Правила написання та оформлення реферату: вимоги ГОСТ і зразок титульного листа
- Що таке реферат
- види рефератів
- Як писати реферат
- структура
- Вимоги до тексту
- обсяг
- Правила оформлення реферату
- Цитати в рефераті
- види
- як оформляти
- Література на іноземних мовах
- Загальні правила цитування
- Як оформляти титульний лист реферату
- Як зробити титульний лист в Ворді
- Зразок титульного аркуша реферату
Нерідко добре написаний реферат отримує низьку оцінку через неправильне оформлення. Тому важливо не тільки подбати про інформативності та якості змісту, а й дотримуватися стандартів обсягу, структури, технічної презентації тексту, в якій важливим елементом вважається титульний лист реферату - особа роботи, за яким створюється перше враження у перевіряючого і рецензента.
Що таке реферат
Реферат - це невелике письмове повідомлення з певної тематики, засноване на огляді і аналізі даних, наведених в різних джерелах. Рівень його підготовки дозволяє оцінити знання студента в конкретній науковій галузі і здатність до самостійного пошуку та аналізу літератури.
Реферат відображає різні точки зору з досліджуваної тематики, в тому числі і думка самого автора, яке демонструють:
види рефератів
За способами представлення інформації розрізняють репродуктивні (об'єктивна передача первинних даних) і продуктивні (творчий підхід до аналізу) реферати.
Репродуктивний реферат найчастіше робиться у вигляді:
- конспекту - наводиться основна інформація про методи, результати дослідження і способах використання даних в першоджерелі; може включати ілюстрації з реферованих матеріалу;
- резюме - викладаються базові положення з досліджуваної теми.
Продуктивний реферат пишеться в формі:
- огляду - дослідження даних з декількох джерел, порівняння різних бачень питання;
- доповіді - аналізу інформації з об'єктивною оцінкою проблематики.
Реферат-доповідь містить найбільш розгорнуту інформацію з досліджуваної теми.
У простій репродуктивний реферат-конспект (його ще називають інформативним) теж може бути включена критична оцінка висловлюваних автором вихідного документа положень, яка виражається в згоді з його позицією або, навпаки, під час оспорювання висловлених ідей, висунутих гіпотез, інтерпретації результатів обробки даних.
Найчастіше студенти пишуть тематичні оглядові реферати на основі двох і більше наукових робіт: книг, статей, звітів про дослідження, описів до патентів, дисертацій останніх років або, якщо поставлено завдання розглянути питання в ретроспективі, то більш раннього періоду публікації. Якщо первинний документ один, в результаті вийде монореферат.
Як писати реферат
Незалежно від того, який підхід обраний автором для викладу інформації, будь-який реферат повинен відповідати певним вимогам:
- Точність передачі змісту першоджерел.
- Дотримання стилістичного, мовного, тематичного однаковості частин.
- Логічна зв'язаність.
- Структурна упорядкованість - наявність необхідних розділів (вступ, основна частина, висновок), правильне співвідношення їх обсягів.
структура
Щоб отримати гарну оцінку за реферат, мало знайти і проаналізувати інформацію - потрібно вміти правильно її піднести відповідно до загальноприйнятої для наукових текстів композицією.
Згідно ГОСТам 7.9-95 і 7.32-2001 реферат складається:
- з титульного листа;
- змісту (змісту);
- введення, в якому вказуються предмет, тема і мети роботи (якщо вони неясні з назви) і обов'язково обґрунтовується її актуальність;
- опису методів дослідження, якщо вони відрізняються від стандартних або представляють особливий інтерес для читача;
- основної частини - в ній через аналіз підібраної літератури розкривається тема, якщо реферат продуктивний, або просто відтворюються положення першоджерел, якщо він репродуктивний;
- висновку, що містить загальні висновки;
- списку використаних джерел;
- додатків, якщо вони передбачені характером роботи.
