Хто такі «замполіти» і навіщо вони потрібні

Антон Балаба розповів нігіліст [ 1 , 2 , 3 , 4 ] Про курйози і трагедіях війни на Донбасі, де опинився в 2015 році як мобілізований офіцер запасу. Цивільний до мозку кісток, він отримав посаду «замполіта», специфіка якої погано відома навіть самим військовим. Як Балаба згадував в першій частині своїх мемуарів, в учебці було більше красивих слів, ніж конкретних робочих інструкцій. Це багато говорить про нинішній стан Збройних сил України.

На цей раз автор пропонує не розповідь про фронтові будні і пережитих враження, а живий військовий досвід, яким можна і потрібно ділитися.

Я взяв слово «замполіт» в лапки, бо насправді посаду офіцера і штатна одиниця в підрозділі називається «заступник командира по роботі з особовим складом». По-старому все називають цю посаду і офіцера, її займає, «замполіт», як колись в радянській армії - «заступник командира по політичній частині».

Що повинен робити «замполіт» (як на війні, так і в мирному житті в армії) і, найголовніше, чого він робити не повинен? Є величезний список, написані цілі трактати, які зведені до Статуту, в Інструкції і «наказові документи». Але це довго і нудно, тим більше, що велика частина існуючих «замполітів» (з тих, хто служить або служив в стройових частинах) всіх цих паперів або ніколи не читала, або один раз прочитавши - більш до них не поверталася. Іноді складається враження, що в Збройних силах України ті, хто пишуть всі ці документи, або взагалі ніколи не служили, або продовжують перебувати мізками в СРСР, якого вже давно немає.

На жаль, багато старші офіцери разом з совком ввібрали, що замполіт - це «недремне око партії ... який тобі не підкоряється, у нього своя лінія підпорядкування по партійній лінії, він абсолютно даремний як в бою так і в житті, він тобі буде заважати всюди , де тільки можна, буде пхати носа в усі твої справи і ввіреного тобі підрозділи, але пам'ятай, від нього залежить твоя кар'єра, так як на партзборах будуть враховувати його характеристики про тебе ».

Це навічно вкарбувалася до них в пам'ять, це не вивести вже ніколи, як би «замполіт» не доводив свою корисність. Хоча в такому випадку свідомість старших офіцерів тріщить, і вони кажуть: «О! З таким замполітом можна воювати! Від только я жодного не розумію, хулі ти з такими талантами - и в замполітах, коли Вакансій на нормальних посадах нємєряно і люди вконче потрібні? »

До ще більшого жалю, молодих офіцерів, які ніколи не бачили совка і вже народилися в незалежній Україні, виховують все ті ж старші офіцери, передаючи їм свій безцінний (тут без лапок) досвід, в тому числі і по спільній роботі з замполітами.

І зовсім жахливо те, що майбутніх «замполітів» готують ті, хто сам був замполітом при совку, або ті, хто побудував собі наукову кар'єру на дослідженні марксизму-ленінізму. Або і ті, і інші, плюс треті - які служили вже за часів незалежності, але так і не зрозуміли, навіщо взагалі в військах потрібні «замполіти». Як ти правильно здогадуєшся, мій любий друже, при навчанні майбутнього заступника командира по роботі з особовим складом в його голову вкладається, що він недремне око (КОГО? Так хрін його знає! Всього українського народу!), Повинен наглядати за офіцером і стукати на нього (ой, вибачте, не стукати, а «складаті щомісячні (а у бойовому условиях - щотіжневі) доповідні записки« про стан психологічної та моральної подготовки у підрозділі »). Куди стукати? «Замполіта» рівнем вище? Він за статутом не є уповноваженою особою, щоб приймати будь-які рапорту, доповідні і будь-які інші папери. У нас в армії єдиноначальність! «Так, це жахливо, - журиться старий і навчений бойовим досвідом замполіт в званні полковника, що має науковий ступінь доктора філософських наук, - але ви все одно пишіть, приносите в стройової відділ штабу бригади і вимагайте, щоб їх зареєстрували! Це дуже важливо!!!"

