Великий Каталог Рефератів - Курсова робота: Теоретичні основи Пенсійного Фонду РФ і його роль у проведенні пенсійної реформи в РФ - скачати реферати, реферати на тему, безкоштовно реферати

зміст

Вступ

1. Теоретичні основи ПФ РФ і його роль у проведенні пенсійної реформи в РФ

1.1 Розвиток системи пенсійного страхування в Росії

1.2 Соціально-економічна сутність ПФ РФ, його роль у фінансовій системі РФ і в проведенні пенсійної реформи в РФ

1.3 Джерела і напрямки витрачання коштів ПФРФ

2. Аналіз діяльності ПФРФ

2.1 Аналіз складу і структури доходів бюджету ПФРФ за період 2007-2009 р

2.2 Аналіз складу і структури витрат бюджету ПФРФ за період 2007-2009 р

2.3 Оцінка діяльності ПФРФ

3.1 Довгострокова стратегія розвитку пенсійної системи

3.2 Тенденції розвитку пенсійної системи

висновок

Список використаних джерел та літератури


Вступ

Пенсійний фонд має величезний вплив на економіку країни, оскільки головна мета його є - забезпечити зароблений людиною рівень життєвих благ шляхом перерозподілу і накопичення коштів у часі і в просторі - де б людина не жила, він своєю працею і минулими соціальними відрахуваннями гарантує собі певний прожитковий рівень в майбутньому.

Пенсійний фонд своїми засобами забезпечує виплату щомісячної допомоги, пенсій людям які в силу певних обставин не можуть забезпечити своє проживання, в тому числі пенсіонерів. Так, кошти витрачаються на виплати державних пенсій, пенсій інвалідам, військовим, компенсації пенсіонерам, посібників для дітей у віці від 1,5 до 6 років і на багато інших соціальні цілі. Таким чином, визначається його важливе соціальне значення.

Актуальністю теми розглянутої в курсовій роботі є, то, що для пересічного громадянина країни процедура макроекономічного планування та формування збалансованого бюджету здається дуже далекою від його повсякденних потреб і турбот. А між тим вся поточна життя будь-якого скільки-небудь серйозного фінансової установи, а тим більше такого складного і соціально значимого, як Пенсійний фонд РФ, безпосередньо залежить від того, наскільки економічно обґрунтовано і правильно були визначені відповідні бюджетний параметри.

Пенсійний фонд РФ повинен забезпечувати збір страхових внесків, необхідних для фінансування виплат державних пенсій. Виплачуються пенсійні посібники все менше відповідають своїм соціально-економічним значенням - забезпечувати гідний рівень життя людям не мають трудових доходів. Таким чином, можна зробити висновок, що виконання соціальних цілей держави є основним завданням Пенсійного фонду РФ, і що таке завдання тільки йому під силу, так як бюджет Російської Федерації не справляється навіть з власними завданнями і перекладення такого завдання на його плечі виявилося б непосильною ношею для нього.

Метою роботи є визначення напрямків вдосконалення діяльності Пенсійного фонду Російської Федерації відповідно до проведеної пенсійної реформою.

Для реалізації поставленої мети, необхідно вирішити такі завдання:

- вивчити аспекти та основні напрями реформування російської системи пенсійного забезпечення;

- вивчити створення і розміщення пенсійних резервів;

- розглянути основні напрямки підвищення ефективності видатків бюджету ПФРФ.

Предмет дослідження - фінанси Пенсійного фонду РФ і його роль у фінансуванні соціальної сфери.

Об'єкт дослідження - Пенсійний фонд Російської Федерації.

Курсова робота викладена на 40 сторінках машинописного тексту і включає в себе: вступ, 3 розділи, список використаних джерел та літератури. Також курсова робота містить 4 таблиці, 6 рисунків, 1 додаток.

Теоретичною основою написання курсової роботи послужили роботи таких авторів як А. К. Соловйов, Г. Б. Поляк, В.М.Родіонова, О.В.Врублевская, А.І.Архіпов, В.А.Слепов, А.А. Беленчук, А.І.Лушін, А.М.Годін, В.П.Горегляд, І.В.Подпоріна, періодичні видання та інші джерела.


1. Теоретичні основи Пенсійного фонду Російської Федерації і його роль у проведенні пенсійної реформи в РФ

1.1 Розвиток системи пенсійного страхування в Росії

Система пенсійного забезпечення Росії, як і будь-яка форма соціально-економічних відносин, переживала певні етапи свого розвитку, починаючи від введення даного виду соціального страхування в російську систему соціального забезпечення населення і його розвитку до сучасних форм.

