Необхідність і межі втручання держави в ринкову економіку


Сучасна економіка є не тільки багатоукладної, але і багатосуб'єктній. У ній представлена ​​велика кількість виробників і споживачів. Крім самостійних господарюючих суб'єктів, які здійснюють самостійно процес виробництва і обігу, в економіці помітну роль відіграють і регулюють суб'єкти, які прагнуть упорядкувати в передбачуваному напрямку всю економічну систему. Найбільш важливим суб'єктом в цьому плані є держава.

Держава являє собою певний спосіб організації суспільства, який виступає його офіційним представником, який регулює його функціонування і спирається в необхідних випадках транспортні засоби і заходи примусу.

+ Зошит (провали ринку)

Головна мета ДРЕ - досягти збалансованості розвитку економіки, ліквідувати або зменшити диспропорції економічного розвитку, адаптувати економіку до швидко мінливих внутрішньо- і зовнішньоекономічних факторів.

Існують мінімально необхідні і максимально допустимі межі втручання держави в економіку.

Організація грошового обігу, надання суспільних товарів і усунення наслідків зовнішніх ефектів складають мінімально необхідні межі регулювання реального ринку. У реальному конкурентному ринку є області економічного життя, де проявляється обмеженість механізму ринку, його «провали», що робить необхідним більш широку участь держави в господарських процесах.

Сукупність таких областей визначає максимально допустимі межі втручання держави в економіку.

Які ж це області?

1. Перерозподіл доходів.

Ринок визнає справедливим доходи, отримання в результаті вільної конкуренції на ринках факторів виробництва, розміри яких (доходів) залежать від ефективності вкладення факторів. Але в суспільстві є люди, які не володіють ні капіталом, ні землею, ні працею. Їм нічого пред'являти на ринку факторів виробництва, вони не беруть участь в конкуренції, не отримують ніяких доходів. Непрацездатними є діти, люди похилого віку, інваліди. У суспільстві існують безробітні, які працездатні, але не можуть знайти ринкове застосування своїй праці. Ринкове розподіл доходів неприйнятно до тих, хто зайнятий виробництвом суспільних товарів - військові, вчителі, лікарі. Тому держава має право втручатися в перерозподіл доходів, бо те, що справедливо з позиції ринкового механізму, несправедливо з загальнолюдських норм моралі, порушує право людини на гідне існування в суспільстві. Країни з розвиненою ринковою економікою за свою історію випробували гострі соціальні конфлікти і в кінцевому підсумку прийшли до усвідомлення права кожного члена суспільства на гідне життя.

2. Зайнятість.

Справа в тому, що механізм ринку не реалізує автоматично право на працю доя тих, хто може і хоче працювати і в результаті в умовах ринкової економіки неминуча безробіття. Обов'язком держави стає регулювання ринку робочої сили з метою підтримки певного рівня зайнятості та матеріального забезпечення людей, які втратили робочі місця або не зуміли знайти їх.

3. «Хронічними хворобами» ринкової економіки є монополізм і інфляція.

В умовах ринку конкуренція об'єктивно визначає прагнення будь-якого виробника до встановлення свого контролю в тій чи іншій області, до монополізації. А монополія в результаті підриває конкуренцію, руйнує ринок. Щоб не допустити цього, держава проводить антимонопольну політику, приймаючи спеціальні закони, що обмежують монополію. Інфляція також є важкою «хронічною хворобою» ринкової економіки і держава проводить антиінфляційну політику.

4. Не під силу ринковому механізму і розвиток фундаментальної науки, яке вимагає великих вкладень коштів. Терміни окупності їх тривалі. Вкладення в фундаментальну науку пов'язані з високими ризиками і невизначеністю щодо прибутку. Тому приватний капітал в цю сферу не йде і даною проблемою займається держава.

5. Держава здійснює регіональну політику, з урахуванням історичних, національних, демографічних, кліматичних та інших неринкових факторів.

6. Держава за допомогою проведення відповідної зовнішньоторговельної політики реалізує національні інтереси в світовій економіці.

