Внутрішнє та зовнішнє середовище
Організація є відкритою системою і функціонує в певному середовищі. Відкритість допомагає середах впливати на роботу організації, а також допомагає організації випускати продукцію. Основні дії організації на ринку можна поділити на три взаємопов'язані процеси:
- отримання ресурсів ззовні (вхід ресурсів в організацію із зовнішнього середовища);
- перетворення ресурсів в продукцію або послуги (трансформація);
- передача продукції або послуги в зовнішнє середовище (вихід готових виробів).
Примітка 1
Щоб підтримувати баланс в даних трьох процесах, необхідно постійно коригувати вплив, який чиниться на організацію з боку середовища, в якій вона знаходиться.
Нічого не зрозуміло?
Спробуй звернутися за допомогою до викладачів
Внутрішнє середовище включає в себе основні елементи і підсистеми організації, які забезпечують функціонування всіх організаційних процесів. Зовнішнє середовище - це фактори, об'єкти, умови функціонування, які виходять за межі прямого контролю організації, але стикаються з нею і впливають на її поведінку. При цьому сама організація може змінювати умови зовнішнього середовища, але тільки непрямими діями, в основному це відбувається через активні дії на ринку.
Примітка 2
Елементи зовнішнього і внутрішнього середовища в сукупності складають той світ, в рамках якого організація здійснює свою діяльність. Склад цих елементів важливий для розробки стратегії поведінки організації. Перед початком стратегічного планування необхідно провести аналіз складових внутрішньої і зовнішньої середовищ, щоб побачити, як вони впливають на організацію і процес виробництва продукції або послуг. Внутрішнє середовище має певний потенціал, дає набір можливостей для реагування на зміни ринку, поведінку конкурентів. Зовнішнє середовище створює умови, при яких потенціал або може, або не може реалізуватися.
Склад внутрішньої і зовнішньої середовищ організації
У теорії менеджменту при розподілі на середовища до складу зовнішнього середовища прийнято включати два підрозділи: мікро і макросреду . Схематично склад середовищ організації можна представити таким чином:
Малюнок 1.
У мікросередовище включають (по М. Портером):
- конкуренти;
- постачальники;
- товари-замінники;
- споживачі;
- новинки ринку.
визначення 1
Мікросередовище - це безпосереднє оточення організації, яке сильно впливає на її поведінку на ринку. А організація, в свою чергу, впливає на мікросередовище. Але елементи її організації непідконтрольні безпосередньо і можуть вести себе непередбачувано. Це необхідно враховувати в процесі проведення аналізу.
У макросреду входять:
- економічні інститути;
- політичні інститути;
- соціальне середовище;
- екологія і її нормативи;
- технологія;
- юридичне середовище.
визначення 2
Макросередовище створює загальні умови для функціонування організації. Ці умови загальні для всіх учасників ринку, проте впливають на всіх учасників по-різному (на кого-то сильніше, на когось слабше). При стратегічному плануванні корисно враховувати також і той вплив, який нададуть дії фірми на ринку на економіку в цілому.
Склад внутрішнього середовища організації:
- виробництво;
- організаційна структура;
- фінансові ресурси;
- маркетинг;
- кадри;
- організаційна культура.
Фактори внутрішнього середовища більше всіх піддаються контролю з боку менеджера, але іноді трапляються і такі ситуації, коли фактор внутрішнього середовища змінити неможливо або важко (наприклад, час витратну технологію виробництва, удосконалення якої потребує великих фінансових ресурсів або інновацій), і тоді потрібно долати опір і з боку внутрішнього середовища.
Примітка 3
Кожен з елементів середовищ (внутрішньої і зовнішньої) може грати для організації як дуже істотну, так і незначну роль. Зазвичай організація визначає сама, які чинники впливають на неї сильніше, а які - слабкіше, в залежності від її положення на ринку. Так само не варто забувати, що між середовищами не існує чітко визначених кордонів, і елементи можуть іноді взаємопроникати в різні середовища.
Нічого не зрозуміло?