І ось свіжоспечений офіцер, який за фахом - заступник командира підрозділу по роботі з особовим складом, потрапляє в війська і стикається з першої дилемою - його просто ніхто не сприймає всерйоз! Що йому робити? Якщо тебе призначили в роту «замполітом», ніхто з офіцерів (а їх в піхотної роти по штату 5 чоловік, не рахуючи «замполіта») не знає, що ти повинен робити, навіщо ти тут потрібен і як себе з тобою вести! У всіх офіцерів роти є свій чітко визначений і з роками багато разів утоптаний коло обов'язків.

З ротним (командиром роти) все зрозуміло, це Цар і Бог роти, тобто офіцер, який відповідає буквально за все, аж до якості туалетного паперу в сортирі. «Зампотех» займається бойовою технікою, її справним станом, озброєнням і його справним станом, веде облік паливно-мастильних матеріалів і дрючит «мехводов», щоб їх машини були на ходу і вони ними могли керувати. Командири взводів відповідають за все і вся в своїх взводах, ось тільки не є матеріально відповідальними особами (в роті це сам ротний і старшина роти).

Так що ж робити «замполіту» в цій чесній компанії? Чим йому займатися, що робити, і за що він відповідальний? Якщо відкрити статут, то обов'язки «замполіта» гранично короткі. У сержанта - командира відділення - вони і то ширше. І все, здебільшого, декларативні, а ще дублюються з обов'язками командира роти і командирів взводів. Написані ці обов'язки, звичайно, з пафосом. Читаєш, так відразу згадується червоний прапор з серпом і молотом. Ось, наприклад:

«... Проводити роботу з виховання у Військовослужбовців відданості Українському народові, формирование в Особова складу високих морально-психологічних якости громадянина - патріота України, свідомого Виконання Положень Конституції України и Законів України, вимог ВІЙСЬКОВОЇ присяги, Військових Статутів Збройних Сил України, других нормативно-правових АКТІВ и наказів командирів (начальніків) »

Або ось:

«... виховувати Особова склад роти в Дусі свідомого Ставлення до Виконання військового обов'язку, вірності Військовій прісязі, бойовий Прапорові, традіціям дружби и військового товариства, любові до своєї частині, постійної пільності та бойової готовності ...»

Погодьтеся, красиво. Але від цього якось не легше.

Ти офіцер або вихователь? Що ти повинен робити? Мізки всім засірать тим, чим засрани у тебе, і намагатися вплинути на підлітка, якщо мова про призовників, або дорослого мужика, якщо мова про мобілізованому? Насправді відповідь гранично простий і навіть тривіальний. Потрібно просто бути людиною. Роботи в роті завжди «хоч греблю гати». Якщо ти не ледар, нездара, шланг і тугодум, робота знайде тебе сама.

Ти повинен пам'ятати, що, по-перше, ти заступник командира роти. А ротний НЕ двожильний, він теж людина, іноді хворіє, чисто фізично не може розірватися і бути всюди, і ти його повинен доповнювати, страхувати і допомагати йому управляти, забезпечуючи виконання поставлених перед ним завдань. Ти повинен пам'ятати, що ти теж офіцер, і тебе так само навчали тактики, військової техніки, володіння зброєю. Ти ж друга особа в роті і так же повинен вникати в її справи, якщо загорівся метою бути корисним.

По-друге, є і прямі - конкретні обов'язки «замполіта», які прямо прописані в Статуті: «Здійснювати морально-психологічну підтрімку Військовослужбовців та їх підготовку до екстремальних умов во время бойовий Дій, формуваті у них стійкість до психологічного и морального впліву противника», «у віховній роботі з Особова складом Головні зусилля ВІН зосереджує на індівідуальній роботі з шкірних військовослужбовцем». Все разом задає тобі прямий вектор діяльності, тобто ту роботу, яку окрім тебе ніхто робити не буде.

