Оновлений ринок алюмінію. Аналітика кольорових металів.
Оновлений ринок алюмінію
Останні роки світовий ринок алюмінію «на слуху» то через скандали навколо біржових складів, то через звинувачення китайських виробників у демпінгу, то через повідомлення про закриття чергового заводу десь в розвинених країнах. Але, незважаючи на падіння цін, Китай знову наростив обсяги виробництва. За даними International Aluminium Institute за 2015 рік - на 15%, до 31,7 млн т. Таким чином, за підсумками минулого року Китай випустив 54,7% світового алюмінію, беззастережно став ключовим гравцем цього ринку. Які ще зміни відбулися за останні роки?
Російське питання
Російський алюмінієвий ринок зовні виглядає надзвичайно спокійним і навіть нудним. Після монополізації виробництва первинного алюмінію «Русалом» довгий час основні новини крутилися тільки навколо зовнішнього конфлікту з «Норільський нікель» (за контроль і дивіденди).
Але минув час, з «Норнікелем» домовилися, а ціни на алюміній стабілізувалися. Правда, на невисокому рівні - поблизу $ 2000 за т з урахуванням премій за поставку металу (тут і далі розмір премій вказано для європейського ринку) (рис. 1).
При цьому російська компанія всерйоз перейнялася скороченням найбільш дорогих (за собівартістю продукції) потужностей. Ними, як і слід було очікувати, виявилися найстаріші алюмінієві підприємства в європейській частині Росії і на Уралі. Сибірські заводи з їх доступом до дешевої електроенергії від ГЕС (для них і побудованих) прибуток генерували цілком справно.
В результаті вжитих заходів з 2012 по 2014 рік середня собівартість виробництва алюмінію у «Русала» впала з рівня близько $ 2000 до $ 1740 за т. Але одночасно скоротилися і обсяги випуску - майже на 600 тис. Т. Ситуація стала загострюватися - адже скорочення йшли за рахунок невеликих підприємств і часто означали їх зупинку, що найбільш критично для металургів. Однак деяке полегшення для галузі стало в особі Лондонській біржі металів (LME).
Завдяки «рукотворним» проблем з фактичними відвантаженнями алюмінію з біржових складів премії на його поставку відчутно зросли, довівши реальну вартість тонни металу до $ 2500 в другій половині 2014 року.
Російські алюмінщікі і самі «приклалися» до зростання премій - біржа планувала ввести нові правила відвантаження і випустити зайвий алюміній на ринок ще 1 квітня 2014 року, але «Русалу» вдалося їх оскаржити у Високому суді Лондона.
Введення нових правил було відкладено, і до осені 2014 року Європейські премії перевищили $ 500 за тонну.
Але повного дива не сталося, і в жовтні того ж року LME все-таки відстояла право на введення нових правил, вигравши то саме розгляд в Лондонському су-де. І розмір премій до весни 2015 року впав нижче $ 200 за т.
Однак «Русал» виграв час, і цього виявилося досить багато. Перша девальвація рубля в кінці 2014 року опустила собівартість його виробництва до $ 1437 за т за підсумками I кварталу 2015 року. Ефект від другої, що сталася трохи менше року тому, повністю оцінити поки складно. За підсумками IV кварталу 2015 року собівартість виробництва у російської компанії знизилася до $ 1410 за т. Зараз, в 2016 році, вона (в доларах США) як мінімум не виросла.
В результаті собівартість російського алюмінію понад рік тримається нижче, ніж біржові ціни. Вона нижче поточних біржових котирувань (приблизно $ 1500 за т) і відчутно нижчою за європейські ціни з урахуванням премій за поставку (близько $ 1650. за т станом на другу половину березня 2016 року).
Тому фінансові показники «Русала» за 2015 рік помітно покращилися - на тлі скорочення виручки чистий прибуток склав $ 558 млн проти $ 91 млн збитків роком раніше. Скоригований EBITDA виросла не менш вражаюче - з $ 1,514 млрд до $ 2,015 млрд. Компанія в III кварталі 2015 року навіть змогла виплатити проміжні дивіденди в розмірі $ 243 млн - вперше з 2008 року.
