Како да го вклучите ТВ во полноправен компјутер?

Ултракомпактните компјутери веќе не се бајка. Многу од нив се помали од дланката и лесно се вклопуваат во предниот џеб на фармерки. Забележи, јас не зборувам за паметни телефони, туку за најреалните компјутери со полноправен оперативен систем на одборот. Можеби, еден од најпаметните претставници на ова семејство е Beelink Pocket P2 - компјутер со флеш меморија.

Последен пат разговаравме за првата генерација - Pocket P1. Тој уред беше со големина на редовниот паметен телефон, но инженерите во Beelink отидоа уште подалеку и објавија логично продолжение - компјутер во форма на свирче со HDMI. Очигледно, во иднина, Beelink треба да го претстави Pocket P3 во форма на приврзок на вратот ...

Но, назад кон нашиот херој. Како што веќе разбравте, случајот на продолжената форма е опремен со HDMI-интерфејс, односно се вметнува директно во ТВ-приклучокот. Уредот може да се користи и дома, како редовна телевизиска кутија и на работа, поврзувајќи го со мониторот, со што ги заобиколува цврсто пијаните социјални мрежи на работен "компјутер", и на пример, во хотел чии соби обично имаат модерен ТВ со HDMI приклучок . Нормални, "човечки" Windows се секогаш со вас, во вашиот џеб. Зар не е чудо ?!

 • димензии: 108 x 39 x 10.6 милиметри
 • тежина 231 g

6 милиметри  тежина 231 g

Можете да поврзете периферни уреди на Pocket P2 преку USB порта или преку Bluetooth 4.0. За да не ја носите тастатурата и глувчето со вас, можете да го користите gadget, за што ќе разговарам во вториот дел од овој член. Интересно, морам да кажам нешто.

Следниве приклучоци може да се најдат на случајот со мини компјутер:

 • целосна големина USB 2.0
 • Еден микро USB порт (поддржан од OTG) за поврзување на периферни уреди
 • вториот микро USB порт за полнење (5V, 2A)
 • Слот за микро SD картичка

Целосната листа на технички карактеристики на Beelink Pocket P2 е како што следува:

 • Интел процесор (Bay Trail генерација) Z3735F
 • Видео-чип Intel HD Graphics
 • 2 GB DDR3 RAM меморија
 • 32GB eMMC вградено складирање
 • поддржана резолуција до 1920 x 1080 пиксели
 • Wi-Fi (802.11 b / g / n 2.4 GHz)
 • Bluetooth 4.0
 • Windows 8.1 (надградба на Windows 10 достапна)

1 (надградба на Windows 10 достапна)

Дизајнот на уредот е едноставен и некомплициран: црна пластична кутија со црвена влошка на едниот крај. Ниту еден софистициран корисник веднаш ќе утврди дека нема пред него флеш-драјв, туку вистински комплет со пасијанс и сапер на одборот.

Проверете цена за Beelink Pocket P2

Добар додаток на ова и навистина на која било друга телевизиска кутија е универзалниот контролен панел MeLE F10 Deluxe . Генерално, самиот производител го нарекува "воздушниот глушец" и мора да кажам сосема разумно.

На gadget е комбинација на пренослив тастатура (тоа е на задната страна), безжичен глушец, и секако класичен далечински управувач, се разбира. Поврзете го уредот преку радио канал со фреквенција од 2,4 GHz. За ова, во комплет има USB приемник, кој е инсталиран во приклучокот на главната единица.

Спецификации:

 • вградена батерија од 500 mAh (до 200 часа во режим на подготвеност)
 • Компатибилен со Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, Mac OS, Android
 • Микро USB порта за полнење
 • димензии: 163 x 45 x 15 mm
 • тежина 163 g

вградена батерија од 500 mAh (до 200 часа во режим на подготвеност)  Компатибилен со Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, Mac OS, Android  Микро USB порта за полнење  димензии: 163 x 45 x 15 mm  тежина 163 g

Вграден акцелерометар и жироскоп, така што можете да го контролирате глушецот преку удари во вселената, и покрај тоа, поради оваа функционалност, gadget е совршен како безжичен gamepad. Необичен аналог на Nindendo Wii.

Проверете ја цената на MeLE F10 Deluxe Како да се купи на Gearbest`е поевтино

Интересно е да се прочита: Материјалот е подготвен со поддршка на онлајн продавницата Gearbest.com

Зар не е чудо ?