За умисне заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю яке покладається покарання згідно із законом?
- законодавче регулювання
- Як визначається ступінь тяжкості
- Об'єктивна сторона і об'єкт
- Суб'єкт і суб'єктивна сторона
- кваліфікуючі ознаки
- відповідальність
Умисне заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю тягне за собою кримінальну відповідальність, яка встановлена чинним законодавством РФ. Для того щоб дати точну характеристику злочину, необхідно зробити його юридичний аналіз, а також зрозуміти принцип, за яким кваліфікується ступінь тяжкості.
законодавче регулювання
Умисне заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю (ст. 112 КК РФ) - це винне протиправне заподіяння шкоди людському здоров'ю, яке проявляється в порушенні цілісності шкірних покривів або органів.
Як визначається ступінь тяжкості
Заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю визначається правилами, які закріплені урядовими постановами, а також грунтуються на висновках СМЕ.
Ступінь тяжкості завданих шкоди визначається співробітником судово-медичного центру. Об'єктом експертизи в цьому випадку виступає жива особа (його тіло), медичні документи і матеріали справи, які були надані експерту в установленому законом порядку.
До медичних критеріїв, які кваліфікують ознаки шкоди середньої тяжкості, відносять:
- Тимчасові порушення працездатності людини тривалістю не більше 21 дня.
- Значна втрата працездатності, а саме менше, ніж 1/3.
- Стійка, тривала втрата працездатності від 10 до 30 відсотків.
Об'єктивна сторона і об'єкт
Об'єктом для охорони кримінально-правовими нормами служить людське здоров'я, незалежно від його фактичного стану.
Об'єкти злочину бувають видові, безпосередні і родові. Умисне заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю має родовим об'єктом, за який виступають відносини, покликані забезпечувати моральні, фізичні та інші блага, а також охорону та недоторканність свобод і прав людини. Видовим об'єктом вважаються відносини, спрямовані на забезпечення здоров'я людини. Безпосереднім об'єктом виступає людське здоров'я.
Об'єктивною стороною цього злочину виступає:
- діяння;
- злочинний наслідок;
- зв'язок між наслідком і діянням.
Найчастіше заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю здійснюється у формі дії. При цьому відбувається порушення анатомічної цілісності шкірних покривів або функцій людських органів. Дія в цьому випадку має фізичний характер. Заподіяння шкоди шляхом бездіяльності можливо тільки в тому випадку, якщо обвинувачувана особа повинна була піклуватися про потерпілого, тим самим запобігши наступ негативних наслідків.
Об'єктивна сторона також характеризується за допомогою негативних і позитивних ознак. Позитивними ознаками вважаються:
- Розлад здоров'я.
- Стійка, значна втрата працездатності (в цьому випадку не менш ніж на 1/3).
- Для того щоб кваліфікувати цей вид діяння, вистачить одного з перерахованих ознак.
Суб'єкт і суб'єктивна сторона
умисне заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю характеризується певними суб'єктивними ознаками.
Суб'єктом цього злочину вважається осудна людина, якій на момент вчинення діяння виповнилося 14 років. Осудність і вік не належать до ознак складу злочину, а впливають лише на умови настання відповідальності.
Суб'єктивна сторона проявляється у формі непрямого або прямого умислу.
Прямий умисел характеризується усвідомленістю дій обвинуваченого, коли злочинець не тільки передбачав, але і бажав настання негативних наслідків. Крім можливості неминучого настання небезпечних наслідків, передбачена альтернатива - це передбачення і усвідомлення діяння, яке тягне за собою суспільну небезпеку. Цей момент особливо важливий для того, щоб визначити суб'єктивну сторону в замаху на заподіяння шкоди здоров'ю.
Коли умисне заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю розбирається на склад, дуже важливо виявити форму умислу, так як при відсутності будь-якої форми вини дію людини не буде вважатися незаконним.
У випадку з прямим умислом, цей елемент повинен володіти певними ознаками, а саме:
- Особа має усвідомлювати небезпеку своїх дій.
- Злочинець повинен передбачати настання наслідків (в цьому випадку тілесні ушкодження, захворювання або інші патологічні стани).
- Особа, яка здійснює злочинні дії, має передбачити неминучість настання кінцевого наслідки (в цьому злочині - тривалий розлад здоров'я).
- Злочинець повинен бажати, щоб настали небезпечні наслідки. Також він повинен передбачити, який ступінь тяжкості завдасть здоров'ю людини своїми злочинними діями, в іншому випадку умисел буде вважатися непрямим.
Розмежування між непрямим і прямим умислом грає роль в індивідуалізації відповідальності, а також для розмежування схожих між собою складів злочину.
кваліфікуючі ознаки
112 стаття Кримінального кодексу має свої певні кваліфікуючі ознаки, які характеризують вчинений злочин:
- щодо кількох і більше осіб;
- по відношенню до особи або його близьким (при виконанні потерпілим своїх посадових обов'язків;
- щодо безпорадного або малолітньої особи;
- дію, вчинене групою осіб за змовою;
- за мотивами ідеологічної, релігійної або політичної ненависті.
відповідальність
Злочин тягне відповідальність у формі:
- обмеження свободи до трьох років;
- примусових робіт на такий же термін;
- арешту до шести місяців.
При призначенні міри відповідальності за ст. 112 КК РФ суд виходить з характеру та ступеня небезпеки злочинного діяння, особу підсудного, обтяжуючих і пом'якшуючих обставин, а ще впливу міри покарання на виправлення засудженого.
Обставиною, яке здатне пом'якшити відповідальність, вважається повне визнання винним своєї провини. Обтяжуючою вину обставиною вважається рецидив злочинної дії.