Хуліганство Елемент - Практика: МАМИНА ШКОЛА, або ЯК ФОТОГРАФУВАТИ СВОЇХ ДІТЕЙ
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -> МАМИНА ШКОЛА,
або
ЯК ФОТОГРАФУВАТИ СВОЇХ ДІТЕЙ
Частина III ЗМІСТ:
- ВСТУП
- ГЛАВА I. Для чого ми фотографуємо своїх дітей?
- ГЛАВА II. використовувана техніка
- ГЛАВА III. прийоми зйомки
- загальні прийоми
- Зйомка дітей до року
- Зйомка на вулиці
- Зйомка в приміщенні
- ВИСНОВОК
- Найкращі результати дає фотографування дітей на вулиці.
- Для портрета виставляйте фокусна відстань об'єктива в 80 ... 150 мм і знімайте дитини не ближче, ніж з 1.5-2 метрів.
- При зйомці жанру фокусна відстань об'єктива виставляйте в короткофокусним відстань, і знімайте з відстані, що не перевищує 10 метрів.
- Не забувайте про фон.
- Уникайте фотографування в похмуру погоду і в сонячний полудень.
- Спробуйте сфотографувати дитину в русі.
- При зйомці в контровому освітленні використовуйте спалах.
- Найбільш доцільним при зйомці в приміщенні є природне денне світло з вікна.
- Знімайте дитину, що перебуває неподалік від вікна.
- Чи не знімайте проти світла.
- Спалах застосовуйте тільки тоді, коли природного освітлення недостатньо.
- При зйомці зі спалахом, розміщуйте дитини в межах її досяжності.
- Використовуйте режим спалаху, понижуючий "ефект червоних очей".
- Уникайте потрапляння в кадр відображають спалах поверхонь.
- Використовуйте спалах, знімаючи при лампах розжарювання, якщо не хочете отримати фотографію жовтої тональності.
ПРО ЗАПУСК ЛІТАКІВ
© Ольга Линдін
Найкращі результати дає фотографування дітей на вулиці. І справа тут не стільки в хорошому, природному освітленні, скільки в невимушеному поведінці дітей, захоплено займаються тим, що їм подобається. Найчастіше дітей фотографують на дачі, при відвідуванні якихось цікавих місць, наприклад зоопарку або атракціонів, рідше - у дворі свого будинку і так далі.
Технічні прийоми фотографування дітей на відкритому повітрі нескладні і залежать від того, що саме ви знімаєте - портрет або жанрову сцену. Під портретом ми будемо розуміти зображення обличчя дитини, що виражає його характер, внутрішній світ, а під жанром - різні сценки з життя, відносини дітей до навколишнього світу і один до одного.
сестри
При зйомці портретів двох людей корисно, щоб одна людина злегка загородив іншого, наприклад, плечем або рукою. Це допомагає створити єдність композиції.
Фото: © Роман РОМАНОВ
Залежно від обраного виду зйомки, ми будемо використовувати найбільш відповідні їм технічні прийоми. Для початку, трохи розповім про режими і приведу деякі важливі цифри. Так, якщо ви використовуєте фотоапарат із зум-об'єктивом, то для зйомки портрета сміливо виставляйте фокусна відстань об'єктива в величину 80-150мм (для плівкової камери), або до відповідного йому цифрове (для цифрової). При цьому вам слід перебувати на відстані не ближче, ніж півтора-два метри від дитини.
Я неспроста звертаю вашу увагу на мінімально-допустима відстань до особи, я просто не хочу, щоб ви повторили поширену серед початківців помилку - зйомку портрета з близької відстані, в стилі "візит до стоматолога". Згадайте, як вас знімають в фотоательє на паспорт: дядько не підходить до вас впритул зі своїм допотопним дерев'яним фотіком, не заглядає об'єктивом вам в очі, а знаходиться віддалік. Справа в тому, що на такій відстані оптика не дає геометричних спотворень особи, викликаних неоднаковим відстанню від об'єктива до різних точок особи.
НЕПРАВИЛЬНЕ І ПРАВИЛЬНЕ ВІДСТАНЬ при зйомці ПОРТРЕТА
Портрет зліва знято з близької відстані короткофокусним об'єктивом, тому оптичні спотворення призвели до комічного огляду на це хлопчика в стилі "візит до стоматолога". Портрет того ж дитини, знятий з відстані 2 метри, з використанням фокусної відстані об'єктива порядку 150мм виглядає куди як більш чесний.