Ну, і ніхто, крім тебе, не володіє знаннями про бойовий психологічному стресі, про те, що таке посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), як все це виявляти, діагностувати, що потім з цим усім робити. Тільки ти маєш прямий обов'язок щоденного спілкування з особовим складом для того, щоб це все їм популярно розповісти, помічати психологічний стан бійців і командирів, щоб думати, аналізувати, робити висновки і ділитися ними з ротним, а якщо ротний тебе не сприймає - то знайти підхід і до нього і зробити так, щоб він почав тебе слухати. Тільки від тебе залежить - зацькують чи реально обосрал солдата, який з тремтячими руками намагався метати гранату, зламається він після цього або все обійдеться, якщо ти виявиш себе і популярно поясниш, що все, що сталося, є природною реакцією організму на стрес, і в такій ситуації може опинитися будь-хто ... А людина тобі потім буде вдячний, та й люди в тобі будуть бачити корисного фахівця, будуть звертатися, не соромлячись, знаючи, що ти можеш допомогти.

А людина тобі потім буде вдячний, та й люди в тобі будуть бачити корисного фахівця, будуть звертатися, не соромлячись, знаючи, що ти можеш допомогти

Всі ці тестик, яким тебе навчали - аж ніяк не порожній звук. Їх потрібно використовувати в роботі, пояснювати тестованим важливість заходу, самому розуміти їх кінцеву мету і знати, як ти цю всю інформацію будеш використовувати. Наприклад, людина з нестійкою психікою, схильний до панічних атак і схильний до суїциду, як мінімум буде вимагати до себе пильної уваги офіцерів роти, а рішення призначити його «замком» (заступником командира взводу або головним сержантом взводу) є не зовсім гарною ідеєю, незважаючи на те, що людина він начебто порядна і розумна.

По-третє, в ротах штабу немає, але паперової документації при цьому безліч, просто несосвітенне кількість. І цією роботою не просто повинен хтось завідувати. Її потрібно вдумливо і скурпулезно вести і впорядковувати. Ротного не вистачить на те, щоб цим всім займатися. Його і так все смикають і пропадає він по незліченних нарад в будь-який час доби. Пожалій його, будь людиною, візьми цю роботу на себе, організуй її і доможися порядку, «замполіт»! Тим більше, це і так поєднується з твоїми прямими обов'язками на кшталт «вести облік злочінів, правопорушення, ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ подій та дісціплінарніх провин», що передбачає ведення різноманітних паперів, складання рапортів і проведення службових розслідувань, які, крім тебе, ніхто, знову-таки, робити не буде. Так само ніхто не буде ламати голову над складанням графіка відпусток, устаканювання його з ротним і командирами взводів, забезпеченням його дотримання. А адже це так просто і так важливо «для Підтримання гармонійного розвитку особистості та создания СОЦІАЛЬНИХ та психологічних умов несення служби».

Будь людиною!

Ким не треба бути? Тут знову все просто - не бути замполітом (без лапок). Ну, не лізь ти зі своїми порадами, зауваженнями, нотаціями туди, де ти ні чорта не розуміють або не берешся забезпечити кінцевий результат. Не намагайся шукати темну кішку в темній кімнаті і не кричи «зрада колом»! Бачиш проблему - подумай над її вирішенням, запропонуй командиру взяти її на себе.

Чи не заёбивай особовий склад - «товариш солдат, чому ви так хуево одягнені?» А у солдата форма згоріла вчора в бліндажі, ось він і одягнений в то, що у нього залишилося. А ти йому: «Мене це не ебет! Негайно усунути проблему! »Викликаєш ще командира взводу і протягом години полощешь мізки, розповідаючи, як це важливо для дисципліни, коли солдати охайно одягнені і стежать за собою ...

Не лізь в душу до тих, хто морально не налаштований говорити з тобою, якби не було нав'язливим. Ну не клеїться у тебе розмова з цією людиною, зрозумій ти це. Так, ти повинен з ним переговорити, так, це твій обов'язок, так, ти повинен скласти про нього свою думку, так, ти повинен зрозуміти, в чому у нього проблема, і постаратися допомогти розв'язати цю проблему. Але ж закритий людина, тому шукай інший спосіб, що не нав'язуйся і не ебі мізки.

Чи не імітуй бурхливу діяльність і не миготіти. Не питай людей кожні 10 хвилин: «Ну шо, ну як справи?» Реальною роботи, яка дійсно важлива і потрібна, і так дуже багато. І якщо ти не хочеш нею займатися, це не дає привід займатися всякою херней, яка приходить в голову.