«Русал» скоротив свої витрати в доларах США практично за всіма статтями: у порівнянні з 2012 роком на глинозем витратили на 46% менше, витрати на електроенергію стали менше на 35%, витрати на персонал скоротилися на 45%. Стаття «Сировина і інші матеріали» «схудла» на 29% (рис. 2). Але цей графік, структура і величина витрат «Русала» викликає чимало запитань.
По-перше, треба враховувати, що витрати на виробництво падали на тлі скорочення самого виробництва. Так, в порівнянні з 2012 роком загальні виробничі витрати знизилися на 33%, а обсяги випуску алюмінію - на 13%.
При цьому, на наш погляд, девальвація рубля в 2015 році повинна була знизити витрати «Русала» багато помітніше. Наприклад, за видатками на електроенергію. До речі, компанія так і передбачала, закладаючи в своєму прогнозі на 2015 рік вартість електроенергії в розмірі 0,49 цента за кВт • год замість звичного діапазону 0,8-0,9 цента. За якими цінами отримував її «Русал», залишається загадкою: скарга на 47% -е зростання середніх тарифів енергетиків була озвучена тільки у вересні.
Ще одна аномалія в витратах - це величезний розмір згаданої статті витрат «Сировина і інші матеріали» (без бокситів і глинозему). За підсумками 9 місяців 2015 року компанія відзначала, що закупівельні ціни на сирий нафтовий кокс в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року скоротилися на 24,6%, кальцинований кокс нафтовий - на 11,9%, сирий нафтовий пек - на 14,6%, пек - на 22,9%.
Кокс і пек необхідні «Русалу» для виготовлення анодів, що витрачаються в процесі виробництва алюмінію. За даними самої компанії, для сучасних електролізерів типу РА-400 на виробництво тонни алюмінію потрібно 430 кг анодної маси. Для старого обладнання цей показник більше, але навіть в радянській літературі він не перевищує 550 кг на т. Про вартість використовуваного коксу в кінці 2013 року розповідав директор з технічного розвитку Віктор Манн: продукція Бразил і КрАЗу обходилася компанії в $ 209 і $ 240 за т відповідно, китайський аналог - по $ 509 за т. Навіть якщо весь використовуваний «Русалом» кокс був китайським, сумарні витрати на нього не досягали $ 1 млрд за рік.
Так, ще є витрати глиноземного виробництва, але воно у компанії практично повністю зосереджено на території Росії і України. А отже, подешевшало пропорційно курсу рубля / гривні. Подорожчали тільки імпортні боксити - але вони проходять окремою статтею. Якщо ж брати не абсолютні величини витрат, а їх частки в загальній собівартості, то виявиться, що змін-то і зовсім немає. Пропорції витрат на глинозем, сировину і електрику у «Русала» тримаються на одному і тому ж рівні, коливаючись в межах 1%. Трохи зросли витрати на боксити (з 5,7% в 2012 році до 8,7% в 2015-м) і амортизацію (з 5,7 до 7%). Зате персонал став коштувати дешевше - частка витрат на нього скоротилася з 10 до 8,1%.
В результаті залишається дивне почуття невизначеності - компанія, яка повинна була зняти всі вершки з девальвації рубля, отримавши небачений «подарунок» від держави, має вельми великі і на рідкість стабільні витрати, практично з'їли вигоду. Не інакше підрядники та постачальники буквально «роздягають» алюмінієвого гіганта.
Втім, крім гіпотетичних лиходіїв-постачальників, у компанії є реальні і не наймиролюбніші конкуренти. Більш того - з регіону, де про рекордно низьких витратах виробництва і підтримки з боку держави знають не менше нашого.
Китайський відповідь
Ще кілька років тому найбільших виробників алюмінію у світі було три - вітчизняний «Русал», американська Alcoa і китайська Chalco. Ми неодноразово розбирали їх стану і підхід до бізнесу. Спрощено глобальні цінності «заклятих друзів» можна було б сформулювати так: «Русал» - «виробляємо багато і дешево», Alcoa - «все самі - від бокситів до літаків», Chalco - «заробляємо на чому завгодно».
