Що таке комерційний кредит: перевага, гідність
- Базис взаємного кредитування юридичних осіб
- Відмінності від банківських позик
- Тонкощі альтернативного кредитування
- форми позик
- Варіанти оформлення боргу по даному виду кредитів
- Плюси і мінуси комерційних позик
Люди, хоч трохи знайомі зі сферою малого і середнього бізнесу, добре знають, що таке комерційний кредит, чим він відрізняється від кредиту з банку і які має недоліки і переваги. Комерційні позики в якійсь мірі є способом адаптації будь-якого бізнесу до складної економічної ситуації. Якщо система банківського кредитування в більшій мірі спрямована на формування ділової бази (особливо малого бізнесу), то ці кредити допомагають знизити регулярні витрати фірм, а також попередити виникнення непередбачених ситуацій.
Базис взаємного кредитування юридичних осіб
Суть комерційного кредиту полягає в тому, що тут інструментом кредитування виступають не грошові кошти, а товари і / або послуги (залежить від того, яку діяльність веде компанія). Причому позикодавцем і позичальником може бути будь-яка сторона. Оптовий постачальник товарів / послуг може стати бенефіціаром, а фірма-покупець - позичальником. Так само як і покупець може «видавати» кредити комерційного типу, а сторона, яка постачає йому товари / послуги, виступить в ролі позичальника.
- Постачальник (продавець) надає свій товар покупцю, але плату за ці товари / послуги в даний конкретний момент не бере. Покупець використовує отриманий продукт в рамках свого бізнесу, а гроші продавцю передає пізніше, включаючи деяку додаткову суму за таку поступку. Це товарна форма комерційного кредиту.
- Покупець частково або повністю вносить гроші за товари / послуги, але відразу їх не отримує, а тільки після закінчення певного періоду. Іноді вартість товару, купленого ось так заздалегідь, знижується, оскільки тепер уже покупець надає послугу продавцеві, надаючи гроші вперед. Другий варіант є грошовою формою.
Основна причина появи цього різновиду кредитування полягає в тому, що фірми функціонують за різними циклам. Наприклад, коли у однієї фірми підходить час реалізації продукції, інша фірма ще тільки починає цю продукцію виробляти. Комерційне кредитування відрізняється тим, що в ньому відсутня звичний учасник кредитування як такого. Йдеться про банк. Такі угоди можуть здійснювати будь-які юридичні особи, пов'язані між собою основним договором підприємницької діяльності. Зазвичай, якщо позики комерційного плану мають місце в угодах партнерів по бізнесу, то вони фіксуються як частина основного договору.
Відмінності від банківських позик
В інших випадках додатковий договір комерційного кредиту є необхідністю, тому і складається окремо. При цьому на нього поширюються ті ж правила, що і на основний договір. Наприклад, потрібно основне угоду державної реєстрації, значить, і додаткове теж доведеться реєструвати. Висновок описуваних угод між підприємствами регулюється 823-ю статтею ГК РФ. Розумно привести порівняльну таблицю, де умови комерційного позики розглянуті поруч з умовами звичайного банківського кредиту:
комерційний позику
банківську позику
Позикодавець і позичальник - юридичні особи, пов'язані між собою діловими контрактами
Позичальник - будь-яка особа, що займається бізнесом, а ось кредит видає тільки спеціалізований фінансовий суб'єкт (банк)
Предмет кредиту - товари / послуги
Предмет кредиту - гроші
Низька процентна ставка
Висока процентна ставка
Сторона, яка бере кредит, витрати від додаткових виплат за нього покриває за рахунок підвищення ціни товару / послуги кінцевому споживачу
Визначальними витратами є фіксовані річні відсотки
Тонкощі альтернативного кредитування
Окремо можна згадати про терміни комерційного кредиту. Період середньостатистичної кредитної домовленості між суб'єктами завжди значно коротше, ніж термін стандартного бізнес-кредиту. Пояснюється це тим, що обидві сторони ведуть підприємницьку діяльність, в якій будь-які затримки чреваті витратами. Сторони завжди зацікавлені скоріше погасити взаємні зобов'язання. Крім того, на термін комерційного кредиту можуть впливати особливості самого бізнесу. Якщо робота фірми пов'язана з сезонністю, то і період комерційного позики буде залежати від пори року. Найчастіше подібні речі спостерігаються в сфері сільського господарства і промислів. Особливий факт полягає в тому, що переплата за комерційним кредитом значно нижче, ніж по банківському кредиту. Причини наступні:
- Гроші, нехай навіть в рамках цільового кредиту, є куди більш універсальним капіталом, ніж більшість товарів / послуг (рідкісні винятки - дорогоцінні метали, нерухомість і т. Д.). Отже, коли позика полягає в наданні товарів або грошей за товари, вся послуга - це просто відстрочка. За таке високої плати не зажадаєш, а ось банки надають універсальний для бізнесу інструмент - великі грошові суми.
