У «Лукойл» і «Газпром» нас чомусь не пустили: досвід запуску IT-компанії в Пермі
- перші клієнти Засновників компанії було троє, всі випускники з дипломами «Комп'ютерної безпеки» Пермського...
- Помилки на етапі запуску
- 4,5 року після запуску
- Чи потрібно заклеювати вебкамери на ноутбуках?
перші клієнти
Засновників компанії було троє, всі випускники з дипломами «Комп'ютерної безпеки» Пермського державного університету. Природно, ми вирішили займатися інформаційною безпекою компаній: аудит, усунення загроз і вибудовування системи захисту.
Але телефон не розриває від дзвінків, а на корпоративну пошту приходив тільки спам. Тоді ми пішли від зворотного і почали шукати клієнтів самі.
У «Лукойл» і «Газпром» нас чомусь не пустили - і було прийнято рішення шукати рибу подрібніше серед малого та середнього бізнесу. А що є у будь-якого малого та середнього бізнесу? Правильно, сайти.
Так прийшли до рішення займатися аудитом безпеки сайтів. Витративши тиждень на написання сканера вразливостей, ми зібрали список потенційних клієнтів з дірявими пермськими сайтами. Вирішили, що на перших порах простіше виводити людей на зустріч і розповідати про все особисто.
Тут слід зазначити, що ми тільки шукали уразливості. Демонструвати наслідки були не вправі - статтю 273 КК РФ на «Комп'ютерної безпеки» читаємо як «Отче наш». Можливо, це зіграло роль в нашій «воронку продажів». Люди не бачили нічого страшного в тому, що хтось може отримати рутовий доступ до сервера з інтернет-магазином. Руки опускалися, а освіту і диплом здавалися непотрібною тратою 5,5 років.
Серед сайтів, які потрапили під наш сканер, виявилися кілька належать крупному автомобільному дилеру. Приїхавши на зустріч і відрапортувавши за підсумками аудиту безпеки, ми з нетерпінням чекали укладення договору. Але члени ради директорів сказали, що передадуть результати аудиту в веб-студію, яка їх супроводжує.
Перші замовлення були на різні доопрацювання ПЗ. Тільки на четвертому місяці роботи ми отримали замовлення на розробку системи електронного документообігу для енергетиків. До задачі підійшли з усією серйозністю, на яку були здатні. Вся документація організації була розкидана по UML. Треба було розібратися в хаосі з документами і задати уточнюючі питання по бізнес-процесам. Їх виявилося близько 50 штук, на кожен був по десяток питань. Зібравши всі воєдино, ми чекали відповіді директора.
Ми намагалися пояснити, що це нерозумно. Але нам сказали чарівне «виставляйте рахунок» і робота пішла. Так наш перший самостійний продукт «автоматизував» 2 відірваних один від одного виробничих процесу, настільки очевидних, що соромно було підписувати акт прийому-передачі.
Через 4,5 року роботи і після впровадження нашого ПО на підприємства в самих різних сферах (від освітніх центрів до виробництв будинків з бруса) ми думаємо, що це був потрібний досвід для зняття рожевих окулярів.
Як ми обрали назву
Паралельно пошуку клієнтів ми вирішували організаційні питання. Природно, одним з перших був вибір назви.
Спочатку підійшли до завдання з наукової точки зору. Узагальнили різні статті і склали список критеріїв, які потрібно враховувати:
- Довгострокові плани компанії;
- Цільова аудиторія;
- позиціонування;
- Назви конкурентів;
- Унікальність назви і зручність вимови.
Бренд-менеджери розкритикують нас за нахабне скорочення списку. Але для програмістів і він виявився складним. Ми швидко зрозуміли, що перші 4 критерії адекватно врахувати не зможемо. А робити поверхнево і з помилками немає сенсу.
Зосередилися на 5 пункті. За 30 хвилин написали програму для перебору пятібуквенних комбінацій за правилом «перша і остання - приголосні» з подальшим парсинга вільних доменів в зоні ru. З отримав списку вибрали варіант. Так з'явився Tados.
Вважаємо, що вчинили правильно. Асоціації, додаткові смисли і інші маркетингові нюанси назвою додасть робота і, відповідно, репутація.
В офісі Tados
Помилки на етапі запуску
У нас не було бізнес-плану і розуміння вартості робіт.
Ми бралися оцінювати доробки і, щоб не завищити ціну або не продешевити, витрачали на розбір чужого коду більше часу, ніж на реалізацію завдання. Це в кращому випадку. Часто траплялося, що витрачали кілька днів на оцінку, а клієнти говорили: «Десять тисяч, серйозно? Ні, нехай краще так залишається, не варто воно того ». Це малий і середній бізнес.
Ми не моніторили ринок і не виявляли потреби. Тому іноді намагалися надавати послуги, які насправді були не затребувані.
Ми готові були працювати 24/7, понад усе ставлячи оперативність і якість сервісу. Це принесло свої плоди. З основними клієнтами ми працюємо по сей день, а замовлення все ще приходять по сарафанке. Це здорово. Що не чудово, так це сіпається око, тремтячі руки і неможливість піти у відпустку. Завжди залишайте час на відпочинок - виявляється, це важливо.
4,5 року після запуску
Ми перетворилися з компанії, яка займається інформаційною безпекою, в розробників програмного забезпечення: CRM, ERP, СЕД і т.д. Зараз зосередилися на клієнтах, бізнес-процеси яких складно укласти в рамки готового рішення. Так, це більш вузький ринок. На SaaS-продуктах ми могли б заробити більше. Але це усвідомлений вибір. Нам цікаво вирішувати нетривіальні завдання.
У компанії з'явився ряд проблем зростання. Деякі з них:
- Зростають витрати на технічну підтримку і навчання співробітників клієнтів. Через складність продуктів віддати цю задачу на аутсорсинг можна.
- Бракує часу на розвиток ресурсів компанії. Ми все ще не зробили повноцінний власний сайт.
- Важко знайти кваліфікованих співробітників в регіоні.
Питання пошуку персоналу зараз на одному з перших місць. Від цього залежить швидкість росту компанії. У наступній публікації ми розповімо про особливості пошуку та співбесіди IT-фахівців в регіоні.
Матеріали по темі:
Чи потрібно заклеювати вебкамери на ноутбуках?
3 уроки про інновації, які я винесла за 12 років роботи в Apple
«Ми запустилися в Таїланді, але були там чужинцями. Довелося починати з нуля в Росії »
А що є у будь-якого малого та середнього бізнесу?Часто траплялося, що витрачали кілька днів на оцінку, а клієнти говорили: «Десять тисяч, серйозно?