Огляд радар-детектора iBOX PRO 700 GPS
Радар-детектори часто виносять мозок власникам кількістю складних і малозрозумілих налаштувань. Часом бабусі в смартфоні простіше розібратися, чим водієві - в «антирадар» ... Тому розробники iBOX PRO 700 GPS зробили так, щоб навіть самий далекий від техніки гуманітарій міг вийняти прилад з коробки, включити і відразу почати ним користуватися без жодних регулювань!
iBOX PRO 700 GPS
- Приймач - супергетеродин + цифрова обробка DSP
- Діапазони - K (24 050 - 24 250 МГц), Ka (33 400 - 36 000 МГц), Ku (13 400 - 13 500 МГц), X (10 475 - 10 575 МГц), лазерний (800 посилання - 1 100 Нм)
- Виявлення радарів типу «Стрілка», «Кордон», «Одіссей», «Робот», «Автоураган», «Кречет», «Місця», «Потік», «Автодор»
- Вимкнення окремих діапазонів
- Визначення координат (ГЛОНАСС + GPS)
- Оновлювана база стаціонарних радарів
- Електронний компас
Дизайн і конструкція
Дизайн iBOX PRO 700 GPS - досить традиційний для пристроїв цієї категорії, я б навіть назвав його консервативним. Прилад пофарбований в чорний колір фарбою з ефектом «soft touch» - його приємно взяти в руки, але зберігати бажано в тканинному мішечку, щоб уникнути появи неохайних потертостей по кутах і гранях.
Органи управління і конекту зосереджені на верхній грані і на лівому. Зверху розташовуються чотири кнопки, а збоку - гніздо живлення (круглий 3,5-міллітровий штекер), miniUSB для оновлення бази радарів, а також коліщатко регулювання гучності.
Старе добре коліщатко для управління включенням-виключенням приладу і гучністю сигналів, до речі, - приємне відміну iBOX 700 PRO від багатьох конкурентів! Як не крути (що стосовно до коліщатка звучить каламбурно), але це найбільш зручний варіант управління.
У комплектації пристрою користувача чекає кілька приємних сюрпризів. По-перше, гнучкість у виборі кріплення приладу - в комплекті йде традиційний кронштейн на скло на присосках, а також магнітна «таблетка», яку можна закріпити на торпедо двостороннім скотчем, і противоскользящий силіконовий килимок. По-друге, штекер прикурювача шнура харчування має своє вбудоване гніздо прикурювача, прикрите кришечкою - якщо у вас в машині всього один 12-вольта роз'єм, то крім iBOX 700 PRO, ви зможете підключити зарядний пристрій для телефону або іншого гаджета!
«Потроха» пристрою демонструють недурну культуру виробництва - плата акуратна, рупор антени литий. За визначення координат в приладі відповідає якісний GPS / ГЛОНАСС-модуль відомої тайванської компанії Cirocomm. На його керамічної антени видно подряпини - але це не ознаки необережного поводження з компонентами при складанні - так виглядає підстроювання антени «за місцем», оскільки в різних гаджетах навігаційний блок розташовується теж по-різному, а геометрія плати і сусідні деталі впливають на характеристики смуги прийому !
Функції та налаштування
Власне, пора б вже пояснити суть заголовка цього огляду. «Пристебнись, Росія!» - це злегка обіграна кумедна фраза, якої iBOX PRO 700 GPS вітає водія при включенні запалення. В оригіналі вона звучить як «Пристебніть ремені безпеки! Росія », де« Росія »позначає тип активних регіональних налаштувань швидкісних лімітів для голосових попереджень, а також включення тих чи інших баз координат радарів. Прилад розрахований на роботу в Росії і країнах СНД (Білорусь, Казахстан, Вірменія, Азербайджан і т. П.), І при оновленні в нього закачуються відразу всі бази.
Перед першим використанням потрібно оновити базу координат радарів. Робиться це просто - з офіційного сайту виробника ibox.su скачується файл з розширенням .exe, детектор підключається до комп'ютера і запускається «екзешник». Оновлення відбудеться швидко і без зайвих маніпуляцій мишкою і клавіатурою.