Не будь боягузом - твою підлу душонки швидко розкусять, і вона виповзе назовні, зяятиме, вражаючи всіх своїми «ароматами». Якщо ти боягуз - то чесно собі в цьому зізнайся і відповідай собі на одне просте запитання: що ти робиш в армії?

Ні, я не про безстрашність. Повний безстрашність - це психічний розлад, що виникає, як правило, після важкої контузії і тривалого перебування на передку. Таке безстрашність небезпечно - у людини немає гальма і почуття самоконтролю, він може запросто угробити себе і товаришів по службі. Наявність почуття страху - це нормально і природно.

Я говорю про мерзенної боягузтва. Це коли людина боїться приймати рішення, боїться нести відповідальність, боїться приймати неминучий і обдуманий ризик, приборкати свою паніку і свої рефлексії. І, усвідомлюючи це, починає випинати всі свої негативні якості, що дозволяють затьмарити власну боягузтво в своїх же очах, знущаючись над іншими. Це бридко ... і це шкода. Це огидно, коли людина виховує бійців, розповідаючи, як вони повинні життя віддати, як він вичитує тебе за «низькі морально-вольові якості підрозділу» і ... обробляється при першому прильоту міни за півкілометра від себе, ціпеніючи від жаху і боячись вийти з бліндажа.

Часто задається питання - а чи потрібні взагалі «замполіти» у військах? Чи потрібно спеціально готувати для цього людей? Як подібне влаштовано в західних арміях? Так ось, на Заході обов'язки «замполіта» розподілені між низкою посадових осіб - психолога, капелана, командира підрозділу та його заступника. У нас же в ротах чистого заступника командира з обов'язками, прописаними в статтях 113 і 114 Статуту внутрішньої служби, просто немає. Зате є «замполіти» з набором своїх обов'язків, які, в тому числі, «ведуть до світлого майбутнього».

На мій погляд, ці посади необхідно об'єднати, а при підготовці «замполітів» набагато більше часу приділяти тактиці, техніці, управління підрозділом в бою, що не викидаючи при цьому курси психології, конфліктології, діловодства, основи проведення службових розслідувань. А ось начитку лекцій типу - «замполіт - це особа частини і прямий шлях в ленінську кімнату» - припинити назавжди.

Можливо, все вищеописане необхідно ввести в обов'язковий курс підготовки всіх без винятку офіцерів, бо, приступаючи до роботи на посаді командира взводу, ти повинен бути «і мамою, і татом, і братом, і сестрою рідної» всім бійцям, і не готувати окремих « замполітів ». Це буде найбільш вдалим рішенням, так як усуне масу проблем і прогалин.

Тобто, для роботи на самій нижній сходинці офіцери будуть готуватися однаково. Далі когось призначать заступником командира роти, який буде мати і обов'язки нинішніх «замполітів». Потім, якщо у людини «піде», його призначать батальйонним «замполітом», і таким чином буде вимальовуватися спеціалізація. А ось для роботи на більш високому рівні йому вже необхідно буде закінчити спеціалізовані курси, де більше часу буде присвячено не науці організації бою і управління військами, а науці управління людьми і вивчення їх потреб. Тоді все стане на свої місця.

  • Гривневий рахунок «ПриватБанк»: 5168 7422 0198 6621, Кутній С.
  • Для закордонних донорів: переклад через skrill.com на рахунок [email protected]
  • Bitcoin: 1D7dnTh5v7FzToVTjb9nyF4c4s41FoHcsz
  • Etherium: 0xacC5418d564CF3A5E8793A445B281B5e3476c3f0
  • Dash: XtiKPjGeMPf9d1Gw99JY23czRYqBDN4Q69
  • Litecoin: LNZickqsM27JJkk7LNvr2HPMdpmd1noFxS

Що повинен робити «замполіт» (як на війні, так і в мирному житті в армії) і, найголовніше, чого він робити не повинен?
Від только я жодного не розумію, хулі ти з такими талантами - и в замполітах, коли Вакансій на нормальних посадах нємєряно і люди вконче потрібні?
КОГО?
Куди стукати?
«Замполіта» рівнем вище?
Що йому робити?
Так що ж робити «замполіту» в цій чесній компанії?
Чим йому займатися, що робити, і за що він відповідальний?
Ти офіцер або вихователь?
Що ти повинен робити?

Новости