Виховання і освіту дітей дошкільного віку
- Який період життя дітей відноситься до дошкільного дитинства, і чим він важливий
- Основні напрямки дошкільного виховання
- Особливості виховання дошкільника в сім'ї
- Чим повинні керуватися батьки у вихованні та освіті майбутнього школяра
- Які якості слід виховувати в дитині?
- Освіта і виховання дітей в дитячих установах
- Найбільш популярні програми і методики розвитку дітей дошкільного віку
Дошкільний вік - це пора, коли у дітей закладаються основні вміння, знання, навички і формуються основи соціальної поведінки. Саме в дошкільний період починається становлення особистості дитини. Цей період дуже важливий, оскільки є фундаментом для побудови майбутнього вашого малюка.
Підготовка до школи - головна завдання дошкільного віку
Який період життя дітей відноситься до дошкільного дитинства, і чим він важливий
Період, який в суспільстві називають дошкільне дитинство, починається приблизно в два-три роки. Саме в цей час відбувається усвідомлення себе частиною соціуму. Триває цей період до шести-семи років - вік, коли можна починати систематичне навчання.
До 5 років діти вважаються молодшими дошкільнятами, від 5 до 7 років старший дошкільний вік.
Як бачимо, вікові межі розмиті, оскільки значення має не календарна дата, а соціальні чинники і особливості дитини.
У віці від 2 до 7 років (вказуємо максимальні вікові межі цього періоду) закладаються:
- основи індивідуальних психологічних особливостей дитини;
- формується фундамент соціально-морального розвитку особистості.
Основні періоди дошкільного віку
Для дошкільного віку характерними рисами є наступне:
- головні життєві потреби і потреби діти можуть задовольнити тільки за допомогою дорослих;
- значення і роль сім'ї дуже високі, оскільки матеріальне благополуччя дитини, його духовність і пізнавальні інтереси в першу чергу формує сім'я;
- діти не можуть захистити себе самі від агресивного впливу зовнішніх несприятливих факторів.
Педагоги, що працюють з дітьми дошкільного віку, повинні враховувати особливості їхньої психіки і фізіології, для того, щоб процес навчання і виховання був максимально ефективним. Їх завдання допомогти дитині стати учасником соціального процесу, сформувати такі загальнолюдські якості, які зроблять його гідним громадянином.
До дошкільнятам потрібен особливий педагогічний підхід
Важлива роль у вихованні і навчанні малюка відводиться його батькам, оскільки сім'я - це той фундамент, на якому йде побудова особистості дитини.
Основні напрямки дошкільного виховання
Процес виховання дітей-дошкільнят умовно ділиться на дві частини:
- перша - це процес підготовки до школи,
- друга являє процес, що розвиває певні особистісні якості дітей.
З упевненістю можна констатувати, що ті дітки, які відвідують дитячі дошкільні установи і освоюють освітні програми, отримують більш повну освіту на цьому етапі навчання.
Особливості виховання дошкільника в сім'ї
У процесі виховання дітей дошкільного віку, батькам слід ознайомитися з простими правилами і діяти відповідно до них.
Виховання своїх дітей ґрунтується на особистому прикладі - про це ні в якому разі не можна забувати. Сварки в родині, грубість, неуважність близьких людей один до одного, неохайність, погані звички, - дитина вбере в себе весь цей негатив і відобразить, як в дзеркалі.
Виховання в сім'ї - головне в дошкільному віці
Намагайтеся частіше обіймати свою кохану дитину. У ваших обіймах він відчуває любов і захист. Дітям такого віку потрібні тактильні контакти. Дослідження дитячих психологів показують, що затребуваність в обіймах у малюків в день - не менше восьми.
Дитину потрібно хвалити. Чим частіше, тим краще. Лестощі і фанатизм в цій справі будуть зайвими - дитина відразу відчує фальшиві нотки. У теорії виховання і навчання дітей даної вікової категорії вважається, що похвала підвищує самооцінку, а також мотивує дітей на добрі справи і самовдосконалення.
Малюки-дошкільнята повинні рости оптимістами. Дітей потрібно навчити сприймати навколишній світ позитивно, оскільки світ до позитивних людей ставиться прихильно. Будь-яка, навіть неприємна ситуація, повинна ставати уроком, давати життєвий досвід.
Позитивний настрій - важлива умова гармонійного розвитку
З дітьми потрібно багато говорити. Будь-яка освіта починається зі слів. Він повинен навчитися чути вас, вміти висловити свої проблеми.
Дорослим потрібно обов'язково цікавитися життям дитини, розпитувати його про життя поза домом, про взаємини з однолітками. Ваш карапуз з самого раннього віку повинен навчитися Вам довіряти. Позитивним моментом такого спілкування є навчання дитини розмовної мови і вмінню вести діалог.
Дітям слід прищеплювати почуття відповідальності. В силу свого віку він не завжди розуміє, що значить відповідати за свої вчинки, за доручену справу. Навчіть його цього в сім'ї.
Як вчити? Тільки своїм власним прикладом. Папа допомагає мамі накривати на стіл, а потім миє посуд. Нехай синочок разом з татом прибере на кухні, а маму чоловіка відправлять відпочити, подякувавши за вечерю. Банальний приклад, але хлопчина буде знати, що чоловік відповідає за жінок, що він сильніший. Нехай малюк відповідає за прибирання своїх речей, нехай вчиться доглядати за домашніми вихованцями. Підростаючи, він буде знати, що в житті будь-якої людини доводиться за що-небудь нести відповідальність за інших людей, за свої справи і вчинки.
