IP-системи контролю доступу

  1. Різні середовища передачі даних
  2. При порівнянні параметрів RS-485 і Ethernet можна зробити кілька висновків:
  3. IP якісно змінює СКУД
  4. Масова і зрозуміла технологія
  5. Яким повинен бути справжній IP-контролер
  6. Web-панель: зручність і надійність
  7. Найближчі перспективи
  8. СКУД без ПО
  9. повна сумісність
  10. IP-СКУД для ПЕК і транспорту

Починаючи розмову про   IP-СКУД   , Відразу виникає питання - чому саме IP Починаючи розмову про IP-СКУД , Відразу виникає питання - чому саме IP? Що такого в цьому IP, і чи потрібно воно нам? Чим погані традиційні системи з RS-485? Чи є з точки зору логіки роботи системи якась різниця між даними способами передачі? Спробуємо відповісти на ці питання.

Різні середовища передачі даних

Перш за все зазначимо, що порівнювати RS-485 і IP некоректно. RS-485 - це середовище передачі даних (дроти, електронні компоненти, струми, напруги тощо). IP - це протокол (набір правил, яких слід дотримуватися учасниками обміну).

При зіставленні понять IP і RS-485 під IP зазвичай мається на увазі використання протоколу IP на основі передачі даних в середовищі Ethernet (рідше інші середовища передачі даних, але тут ми не будемо розглядати їх). Пропонуємо для початку порівнювати суті одного порядку - RS-485 і Ethernet.

Параметри середовища обмінуRS-485Ethernet 1Гбіт / сМаксимальна довжина ділянки

1200м 100м Швидкість: тип передачі Залежить від довжини і якості кабелю. До 10 Мбіт / с на ділянках до 10 м; 62,5кбіт / с на ділянках до 1км: симплекс За мідному кабелю 1 Гбіт / с: дуплекс Нарощування сегментів Так Так Кількість вузлів в мережі 256 з урахуванням магістральних підсилювачів +1024 Топологія Шина (послідовно від пристрою до пристрою) Зірка, кільце

При порівнянні параметрів RS-485 і Ethernet можна зробити кілька висновків:

  1. Кабель всюди потрібен хороший, і де-факто це буде UTP (FTP) 5-ї категорії.
  2. Ethernet більш зручний в прокладці, оскільки можна зробити відгалуження від будь-якого хаба.
  3. Ethernet має явну перевагу в швидкості обміну. Однак сучасна СКУД відрізняється малим трафіком, тому висока швидкість обміну не дуже затребувана.
  4. Гідність RS-485 також очевидно - значна довжина кабельної лінії між пристроями. Укупі з топологією "шина" - це дуже зручно, наприклад, при установці устаткування на протяжних лінійних об'єктах і периметрах.
  5. У порівнянні з кілометрової лінією RS-485 100 метрів "по міді" у Ethernet здаються мізерними. Однак для більшості сучасних міських, офісних і промислових об'єктів такої відстані цілком достатньо, особливо якщо мова йде про підключення до існуючої мережі.

переваги Ethernet

переваги Ethernet

Не варто забувати про масово які виробляють, а отже, недорогому і знайомому широкому колу фахівців обладнанні для Ethernet-передачі по оптоволокну і радіоканалу.
Крім того, можна використовувати вже наявні локальні мережі, а це дозволяє в більшості випадків в рази економити кабель і роботи по його прокладці. Тим більше що генеруються пристроями СКУД потоки даних незначні (на відміну, наприклад, від відеопристроїв), і використання наявної мережевої інфраструктури не викликає ніяких технічних труднощів.

Топології Ethernet "зірка" і особливо "кільце" збільшують надійність системи, адже в даному випадку при проблемі з проводами на одному контролері, інші будуть працювати в штатному режимі (на відміну від "шини" у RS-485).

Ethernet передбачає відсутність додаткових кабелів і пристроїв (різного роду конвертерів), уткнутих в USB- або СОМ-порти системного блоку. Таким чином, монтажних робіт на "приймальному кінці" немає в принципі.

IP якісно змінює СКУД

Використання IP-протоколу дозволяє якісно змінити СКУД, впровадження цієї системи і її обслуговування.

