Що таке депозитарна розписка
- Види депозитарних розписок
- Американські депозитарні розписки (АДР)
- Глобальні депозитарні розписки (ГДР)
- Російські депозитарні розписки (РДР)
- Переваги, які отримує трейдер при використанні депозитарних розписок
Як і багато речей в цьому світі, депозитарна розписка була придумана для спрощення складних процесів (в даному випадку мається на увазі спрощення обороту акцій). Цей лайфхак (як модно говорити сьогодні) був вперше використаний в 1927 році, коли Британський уряд ввело обмеження на вивіз акцій національних компаній з країни. У відповідь на це хитрі американські інвестори, які бажають, у що б то не стало вкласти свої гроші в британські акції, придумали депозитарні розписки. До речі, не менш хитрі британські керуючі акціонерними компаніями, які прагнуть до того щоб отримати за свої акції якомога більше американських доларів, в чималій мірі цьому сприяли.
Який же вихід з ситуації, що склалася вони знайшли? Не можна вивозити акції з країни, окей. Нехай акції залишаються в Британії, але зберігаються при цьому в спеціальному банку-кастодіане, який в свою чергу видає на них розписку (розписки то вивозити ніхто не забороняв). Таким чином, щасливі американські інвестори, маючи на руках таку розписку (згодом названу депозитарної) насолоджувалися повним володінням акціями британських компаній з усіма наслідками, що випливають звідси наслідками, такими як право голосу в управлінні компанії і отримання дивідендів .
- Ви відправляєте наказ своєму брокеру на покупку n-го кількості іноземних акцій.
- Ваш брокер зв'язується зі своїм колегою з тієї країни, в якій знаходиться цікавить вас компанія і передає йому ваше замовлення.
- Іноземний брокер купує замовлену кількість акцій і передає їх на зберігання в спеціальний банк-кастодіан знаходиться в його країні.
- Банк-кастодіан поміщає передані йому акції на рахунок банку-депозитарію знаходиться вже в вашій країні.
- Банк-депозитарій видає вам депозитарну розписку, що підтверджує ваше право на володіння замовленим кількістю акцій.
По суті, для вас це нічим не відрізняється від звичайної покупки акцій в своїй рідній країні, адже за великим рахунком, яка різниця в якому депозитарії вони будуть лежати, власником цих акцій, за всіма законами, все одно будете ви.
Насправді описана вище процедура придбання акцій за допомогою депозитарної розписки, сьогодні, найчастіше, зводиться до простої купівлі цієї самої розписки. Справа в тому, що на ринку вже випущено велику їх кількість, і вони знаходяться у вільному обігу, торгуючись подібно будь-якому іншому фінансовим інструментом .
Види депозитарних розписок
З 1927 року цей фінансовий інструмент отримав широке поширення в усьому світі. Сьогодні придбання депозитарної розписки на певну кількість акцій, по простоті виконання практично нічим не відрізняється від покупки цих самих акцій.
Слід відрізняти депозитарні розписки, що обертаються на біржовому ринку від розписок, що мають ходіння поза біржею (на позабіржовому ринку). На позабіржовому ринку вони котируються на так званих «рожевих аркушах» і мають досить слабкий контроль з боку регулюючих органів. На біржовому ринку, навпаки, все депозитарні розписки схильні до суворому контролю і тому володіють максимальним ступенем надійності.
Американські депозитарні розписки (АДР)
Як вже говорилося на самому початку цієї статті, саме цей вид депозитарних розписок є історично першим. Адже саме американські депозитарні розписки (АДР) ввелись в 1927 році для можливості покупки британських акцій американськими інвесторами.
АДР депонуються в американських банках-депозитаріях. Понад 95% їх зосереджено в трьох найбільших американських банках (Bank of New York, Citibank і JPMorgan Chase). Все АДР котируються в американській валюті.
Існує чотири основні підвиди американських депозитарних розписок, що розділяють їх за ступенем надійності для потенційного американського інвестора:
Неспонсіруемие АДР. Компанії емітенти, на акції яких випускаються АДП такого типу, мають право не звітувати перед своїми акціонерами згідно з американськими стандартами. Ціни на такі розписки відносно низькі (це пояснюється великим ризиком і невисокою ліквідністю).
АДРI. Це перший (нижчий) рівень спонсорованих розписок. Передбачає мінімальну звітність компанії емітента за стандартами SEC. АДР першого рівня не можуть звертатися на найбільших торгових майданчиках, але при необхідності їх рівень може бути піднято до наступного.
АДРII. Для отримання цього рівня компанія емітент повинна відповідати всім стандартам SEC і надавати мінімальну звітність за стандартом GAAP (звіти Form 20-F). Цей рівень дає розписках право звертатися на великих американських біржах (NYSE, NASDAQ і ін.).
АДРIII. Це найвищий рівень, що вимагає від компанії емітента проходження всіма стандартами SEC і GAAP. Розписки цього рівня вважаються найбільш надійними і ліквідними, а тому мають відносно високу ціну.
Глобальні депозитарні розписки (ГДР)
Цей вид депозитарних розписок відрізняється від попереднього тим, що вони можуть звертатися не в одній країні, а на ринках кількох країн. Такий вид депозитарних розписок набув широкого поширення в країнах Європи. Одна така розписка може давати право своєму власникові як на дробову частину від однієї акції, так і на будь-яку кількість акцій.
Російські депозитарні розписки (РДР)
Вперше поняття РДР з'явилося порівняно недавно, в 2007 році. Також надає своєму власникові право на певне число акцій зарубіжної компанії-емітента і всі пов'язані з цим правом бонуси (право голосу в управлінні компанії і дивіденди).
У 2010 році на ММВБ почали торгуватися перші РДР на акції компанії «Русал» (компанія зареєстрована на британському острові Джерсі). Банком-депозитарієм для них виступав Сбербанк Росії.
Переваги, які отримує трейдер при використанні депозитарних розписок
Що стосується переваг, які отримує компанія-емітент, на акції якої випускаються депозитарні розписки, то вони очевидні. Компанія збільшує ринок збуту своїх акцій за рахунок іноземних інвесторів. А ось які переваги отримує трейдер використовує цей фінансовий інструмент:
- По-перше, депозитарна розписка багато в чому спрощує для трейдера укладання угод і всі розрахунки по іноземним акціям в порівнянні з тим, якби він володів розпискою, а самими цими акціями.
- По суті, депозитарні розписки мають усі переваги акцій, надаючи крім іншого можливість, придбати частку в акціях іноземних компаній світового масштабу.
- Трейдер отримує в своє розпорядження додатковий фінансовий інструмент, що дозволяє значною мірою розширити можливості диверсифікації свого портфеля .