Фото: © Дмитро Катков
При фотографуванні портрета, як це не банально прозвучить, раджу вам виставити режим "портрет" (якщо він є в фотоапараті). Це потрібно для того, щоб особа вийшло різким, а фон розмитим і неотвлекающім, що дуже добре для портрета. Для власників дзеркальних фотоапаратів, які не мають встановлених режимів, привожу табличку оптимальних значень параметрів.
Таблиця 2.
Основні параметри при зйомці ПОРТРЕТА Фокусна відстань 80-150 мм (або еквівалентну йому цифрове) Відстань до особи 1.5 - 2 метри Величина витримки Чи не довше 1/60 сек Величина діафрагми f2.8 - f4.0А чому б вам також не спробувати ще один прийом: зняти портрет в контровому світлі, тобто, коли сонце розташоване за дитиною? При цьому не забудьте задіяти спалах, для підсвічування особи, яка перебуває в тіні, щоб вийшло особа саме вашого йолоп, а не портрет невідомо звідки взявся негрітёнка. І, що дуже важливо, при зйомці на цифровий фотоапарат «проти сонця», ніколи не наводите камеру безпосередньо на сонце (тим самим ви можете зіпсувати матрицю!).
На відміну від портрета, при зйомці жанрової сцени фокусна відстань зум-об'єктива, навпаки, краще виставити в саме короткофокусним відстань, міліметрів в 35 ... 50 (для плівки) або відповідне йому для «цифри».
Фотозагадку "відшукай МАЛЮКА"
На цій фотографії важко знайти дитину тому, що вона знята з великої відстані. Навряд чи варто знімати дітей з відстані, що перевищує 10 метрів.
Фото: © Дмитро Катков
При цьому вам навряд чи варто перебувати на відстані, що перевищує 10 метрів від дитини - інакше він вийде на фотографії вкрай мелкоскопіческім і навіть може в ній загубитися! Тут ми будемо використовувати режим "пейзаж", якщо він є, при цьому глибина різкості буде найбільш широкої, тому різкими вийдуть як лугові квіти на передньому плані, так і ліс на далекому, і вже звичайно, сам дитина між ними. Якщо ж такого режиму немає, але є можливість змінювати діафрагму, то поставте її в велике значення, f8.0 ... 32. При зйомці жанрової сцени рекомендую вам зробити кілька кадрів, ловлячи найцікавіші моменти, при цьому перш за все стежте за виразом обличчя свого чада.
Таблиця 3.
Основні параметри при зйомці жанрові сцени Фокусна відстань 35-50 мм (або еквівалентну йому цифрове) Відстань до дитини Не більше 10-ти метрів Величина витримки Чи не довше 1/60 сек Величина діафрагми f8.0 - f32Знімаючи жанрові сцени, дуже важливо робити це непомітно для самої дитини, щоб він вийшов на фотографії найбільш природним. Дивлячись у видошукач, також не забувайте про фон, він повинен бути або цікавим для розглядання, або візуально - неактивним. Які-небудь нетрі або ларьки на дальньому плані більше підійдуть для творчої фотографії, ніж для сімейного альбому. Не допускайте також ситуацій, коли дитина за кольором зливається з фоном, як хамелеон.
При виборі сюжету для зйомки на відкритому повітрі, було б добре, якщо крім самої дитини, ви включили б в кадр якісь впізнавані і змістотворних предмети, такі, як лава, велосипед, ролики, самокат тощо. Тим самим ви не тільки різноманітите ваші знімки, але і грамотно заповніть кадр. І не соромтеся чумазого виду вашої дитини, якщо він забруднився в процесі гри, адже дитинство - це така рідкісна можливість трохи побути грязнулькіним!
Цікавим прийомом жанрової зйомки діточок, що відображає їх непосидючість і жвавість характеру, є фотографування в русі, наприклад дитини біжить, або катається на велосипеді.
У той час як починаючі фотографи зазвичай тримають фотоапарат нерухомо, дозволяючи рухається дитині злегка "змазатися" на нерухомому фоні, більш досвідчені зазвичай стежать фотоапаратом за дитиною, отримуючи змащений фон і "різкого" дитини.
Нерухомих і стежить її положення при зйомці в РУХ
Зазвичай початківці фотографи тримають фотоапарат нерухомо, отримуючи фотографії на зразок показаної зліва. Але більш досвідчені надходять по-іншому: вони стежать фотоапаратом за дитиною, отримуючи змащений фон і "різкого" дитини, як на фотографії справа.
Величина витримки при цьому повинна бути рівною приблизно 1/60 сек і коротше. Щоб ще більше підкреслити динаміку, при зйомці "в проводку" можна злегка нахилити фотоапарат в сторону, протилежну руху, тим самим створивши невеликий ухил на знімку.
