Особисте страхування як фактор соціальної стабільності суспільства: його функції і риси
- Загальні риси
- Функції, які в суспільстві виконує особисте страхування
- Як нараховується величина внеску?
- Типи і підтипи, які виділяють, відмінні риси кожного
- Проблеми і перспективи
Поряд із загальнодержавною страховкою реалізовується також особиста. Не можна недооцінювати її внесок у формування соціальної стабільності, адже саме вона допомагає гарантувати той рівень захисту, на який кожен зможе розташовувати в індивідуальному порядку.
Які цілі переслідує цей захід, а також основні його види та принципи функціонування будуть темою даної статті. Це допоможе кожному оцінити роль і зробити висновки для себе про важливість і необхідність його здійснення.
Загальні риси
Багато позначення видів страхування говорять самі за себе. Медичне допомагає захиститися від несподіваних неприємних сюрпризів зі здоров'ям, каско гарантує покриття збитків від надзвичайних подій з автомобілями. А що має на увазі приватне?
Воно допомагає людині захистити результати своєї праці і життєдіяльності, тобто дає можливість не впасти нижче того рівня добробуту, на який йому вдалося забратися. При цьому підстраховка поширюється одночасно на життя, фізіологічний стан всього організму і окремо здатність працювати.
Це довгострокове захід, при якому умовами отримання грошей є факт досягнення обговорённого віку або закінчення терміну, наступ події. Залежно від конкретних цілей, переслідуваних в умовах особистого страхування, нижче будуть виведені конкретні його види.
Для будь-якого з обов'язкових громадських видів страхування, що розглядається в статті варіант є доповненням. Він несе значення для поліпшення соціального становища кожної людини в окремо взятому ракурсі, а не для прирівнювання всіх до одного рівня.
У ролі застрахованого суб'єкта може виступати виключно фізична особа. При цьому не важлива ступінь його дієздатності. Тоді як страхувати може як юридична, так і фізична.
Складається оплата зазвичай з двох частин: за роботу самого страховика і безпосередньо нетто-ставка. Ось тут, для того, щоб розуміти наскільки вигідно і необхідно особисте страхування досить просто детально розглянути процедуру призначення платежу і це зможе допомогти донести до населення його доцільність.
Особисте страхування може бути вигідним не лише для конкретного громадянина, а для цілої групи людей (для його сім'ї або для членів його підприємства). Таким чином, при укладенні договору на третю особу повинні бути ті, хто в цьому зацікавлений. Наприклад, це можуть бути батьки, яких страхують життя свою дитину. Також страхувальником може виступити і застрахований самостійно.
Важливим фактом при вирішенні про оформлення даної процедури є тариф. Дуже часто люди відмовляються від неї, вважаючи витрати занадто великими і невиправданими. Але спочатку розглянемо функції.
Функції, які в суспільстві виконує особисте страхування
Працюючи по викладеним вище принципам і структурованості, даний вид грає дві важливі ролі для підтримки соціальної стабільності суспільства:
- Охоронно-накопичувальну функцію. Укладаючи подібного роду договір, страхувальник має можливість зберегти або навіть накопичити перш обговорену і домовлену суму в грошовому еквіваленті.
- Компенсаторну. Особисте страхування передбачає ряд випадків, за якими можливе повне компенсування завданих збитків. Тобто перед остерігаючись чого-небудь в своєму житті, кожен громадянин має право убезпечити себе від негативних наслідків цього за умови здійснення страхів.
Багато країн вже давно успішно реалізують цю галузь страхування з величезною вигодою. За рахунок популяризації його, і виправданості, можливо ефективне поповнення бюджету. А також, саме за його рахунок відбувається позитивне зменшення навантаження на загальнодержавний баланс для реалізації всіх необхідних соціальних програм і гарантій.
Як нараховується величина внеску?
Існує затверджений загальноприйнятий перелік, який впливає на формування суми:
- Терміни оплати необхідних внесків і тривалість дії договору.
- Індивідуальні дані страхувальника та застрахованої (якщо він є відмінним від відповідно).
- Дані з статистики ймовірності виправдання ризику.
- Умови і розміри надання субвенцій.
- Дані по середньорічної прибутковості від інвестованих в страховку засобів.
А також окремо розраховується показник стану здоров'я страхувальника (і застрахованого, якщо це не один і той же суб'єкт). Підводиться висновок в якості оцінки: ризик менше середньостатистичного / стандартний, тобто середній / перевищує показання середнього.