Основна частина ділиться на глави, які повинні починатися постановкою певного завдання і завершуватися короткими висновками. Важливо досягти зв'язності викладу. Для цього треба стежити, щоб висунута у вступній частині ідея простежувалася у всій роботі, а зібраний матеріал повністю відображав суть проблеми і максимально сприяв досягненню мети.
Вимоги до тексту
Реферативне повідомлення повинно відповідати загальноприйнятим правилам:
- Відсутність другорядної інформації, чіткість викладу.
- Побудова розповіді за допомогою синтаксичних конструкцій, характерних наукової мови (переважно простих речень і виключають двояке тлумачення фраз).
- Мінімум вступних оборотів і слів.
- Використання стандартизованих скорочень, загальновживаною термінології - її єдність важливо дотримуватися в рамках всієї роботи.
- Роз'яснення вузькопрофільних найменувань при їх першому згадуванні в роботі.
- Формули, графіки, малюнки і таблиці наводяться безпосередньо в тексті реферату в тому випадку, коли це потрібно, щоб більш наочно уявити матеріал і без шкоди змістовності скоротити обсяг роботи. В інших випадках ілюстрації переносяться в додатки.
Захоплюватися науковістю мови не варто, щоб висловлювання не придбали зрозумілий виключно їх автору сенс і анекдотичний характер на кшталт цього: «Гіпотеза втратив соціальну активність індивідуума з фізіологією і психологією, детермінованою кариотипом 44 + XX, відноситься до класу бінарних дефініцій». У перекладі на звичайну російську мову цей незрозумілий пасаж означає «бабка надвоє сказала».
Типові помилки при реферування:
Мова і стиль реферату надають грунт для висновків про рівень загальної культури студента, тому на редагування не варто шкодувати часу.
завантажити список мовних кліше для вступу, основної частини і висновку реферату.
обсяг
Скільки сторінок буде в рефераті, залежить від тематики, а також вимог викладача. Найчастіше основні структурні частини роботи мають наступний обсяг:
- введення - одна-дві сторінки (не більше 10% від усього обсягу роботи);
- основна частина - в середньому до сімнадцяти друкованих аркушів;
- висновок - до трьох аркушів (переважно, щоб розміри фінальної та вступної частин були приблизно рівні).
Середній обсяг реферату, включаючи титульний лист, зміст і список літератури, становить п'ятнадцять-двадцять п'ять аркушів.
Правила оформлення реферату
Строгих однакових вимог до технічної сторони презентації тексту немає, тому, як оформити реферат, краще проконсультуватися у викладача або орієнтуватися на методички кафедри. Якщо вказівок від педагога не піде, а вузівські рекомендації не обмовляють цей момент, то підійдуть загальноприйняті для студентських письмових робіт стандарти:
- Основний текст. Розмір шрифту не менше 12 кегля, частіше - 14. Гарнітура Times New Roman, полуторний міжрядковий інтервал.
- Заголовки і підзаголовки. Зазвичай виділяються напівжирним шрифтом, хоча по ГОСТу 7.32-2001 (П. 6.1.2) він не повинен застосовуватися в науково-дослідних роботах: замість нього треба використовувати шрифти різної гарнітури (малюнка і стилю, простіше кажучи). Заголовки першого рівня друкують 16 кеглем, другого і третього - 14-м і 12-м відповідно. Відступ від основного тексту - три інтервалу.
- Параметри сторінки. Книжкова орієнтація (в додатку для об'ємних таблиць або малюнків може бути використана альбомна). Поля: ліве - 3 см, праве - 1, верхнє і нижнє по 2.
- Кожен розділ повинен починатися з нового аркуша.
- Номер сторінки. Часто цифра розташовується у верхньому правому куті, але в Гості 7.32-2001 інші рекомендації:
завантажити зразок реферату, оформленого з урахуванням всіх вимог (зі змістом і списком літератури).