При зйомці на відкритому повітрі важливу роль відіграє стан погоди. Я закликаю вас уникати фотографування в похмуру, незатишну погоду, навіть самих веселих сцен - фотографія все одно вийде невтішною, з пригніченою енергетикою, через підсвідоме впливу погоди на сприйняття. Крім цього, при зйомці на плівковий фотоапарат, фотографія, швидше за все, отримає сіро-блакитний, холодний і відштовхуючий відтінок. Справа в тому, що плівка розрахована на колірну температуру денного світла, а в похмуру погоду колірна температура відрізняється від номінальної. При зйомці в таку погоду на цифрову камеру сміливо встановлюйте баланс білого в режим "авто" або "хмарно", і тим самим ви частково позбудетеся від надлишкових холодних тонів.
ПРО ВПЛИВ ПОГОДИ НА СПРИЙНЯТТЯ ФОТОГРАФІЇ
Фотографія зліва знята в похмуру погоду, а права - в сонячний день. У той час, як на першій превалюють холодні, відразливі тони сумній погоди, теплі тони на правій притягують глядача, створюють гарний настрій.
Рекомендація не знімати в похмуру погоду зовсім не означає, що найкращі фотографії дітей виходять в сонячний полудень, коли сонце знаходиться мало не над головою, і на небі немає ні хмарини. У такій ситуації фотографа підстерігає інша небезпека - занадто високий контраст, передати якого не під силу ні плівці, ні «цифрі». Швидше за все, в цьому випадку ви отримаєте дітенка страшного виду, пересвеченние з одного боку, і з глибокими і незграбними тінями з іншого. Щоб уникнути такої напасті, я порадив би вам фотографувати такі сцени в розсіяному світлі, коли сонце зайде за хмару, або ближче годині о 4-м, коли контраст не так високий. Добре, якщо сонце буде знаходитися ззаду вас і трохи збоку.
ПІКНІК І пеньок
При зйомці цієї цікавої жанрової сцени фотограф зіткнувся з проблемою освітлення: через положення дитини по відношенню до сонця, в найцікавішому місці композиції утворилася глибока тінь, і, більш того, хлопчик зливався за яскравістю з фоном. Фотограф блискуче вирішив цю проблему, використавши вбудований спалах.
Фото: © Олег КОЗЛОВ
Іншим грамотним практичним прийомом є зйомка дітей в тіні, наприклад, від дерева, коли сама дитина освітлений м'яким світлом, а на дальньому плані можна бачити радісний сонячний пейзаж, що створює настрій. Особа при цьому можна злегка підсвітити спалахом, причому тут її використання не тільки можливо, але і рекомендується.
Повторення пройденого:
Іноді нам треба сфотографувати дітей в приміщенні. Це може бути і ваша квартира, і актовий зал школи, і приміщення дитячого кафе, або у кого-небудь в гостях вдома. Але з точки зору фотографа, все різноманітні приміщення можна розділити на два типи: з досить гарним освітленням з вікна, і з недостатнім, що призводить до необхідності використання додаткових джерел світла.
Найбільш доцільним при будь-фотозйомці є природне денне світло. Знімаючи на рекомендовані мною плівки при такому освітленні, або виставляючи баланс білого в цифровому фотоапараті в "денне світло" або "auto", ваші фотографії будуть мати нормальний колірний баланс, природно передаючи кольору. Тому я настійно рекомендую використовувати природні можливості, але робити це треба, пам'ятаючи одне правило - освітленість сильно змінюється в залежності від відстані від джерела світла. Наприклад, при збільшенні відстані від вікна вдвічі, освітленість об'єкта падає приблизно в чотири рази. Відповідним чином збільшується необхідний час витримки, досягаючи неприйнятних для зйомки непосидючих дітей величин 1 / 60сек і довше. Тому ваша дитина повинна знаходитися недалеко від вікна.
Знімаючи дитини, що знаходиться неподалік від вікна, рекомендую вам знаходитися ближче до вікна, ніж дитина, але при цьому не загороджувати світло, і, вже тим більше, не відкидати тінь на своє чадо. Для цього вам можна розташуватися збоку від вікна, в тіні. Оскільки світла все одно не дуже багато, то, щоб уникнути смизиванія кадру, міцно тримайте фотоапарат двома руками.
ПРИКЛАД НЕПРАВИЛЬНА ЗЙОМКИ В підсвічуванням
Особа цієї дівчинки вийшло темним, тому, що джерело світла знаходиться позаду неї. У цій ситуації фотографу варто було б використовувати спалах, або переміститися ближче до вікна, щоб розташуватися між вікном і дитиною.
