«Відкриття неймовірних багатств»: як родовища газу в Середземномор'ї викликають конфлікти на Близькому Сході

  1. погрози силою
  2. ласий шматок
  3. Битва за шельф
  4. Арабо-ізраїльський конфлікт 2.0
  5. Глобальний конкурент

Виявлення великих родовищ природного газу в Східному Середземномор'ї веде до загострення тліючих конфліктів в регіоні, вважають експерти. За родовища борються Туреччина, Греція, Кіпр, Ізраїль, Ліван і Єгипет. На кону інтереси найбільших світових нафтогазових гігантів. Не виключено, що результат протистояння змінить баланс на світовому енергетичному ринку. До чого може привести виникнення нового осередку міжнародної напруженості і складе чи середземноморський газ конкуренцію російському, з'ясовував RT.

погрози силою

Італійська нафтогазова компанія Eni заявила, що продовжить буріння в районі острова Кіпр, незважаючи на протидію турецької влади. Про це 15 березня 2018 року повідомило Міністерство закордонних справ Кіпру за підсумками зустрічі глави дипломатичного відомства країни Нікоса Хрістодулідеса і виконавчого віце-президента Eni Лапо Пістеллі.

У лютому 2018 року турецькі військові кораблі зупинили належало Eni судно, яке займалося розвідкою нафтогазових ресурсів на шельфі Кіпру. Тоді Туреччина заявила, що роботи порушують права турків-кіпріотів на користування кіпрськими вуглеводнями.

Також по темі

Кардак в стосунках: як далеко може зайти протистояння Греції і Туреччини на тлі військової операції Анкари в Афрін Кардак в стосунках: як далеко може зайти протистояння Греції і Туреччини на тлі військової операції Анкари в Афрін

Поділ вуглеводнів і операція в сирійському Афрін сприяли відновленню давньої суперечки між Туреччиною і Грецією, вважають ...

У наступну потім дипломатичний скандал були втягнуті Європейський союз і США. Єврокомісія зажадала від Анкари уникати загроз щодо країн - членів ЄС. У свою чергу, турецький президент Реджеп Тайіп Ердоган порівняв ситуацію в сирійському Афрін , Де турки проводять військову операцію, з обстановкою в Егейському морі.

«Наші права в Егейському морі і на Кіпрі ті ж самі», - підкреслив він. Дії і заяви Туреччини засудила Греція. США, в свою чергу, наголосили на необхідності поваги прав Кіпру на видобуток корисних копалин.

Причиною загострення традиційно напружених греко-турецьких відносин стало виявлення геологорозвідувальних судном Eni за тиждень до інциденту покладів природного газу на кіпрському шельфі, запаси яких оцінюються в 170-230 млрд куб. м. Родовище італійська компанія планує розвивати спільно з французькою Total.

У розвідці та експлуатації газових багатств Кіпру активно беруть участь і американські компанії ExxonMobil і Noble Energy. 11 березня 2018 року до роботи на шельфі Кіпру приступили два судна Exxon. Одночасно в цьому районі були помічені кораблі десантної групи «Іводзіма» 6-го флоту ВМС США. Однак, незважаючи на дії американців, Туреччина як і раніше продовжує заявляти, що вважає неприйнятними односторонні дії по експлуатації ресурсів Кіпру.

ласий шматок

У 2011 році на шельфі Кіпру було знайдено перше велике родовище газу, яке отримало назву «Афродіта». Зараз його запаси оцінюються в 200 млрд куб. м. Це одне з безлічі родовищ Левантійському басейну - перспективного регіону газовидобутку, розташованого поблизу від ємного європейського газового ринку. Перше велике відкриття в цьому районі - ізраїльське родовище «Тамар» з запасами в розмірі близько 200 млрд куб. м - було зроблено в 2001 році. За цим послідувало виявлення більш великих родовищ, найбільш значущими з яких стали ізраїльський «Левіафан» з запасами до 650 млрд куб. м газу і єгипетський «Зохра» - 850 млрд куб. м.

«Газ дійсно знайшли в цьому регіоні, - зазначив у розмові з RT генеральний директор Інституту національної енергетики Сергій Правосудов. - Зараз вирішують, куди він піде, шукають ринки збуту ».