- Закуплені товари / послуги майже завжди входять до переліку витрат фірми, т. Е. Це всього лише взятий в борг оборотний капітал. Але навіть банки не ставлять високі відсотки за кредитами, спрямованими на вирішення дрібних, регулярних проблем компанії.
- У комерційного кредиту є дуже цікава особливість - в ньому практично завжди зацікавлені обидві сторони - і кредитор, і позичальник. Постачальник-продавець, позичаючи товар, не витрачатиметься на складування, а покупець зможе вчасно закрити пролом в оборотних капіталах. Покупець часто зацікавлений заздалегідь купити ще не готовий товар (через рідкість товару, сезонності його застосування та ін.), А продавцеві зручніше раніше отримати гроші.
форми позик
Тобто комерційний кредит працює в кращих традиціях «теорії ігор» Джона Неша - кожен діє одночасно на благо собі і на благо партнера (ів). Це одне з головних переваг комерційного кредиту, від якого походить більшість інших плюсів подібної форми кредитування. Хоча, як і скрізь, тут свій набір переваг і недоліків, але про них буде сказано нижче. Коли не налагоджена банківська фінансова допомога, підприємців рятує така ось взаємовиручка. Форми комерційного кредиту можуть бути такі:
- відстрочений платіж - коли постачальник-кредитор відвантажує свій продукт, але гроші (єдиної сумою) з фірми-позичальника бере через обопільно обумовлений проміжок часу. На цей період відстрочки товар вважається закладеним у продавця як гарантія повернення матеріальних ресурсів. Невеликий відсоток за зрушення терміну виплати може нараховуватися як по днях відстрочки, так і за ринковою вартістю товару (визначається за домовленістю сторін);
- розстрочка оплати товару - тут все те ж саме, що і в попередньому пункті, тільки покупець вносить гроші не одноразово, а в декілька заходів в заздалегідь встановлені дні. Виданий кредит вважається погашеним після внесення останнього платежу;
- авансування (часткова плата) - покупець-кредитор заздалегідь оплачує ще не отриманий товар, причому в неповному розмірі (третина, половину вартості). Через якийсь час постачальник надає обіцяний продукт, а покупець доплачує решту суми (в якості відсотків для позичальника-постачальника виступає той факт, що знижується ціна товару);
- повний платіж - відміну від попереднього пункту полягає в тому, що покупець заздалегідь віддає продавцю повністю всі гроші за ще не доставлений товар. В цьому випадку продавцеві доводиться робити трохи вищу знижку.
Варіанти оформлення боргу по даному виду кредитів
Визначення комерційної позики як обопільної згоди двох юридичних осіб щодо завчасного надання товарів / грошей за товари обґрунтовує і різноманітність способів, якими така заборгованість формується:
- Вексель. Покупець як позичальник видає продавцю спеціальний фінансовий документ, в якому вказані зобов'язання покупця перед продавцем. Позичальник зобов'язаний в термін заплатити за векселем, т. Е. Віддати продавцеві належну суму за товар з урахуванням відсотків. Вексель має на увазі оплату виключно грошима.
- Відкриття рахунку. Бенефіціар-продавець дозволяє покупцеві протягом якогось періоду брати товар, що не оплачуючи його. Т. е. Відкриває боргової рахунок. Це зручно, коли покупець точно не знає, скільки і коли саме йому потрібно товарів / послуг. Коли період кредиту закінчується, продавець виставляє покупцеві вийшов рахунок, і останній платить за все товари / послуги, які були придбані в цей період (з урахуванням відсотків). Тобто відбувається відкриття рахунку і подальше закриття після оплати послуг.