Фото: © Марина Рогожина
Ніколи не знімайте дітей в так званому "контровом" світлі, тобто коли дитина знаходиться між вами і джерелом світла - замість фотографії своєї дитини ви отримаєте чорний силует. Однак, якщо в такій ситуації ви застосуєте спалах, то навпаки, можете отримати вражаючий ефект. Бачили, напевно, красиві фотографії дітей з золотими від сонця волоссям? Ось саме таким чином вони і зняті. А якщо ви при цьому ще й трохи подихайте на об'єктив безпосередньо перед зйомкою, щоб він злегка запітнів, то самі побачите, який чудовий, м'який ефект можна при цьому отримати.
УРОК МАЛЮВАННЯ
На цьому гармонійному знімку добре видно переваги природного освітлення при зйомці в приміщенні. Зверніть увагу на композиційне рішення: зображеним тут людям залишений простір для погляду. Разом з цим, фотографу вдалося підловити дійсно невимушений, живий момент сімейного спілкування, і поза всякими сумнівами, ця фотографія займе гідне місце в домашньому альбомі.
Фото: © Кирило СІНДЄЄВ
Якщо ж зйомка необхідна, але при природному освітленні неможлива, наприклад, за вікном похмуро або просто темний вечір, вікна знаходяться далеко або ж їх взагалі немає, то нам доведеться якось викручуватися з цієї ситуації. Теоретично тут можна піти двома шляхами - застосовуючи більш високочутливу плівку або використовуючи спалах. Звичайно ж, існують і інші прийоми, але вони більше підходять для професіоналів-фотографів, ніж для професійних мам.
Що стосується першого прийому - використання більш високих чутливості плівки, таких, як ISO800 і навіть 1600, тут можна прочитати цілу лекцію, але спеціально для зайнятих мам, обмежуся тільки висновком з неї: вам цього робити не варто. По-перше, плівки такої чутливості дають велику зерно, помітне на фотографіях навіть невеликого розміру, по-друге, я впевнений, що на один і той же ролик плівки ви будете знімати як в приміщенні, так і на вулиці, що призведе до того, що фотоапарат з такою плівкою не впорається з яскравим зовнішнім освітленням, і фотографії, зняті на вулиці, вийдуть пересвеченних. Тому давайте все-таки зупинимося на рекомендованих вище чувствительностях в 400едініц, і не будемо мудрувати зайвого. А в цифровому фотоапараті виберемо автоматичний режим установки ISO, що в цих умовах швидше за все, теж буде мати на увазі ISO400.
Більш практичним прийомом, застосовним для зйомки в темному приміщенні, є використання спалаху. Припустимо, що у вас є тільки вбудована в фотоапарат спалах. Насамперед варто зазначити, що радіус дії такого спалаху не нескінченний. Як я вже сказав, освітленість падає пропорційно квадрату відстані від джерела світла до об'єкта, тому максимальна відстань при зйомці зі спалахом, вбудованою в мильницю, при використанні рекомендованої мною плівки чутливістю 400 одиниць становить приблизно 10 метрів. Всі предмети, що знаходяться за межами цієї відстані, вийдуть погано освітленими і темними, як не крути. Тому використання вбудованого спалаху для освітлення далеко знаходяться предметів абсолютно марно. Хоча, звичайно, деякі початківці фотографіні не залишають спроб знімати місяць зі спалахом, але ще ніхто не бачив позитивних результатів цих зйомок.
З іншого боку, використання спалаху на близьких відстанях, коротше 1.5..2-х метрів, призведе до того, що особа дитини вийде пересвеченним, і у фотографів є навіть спеціальний науковий термін, що характеризує такі фотографії, "спалах в лоб". Тому я настійно раджу використовувати спалах в діапазоні відстаней від 2-х до 10 метрів, де вона і дає найкращі результати. Варто також пам'ятати про те, що при зменшенні чутливості плівки або матриці, дистанція, на яку "дострілював" спалах, пропорційно зменшується.
Використання спалаху має свої маленькі хитрощі. По-перше, якщо в приміщенні дійсно темнувато, то, швидше за все, зіниці очей вашого малюка будуть широко відкриті, що обов'язково призведе до ефекту "червоних очей". Подивіться на ілюстрацію праворуч. Щоб уникнути цього неприємного явища, використовуйте спеціальний режим спалаху, він є навіть у багатьох мильницях, і позначається символом "відкритого очі". Якщо такого режиму немає, то знімайте свою дитину в профіль або в полуанфас, щоб очного дна не було видно.
