Секрети ведення переговорів з китайськими партнерами
звернення
На Заході існує тенденція звертатися по імені незалежно від посади. У Китаї все більше офіційно. Після прізвища прийнято вимовляти посаду, звання чи професію. До речі, багато хто не знає, що на першому місці у китайців йде прізвище, потім ім'я. Наприклад, Ван Цзянлінь. Якщо він ректор, то звертатися до нього будуть Ван Юаньчжан ректор Ван.
На Заході цілком допустимо перебити співрозмовника, доводячи свою точку зору. У Китаї перебивати мовця - грубість. Навіть черговість доповідей тут строго відповідає статусу виступаючого.
концентрація уваги
На Заході люди намагаються бути короткими, щоб слухачам не стало нудно. Ідеальний доповідь не повинен перевищувати 15 хвилин. У Китаї мови прийнято вимовляти набагато довше. (Хто бував на китайських церемоніях, той мене зрозуміє.) З раннього дитинства китайці привчаються довго і терпляче слухати. Вони не поспішають переходити до суті справи - це вважається нечемним. Те, заради чого організується зустріч, можна почути в самому кінці.
Зоровий контакт
На Заході: якщо дивитися на людину в упор, йому стане ніяково. Якщо зовсім не дивитися в очі, він перестане довіряти вам. У Китаї: дивіться співрозмовнику в очі. Той, хто цього не робить, не гідний довіри.
компліменти
На Заході компліменти доречні, але надмірна кількість вважатимуть грубими лестощами. У Китаї лестощі - невід'ємна частина переговорного процесу. Ви будете постійно чути дифірамби на свою адресу і на адресу вашого начальства.
Обмін візитними картками
На одній стороні вашої картки текст повинен бути надрукований ієрогліфами. Обмін візитними картками проводиться двома руками і супроводжується легким нахилом голови. Коли вам вручають картку, прочитайте, а потім покладіть її в шкіряний футляр або на стіл переговорів перед собою проти тієї людини, яка її вам вручив.
Дотики, жести і міміка
У Китаї не прийнято торкатися партнерів під час переговорів або плескати їх по плечу. Не здумайте, як французи, лізти цілуватися в щічку з тільки що представленими вам людьми. Звичні нам жести китайцями сприймаються інакше. Наприклад, знак ОК (великий і вказівний пальці зігнуті в кільце, три інших відставлені) для китайців означає «три».