До революції 1917 року право на державне пенсійне забезпечення в Росії мали тільки державні чиновники. У 20-ті роки перелік осіб, які мають право на отримання пенсії, був значно розширений. У 1932 році пенсійне забезпечення по старості охопило робітників усіх галузей народного господарства і законодавчо були введені пенсійні віку - 55 років для жінок і 60 років для чоловіків. З тих пір ці межі не змінювалися. У 1936 році після прийняття Конституції СРСР пенсійне забезпечення стало загальним для робітників і службовців.

У наступні роки приймалися закони про державні пенсії, в результаті яких до середини 60х років в Росії (як частини колишнього СРСР) склалася державна система загального пенсійного забезпечення до старості для працюючого населення, яка модифікувалася багаторазово. У зв'язку з постійною нестачею трудових ресурсів в 60х роках в основному приймалися закони і постанови про заходи щодо підвищення матеріальної зацікавленості працездатних пенсіонерів по старості в продовженні роботи після призначення пенсії.

До 80-их років XX століття пенсійна система СРСР сформувалася до того виду, який зберігся до періоду демократичних реформ (перенісши окремі риси і на сучасну російську пенсійну систему). На той час пенсійне забезпечення в СРСР здійснювалося у формі обов'язкового державного соціального страхування трудового населення країни. Кошти на пенсійне страхування акумулювалися в Фонді державного соціального страхування, через який утворювалися і використовувалися кошти державного соціального страхування. Фонд був консолідований у державному бюджеті і включався в нього по доходах і видатках. Основним джерелом доходів Фонду державного соціального страхування були страхові внески, що сплачуються підприємствами, організаціями, установами на суму нарахованої заробітної плати своїх працівників. Витрати по сплаті страхових внесків господарюючих підприємств і організацій включалися в собівартість продукції, робіт і послуг, в бюджетних установах - до складу кошторисних призначень.

У Російській Федерації право і гарантії пенсійного забезпечення встановлено Конституцією РФ: "Російська Федерація - соціальна держава, політика якої спрямована на створення умов, що забезпечують гідне життя і вільний розвиток людини. У Російській Федерації охороняються працю і здоров'я людей, встановлюється гарантований мінімальний розмір оплати праці, забезпечується державна підтримка сім'ї, материнства, батьківства і дитинства, інвалідів та людей похилого віку, розвивається система соціальних служб, встановлюються державні пенсії, посібники та інші гарантії соціального захисту " [1] . "Кожному гарантується соціальне забезпечення за віком, у випадку хвороби, інвалідності, втрати годувальника, для виховання дітей і в інших випадках, встановлених законом. Державні пенсії та соціальні допомоги встановлюються законом. Заохочуються добровільне соціальне страхування, створення додаткових форм соціального забезпечення і благодійність " [2] .

Новий етап пенсійної реформи розпочався в Росії в 2002 році. Основна мета - досягнення довгострокової фінансової збалансованості пенсійної системи, підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян та формування стабільного джерела для додаткових доходів в соціальну систему. Суть пенсійної реформи полягає в поступовому переході від чисто розподільної системи до распределительно-накопичувальній системі пенсійного забезпечення.

Необхідність в пенсійній реформі виникла через погіршення демографічної ситуації в Росії. Співвідношення кількості пенсіонерів до кількості працюючих з кожним роком збільшується, число пенсіонерів зростає, а кількість працездатного населення неухильно знижується.

Пенсійна реформа базується на діючих з 2002 року федеральних законах «Про трудові пенсії в Російській Федерації», «Про державне пенсійне забезпечення в Російській Федерації», «Про обов'язкове пенсійне страхування» і «Про інвестування коштів для фінансування накопичувальної частини трудової пенсії в Російській Федерації»

У сучасному суспільстві об'єктивно існують окремі верстви населення, які відчувають потребу в тимчасовій або постійній матеріальній підтримці, яка реалізується через систему соціального забезпечення.

Соціальне забезпечення - система матеріального забезпечення певних категорій осіб, які можуть, або зазнають значні труднощі самостійно забезпечити своє існування [3] .

Основною формою соціального забезпечення є соціальне страхування, яке представляє собою систему матеріального забезпечення населення країни, засновану на принципах страхування. Провідна роль в процесі російського державного соціального страхування належить Пенсійному фонду Росії, керуючому фінансами пенсійного забезпечення в країні.

Поряд з бюджетним фінансуванням і позабюджетними соціальними фондами додатковим джерелом коштів, що спрямовуються на цілі соціального розвитку, є недержавні пенсійні фонди (НПФ), що функціонують на добровільній комерційній основі. Початок діяльності НПФ пов'язано з прийняттям 16 вересня 1992 р Указу Президента Російської Федерації "Про недержавні пенсійні фонди".

