, і концепція може чітко застосовуватися до фінансів. Ця концепція і теорія хаосу можуть частково пояснити непередбачуваність ринків капіталу.
Походження і значення "ефекту метелика"
Фраза "ефект метелика" вперше прозвучала на науковій конференції в 1972 році. Вчений Едвард Лоренц робив доповідь про свою роботу про моделях по передбачення погоди. Фраза передбачає, що хлопки крил метелика в Японії можуть призвести до незначних змін в атмосфері, що, в кінцевому підсумку, могло призвести до виникнення торнадо в штаті Техас в США.
Лоренц вивчив, як незначні відмінності в початкових оцінках приводили до великих відмінностей в погодних моделях в Массачусетському технологічному інституті. У 1961 році він ввів початкова умова в погодної моделі рівне 0,506, ніж точний показник 0,506127, що призвело до повністю інший і несподіваною погодної моделі. У 1963 році він написав роботу по цій концепції під назвою "Детермінований неперіодична потік". Концепція "ефекту метелика" показує, як важко прогнозувати динамічні системи, такі як погода і фінансові ринки. Вивчення "ефекту метелика" привело до прогресу в теорії хаосу.
Застосування теорії хаосу до ринків
Ринки капіталу переживають мінливі періоди спокою і шторму. Однак вони не завжди хаотичні, і зміна між спокоєм і хаосом часто настає раптово і непередбачувано. Деякі вважають, що ці концепції теорії хаосу можна використовувати, щоб зрозуміти, як працюють фінансові ринки.
Ринки схильні створювати бульбашки, які, врешті-решт, лопаються з жахливими наслідками. Часто фінансові бульбашки виникають внаслідок позитивного зворотного зв'язку. Коли інвестори роблю гроші в період зростання фінансових ринків, інші спостерігачі вважають, що інвестори, мабуть, прийняли розумне рішення, що спонукає і цих спостерігачів вкладати свої власні гроші в ринки. В результаті, зростає обсяг покупок активів і вартість акцій. Цикл позитивного зворотного зв'язку веде до цінами, що перевищують будь-який логічний або виправданий рівень. Зрештою, цикл закінчується, і останні інвестори залишаються з найгіршими позиціями.
Та ж сама концепція може пояснити нестабільні "ведмежі" ринки. Ринки можуть раптово змінитися внаслідок зовнішніх чинників, що змушує інвесторів звертати увагу тільки на негативні новини. Первісна розпродаж веде до подальшої розпродажу, так як учасники ринки закривають свої позиції. Цикл негативного зворотного зв'язку схильний швидко набирати обороти, що часто призводить до того, що на ринку повно недооцінених акцій.
Фрактали і ринки
Відомий вчений Бенуа Мандельброт застосував свою роботу по фракталам в природі до фінансових ринків. Він виявив, що приклади хаосу в природі, такі як форма берегової лінії або хмар, часто мають високу ступінь порядку. Ці фрактальні форми також можуть пояснювати хаотичні системи, в тому числі фінансові ринки. Мандельброт зазначив, що ціни активів можуть раптово підвищуватися без явної причини.
Багато інвесторів на ринках схильні відхиляти екстремальні події, які відбуваються менш ніж в 5% випадків. Мандельброт міркував, що ці випадні показники важливі і відіграють значну роль в рухах на фінансовому ринку. Традиційна портфельна теорія схильна недооцінювати, як часто ці вкрай нестабільні події можуть мати місце. У той час як його фрактали не можуть передбачати ціновий рух, Мандельброт вважав, що вони можуть створити більш реалістичну картину ринкових ризиків.
Приклади "ефекту метелика" на ринках
Хоча технології підвищили вплив "ефекту метелика" на глобальні ринки, історія фінансових бульбашок досить довга, що бере початок з міхура на ринку тюльпанів в Голландії в 17 столітті. Тюльпани були символом статусу серед еліти. Ними торгували на біржах в голландських містах. Люди продавали своє майно, щоб почати спекулювати тюльпанами. Однак ціни почали падати, і пішла панічний розпродаж.
Ось свіжіші приклади бульбашок. На торгах 19 жовтня 1987 роки (відомо як "Чорний понеділок") індекс Dow Jones (DJIA) втратив понад 22% за одну торгову сесію - найбільше падання в історії на цьому ринку. Для обвалу не було очевидної причини, хоча індекс DJIA показував значні падіння протягом дня тижнем раніше, а зовнішнім фоном служила складна ситуація по ряду міжнародних питань по Перській затоці. Як було оцінено в ретроспективі, частково виною обвалу були панічний розпродаж і, можливо, програмний трейдинг з використанням комп'ютерів.
Влітку 2015 року китайський фондовий ринок пережив значну волатильність, впавши більш ніж на 8% за один день. Подібно "Чорного понеділка" в той день не було єдиного події або причини для зниження. Ця нестабільність швидко поширилася на інші ринки, в результаті чого індекси S & P500 і Nikkei втратили понад 4%. Також як в "Чорний понеділок", китайські ринки були слабкі в попередні місяці.
Китайська влада проводили девальвацію юаня. Однак основна причина, ймовірно, полягала в високому рівні позикових коштів з боку китайських приватних інвесторів. Коли вартість акцій почала падати, брокери направили інвесторам вимоги довнести активи. Приватні інвестори були змушені швидко закривати свої позиції, щоб виконати вимоги по margin call, що призвело до циклу негативного зворотного оцінки з розпродажами. Роками раніше китайський уряд заохочувала людей вкладати в ринок.
Ринки в майбутньому стануть ще більш взаємопов'язаними у міру розвитку технологій, і "ефект метелика" залишиться важливим фактором для глобальних майданчиків.
джерело