Масова і зрозуміла технологія

Змінюється рівень обслуговуючого персоналу Найважливішим гідністю Ethernet є масове застосування вже відпрацьованою технологією і, як наслідок, наявність недорогого перевіреного мережевого обладнання, програмного забезпечення та багатотисячної армії кваліфікованих фахівців і просунутих користувачів.

Для будь-якого системного адміністратора на підприємстві прийняти на обслуговування кілька "IP-залозок" - завдання звичайна. Контроль за пристроєм зводиться до набору загальноприйнятих дій: пропінгувати, роздав IP-адреси, перевірив через Web-панель настройки мережі - все, як у будь-якого мережевого вироби. Треба перенести контролер - теж ніяких проблем: витягнув патчкорд з одного RJ-45 і встромив в інший треба перенести робоче місце - просто встановив ПО на іншій машині без будь-яких монтажних робіт. Інша річ - специфічні контролери з хитромудрими для сучасних айтішників древніми протоколами і топологиями кабельних трас, які за будь-яких змінах необхідно прокладати заново.

До слова, варто відзначити, що не всі Ethernet-контролери можна підключати патчкордами. Інший раз тяжка спадщина у вигляді старих корпусів не дозволяє розробникам протягнути через тонкий кабельний ввід стандартний RJ-45, і вони змушені відмовлятися від цього легкого, надійного, універсального, а головне, роз'ємного з'єднання, приносячи неабиякі незручності інсталяторам.

Яким повинен бути справжній IP-контролер

Збільшення обсягу переданих даних і швидкості обміну дають можливість:

  • видавати повідомлення про подію іншим мережевим пристроям;
  • відмовитися від послідовного опитування пристроїв - дозволяє зробити передачу подій практично миттєвою;
  • використовувати готові методи маршрутизації для побудови територіально розподілених систем.

Однак для отримання очевидного виграшу IР-пристрій повинен повноцінно використовувати стек протоколів IP з можливістю виконання милих серцю просунутого користувача команд ping, а також налаштування IP-адреси через локальну мережу або вручну, або за допомогою DHCP. Основна перевага локальної мережі - доступ до мережевих пристроїв з робочого місця адміністратора - має бути реалізовано. Чи не можемо визнати задовільним варіант зміни IP-адреси в деяких "псевдо-IР"-система за допомогою комп'ютера, підключеного безпосередньо до контролера по USB. Уявіть собі цю процедуру на великому об'єкті з десятками встановлених не в найзручніших місцях контролерів. Чи варто було заради таких мук йти від старого доброго RS-485? Справжня IP-СКУД просто зобов'язана забезпечувати зміну IP-адреси контролера через Ethernet без стрибків по драбинах з ноутбуком.

Web-панель: зручність і надійність

Web-панель: зручність і надійність

Конфігурація пристрою по локальній мережі найрозумніше здійснювати через Web-панель, яка стає невід'ємною приналежністю "просунутих" IP-контролерів. Аналогічний шлях свого часу пройшли IР-камери. Якщо раніше для деяких потреба у вбудованому Web-сервері IP-камер була неочевидна, то зараз де-факто практично всі серйозні моделі його мають, забезпечуючи перегляд і адміністрування з браузера.

Крім безсумнівного зручності при пуско-налагодження, Web-панель є основою для стійкості системи. Так, комп'ютер зі встановленою програмою може вийти з ладу, а дистрибутив програми бути втрачено. Тоді управління і перегляд зображення з IP-камер, а в нашому випадку з параметрами точок проходу може здійснюватися з будь-якого комп'ютера в мережі через Web-панель (зрозуміло, з необхідним захистом від несанкціонованого доступу).

Наявність Web-панелі досить чітко розділяє повноцінні IP-контролери і стародавні малопотужні системи на RS-485, нашвидку перероблені в "майже IP" за допомогою різного роду перехідників. Розробники і раді були б втиснути туди панель, але на неї у старичків родом з минулого тисячоліття (маються на увазі контролери) просто "не вистачає мізків". Присутність же панелі гарантує істотний рівень обчислювальної потужності і довгу роботу вироби без морального старіння, з можливістю реалізації різноманітних мережевих рішень і протоколів не тільки сьогодні, але і в майбутньому.