Інтерес до розробки Левантійському басейну проявили найбільші світові газові компанії. Так, вже згадувана компанія Noble Energy, крім Кіпру, працює на ізраїльських родовищах. «Зохра» розробляють Eni, «Роснефть» і BP.

Також по темі

«Небезпека прямого зіткнення»: кому дістануться нафтові поля Дейр ез-Зора

Сирійська армія штурмує Дейр ез-Зор зі сходу. Із заходу до міста підійшли формування сирійських демократичних сил, представлені в ...

Збирається почати добувати газ на своєму шельфі і Сирія. В кінці 2017 року міністр нафти і природних ресурсів країни Алі Ганем заявив, що газ почнуть вилучати вже на початку 2019 року. За його словами, Дамаск вже погодив контракти з видобутку палива з «дружніми країнами».

31 січня 2018 року Росія і Сирія підписали «дорожню карту» енергетичного співробітництва. Як зазначає Міненерго, документ «передбачає поетапну реалізацію стратегічно важливих проектів по відновленню, модернізації, а також будівництва нових енергооб'єктів на території Сирії». За даними Геологічної служби США, на сирійському шельфі може залягати до 700 млрд куб. м газу - в два рази більше, ніж в материковій частині країни.

У лютому 2018 року в нафтогазову гонку включився Ліван. Права на пошуки газу на його шельфі отримала російська компанія НОВАТЕК в консорціумі з Total і Eni. За очікуваннями ліванських властей, в їх винятковій економічній зоні залягають також 700 млрд куб. м газу.

Битва за шельф

Цей крок Лівану тут же викликав негативну реакцію в Ізраїлі. Справа в тому, що приналежність зони, де повинні йти пошуки блакитного палива, територіальні претензії єврейською державою. Міністр оборони Ізраїлю Авігдор Ліберман підкреслив, що досліджуваний шматок шельфу «за всіма стандартами наш», і застеріг іноземні компанії від роботи в цьому районі.

Лібермана відповіли не тільки офіційні ліванська влада, а й воєнізоване шиїтське рух «Хезболла». Його лідер шейх Хасан Насралла заявив, що захищатиме морські кордони Лівану від ізраїльських зазіхань і готовий за пару годин зупинити виробництво на ізраїльських морських платформах.

Після виступу Насралли Ізраїль зміцнив заходи безпеки в місцях видобутку вуглеводнів, а в ізраїльських ЗМІ з'явилися заголовки про прийдешню «Третьої ліванській війні».

«Відкриття неймовірних багатств трансформує Східне Середземномор'я в геополітичну гарячу точку, і зіткнення здаються неминучими, оскільки Росія і США можуть використовувати цю арену в своєму постійно зростаючому суперництві», - зазначає саудівське видання Arab News.

До лівано-ізраїльським суперечностей і питань, пов'язаних з Кіпром, додається традиційна напруженість між Туреччиною і Грецією. Анкара і Афіни дотримуються різних позицій щодо того, як повинна проходити морський кордон між країнами в Егейському морі. Особливе значення мають так звані сірі зони - незаселені острови, приналежність яких оскаржують і турки, і греки.

На початку лютого 2018 року Анкара оголосила, що і вона включається в газову гонку. «Шукати і досліджувати ці ресурси - наше суверенне право, - заявив міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу в інтерв'ю грецькій газеті« Катімеріні ». - Ми плануємо почати в найближчому майбутньому буріння в регіоні Східного Середземномор'я ». В кінці 2017 року Туреччина отримала перший сучасний бурове судно - Deepsea Metro II.

Глава турецького МЗС підкреслив, що Анкара не визнає договір між Кіпром і Єгиптом про розподіл морського шельфу і буде діяти без оглядки на цю угоду. Відносини між Єгиптом і Туреччиною були фактично перервані після відсторонення від влади в Каїрі в 2013 році уряди «Братів-мусульман» на чолі з Мухаммедом Мурсі.

«Це найпотужніший фактор конфліктного потенціалу в регіоні», - прокоментував в інтерв'ю RT вплив нафтогазового фактора на політику країн Східного Середземномор'я викладач НДУ ВШЕ Григорій Лук'янов. Причому, за словами експерта, проблема виходить за межі тільки тих країн, що борються за морський шельф.