На основі цих даних кожен громадянин може робити висновки про те, чи варто оформляти особисту страховку. Таким чином, в суспільстві формується рівень тенденції до неї. А значить визначається розмір внеску і значимість для соціальної стабільності суспільства.
Про видах соціальних страхових ризиків читайте тут .
Основними принципами при проведенні такої страхувальні процедури є:
- Безумовна прозорість дотримання умов договору. Будь-яка зі сторін свідомо бере на себе відповідальність за чесність і відкритість у будь-яких питаннях, що впливають на матеріальну частину угоди.
- Присутність обґрунтованої зацікавленості у вигоді страховки. Для того, щоб виступати в ролі страхувальника необхідно мати право на отримання грошової компенсації при реалізації сценарію нещасного випадку (будь-якого іншого предмета, наслідки якого вимагають відшкодування). Не можна чужій людині з вулиці раптом застрахувати життя будь-якого незнайомця.
- Причина реалізації виплати повинна бути прямою і обумовленої. Тобто отримання субвенції страхувальником можливо тільки після надання правдивих доказів, що саме те, від чого відбувалося страхування реалізувалося в життя.
Тільки при дотриманні цих трьох базових положень, на яких реалізується особисте страхування, можливе складання договору і отримання будь-якої компенсації відповідно до його змістом.
Типи і підтипи, які виділяють, відмінні риси кожного
Виведено всього два типи особистого страхування:
- Накопичувальний. Є якоюсь інвестиційною програмою страхувальника в фонд страховика. Наприклад, варіанти пенсійного страхування. Або умови для отримання ануїтету.
- Ризиковий. Такий тип представлений цілою сукупністю окремих підтипів.
Відповідно до мотивами, які переслідуються страхувальником при ризиковому типі, виділяють наступні підтипи особистого страхування:
- Пов'язані з будь-ймовірнісної загрозою. Воно ж іноді знаменується як від нещасних випадків.
- Відносно життя, тобто припускає здійснення тих чи інших подій (наприклад, деякі громадяни прагнуть застрахувати вступ до ВНЗ або узи шлюбу).
- Медстраховка. У цьому випадку людина проявляє бажання точно знати, що захворій він чимось серйозним у нього завжди будуть кошти для того, щоб зробити все необхідне і залишитися в живих.
Часом деякі підтипи можуть перегукуватися в одному і тому ж договорі. Наприклад, це може бути перший і останній пункти.
Перший підтип характеризується наявністю причини із зовнішнього середовища, яка може привести до порушення здатності людини працювати в повну силу або до його смерті. Зазвичай визначається терміном до одного календарного року, тобто є короткостроковим. До нього відносять випадки страхування пасажирів при поїздках.
Наступний носить ознаки тривалого періоду страхування. Це може бути все життя або умова досягнення певного віку. Воно дає можливість забезпечити близьких у разі смерті застрахованої, яка не досягла зазначеної дати життя. У цьому випадку воно є страховкою на все нажите майно.
Останній варіант включає і добровільне страхування, і обов'язкове. Це може бути, наприклад, поліс для туристів на час подорожі по іншим країнам. Характеризується різною тривалістю здійснення в часі.
Проблеми і перспективи
Як вже було сказано, користь від особистого страхування є безумовною. Але, на жаль, існують на сьогоднішній день проблеми, які заважають розвивати цю галузь і отримувати від неї всю обіцяну вигоду.
Для формування всіх умов здійснення таких довгострокових вкладів необхідно в першу чергу створити фінансовий інструментарій для їх розміщення і збереження. А цьому перешкоджають політична нестабільність, економічна, і високий рівень інфляції для таких тривалих хранений засобів. Крім того, необхідно збільшити стимуляцію страховиків для роботи в даному напрямку.
Орієнтоване особисте страхування на населення із середнім доходом, який перевищує їх витрати.
Напрямки для розвитку його повинні бути такими:
- Створення умов індивідуального страхування на випадок смерті або серйозного захворювання.
- Більше вкладень і програм сфокусувати на проблемах іпотеки та житлового питання серед населення.
- Дозвіл страховим організаціям брати участь у різного роду соціальних програмах. Наприклад, стати однією з ланок пенсійної реформи.
- Розвивати інвестиційне спрямування в сфері страхування. Це дозволить акумулювати певні кошти і отримувати з них ренту для звичайних громадян.
- Більше уваги звернути на захист від шкоди, що завдається саме в результаті нещасних випадків.
Таким чином, стає зрозуміло, що ця галузь є не просто перспективною, а однією з найбільш потужних в рішенні множинних проблем сучасного добробуту в країні.
А що має на увазі приватне?Як нараховується величина внеску?