Підключення УЗО і автомата - схема, відео інструкція проведення робіт, відміну УЗО від дифавтомати, фото

  1. Відмінності двох приладів
  2. Принцип роботи захисних пристроїв
  3. порушення ізоляції
  4. Схеми підключення різних приладів
  5. Схема з'єднання трифазного захисного приладу до трьох однофазних мереж
  6. Чи можна підключити трифазне захисний пристрій в однофазну мережу
  7. Нюанси в підключенні УЗО і диференціального автомата
  8. Висновок по темі

Захист електричної мережі будинку, якщо вже не завдання номер один, то номер два вже точно. Тому варто серйозно поставитися до правильного вибору захисних приладів. В даний час великою популярністю користуються диференційовані автомати і пристрої захисного відключення (УЗО). Як відрізнити УЗО від дифавтомати, що краще, що вибрати? Ці та інші питання сьогодні звучать досить часто, особливо від простих обивателів. Тому в цій статті будемо розбирати підключення ПЗВ і автомата - схема, правильність, нюанси і так далі. Тобто, досконально вникнемо в суть теми.

Відразу ж обмовимося, що виробники випускають обидва пристрої в різних модифікаціях, які відрізняються один від одного чисто конструктивно. Є однофазні прилади, є трифазні. Але алгоритм роботи у них один і той же.

Відмінності двох приладів

Почнемо розбір саме з цього питання - в чому різниця між УЗО і диференціальним автоматом? Звичайно, вони сильно відрізняються за зовнішнім виглядом. Це перше. Але основна відмінність полягає в тому, що пристрій захисного відключення, яке контролює струм витоків, в схему підключення встановлюється разом з автоматичним вимикачем. Останній реагує на коротке замикання і перевантаження в споживає мережі. Тобто, ці два прилади виконують певні функції, які сильно відрізняються між собою.

Диференціальний автомат - це, по суті, той же УЗО тільки з включеним в його конструкцію автоматичним вимикачем. Це, так би мовити, два в одному. Тому даної захисний пристрій може відключити електричну мережу (контур) будинку, якщо в ній утворюється і струм витоку, і перевантаження, і коротке замикання. Ось така відмінність УЗО від дифавтомати. Тому коли вибираємо той або інший прилад, необхідно це враховувати.

Тому коли вибираємо той або інший прилад, необхідно це враховувати

Принцип роботи захисних пристроїв

Необхідно відзначити, що схеми підключення ПЗВ або дифавтомати ідентичні. Єдина відмінність - це відсутність автоматичного вимикача, як одиниці, в схемі, де встановлюється диференційований автомат. Сама ж схема грунтується на порівнянні двох векторів напрямки струмових навантажень, один з яких входить в пристрій, другий виходить з нього. При цьому повинен дотримуватися баланс, який визначають встановлені граничні величини. Як тільки цей баланс порушиться, електрична мережа відключається.

Сама схема підключення, а точніше сказати, її база, може бути різною. Варіацій на цю тему багато, наприклад, на основі електромагнітних реле або елементів напівпровідникового типу. Щоб розібратися в ній, необхідно почати з найпростішого, тому розглянемо схему підключення ПЗВ або дифавтомати в однофазну мережу.

Щоб розібратися в ній, необхідно почати з найпростішого, тому розглянемо схему підключення ПЗВ або дифавтомати в однофазну мережу

На малюнку зверху видно, як працює УЗО, якщо в мережі немає струму витоку. Тобто, два струму I1 і I2 мають однакову величину і спрямовані в протилежні сторони. При цьому і магнітні потоки Фn і ФL мають однакову величину і спрямовані в протилежні сторони. До речі, магнітні потоки утворюються від протікають по дроту фази і нуля струмів. А так як їх величини однакові, то сумарний магнітний потік буде дорівнює нулю.

По суті, це ідеальна робота УЗО або диференційованого автомата, якій на практиці, звичайно, не існує. Завжди в магнітному полі пристрою є якийсь дисбаланс, і потоки ФL і Фn не рівні між собою. Хоча ця різниця не така істотна, дуже мала, так що на роботу самого захисного приладу не впливає.

порушення ізоляції

А ось тепер наступний малюнок, на якому зображена електрична схема, де відбулося порушення ізоляції в контурі.

Тут чітко видно, що частина фазного струму буде йти в землю. А, значить, по нульовому контуру буде проходити струм менші за розміром, що дорівнює величині струму витоку. Відповідно всередині УЗО або диференційованого автомата почнеться зниження величини магнітного потоку на нульовому контурі. А це вже пристойний дисбаланс, який призведе до збільшення сумарного магнітного потоку. І саме цей потік стане причиною утворення електрорушійної сили, яка, в свою чергу, стане причиною утворення струму ΔI (див. Малюнок).