Для цього держава здійснює контроль і регулює міжнародну міграцію своєї робочої сили, вивезення капіталу за кордон і його імпорт, впливає на валютний курс, управляє платіжним балансом.

Такі максимально допустимі межі державного втручання в ринкову економіку. У цих межах розумне поєднання державного регулювання і ефективно працюючого механізму ринку дозволяє вирішити основні соціально-економічні проблеми сучасного суспільства

У зв'язку з «провалами» ринку держава виконує певні економічні функції, які визначаються потребами нормального функціонування ринкової економіки.

2. Основні цілі та інструменти державного регулювання економіки

зошит +

ДРЕ в умовах ринкового господарства являє собою систему заходів законодавчого, виконавчого, контролюючого характеру, здійснюваних правомочні надають державні установи і громадськими організаціями з метою стабілізації і розвитку економіки. Головна мета ДРЕ - досягти збалансованості розвитку економіки, ліквідувати або зменшити диспропорції економічного розвитку, адаптувати економіку до швидко мінливих внутрішньо- і зовнішньоекономічних факторів.

У виробленні та обгрунтуванні взаємозалежної сукупності цільових установок на кожному етапі соціально-економічного розвитку полягає мистецтво керівництва країною.

Багатокутники цілей державного регулювання.

Складні і суперечливі взаємини цілей соціально-економічного розвитку, їх взаємне переплетення і виникаючі побічні, як бажані, так і небажані наслідки, змусили державні регулюючі органи розробляти цілі розвитку не окремо, а тільки в ув'язці один з одним. Саме тому в сучасних урядових і партійних програмах завдання державного регулювання формулюються у вигляді набору найважливіших цільових установок (багатокутників цілей).

Найбільш поширений так званий «магічний чотирикутник», тобто чотири взаємопов'язані цілі, за реалізацію яких держава несе відповідальність.

Стабільність цін (стійкість грошей) Високий рівень зайнятості Зовнішньоекономічне рівновагу Неухильне і пропорційний економічне зростання Рис. 1. Основні функції держави ( «магіческійчетирехугольнік»)

Про «магічному чотирикутнику» говориться у тому сенсі, що одні його цілі суперечать іншим. Так, стимулювання зайнятості населення за допомогою додаткових державних витрат підстьобує зростання бюджетного дефіциту, а в кінцевому рахунку і інфляцію.

Глобальною метою державного регулювання економіки є досягнення економічної і соціальної стабільності, зміцнення і вдосконалення існуючого ладу, адаптація його до умов, що змінюються.

Багатогранність цільових установок соціально-економічного розвитку та державного регулювання - основна риса сучасної економічної системи.

Для здійснення цілей і завдань державного регулювання використовується набір засобів як економічного, так і неекономічного характеру. Вони підрозділяються на методи прямого і методи непрямого впливу. До першої групи відносять переважно адміністративні, а до другої - економічні засоби регулювання. (+ Зошит)

Адміністративні засоби не пов'язані зі створенням додаткового матеріального стимулу або небезпекою фінансового збитку. Вони базуються на силі державної влади і включають заходи заборони, дозволу і примусу.

Інструменти державного впливу на економіку - використовувані конкретні сред- ства впливу уряду на соціально-економічні процеси (податки, кредити, законодавчі акти та ін.).

Основні інструменти, за допомогою яких реалізуються ті чи інші методи, представлені таблицею + є в зошиті

Адміністративні методи Економічні методи 1) Контроль над монополістичними ринками 2) Забезпечення екологічної безпеки суспільства 3) Збереження природних ресурсів, які 4) Визначення і підтримання мінімально необхідних параметрів життя (мінімальна зарплата, соціальні виплати, допомоги) 5) Захист національних інтересів 1) Зміна податкових ставок 2) Зміна норм обов'язкових резервів 3) Зміна ставки рефінансування 4) Операції на відкритому ринку


Date: 2016-02-19; view: 444; Порушення авторських прав

Сподобалася сторінка? Лайкні для друзів:Які ж це області?

Новости