Цитати в рефераті
Написання реферату за визначенням передбачає звернення як мінімум до одного першоджерела. Твердження і роздуми інших авторів необхідно оформляти у вигляді цитат, правильно роблячи відсилання на вихідні документи. Пряме запозичення чужого тексту без посилань на нього розцінюється як порушення авторських прав, тобто плагіат, і карається згідно із законом про інтелектуальну власність.
види
У науковій літературі прийнято два типи цитування:
1. Пряме - дослівна передача інформації першоджерела.
Цей вид часто використовується для доказу позиції:
2. Непряме - виклад суті своїми словами.
Воно може мати форму:
- включене цитування;
Ще один варіант викладу думки без дослівного цитування:
Посилання можна зробити інакше:
- крос-цитування - цей різновид використовується, якщо будь-які положення приводяться не з оригінального праці безпосередньо, а з робіт інших авторів, вже зверталися до першоджерела: такі ситуації часто виникають при зверненні до висловлювань або ідеям класиків;
Посилання на першоджерела обов'язкові не тільки при прямому, а й при непрямому цитуванні інформації, яку почерпнув з книги, статті і т. Д.
як оформляти
Відсилання можуть оформлятися у вигляді:
- нумерованих виносок внизу кожної сторінки;
- внесення джерела в список літератури;
- вказівки автора і назви джерела безпосередньо в тексті;
В цьому випадку в загальному списку джерел все одно робиться повна посилання на роботу.
Література на іноземних мовах
Переклади уривків із зарубіжних джерел теж оформляються як цитати.
Загальні правила цитування
- Слід дотримуватись точної смислове або формальне (в разі використання дослівних цитат) відповідність першоджерела.
- Прямі витяги з текстів полягати в лапки.
- Пропуски в цитаті (одного або декількох слів) замінюються трьома крапками.
- Особисті доповнення та пояснення відокремлюються від цитованого тексту [квадратними] або <кутовими> дужками.
Пунктуаційні та орфографічні правила оформлення цитат детально викладені тут .
Як оформляти титульний лист реферату
Титульний лист - перша сторінка, на якій представлена інформація, необхідна для автоматизованого пошуку та обробки реферату. Основні вимоги та особливості оформлення обкладинки визначає ГОСТ 7.32-2001.
На тітульніке реферату обов'язково повинні бути присутніми:
- повна назва навчального закладу, факультету та кафедри (зверху по центру);
- вказівка типу роботи ( «Реферат»), її теми, дисципліни (в центрі сторінки);
- інформація про автора: П.І.Б., курс, група (праворуч, нижче назви);
- місто і рік написання (внизу по центру).
Як зробити титульний лист в Ворді
Можна використовувати готові шаблони Microsoft Word. У лівому верхньому кутку документа є блок «Вставка», якщо по ньому клацнути, відкриється вкладка «Титульна сторінка». Вибирайте, що душі завгодно.
Зразок титульного аркуша реферату
Якщо розбиратися в тонкощах оформлення обкладинки колись, можна використовувати готовий шаблон з заданим форматуванням. Все, що залишається зробити, - завантажити його і підставити власні дані.
Міністерство освіти науки Російської Федерації
НАЗВА НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
факультет
Кафедра
РЕФЕРАТ
з дисципліни
ТЕМА
виконав
студент № курсу
групи №
ПІБ
місто рік
Незважаючи на гадану простоту, написання студентського реферату - творчий процес, мета якого на основі глибокого осмислення вихідних матеріалів створити новий авторський текст. Навіть цитування не означає повної згоди з іншими дослідниками - витяги з їхніх робіт можуть використовуватися для полеміки з ними. Реферування - один з непростих видів самостійної роботи, який вчить вдумливо аналізувати першоджерела, вільно орієнтуватися у величезному масиві професійної літератури, щоб вибирати релевантні темі дослідження публікації і об'єктивно оцінювати їх зміст. За великим рахунком підготовка реферату - це репетиція написання курсової, а потім і дипломної роботи.