Кожен з підходів має право на існування, кожен має свої переваги і недоліки.
Особливими прибутками похвалитися ніхто не міг, але у Alcoa стан все-таки було трохи краще. За останні 5 років компанія згенерувала $ 1,54 млрд збитків проти $ 3,87 млрд "Русала" і $ 3,75 млрд - у Chalco. Виручка компанії, завдяки діяльності в сферах високого переділу, була вдвічі вище Русаловська, але трохи нижче, ніж у Chalco. Зате у Alcoa був (і є) найменший пакет кредитів і найбільший показник EBITDA.
Chalco, маючи схожий з «Русалом» обсяг виробництва алюмінію, за рахунок непрофільних видів бізнесу має яку можна порівняти з Alcoa виручку, але заробляє менше. Закредитованість цієї компанії і зовсім вражаюча - в 2013 році чистий борг перевищив $ 21 млрд, зараз він близький до $ 18,5 млрд. Як би там не було, в принципі ринок алюмінію в світі був поділений і стабільний.
Тому заклик Олега Дерипаски до більш суворої «дисципліни» і обмеженням пропозиції своєї продукції на ринку, вперше прозвучав на початку 2014 року, виглядав досить несподівано. Причому з часом ця думка стала звучати все частіше і наполегливіше. В Європі та Америці зі скороченнями на той момент все вже було в порядку, тому неважко здогадатися, що адресатом були китайські алюмінщікі.
Що ж такого вони натворили? Всього-на-всього - створили нового лідера світової алюмінієвої галузі (рис. 3).
China Hongqiao Group - типово китайська компанія. З моменту заснування в 1994 році по 2002 рік компанія займалася виготовленням і торгівлею джинсами і джинсового тканиною. Потім у неї з'явився підрозділ, зайнялися теплоенергетикою. Перший алюмінієвий актив з'явився у групи лише у вересні 2006 року, після покупки у Chuangye Group заводу потужністю 156 тис. Т алюмінію на рік. Через півроку у тій же компанії було куплено ще 100 тис. Т потужностей, і до кінця 2007 року після модернізації загальна потужність підприємств вже перевищувала 300 тис. Т на рік. За наступні два роки було побудовано ще кілька цехів, і активи China Hongqiao могли випускати вже 740 тис. Т алюмінію на рік.
На початку 2010 року всі у тій же Chuangye Group був куплений черговий завод потужністю 160 тис. Т. Далі компанія активно нарощувала виробничі потужності, інвестувавши (спільно з ще 3 партнерами) в будівництво глиноземного заводу в Індонезії потужністю 2 млн т в рік близько $ 1 млрд .
До кінця 2013 року China Hongqiao Group вже володіла підприємствами сукупної виробничою потужністю 3 млн т, через рік - 4 млн т, до грудня 2015 року - 5,2 млн т. У березні 2016 року компанія анонсувала плани по їх збільшенню до 6 млн т до кінця поточного року.
Крім того, компанія почала отримувати боксити з ще одного спільного підприємства в Гвінеї. На першому етапі видобуток повинен скласти 5 млн т на рік, але планується її розширення до 10 млн т, а пізніше - і 30 млн т на рік.
В результаті буквально «з нічого» стрімко виріс сировинної і алюмінієвий гігант, який обігнав за обсягами виробництва традиційну трійку лідерів.
Втім, в грудні 2015 року китайська компанія вирішила «відгукнутися» на заклик Дерипаски і оголосила про негайне зупинення 250 тис. Т потужностей. Треба думати, найстаріших і нерентабельних.
Але чудес не буває навіть в Китаї. У будь-якій діяльності, пов'язаної з виробництвом чого б то не було, вибухове зростання можливий тільки на чужі гроші. У випадку з China Hongqiao це теж вірно. Чистий борг компанії зріс за 5 років в 20 разів і зараз складає $ 9,8 млрд. За боргами і показником «борг / EBITDA» китайці знаходяться приблизно на одному рівні з «Русалом» і відчутно вище Alcoa (рис. 4).
Справа в тому, що при величезному обсязі виробництва виручка China Hongqiao навіть менше, ніж у основних конкурентів (рис. 5).