Ідеологія IP передбачає універсальність і відкритість платформ, в зв'язку з чим викликає подив бажання окремих виробників безальтернативно загнати користувачів в прокрустове ложе готових апаратних рішень (серверів). Зрозуміло, готовий сервер обходиться недешево, а використовувати його для роботи з іншими програмами (наприклад, для відеоспостереження або моніторингу ОПС) виявляється важко - різна ОС. Сумнівна плата за право "насолоджуватися" могутньої машиною для вирішення однієї, в общем-то нескладної в обчислювальному плані завдання

Найближчі перспективи

На сьогодні IP, будучи найбільш поширеним протоколом, об'єднав світ, стер відмінності у відстанях і породив системи нового рівня. Мережеве пристрій стає доступно в будь-якій точці, і різні додатки можуть отримати до нього доступ одночасно Налаштування пристрою через Web-панель "розвантажує" програму від невластивих їй "приземлених" параметрів (час відкриття / затримки, тип замка, IP-адреса тощо .).

СКУД без ПО

Не виключено, що з ростом обчислювальної потужності контролерів почнуть з'являтися СКУД зовсім без спеціального ПО, призначені виключно для роботи через браузер. Завдяки єдиному середовищі обміну і росту обчислювальної потужності, пристрої зможуть взаємодіяти один з одним, минаючи центри координації (різного роду сервери), що багаторазово підвищить надійність систем. Аналогічна тенденція простежується в суміжних областях - відеоспостереження та ОПС. Таким чином створюється основа для інтеграційних рішень на основі обладнання з програмним забезпеченням типу onboard, без участі (або з мінімальною участю) серверного програмного забезпечення. Наприклад, можлива синхронізація баз даних у всіх мережевих пристроях без будь-якого єдиного центру.

повна сумісність

Розвитком ідей інтеграції мережевих пристроїв буде вироблення єдиних стандартів подання інформації. Ці стандарти вже є, залишилося тільки осмислено реалізувати їх в рамках пристроїв нового типу. Результатом буде сумісність обладнання та програм різних виробників один з одним за аналогією з ONVIF в відеоспостереження. Стандартизація потребують певної обчислювальної потужності мережевих пристроїв, і реалізація IP-протоколів - перший крок в цю сторону.

IP-СКУД для ПЕК і транспорту

Сучасний ринок пропонує найрізноманітніші варіанти СКУД, і всі вони в тій чи іншій мірі справляються з класичними завданнями контролю доступу. На наш погляд, вже зараз, будуючи перспективну розподілену систему, варто звернути увагу на "розумні" IP-контролери. Якщо ж система не надто велика, добре "лягає" на топологію "шина", а на об'єкті немає локальної мережі, то перевірені контролери з RS-485 як і раніше вирішать всі традиційні завдання управління доступом. Епоха IP-СКУД тільки починається, і час входження в неї кожен вибирає сам.

Найкращі перспективи має впровадження IР-обладнання СКУД на об'єктах з розвиненою мережевою інфраструктурою, таких як об'єкти енергетики, нафтогазу, транспорту - об'єкти, де вже є надійні канали зв'язку Тут традиційно важливі надійність і можливість віддаленого контролю і адміністрування. І тут обладнання на базі IP-протоколів проявляє себе у всій красі; таке обладнання може бути інтегроване в існуючу інфраструктуру практично без зміни комунікацій. "Малими грошима" можна створити єдину систему управління доступом на об'єктах з величезної протяжністю.

В рамках розвинутої мережевої інфраструктури контролери СКУД можуть показати себе і з іншого боку: як джерело збору і передачі інформації. Замість звичайних кнопок і герконів до входів контролера СКУД можуть бути підключені джерела даних від технологічного (або будь-якого іншого) устаткування. Напрацьований за десятиліття досвід роботи з даними в області СКУД може бути ефективно використаний для моніторингу стану і управління різними системами і комплексами.

Що такого в цьому IP, і чи потрібно воно нам?
Чим погані традиційні системи з RS-485?
Чи є з точки зору логіки роботи системи якась різниця між даними способами передачі?
Чи варто було заради таких мук йти від старого доброго RS-485?

Новости