Арабо-ізраїльський конфлікт 2.0

«Ті держави, які не були газовими і нафтовими гігантами, тепер є загрозою для сформованих в регіоні соціально-економічних і політичних відносин», - зазначає Лук'янов.

За словами експерта, ключова проблема в тому, що енергетичною державою може стати Ізраїль. Раніше він був імпортером енергоресурсів, зараз же за рахунок високого інноваційного потенціалу єврейську державу перетвориться в реального конкурента арабських країн.

«Він може придушити їх енергетичні комплекси, що виводить на перший план нову варіацію арабо-ізраїльського конфлікту», - підкреслює політолог.

На його думку, фактор Лівану, де в особі «Хезболли» сильно іранське присутність, створює додаткову проблему.

Також по темі

Півстоліття на розгадку: що могло послужити причиною загибелі підводних човнів Франції та Ізраїлю 50 років тому в Середземному морі Півстоліття на розгадку: що могло послужити причиною загибелі підводних човнів Франції та Ізраїлю 50 років тому в Середземному морі

Минуло півстоліття з тих пір, як в Середземному морі при нез'ясованих обставинах затонули ізраїльська підводний човен Dakar і ...

Політичні та ідейні розбіжності Тель-Авіва і Тегерана неминуче накладуться на спір з приводу ресурсів. Інтереси Туреччини, в свою чергу, вносять додаткову сум'яття в виникає в Східному Середземномор'ї клубок протиріч.

«Виникнення компромісу між Туреччиною і Іраном щодо Сирії дає підставу вважати, що ці країни можуть домовитися один з одним», - зазначає експерт. За його словами, це створить проблеми для Ізраїлю. І навпаки, досвід взаємодії з Анкари з Москвою і Тегераном щодо Сирії може допомогти обійти гострі кути тоді, коли почнеться розробка сирійського шельфу, прямо межує з виключною економічною зоною Туреччини.

За словами політолога, незважаючи на глибокі суперечності, через те, що всі країни регіону, крім Ізраїлю, ослаблені іншими конфліктами, виникнення повномасштабних війн через газ малоймовірно. «Однак баталії в юридичному полі в різних арбітражах, на дипломатичному рівні будуть досить жаркими і болючими», - підкреслює Лук'янов.

Глобальний конкурент

За словами експерта, Ізраїль може спробувати змінити баланс на глобальному енергетичному ринку і перетворитися в конкурента для Росії, Ірану і Катару як експортер газу.

«Цей газ може піти в Південну Європу і стати прямим конкурентом «Турецького потоку» , - стверджує експерт.

Однак суперечності між державами регіону поки ускладнюють реалізацію проектів з доставки газу кінцевим споживачам.

Так, підтриманий США в 2016 році проект трубопроводу, який мав з'єднати ізраїльські родовища газу з турецької газотранспортною системою з перспективою виходу в Європу, до сих пір знаходиться в підвішеному стані.

Міністр енергетики Ізраїлю Юваль Штайніц в липні 2017 року обіцяв, що договір за проектом буде підписаний до кінця 2017 року, проте цього не сталося.

У 2017 році активно обговорювалося на рівні міністрів енергетики всіх зацікавлених країн і отримав підтримку Євросоюзу проект доставки ізраїльського, єгипетського і кіпрського газу з підводного трубопроводу в материкову Грецію і звідти до Європи.

Проте 9 березня 2018 року Штайніц заявив, що очікує остаточного рішення по проекту не раніше 2019 року. Справа в тому, що поки жодна компанія не виявила зацікавленості в будівництві «Східно-середземноморського трубопроводу» через його високу собівартість - $ 7,4 млрд.

«Є базова версія, що ізраїльський і кіпрський газ піде на заводи зі скраплення, розташовані в Єгипті», - зазначає Сергій Правосудов. Однак, за його словами, поки ніхто з експертів не може сказати, куди піде цей газ - на зростаючий ринок Близького Сходу, в Європу чи взагалі в Китай. «Конкуренція буде, але питання - яка, - зазначає експерт. - Прогнози переглядаються щороку ».

Новости