По-друге, перевірте, чи немає на дальньому плані будь-яких поверхонь, що відбивають, таких, як наприклад, дзеркало, скло або полірований шафа від яких може позначитися світло спалаху. Якщо такі поверхні є, то слід трохи зрушити в сторону таким чином, щоб така поверхня не була перпендикулярна напрямку зйомки.
І, Нарешті, если ваша дитина носити окуляри, то зніміть їх на годину зйомки, або фотографії его в ПРОФІЛЬ, щоб спав позначілася від стекол очок. Якщо ваш малюк тримає в руках букет квітів, наприклад, для першої вчительки, то на час зйомки відігніть трохи вниз блискучу обгортку, в яку загорнутий букет, щоб вона не дала відблисків від спалаху. В іншому випадку, ви отримаєте зображення, схоже на "палаючий факел" в руках у вашого першокласника.
Дуже коротко поговоримо про самих сюжетах. Не сумніваюся, що ви, як мама свою дитину, краще мене розберетеся в виборі сюжету, але рекомендую вам не забути також сфотографувати не тільки якісь запам'ятовуються моменти з життя вашої дитини і торжества, а й природне домашнє проведення часу, тобто, як він робить уроки, дивиться телевізор, грає в свої улюблені іграшки, спить у ліжку і купається у ванній, тобто те, на що ви зазвичай не звертаєте "фотографічного" уваги. Запевняю вас, що такі знімки з часом виявляться набагато цікавіше фотографій інших урочистостей.
На завершення цього розділу поговоримо про вічну проблему, що виникає при зйомці при лампах розжарювання - про жовтому кольорі фотографії. У цифровому фотоапараті ця проблема легко вирішується установкою балансу білого в режим "лампи розжарювання" або в режим "авто". У плівковому ж фотоапараті, на жаль, позбутися від цього ефекту, викликаного невідповідністю плівки типу освітлення, не так-то просто, тому пораджу вам ставитися до цього, як до неминучого зла і порекомендую віддати перевагу денне освітлення або використовувати спалах.
... НЕ ЗМОГЛА дотанцювалися І звалили на КРОВАТЬ ...
У плівковому фотоапараті позбутися від жовтого ефекту, викликаного невідповідністю плівки типу освітлення, не так-то просто, тому пораджу вам ставитися до цього, як до неминучого зла. Втім, подивіться на цю фотографію: жовтий тон нітрохи її не зіпсував.
Фото: © Ігор КОЗУЛІН
Тим наполегливою мамам, хто не бажає миритися з цим недоліком, розповім про деякі шляхи боротьби з ним. По-перше, існують спеціальні професійні плівки для ламп розжарювання, наприклад Kodak Portra 100T, але при її використанні в приміщенні вам буде потрібно штатив. По-друге, якщо об'єктив вашого фотоапарата має різьбу для світлофільтрів, то проблему вирішує використання синіх світлофільтрів 80А або 80В. І, в кінці-кінців, скорегувати неправильний тон відбитка можна в будь-якій професійній фотолабораторії, при друку.
Також я рекомендую вам прочитати невелику статтю Павла Лосівського " Домашня фотостудія майже даром ". У ній розповідається як, з мінімальними витратами, отримати досить якісні знімки ваших дітей, подібних наведеним справа.
Повторення пройденого:
Фотографії з сімейного альбому часто є чи не єдиним і правдивим розповіддю про дитинство людини, і від того, якими вони будуть, багато в чому залежить уявлення дитини про своє дитинство. І, як ви самі бачите, хороші фотографії вашої дитини можна отримати, навіть не володіючи дорогим професійним фотоапаратом. Набагато кращий результат дає вивчення основ фотомайстерності, володіння спеціальними прийомами зйомки, і їх грамотне використання.
Звичайно, я розповів далеко не про всіх прийомах і можливості зйомки діточок, пропустивши якісь складні, витратні або недоступні мамам. Якщо вас зацікавить продовження теми фотографування і ви захочете просуватися далі і далі, розвиваючи свою майстерність, то ви зможете знайти відповіді на багато питань в інших матеріалах нашого журналу, в книгах і в інтернеті. Я ж хотів донести до вас найголовнішу думку - знімайте своїх дітей, і все, що вам для цього потрібно - в ваших руках. Успіхів!
-------------------------------------------------- -------------------------------------------------- -------------------------------------------------- ->
© 2004 Дмитро Катков
Що ще можна зробити:
Обговорити статтю на Форумі >>>
А чому б вам також не спробувати ще один прийом: зняти портрет в контровому світлі, тобто, коли сонце розташоване за дитиною?
Бачили, напевно, красиві фотографії дітей з золотими від сонця волоссям?