Так як захисний пристрій налаштовується під певну межу спрацювання, то в тому випадку, якщо струм ΔI стане вище цієї межі, прилад відключить мережу. По суті, просто спрацює електромагніт, що знаходиться всередині УЗО або дифавтомати, який буде діяти на расцепитель по засобу засувки.

Схеми підключення різних приладів

Після того як розібралися в питанні, як працює УЗО і діфавтомат, можна почати розбиратися зі схемами. Почнемо зі схеми підключення двополюсного приладу. І відразу ж зверніть увагу на нижній малюнок, де чітко позначені вхідні клеми і вихідні.

Хотілося б відзначити, що на захисних пристроях є спеціальна кнопка тестування, позначена буквою «Т». З її допомогою можна перевірити, як працює УЗО, правильно чи ні.

Увага! Якщо при включеній мережі ви натиснули на кнопку тестування, а відключення електричної мережі не відбулося, значить, захисний пристрій не працює належним чином або взагалі не працює.

Отже, схема підключення цього приладу виробляється через три клеми (контакту):

  • фаза;
  • нуль;
  • тестування.

Тобто, виходить так, якщо десь в ланцюзі з'явився струм витоку, то розмикаються саме ці контакти. Вихідні клеми в даному випадку не працюють, як контакти.

Що стосується трифазної мережі, куди підключається чотириполюсні прилад, то схема буде виглядати, як на нижньому малюнку.

Що стосується трифазної мережі, куди підключається чотириполюсні прилад, то схема буде виглядати, як на нижньому малюнку

По суті, це попередня схема, де в обов'язковому порядку повинна дотримуватися полярність з'єднання фази і нуля. При цьому з парних клем підключаються вихідні контури, до непарних вхідні.

Увага! Трифазний УЗО і діфавтомат буде спрацьовувати тільки в тому випадку, якщо дисбаланс магнітних потоків відбудеться відразу в чотирьох струмопроводах.

Схема з'єднання трифазного захисного приладу до трьох однофазних мереж

Цей тип підключення буде працювати тільки в тому випадку, якщо у трьох однофазних систем проведено один контур в нейтраллю. Дуже зручний варіант в тому плані, що для трьох окремих схем використовується всього лише один диференційний автомат або УЗО. Основне завдання установника - знайти підходяще місце монтажу, де можна було б поєднати однією шиною нейтраль і розвести її по контурах на три системи.

Ось ця схема нижче:

Ось ця схема нижче:

До речі, якщо в мережу встановлено електродвигун, який працює без нейтралі, то захисний прилад можна підключити, не використовуючи нульову клему. Правда, при цьому кнопка тестування працювати не буде, що не завжди зручно. Але це окреме питання, який використовується досить рідко. У цьому випадку оптимальний варіант - це установка в схему електромагнітних пристроїв з механічним расцепителем.

Чи можна підключити трифазне захисний пристрій в однофазну мережу

В принципі, ніяких проблем тут немає. Правда, метод цей не найраціональніший. Їм найчастіше користуються в тому випадку, якщо до однофазної мережі підключаються послідовно ще дві однофазні мережі. Тобто, УЗО або діфавтомат монтуються в першу мережу через одну фазу, до нього ж підключаються ще дві через інші клеми.

Важливий момент. Фаза першої мережі підключається до тієї клеми, через яку можна проводити тестування приладу. Цей токопровод можна знайти, якщо продзвонити кожен при включеній кнопці тестування. До речі, цю перевірку можна проводити тільки на непідключеному пристрої.

Нюанси в підключенні УЗО і диференціального автомата

Отже, чим відрізняється УЗО від дифавтомати, а точніше, їх підключення. Вище вже говорилося про те, що в схему, куди підключають пристрій захисту відключення, обов'язково встановлюється автоматичний вимикач. Ось ця принципова схема:

У ній автомат виконує захист відразу від трьох вид порушення ізоляції, а, значить, короткого замикання:

  • між проводами під номерами 3 і 4;
  • між вхідним нульовим контуром 2 і вихідним фазним 3;
  • між вхідним фазним 1 і вихідним нульовим 4.

Найнебезпечніший з трьох видів - перший, тому що при цьому навантаженню піддаються відразу два контури одночасно. Що стосується діфавтомат, то в цій схемі просто будуть відсутні автоматичні вимикачі. А система підключення буде точно такий же.

Висновок по темі

Отже, в цій статті ми постаралися відповісти на кілька запитань, які хвилюють новоспечених електриків. А конкретніше, що вибрати діфавтомат або пристрій захисного відключення, якими схемами найкраще користуватися, і на що необхідно в першу чергу звернути увагу, вибираючи ту чи іншу схему.


Як відрізнити УЗО від дифавтомати, що краще, що вибрати?

Новости