Компанія, судячи з усього, грає «на вибування», сподіваючись просто розорити конкурентів. Здається, що ця стратегія може бути виправдана - Chalco потужності скорочує (1 млн т в 2013 році), Alcoa теж (500 тис. Т в 2015 році), «Русал» не відстає (800 тис. Т в 2014 році, можливо, ще 200 тис. т в 2016 році). Проблема в тому, що потужності поки скорочуються надлишкові, дорогі. Ті, на яких виробництво і раніше було невелике.
Тому ключовим стає питання, наскільки довгі гроші вдалося залучити China Hongqiao. На думку Олега Дерипаски, китайські виробники фактично спонсоруються державою. У цьому з ним доведеться погодитися - у China Hongqiao можуть бути більш нові електролізери, ніж у Chalco, але витрати на електроенергію, паливо, транспорт і робочу силу повинні бути ідентичні. І якщо компанія виробляє більше всіх, грошей за це отримує менше всіх, але постійно показує найбільший прибуток (рис. 6) - значить, рентабельність їй забезпечує якийсь зовнішній джерело.
У такому випадку головним чинником стає здатність і бажання Китаю продовжувати вкладати гроші в свої підприємства на тлі зростаючої невизначеності повернення.
На державному рівні влади Китаю явно не особливо в захваті від таких перспектив - Chalco змусили в IV кварталі 2015 роки продати логістичний підрозділ і частку в алюмінієвому заводі. Як і в 2013 році, тільки цей крок дозволив їй показати прибуток за підсумками року (ще в жовтні 2015 року збитки компанії становили $ 146 млн).
Приватної China Hongqiao влади наказувати не можуть. Але ось банкам-кредиторам, які в кінцевому рахунку замикаються на Народний банк Китаю, - запросто. Тому чи буде влада рятувати нового світового лідера в разі «маржін колла» - питання відкрите.
висновки
Підводячи підсумки, хочеться зазначити щодо позитивні підсумки 2015 для основних світових виробників алюмінію. Все, крім Alcoa, зуміли завершити рік з прибутком. Американська компанія отримала збиток за рік тільки через різко збиткового IV кварталу ($ 500 млн), який став таким після списання $ 565 млн в результаті закриття підприємств і нерівномірною виплати податків. Решта учасників просто провели аналогічні операції раніше.
Котирування алюмінію на біржі, як і премії на нього, поки рости не збираються. Станом на кінець березня 2015 роки за тонну алюмінію пропонували менш $ 1500, премії на поставку в Європу трималися в діапазоні $ 120-150 за т, а запаси металу на складах LME і ShFE сукупно досягають 3,2 млн т.
Дефіциту металу немає і непередбачених. За 2015 рік у світі випуск збільшився на 9% при зростанні попиту на 5,5%. Прогнози щодо попиту на 2016 рік від «Русала» і Alcoa - збільшення приблизно на 6%. Але Китай знову може все зіпсувати. Як вже було сказано, тільки China Hongqiao планує додати 800 тис. Т до власного виробництва.
З іншого боку, падати нижче поточного рівня цін китайцям вже нікуди. За підсумками 2015 року China Hongqiao показала середню ціну продажу свого алюмінію близько $ 1650. за т, що навіть нижче середньорічної біржової ціни ($ 1660 за т). Середня ціна реалізації у Chalco за той же період - $ 1740 за т, у «Русала» - $ Рік: 2001 за т, у Alcoa - $ 2069 за т.
В умовах зростання боргового навантаження (а значить - і платежів) подальший демпінг обертається проти самих китайців. Теоретично, звичайно, за підтримки держави борг можна навіть подвоїти, але вже очевидно, що зовсім знищити конкурентів не вдасться. Наддешева електроенергія «Русала» і диверсифікованість Alcoa дозволять їм утриматися на плаву. А ось частку ринку China Hongqiao «отгризет». Втім, ця частка в Китаї ж і розташована, так що нікого іншого туди пускати і не збиралися.
результати голосування тут
Які ще зміни відбулися за останні роки?Що ж такого вони натворили?