Управляється пристрій чотирма кнопками, які хоча і мають подвійне призначення, освоюються елементарно, завдяки підказкам при кожному натисканні.
Кнопка «DIM» (вона ж «+») перемикає по колу три рівня яскравості екрану.
Кнопка «CITY» (вона ж «-») перемикає по колу регіон дії (Москва, Росія, Казахстан - він же все СНД).
Кнопка «MUTE» включає і відключає режим розумного приглушення звуку залежно від швидкості.
Кнопка «PROG» включає меню налаштувань - з кожним її натисканням змінюється пункт меню.
Налаштування всередині пунктів меню здійснюються кнопками «плюс» і «мінус» - вони включають і відключають функцію (наприклад, той чи інший діапазон) або регулюють її чисельне значення (наприклад, в настройках попереджень про перевищення швидкості).
Всі регулювання вкрай прості і робляться на слух.
При цьому принципово важливою для функціонування приладу є фактично тільки настройка пункту меню, який називається «Межа сили сигналу» і регулюється від 0 до 9. Нуль - максимальна чутливість, 9 - максимальне загрубленіе. Це, власне, регулювання, що дозволяє відсікати перешкоди. Але, в принципі, настройка за замовчуванням (3) є оптимальною, і її можна не чіпати.
Дисплей (дуже чіткий і яскравий, до речі!) В свою чергу відображає:
- годинник, коли машина стоїть
- вашу швидкість, коли ви їдете поза зоною дії радарів
- відстань в метрах до радара, коли детектор зловив сигнал
Електронний компас на екрані показує напрямок руху. Червоні символи «Ka» всередині компаса загоряються, якщо камера-радар виявлена за допомогою GPS. А червоні символи «X», «K», «СТ» і «La» - коли сигнал радара прийнятий радіо-детектором або лазерним детектором. Власне, завдяки цьому можна легко визначати, чи є камера муляжем!
iBOX PRO 700 GPS в роботі
Під час тестування в умовах Москви і Підмосков'я iBOX PRO 700 GPS навіть із заводськими настройками показав хороший баланс чутливості і стійкості до перешкод - оскільки за замовчуванням в приладі грамотно відключені неактуальні в РФ X-діапазон, Ka і Ku. Помилкові спрацьовування, проте, були, але в невеликій кількості. База даних досить повна і актуальна, успішно і завчасно виявляються радари «Стрілка,« Кордон »,« Одіссей »,« Робот »,« Автоураган »,« Кречет »,« Місця »,« Потік »і« Автодор ».
«Розумний» прилад, до речі, міряє не тільки поточну швидкість, але і вираховує середню, яка як раз важлива для подолання ділянок з системами «Автодору». Не секрет, що багато водіїв влітають на ділянку «Автодор» з помітним перевищенням, а потім зменшують швидкість до навіть менше допустимої, щоб знизити середню. Зазвичай це робиться «на око», і є ризик потрапляння на штраф. А iBOX PRO 700 GPS не тільки підкаже, коли ділянку з «Автодору» починається і закінчується, але і зажадає сповільнитися, якщо середня швидкість від точки входу до точки виходу буде надлишковою!
Досить приємною і корисною виявилася функція «Куранти» - завдяки їй при зміні кожної години звучить мелодійний сигнал. Така опція присутня в багатьох наручних годинниках - вона дозволяє ненав'язливо контролювати час. Ще одна корисна «фішка» - «Антисон». Вона досить проста, але ефективна - кожну хвилину звучить вимога - «Натисніть кнопку CITY!» - це дратує, але не дає заснути, якщо ситуація екстремальна: доїхати треба, але ти буквально вирубувати ...
Підсумуємо. Єдине, чого особисто мені не вистачало при використанні приладу - функції додавання координат точки помилкового спрацьовування - все інше було адекватно і зручно. Роздрібна ж вартість гаджета - близько 6 500 рублів. Це немало, але якість роботи iBOX PRO 700 GPS в цілому виявилося на висоті, плюс на прилад надається аж п'ятирічна гарантія з моменту покупки.
Опитування
Ви користуєтеся антирадаром?