- Знижка при дотриманні термінів покупки або сконто. Якщо покупець постійний, надійний і йому потрібен продукт постачальника-продавця майже завжди в один і той же час, то постачальник може запропонувати клієнту знижку. За умови, що товар буде купуватися точно в обумовлену дату.
- Сезонне кредитування або френчайз. Як таке вже згадувалося. Постачальник віддає свій продукт перед сезоном, коли його буде використовувати покупець. Після сезонної реалізації відбувається грошовий розрахунок. Як вже говорилося, таким чином продавець уникає фінансового тягаря, пов'язаного зі складуванням свого продукту.
- Консигнація. Цей спосіб дуже зручний для покупця. Суть в тому, що товар береться у продавця в борг, але без зобов'язань оплати за весь товар. Протягом якогось періоду покупець пускає отриманий продукт в обіг, а в кінці платить тільки за витрачену частину. Решта надлишки товару повинні бути повернуті в цілості й схоронності продавцю. Метод відрізняється своєю економічною вигодою, оскільки дозволяє уникнути порожніх фінансових витрат.
Незважаючи на те, що кредитор в плані призначення процентної ставки ніяк не пов'язаний законодавчо і сам зацікавлений в успішному підприємництві другої сторони, є ряд обмежувальних вимог:
- процентна ставка обов'язково повинна бути менше, ніж в аналогічному пропозиції від банку;
- оскільки витрати на оплату боргу підвищують ціну кінцевої продукції, що йде від позичальника на споживчий ринок, вони не повинні бути занадто високими, щоб ціна товарів дозволяла їм витримати конкуренцію з аналогами на ринку;
- але при цьому витрати позичальника також повинні бути повністю нівельовані відсотками, які виплатить позичальник.
Плюси і мінуси комерційних позик
Видно, що переваг у комерційного кредиту безліч: невеликі переплати через маленького відсотка, але завдяки цьому відсотку сторона-кредитор отримує додатковий прибуток; сторона-позичальник дозволяє тимчасові перепони в бізнесі; простота і швидкість оформлення кредитного договору; обопільна вигода і в цілому позитивний вплив на розвиток бізнесу і економіки, особливо малого бізнесу. Завдяки розвитку такої небанківської кредитної ринку відбувається оптимізація товарообігу, а грошові витрати падають. Зростає мобільність суб'єктів ринку, що першочергово важливо для їх виживання.
Серед недоліків комерційного кредиту варто виділити його обмеженість в грошовому еквіваленті. Обумовлюється це товарним лімітом постачальника і платіжними можливостями покупця.
Кожна сторона все одно трохи, але ризикує. Продавець може не отримати гроші за наданий і вже реалізований товар в силу банкрутства покупця. Покупець ризикує втратити віддані гроші, якщо товар не буде в потрібний час проведений, доставлений, відвантажено. Звичайно, продавець повинен при таких обставинах гроші повернути, але ж і продавець не застрахований від банкрутства. Точно так же, як ніхто не застрахований від шахраїв, яких приваблює сфера комерційних кредитів. Тут отримати матеріальні цінності нечесним шляхом легше, ніж у банку. Власне, саме тому позики такого типу поширені здебільшого в сфері малого бізнесу. Великі гравці ринку практично ніколи «не опускаються» до подібних угод, вважаючи за краще в разі ускладнень залучати резервні, вторинні, аварійні капітали.
Інша властивість, яке в залежності від стану справ розглядають то як недолік, то як перевага, полягає в невеликому часовому відрізку, на який можуть видаватися комерційні кредити. З одного боку, такі позики іншими бути і не можуть, адже обумовлені вони необхідністю підтримки бізнесу на плаву в період, який вміщується всередині календарного року. Але іноді цикл підприємницької діяльності може займати і два, і три роки. Тоді оформляти комерційне кредитування стає складніше.
Третій мінус розглянутих кредитів пов'язаний з векселями. Їх використання підключає до відносин юридичних осіб банківську систему, що далеко не завжди є добре. Наприклад, це призводить до зростання грошової валюти, оскільки векселі вважаються цінними паперами. Також це підсилює непрямий пресинг банків через систему кредитування юридичних осіб. Банки взагалі-то не особливо зацікавлені в розвитку комерційних кредитів, т. К. Це часом знижує попит на короткочасні бізнес-кредити. Сьогодні безліч осіб займається підприємництвом. І знати основні моменти такого важливого «двигуна» цієї діяльності просто необхідно.