Треба виховувати відповідальність у дітей
Необхідно розвивати у дитини прагнення до отримання нових знань, задовольняти і заохочувати його прагнення до знань. Нехай дитина грає в різні корисні ігри розвиваючого характеру, дивиться енциклопедії, читайте йому цікаві книги, стимулюйте тягу до пізнання нового.
Найголовніше - треба любити свою дитину, яким би він не був. Любіть його примхливого і хандрящего. Не провокуйте і не шантажуйте малюка любов'ю. Від цього у дітей починають розвиватися комплекси і виникає страх втратити маминої любові. В кінцевому підсумку експерименти можуть дитячу розладнати психіку.
Чим повинні керуватися батьки у вихованні та освіті майбутнього школяра
Що потрібно взяти до відома батьків, щоб виховання було розумним? Існують різні програми допомоги батькам у вихованні дітей дошкільного віку. Батькам буде абсолютно не зайвим почитати спеціальну літературу.
Які якості слід виховувати в дитині?
- діти повинні виробляти посидючість - це важливо для подальшого навчання в школі;
- у дітей потрібно стимулювати процес пізнання, заохочувати його цікавість і допомагати у вирішенні різних завдань. Шкільні програми досить серйозні, не маю інтересу до пізнання, вчитися дитині буде важко;
- логічне мислення, вміння робити висновки і висновки - ці якості так само дуже важливі, намагайтеся привчити дитину не тільки логічно мислити, а й вміти робити висновки.
Логічне мислення формується за допомогою розвиваючих ігор
Є чудовий вислів: чим будеш удобрювати, то і проросте. Можливо, воно дещо грубувато, але суть його вірна в корені. У дитини треба вкладати любов, турботу і увагу, тоді у відповідь батьки отримають те ж саме.
Освіта і виховання дітей в дитячих установах
Програми дошкільного освіту припускають, що процес навчання здійснюється у формі занять. Під час занять педагоги-вихователі взаємодіють з малюками. У діточок формуються трудові і спортивні навички, ведеться їх розумовий і естетичний розвиток.
Заняття в дитячих установах проводяться згідно методичних планів
Кожним педагогом в процесі занять використовуються певні методи навчання. Дошкільна освіта класифікує такі методи наступним чином:
- Словесні припускають застосування словесних пояснень, ведення діалогів з дітьми, відповіді на питання. Діткам дошкільного віку властиво швидко вбирати себе нове, розвиватися, тому процес навчання поступово ускладнюється.
- Наочні припускають, що на заняттях використовуються предмети і картинки, ілюстрації та дидактичні наочні матеріали.
- Практичні - це можливість використовувати отримані навички в реальному житті, в спілкуванні з іншими дітьми і дорослими. Для вдосконалення практичних навичок, навчальні програми рекомендують спеціальні вправи.
- Ігрові - імітація і програвання життєвих ситуацій через ігри.
Роль гри в розвиток різних якостей
Для дошкільнят властиво грати. Через гри дітки пізнають реальний світ. Програми навчання включають в себе багато ігрових елементів. Виховання дітей, що включає ігрові елементи, найефективніший. Дошкільна освіта, найчастіше, використовує навчальні ігри, які дуже важливі в усьому навчальному процесі. Часто заняття проводять у вигляді ігор дидактичного типу. Особливістю таких навчальних занять є різні варіанти, запропоновані для прийняття рішень. Наявність декількох варіантів дає можливість дітям розвивати логіку, прораховувати наслідки того чи іншого вибору.
Найбільш популярні програми і методики розвитку дітей дошкільного віку
Є багато різних методик розвитку і виховання дітей дошкільного віку. Популярні такі програми, як, «Дитинство», «Веселка». Кожен дитячий дошкільний навчальний заклад має право вибирати програми, які будуть основними. Всі ці програми відповідаю державним стандартам дошкільного навчання. Зазвичай, дитячі садки вибрані програми використовують п'ять років. Це період, коли малюки надходять в дитсадок і до випуску. Адміністрація та педагоги працюють в тісній співпраці з батьками. Вони розповідають татам і мамам, що це за програми, який результат повчають і наскільки вони ефективні.
Патріотичне виховання з молодшого віку - важливий етап
Отже, в плані формування умінь і навичок, виховання і навчання дітей-дошкільнят, велика роль відводиться дитячим садам і школам або групам раннього розвитку.
Існують спеціальні методики, програми, які сприяють тому, що у дітей розвивається логіка, стимулюється тяга до пізнання світу, мислення, прищеплюється любов до знань.
Звичайно, програми мають плюси і мінуси, оскільки спрямовані на мовленнєвий розвиток, або на математичне навчання. Є естетичні напрями і мистецькі. Але найголовнішим є те, що всі програми передбачають не тільки загальне групове навчання, а й індивідуальний підхід.
Заняття з психологом в дитячому садку
Батьки повинні вивчати літературу, матеріали за програмами дошкільного навчання і виховання. Дитячі психологи є практично в будь-якому дитячому садку. Батькам не треба соромитися підходити і обговорювати свої проблеми і просто розмовляти з питань ефективного виховання дітей.
Важливо знати, що ніякі програми не замінять живе спілкування. Батьки повинні приділяти своїм малюкам якомога більше уваги, грати з ними, гуляти, розмовляти, більше проводити часу на відпочинок.
Тільки за підтримки та участі у вихованні в дошкільному віці з боку дорослих, дитина може отримати гідну освіту в майбутньому.
Які якості слід виховувати в дитині?