За допомогою НПФ забезпечуються додаткові можливості Державного пенсійного фонду. Недержавний пенсійний фонд - некомерційна організація соціального забезпечення, виключним видом діяльності якої є недержавне пенсійне забезпечення учасників пенсійного фонду

Державне пенсійне страхування - вид страхування, здійснюваного за рахунок обов'язкових страхових внесків роботодавців і громадян, з метою забезпечення громадян трудовими пенсіями по старості, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та за вислугу років відповідно до Закону Української РСР "Про державні пенсії".

Пенсійне забезпечення здійснюється у вигляді виплати пенсій окремим категоріям осіб за наявності підстав, встановлених чинним законодавством. Підставою для пенсійного забезпечення є різні юридичні факти: досягнення певного віку; наступ інвалідності; смерть годувальника; тривале виконання певної професійної діяльності (вислуга років) [4] .

Завдання системи пенсійного забезпечення:

1. Матеріальне забезпечення проживання і захист від бідності при настанні старості, і в інших, встановлених законодавством випадках;

2. Надання гарантованого доходу після закінчення трудової діяльності, розмір якого зазвичай становить певну суму, пропорційно сумі заробітку, що виплачується безпосередньо перед виходом на пенсію;

3. Захист доходу, отримуваного у вигляді пенсії, від подальшого зниження реального рівня життя в результаті інфляції.

Економічна сутність пенсійного страхування проявляється через його функцію: забезпечення за допомогою фінансового механізму освіти і використання Пенсійного фонду з метою виплат пенсій певним соціальним групам суспільства. Під фінансовим механізмом пенсійного страхування слід розуміти дію законів, підзаконних актів та інструкцій державних фінансових органів по утворенню і використанню грошового Пенсійного фонду. Грошовий характер Пенсійного фонду дозволяє організувати його ефективне функціонування, так як його формування відбувається в процесі перерозподілу валового внутрішнього продукту суспільства.

1.2 Соціально економічна сутність ПФ РФ, його роль у фінансовій системі РФ і в проведенні пенсійної реформи в РФ

Серед усіх суб'єктів пенсійного страхування провідне місце належить Пенсійний фонд Росії.

Пенсійний фонд - самостійна фінансово-кредитна установа, що здійснює державне управління фінансами пенсійного забезпечення в країні [5] .

Пенсійний фонд РФ утворений 22 грудня 1990 року за допомогою виділення з Фонду державного соціального страхування СРСР. Засновником Пенсійного фонду РФ був Верховна Рада Української РСР. Пенсійний фонд РФ підконтрольний і підзвітний Державній Думі Російської Федерації, яка стверджує і річний бюджет Пенсійного фонду РФ, і звіт про його виконання [6] .

Пенсійний фонд РФ виконує окремі банківські операції в порядку, встановленому чинним на території Російської Федерації законодавством про банки і банківську діяльність.

Пенсійний фонд РФ і його грошові кошти знаходяться у державній власності Російської Федерації. Грошові кошти ПФР не входять до складу бюджетів, інших фондів і вилученню не підлягають.

ПФ РФ здійснює ряд соціально значущих функцій:

- облік страхових коштів, що надходять з обов'язкового пенсійного страхування;

- призначення та виплата пенсій;

- призначення та реалізація соціальних виплат окремим категоріям громадян (ветеранам, інвалідам, в тому числі внаслідок військової травми, героям Радянського Союзу, героям Російської Федерації);

- персоніфікований облік учасників системи обов'язкового пенсійного страхування;

- взаємодія з роботодавцями - платниками страхових пенсійних внесків;

- видача сертифікатів на отримання материнського (сімейного) капіталу.

З 1 січня 2007р вступив в силу ФЗ №256 від 29 грудня 2006р «Про додаткові заходи державної підтримки сімей, які мають дітей». Величина материнського капіталу щорічно індексується державою (в 2007р він становив 250тис руб., А в 2010р 343 378руб 80коп). У 2011 році величина материнського капіталу зросла до 365 тисяч 700 рублів. Право на отримання материнського капіталу надається тільки один раз, ці кошти можуть спрямовуватися на поліпшення житлових умов, отримання освіти дитиною і формування накопичувальної частини трудової пенсії для жінки;

- управління коштами пенсійної системи, в тому числі накопичувальної частиною трудової пенсії, яка здійснюється через державну компанію, що управляє (Внешеконом банк) і приватні управляючі компанії;

- реалізація програми державного співфінансування пенсії. Починаючи з 1 січня 2009 року, росіяни можуть збільшити свою майбутню трудову пенсію за участю держави: частина внесків до накопичувальної частина пенсії платить сам громадянин, іншу частину - держава. Вступити до Програми можна до 1 жовтня 2013 року. Мінімальний розмір внеску в рамках програми співфінансування повинен скласти 2 000 рублів на рік. Держава подвоїть ці гроші, доплативши суму, рівну річній сумі внеску, але не більше 12 000 рублів на рік. Для осіб пенсійного віку держава збільшує суму в 3 рази але не більше 36000 рублів на рік. Програма розрахована на 10 років. У програмі державного співфінансування пенсії вже беруть участь 2 367 800 чоловік.

