Kuoma фински чизми: како да се носат, како да се грижат, и преглед на Kuoma модели

 1. Зошто прецизно се чизми?
 2. Куома чизми - што е внатре?
 3. Куома чизми
 4. Како да се носат и да се грижат за чувствуваните чизми?
 5. Колекција Куома Зима 2014-2015

Во написот се прикажани сегашните цени и бои во времето на објавување. Општи информации во врска со моделите, клучните карактеристики и технологијата на производство се точни за секоја колекција на обувки на Куома.

Купи детски чевли Kuoma ->


Купон -10% на cuma чевли : KUOMA10
Сумирани со попусти на сајтот.Купон важи до 31.12.2013

Cuoma е најпопуларниот бренд на зимски и зимски обувки. Во Русија, т.н. Фински чизми - зимски чизми Куома. И не само за децата, бидејќи Куома ги шие чевлите и за децата и за возрасните, земајќи ги предвид особеностите на анатомската структура на нозете за секоја големина. Па зошто толку многу го сакаме Куому и овие необични, навидум далеку од елегантни фински чизми?

Зошто прецизно се чизми?

Финска - родното место на овие најпопуларни чизми. Компанијата "Куомиоски", која е сопственик на брендот Куома постои од 1928 година, а производството на обувки се наоѓа на единственото место - во селото Куомиоски во југоисточна Финска. За речиси 90 години од успешната работа, компанијата успеа да отиде од производител на табани и влечки до креаторот на висококвалитетни обувки за заштита од локалното студено време, на кое понекогаш се поставуваат неверојатни температури на термометарот.

Тоа е причината зошто Куома чизми и ни се јави чувствував чизми бидејќи тие се навистина изненадувачки топли и способни да ги задржат нозете топло на температури до -40 степени - вистински наод за централна Русија. Тие се толку топли како во чизмите што ги носеа нашите баби, и тие се лесно да се облечат, но многу поудобно да се носат!

Куома чизми - што е внатре?

И покрај неговата надворешна масивност, чизмите на Cuoma се лесни, меки и удобни, а исто така исклучително издржливи. Слој од меко вештачко крзно се користи како внатрешна изолација во зимските чевли. Оваа "artificiality" е многу застрашувачка за многу родители, кои сé уште веруваат дека вештачките материјали на новата генерација не се споредуваат со вистинска кожа и крзно. Сепак, ова не е случај.
Со помош на ергономски Куома чизми, вашето дете ќе научи да ги става своите чевли. Нема потреба да страдаат со брави, жици и велкро. Kuoma чувствува чизми се ставаат на молња брзина, што е голем плус, особено ако детето оди во градинка.
Температурен опсег на Чиома чизми од -5 до -40 степени. На температура од 0 степени, ногата ќе се пот и потоа ќе се замрзне, иако производителот на етикетата посочува дека чевлите се погодни за зимски и вонсезонски сезони. Ние советуваме да носиме Куома во нашата зима од ноември до април.

Карактеристики чизми Kuoma:

 • се чувствува заменлив влошка;
 • рефлектирачки ленти на предната и задната страна на кулата Куома;
 • носат отпорни на прстите на палецот и на страните - дури и ако тие се малку искривени, тоа ќе биде целосно незабележливо;
 • широк опсег на големина почнувајќи од големина 19, како и разни модели.

И одделно за единствениот на Чиома чизми. Ова е единствен направен од полиуретан, лесно се чисти и свиткува, се влева во тесна позадина, не се лизнува, е доста висока - штити од нечистотија. Единствени фински чизми Куома има изолациски својства. Чевел е направен според анатомската структура на стапалото, е многу удобно и ќе им помогне на децата слободно да се движат низ снегот и на мразот. Чимните чизми се погодни за високи ногарки. Што е најважно, ѓонот е обликуван врз рамката за подигање, затоа се држи многу цврсто, не е избришан и не газат, нема шевови што може да поминат влага. Затоа, чизмите на Куома се исушат брзо по перењето или премногу "влажни" прошетки.
И одделно за единствениот на Чиома чизми

