Загибель Богів - 2: Пам'ять полум'я. Утримуючи небо, Перумов Н.
Нік Перумов «Загибель Богів - 2: в 2 кн. Кн. 1: Пам'ять полум'я. Кн. 2: Утримуючи небо ». - М .: Ексмо, 2012
І вічний бій, спокій нам тільки сниться, чи Важка ти, божа шапка
Немає спокою Новим Богам впорядкованого. Тільки розібралися з Війною Мага. Тільки придушили «повстання Божевільних Богів». Не встиг Хедин насолодитися товариством своєю милою Сігрлінн. А Ракот незвичайним новопридбаним Учнем. Як потрібно витирати трудовий піт з чола, розбиратися з неназваної (якого, правда, сам Ракот сюди запустив), його козлоногими слугами і Шляхом. Постійно при цьому чекаючи удару в спину з боку Дальніх, Спасителя, Хаосу і Творець знає кого ще.
У 2012 році, зживаючи зі світу неабияк набридлого некроманта, і повернувши в гру призабутих Нових Богів, Перумов вирішив підняти свій незакінчений текст і «завершити багато історії, розпочаті в більш ранніх книгах».
Важко, зізнаюся вам по секрету читати роман, підбиває підсумки 13 творів, подробиці більшості з яких вже міцно вивітрилися з пам'яті. З іншого боку це щонайменше забавно, так як нагадуєш собі страждає склерозом дід, щогодини здійснює нове відкриття. Читання постійно супроводжувалося вигуками «Ух ти!», «Ну нічого собі!» Та «Хто б міг подумати!», Коли спливала чергова забута подробиця з життя персонажів (яких за ці 18 років накопичилося чимало).
Левову частку уваги автора в першій книзі відгребли Хедин з Сігрлінн, що виявили пильну чужу увагу до джерел магії, а й іншим сестрам дісталася чимала частка дорогоцінних прикрас.
Глави Хедін карбувати, піднесені, наповнені очікуванням смертельної загрози, магічними експериментами і тяжкими думами. Розбавляється загальне тривожно-патетичне відчуття хіба що романтичної лінією двох екс Справжніх Магів.
Разюче відрізняється по стилю лінія пані Хюммель - Стайн. Колишня бездашними чародійка неабияк зменшила свій запал, ставши старанною матір'ю сімейства. Повернення до колишніх звичок дається їй тепер з великими труднощами. Подані ці частини набагато людяніше, пронизані теплотою, любов'ю і відповідальністю за своїх. Плюс, що несказанно радує, градус патетики (останнім часом зашкалює в творах Ніка) тут неабияк знижений.
За нього відповідає пихатий, зажравшийся, але не позбавлений мізків ельф-вампір Ан-Авагар, який знайшов, що покинути світ, який став для нього пасткою, він не в змозі. А організували цю неприємність, хочуть його руками втілити свої види на сім'ю Хюммель - Стайн.
У другій книзі на авансцену виходять підмайстри Хедін, що борються в Хьерварда, зокрема гарпія Гелерра і темний ельф Арріс, які вирішили в перерві між боями «пізнати Вчителі». Підмайстри дуже нагадують подготовішек, що залишилися без вихователів, і спілкуються виключно високим штилем. Інфантильність і пафосність цих глав буквально зашкалює.
Потихеньку герої починають сходитися до купи, от тільки проблема в тому, що кінця-краю, що відбувається не бачити. Третя частина - «Попіл Асгарда» (подекуди в планах вказана і четверта: «Хедин - ворог мій», і п'ята ... аж до восьмої !!), до сих пір не дописана. Тобто, замість підведення підсумків, ми отримали всього лише ще один роман із циклу «впорядкованого». По суті, не сильно відрізняється від останніх «Магів».
Безперечно, цікавинок в книзі вистачає.
Забавно спостерігати за метаморфозами нових господарів впорядкованого. Ракот зовні не змінився абсолютно. І тільки ближче до кінця ми дізнаємося, що повстав все ж не залишився непохитної брилою, і ніщо людське йому не чуже.
Другий з дуету Нових Богів навпаки показує зміни з самого початку. Хедин нарешті остаточно подорослішав, усвідомив і прийняв відповідальність за всю Сферу Міров, завантажився по саму маківку, задолбался, моторошно переживає за своїх недорозвинених підмайстрів, а заодно і за всіх, хто живе. І взагалі став непоганим Богом.
Також цікаво порівняти дві «Загибелі», віддалені один від одного на 18 років. Перше, що кидається в очі: у книзі 2012 відсутні великі битви (фактично нам опишуть аж одне, максимум дивізійного масштабу). Герої більше думають, досліджують, намагаються знайти шляхи до рішень (до Хюммель, це, як і раніше, не відноситься).
Хедин став мислити набагато ширше, ніж під час перебування Справжнім Магом. Одномоментні проблеми, типу магічних атак і штурмують армій, замінилися тривалим втручанням незрозумілих до кінця сил. Виявилося, що утримати отримане нітрохи не простіше, ніж завоювати.
Якщо раніше дію в основному відбувалося в світах (Хервард, Мельін, Евіан) і тільки розбавлялося межмірових вставками, то тепер справа виглядає навпаки. Дуже багато подій відбувається в Межреальності.
Промови явно втомився, поменше стало юнацького завзяття і максималізму. Частенько спливають теми відповідальності, турботи про малих сих, вибору між життям одного, рідного, або багатьох, незнайомих.
Випробувавши в звірів гірші риси казки, Промови в «Загибелі-2» розбавляє, чергує і варіює важкий громіздкий мову і стилістику, з більш побутовими і сучасними.
У чому його циклу не відмовиш, так це в «м'ясистості» і життєвості. За ці роки світ впорядкованого придбав несуперечливу тисячолітню історію, своїх героїв, легенди і кошмари, різноманітні системи магії, а також чаклунів, здатних посперечатися з богами. Скелет, позначений в 1994 році, обріс м'ясом, і придбав незвичайну зв'язність. Такими похвалитися можуть не всі фант-всесвіти. Причому не тільки створені під рідними осиками.
Ерго. Чергова сага про впорядкування, яка втратила в наочної глобальності, але придбала в стратегічність божественного мислення, і розмірах поставлених (але не дозволених) проблем.
PS За страж-кота Перумова від давньоєгипетських кошака задоволене «му-р-р-р».
PS2 Перегорнув «Тисячу років Хрофта». Ще кілька витончених плетінь в полотно впорядкованого. З коли співчутливими, коли єхидними коментарями Хедін, історія падіння Одіна, при роботі богом прямого в діях, як ріг будинку, виглядає на порядок веселіше. Може саме подібної фішки не вистачає другої «Загибелі».
Але не проїхатися по Волари Нік все-таки не зміг. Напевно, це щось особисте.
Огляд першої «Загибелі» тут http://perekat.kiev.ua/?p=4979
Ua/?