Пенсійний фонд РФ і його територіальні органи становлять єдину централізовану систему органів управління коштами обов'язкового пенсійного страхування в РФ в якій нижчестоящі органи підзвітні вищестоящим.

У структурі Пенсійного фонду - 7 Управлінь у Федеральних округах Російської Федерації, 81 Відділення Пенсійного фонду в суб'єктах РФ, а також ОПФУ в м Байконур (Казахстан), а також понад 2 500 територіальних управлінь у всіх регіонах країни. В системі ПФР трудиться понад 133 000 спеціалістів [7] .

Система управління Пенсійного фонду РФ має розгалужену структуру, яка приведена в Додатку 1.

Керівництво Пенсійним фондом РФ здійснюється правлінням Пенсійного фонду РФ і його постійно діючим виконавчим органом - виконавчою дирекцією.

До складу правління Пенсійного фонду РФ входять за посадою голова, який призначається і звільняється з посади Державною Думою Російської Федерації, перший заступник, заступники голови правління і виконавчий директор Пенсійного фонду РФ, що управляють усіма відділеннями фонду по території Росії, керівники міністерств і відомств Російської Федерації, банку Росії. До складу правління можуть входити представники громадських, релігійних та державних організацій, об'єднань, установ і підприємств, діяльність яких пов'язана із захистом інтересів пенсіонерів, інвалідів і дітей.

Правління Пенсійного фонду РФ, на яке покладена основна функція з управління пенсійним забезпеченням в Росії несе відповідальність за виконання функцій, що відносяться до компетенції ПФРФ. Воно визначає перспективні та поточні завдання ПФРФ і затверджує бюджет, кошторису витрат (включаючи фонд оплати праці) структурних органів ПФРФ, звіти про їх виконання, а також їх структуру і штати. Правління Пенсійного фонду РФ призначає і звільняє з посади виконавчого директора і його заступників, голови ревізійної комісії ПФР і керівників відділень Пенсійного фонду РФ, затверджує положення про виконавчу дирекцію, ревізійної комісії і регіональних органах ПФРФ, видає в межах своєї компетенції нормативні акти з питань, що належать до діяльності Пенсійного фонду РФ і вирішує інші питання, віднесені до компетенції Пенсійного фонду РФ [8] .

1.3 Джерела і напрямки витрачання коштів ПФРФ

Формування прибуткової бази Пенсійного фонду РФ відведено ключове місце в російській системі державного соціального страхування. До 2010 р засоби, що використовуються на виплату трудових пенсій, формувалися за рахунок двох основних джерел. Перший - єдиний соціальний податок, це, по суті, колишні обов'язкові страхові внески, призначені для виплати трудових пенсій. Доходи у вигляді страхових внесків прийнято називати власними доходами фонду обов'язкового пенсійного страхування. Другий - дотація за рахунок коштів федерального бюджету.

До 1 січня 2010 р трудова пенсія по старості складалася з трьох частин: базова частина (гарантується державою і її розмір встановлюється законодавством у вигляді фіксованої суми), страхова частина (диференційована частина, залежить від результатів праці конкретної людини), і накопичувальна частина (утворюється тільки у громадян 1967р народження і молодше).

Тарифи страхових внесків для осіб 1967р народження і молодше наведені на малюнку 1.


Мал. 1 Тарифи страхових внесків

А для осіб 1966р народження і старше сплачені роботодавцями страхові внески надходили на страхову частину трудової пенсії.

З 1 січня 2010р базова частина трудової пенсії по старості в РФ перейшла в страхову частину трудової пенсії в вигляді фіксованого базового розміру. Це в свою чергу дало можливість зробити ще одна важлива зміна: досі базова і страхова частини пенсії індексувалися окремо і за різними правилами. З 2010р індексується вся пенсія цілком відповідно до зростання заробітної плати, але не вище зростання доходів Пенсійного фонду в розрахунку на одного пенсіонера.

Сторінки: 1, 2 , 3 , 4


Новости