Вреди да се спомене дека Куома не е мембрана , иако споровите околу ова не се предаваат на овој ден. Горниот слој на багажникот е текстил импрегниран со влага-отпорен слој и нечистотија, во внатрешноста е слој од модерна топлинска изолациона пластика со затворени пори кои не дозволуваат влага внатре во багажникот. Тоа е, надворешниот слој може да се влажни, но внатре, на нозе, влагата нема да помине.
Скандинавски цртежи и едноставно, но стилски отпечатоци на светла заднина - ова е карактеристика на толку популарни чизми Чоома. Бидејќи овие чизми се многу издржливи, тие дефинитивно ќе ви траат повеќе од една година, па лесно можете да ги донирате или продадете, за да можете да ја оправдате релативно високата цена на чизмите.
И на ознаката на врвот на подигачот Куома, можете да го напишете името на детето за да не ја изгуби промената во градинката. Пука, но убаво.

Куома чизми

Куома Путкиварси
Куома Путкиварси

- најпопуларна серија и најекономична. Бидејќи таквите чизми се шиени потполно без загради, чевлите можат да бидат шири во шините. Затоа, не заборавајте прво да се обидете на нив пред да го купите. Или излез од ситуацијата е да ги наполните панталоните со чизмите на Куом Путкиварси. Сепак, носењето Kuoma Putkivarsi е исклучително лесно!
Kuoma Tarravarsi
Серија чизми Kuoma Tarravarsi Доаѓа со Велкро страна велкро, што го прави лесен и забавен за носење. Овој модел е погоден за носење на широка нога.
Куома Крозер
Малку сличен на Путкиварси, се повлече на два Велкро, па можете да ја прилагодите целосната состојба на нозете. Ова е повеќе момчешка верзија, која може да се нарече, а не чизми, но чизми. Се чувствував чизми Куома Крозер исто така направени од текстил со водоотпорен. Многу удобно подот со апсорпција на удари. Модел чизми Kuoma Crosser започне со големина 22. Поскапи од горенаведените серии од 500-700 рубли.
Куома Луми Ескимо
Куома Луми Ескимо тие се разликуваат од Путкиварси само со тоа што се затегнати на врвот на врвката наречена снежно заклучување, со што се формира манжетна за снег. И на врвот на багажникот, Куома Луми Ескимо, е убава скандинавска шема на снегулки.
Куома Бебе
Прекрасни чизми Куома Бебе за деца од 19 до 24 големини. Прицврстени со многу силна патент. Крзното раб штити од снег и дува. Зголемената површина на кожниот вметнувач ќе го спречи назалното абразија од не многу уредни бебиња со нестабилно одење. Особено за децата во чизмите на Куом Бебе, се обезбедува удобно ниско столче.
Куома Гламур, Куома Глорија и Куома Еле
Овие се исклучиво girly модели. Надворешниот слој е направен од брилијантен "суперполиамид" со хидрофобни третмани, кои, и покрај неговата светлина и атрактивен изглед, ги имаат истите својства - совршено одбива вода, ја отстранува пареата и сигурно ја задржува топлината. Многумина велат дека е полесно да се мие оваа ткаенина од класичните чизми на Куома. Таквите модели се исто така погодни за широка нога, но цврсто се вклопуваат во ногата со декоративен дел. Куома асортиман Глорија и Куома Ел - од големина 26, Куома Гламур - од големина 30. Поскапи од Куома Путковвари за 1000-1300 рубли.

Куома дама
Куома дама - одлична опција за возрасни тинејџерки - големини од 36 до 39 години, а во структурата на чизмите на Куома дама се обезбедуваат повеќе елегантни чевли.

Како да се носат и да се грижат за чувствуваните чизми?

Чиома чизмите не се подредени и веќе не се мерат. Но, за соодветна вентилација во чевелот, задолжително купувајте чизми со маргина од 1-1,5 cm на почетокот на сезоната и забележете дека ова не е врв, туку неопходен услов за соодветна "работа" на чизмите.
По секоја прошетка, прво проверете ги чизмите одвнатре и прилагодете го под вашето дете што да закачите - кои чорапи и од кој материјал. Најдобро од сè - во првиот ладен бран, тенок памучен чорап или панталона, а со оглед на тоа што температурата паѓа на -8 - 10 степени од мраз, носат специјални термички чорапи направени од современи материјали.
За оние деца кои седат во шетач, можете да купите чувствувани чизми, но за да ги покриете нозете со дополнително топло ќебе. За исклучително активни деца соодветни мембрански чевли, кои можат да ја отстранат влагата, ако детето често се потплува.
Куома текстилната чизма, односно сите модели на Kuoma Putkivarsi, Tarravarsi, Crosser, Lumi Eskimo и Baby серијата, може да се мијат во машината за перење на температура од 40 степени, само да го отстраните отстранливиот влошка. За моделите направени од полиамид, е погодно само рачно перење. Во случај на мала нечистотија доволно е да ги избришете фетрите чизми со мека крпа со или без сапун и, згора на тоа, ако го замените багажникот со надворешната страна под воден тек, воопшто нема да се навлажни. По миењето, можно е да се вратат водоотпорни својства на материјалот со помош на специјална импрегнација на аеросол.
Не правете без недостатоци
Некои минуси од оваа исклучително удобна и популарна обувка, исто така, може да се забележи:

 1. Темни нијанси. Повеќето модели се навистина направени во темни не-валкани тонови, но таквите бои се совршени за матното време.
 2. За разлика од мембраната, чизмите Куома не активно се пот, па затоа е подобро да не бидете во чизмите на Куома долго време во топла соба. И, исто така, Куома нема да одговара на исклучително активни бебиња.
 3. Многумина се жалат дека нозете на бебето се ладни во Куме. И всушност излегува дека овие мајки носеле Куому како мембрански чевли - на синтетички чорапи. Или собереш големината на чевли веднаш до неа. Затоа, со Cuoma ќе мора да експериментира малку со чорапи, како што веќе споменавме погоре.
 4. Во прво време, единствениот може да се лизне, но малку подоцна се формира добар стисок. Можете да се фаќате по ѓонот од новите чизми на Чима на асфалтот.
 5. Многу модели на купони чизми не се погодни за многу тесни нозе, постои можност да се "излезат" од нивните чевли.

Колекција Куома Зима 2014-2015

Како да купите Kuomu во право?

Куома - чевли за ладна зима, па дури и жестока студ. Затоа, ве советуваме да купите за зимски 2 пара чевли - посветли чизми, на пример, чизми за снег Демар или кожа чизми Orthoboom, и, се разбира, нашите омилени чизми Kuoma.

Бидејќи тие не ја изгубиле својата популарност во текот на годините, многу производители на детски чевли се фалсификуваат за Кума. Залогот за квалитетна стока е докажана продавница која може да ги обезбеди сите потребни сертификати за квалитет за чевлите Куома. Како, на пример, нашата онлајн продавница Kinderley.
Кога се вклопувате во нашата канцеларија со само-испорака или дома, ќе можете да бидете сигурни дека сите рабови на чизмите се уредно зашиени, постои таг на компанијата, а детето во чизми е лесно и удобно. Не заборавајте да се забележи колку брзо детето ги заниша своите нови чизми Kuoma!
Бидејќи некои серии на купони чизми имаат возрасни модели, можете да го ставите целото семејство на Куома.
Ви посакуваме вие ​​и вашите деца снежна зима, удобни чевли и безбедни прошетки! Се надеваме, откако ќе ја прочитате оваа статија, да немате прашање "Каде да купите Куома" и зошто го препорачуваме овој конкретен бренд!
Автор: Викторија Самсонова

Зошто прецизно се чизми?
Куома чизми - што е внатре?
Па зошто толку многу го сакаме Куому и овие необични, навидум далеку од елегантни фински чизми?
Зошто прецизно се чизми?
Куома чизми - што е внатре?
Како да се носат и да се грижат за чувствуваните чизми?