Зеленчук Рецепти во Aerogrill - Брзо Вкусно и главно Корисни

Во нашата прогресивна возраст, кога многу луѓе немаат доволно време, не само за готвење, туку дури и да уживаат во мерен и вкусен оброк, за да уживаат во храната, многу е тешко да се зачува здравјето без да се расипе со нездрава исхрана Во нашата прогресивна возраст, кога многу луѓе немаат доволно време, не само за готвење, туку дури и да уживаат во мерен и вкусен оброк, за да уживаат во храната, многу е тешко да се зачува здравјето без да се расипе со нездрава исхрана. Сè повеќе, во овој поглед, луѓето се прибегнуваат кон помош на таква модерна технологија денес конвекција печка . Ова е олеснето со неговата разновидност, која ви овозможува да пушите риба, да готвите месо, да ја одмрзнете храната, да ги исушите печурките, па дури и да пиете пити. Во овој поглед, конвекционата печка за добра домаќинка е едноставно незаменлива.

Во врска со злото на XXI век - дебелината и модата за здрава храна што следеше, исто така, треба да обрнете внимание на конвекционата печка, бидејќи за готвење нема речиси никакво масло, што значи дека можете да го избегнете штетниот холестерол да влезе во крвта. Освен тоа, мастите од месо или риба излегуваат при готвење, а производите остануваат сочни и вкусни, и што е најважно, ги задржуваат сите достапни витамини. Ајде да се запознаеме со најинтересните зеленчук рецепти во конвективна печка.

Тиквички со сирење во аерогрли. За подготовка на такви вкусни, невообичаени и, најважно, диетални јадења, ќе ви требаат многу обични производи:

 1. домати - 3 парчиња;
 2. млади сквош - 4 парчиња;
 3. целер - 10см;
 4. Бугарски пиперка - 1 парче;
 5. лук - 4 чешниња;
 6. фета сирење - 200 гр;
 7. маслиново масло - 1 суп.л-патки.

Тиквички треба да го подготват бродот, сечејќи ги на половина и отстранување на јадрото со семето. Се исекуваме бугарскиот пипер, домат и целер на мали коцки, додајте го сецкан сирење и сецкан лук на зеленчукот и внимателно ги мешаме сите состојки и ставете ги во бродот со сквош, претходно подмачкани со маслиново масло. Поставете ги тиквичките со сирење на средната скара на воздушната скара, поставете ја температурата на 260ºC и варете 15 минути со голема брзина на вентилаторот. За подготовка на садот, пред сервирањето, треба да се попрска со домати и сирење со сецкан зеленчук.

Домашен компир варен во воздух. Кој не сака пржени крцкави компири? Штета е што кога се готви во тава, ова јадење се покажа како дебело, а воопшто не диетално. Но, постои излез, бидејќи рецептите од зеленчукот во конвекшнната печка дури и дозволуваат да го класифицираат компирот како диететски производи. За ова ќе ви требаат:

 1. компир - 8 парчиња;
 2. лук - 3 чешниња;
 3. маслиново масло - 1 суп.л-патки;
 4. зачини;
 5. чили пиперка

Пред-излупениот компир мора да се исече на парчиња од 4-8 дела. Посипете ги компирите со сол и оставете да киснат. Зачинете го со маслиново масло, црвена пиперка и лук. По вкус можете да додадете зачини и билки. Компири се поставени на средината скара на aerogrill. Садот се пече на температура од 260 ° C во режим "загревање" 6 минути со голема брзина на вентилаторот, а потоа во режим "Кумирање" на температура од 235 ° C за околу 20 минути со просечна брзина на вентилаторот. Служи како тава е подобро со сецкани зелена боја.

Лобио во аерогрил. За подготовка на лобио ќе ви бидат потребни следните состојки:

 1. бел грав - 100g;
 2. растително масло - 1. л .;
 3. лук - 2 чешниња;
 4. зеленчук;
 5. зачини (бибер, коријандер, хмељ-сунели).

Пред подготовката на садот, гравот треба да се натопени за еден час. Потоа, исцедете ја водата и додадете масло, како и малку вода што врие, зрната мора да се стави во конвекшнната печка, да се чува под капакот, со температура од 200 ºC додека не е подготвена. Неопходно е редовно да се додава вода што врие и да се осигура дека зрната не се изгорува. Пред крајот на готвењето се додаваат ситно сецкан лук и зачини во садот. Посипете лобио подготвени со свежо сецкани зеленило.

Карфиол со јајца. Ќе ви требаат следните производи:

 1. јајце - 4 парчиња;
 2. карфиол - 400 гр;
 3. млеко - 1 чаша;
 4. путер - 1 лажица л .;
 5. сол

За да се подготви таков вкусно јадење, зелка мора да се варат однапред. Потоа, мора да се расклопат во големи соцвети и да се стават во подмачкана форма. Измешаните јајца се мешаат со млеко и добиената мешавина се истура зелка. Од горе стек парчиња путер. Подготовка на таков сад на температура од 205 ° C со просечна брзина на вентилаторот од 20-25 минути до златно-кафеава боја.

Рецепти од зеленчук во конвективна печка погодна за оние кои ја гледаат нивната фигура, а исто така се грижи за корисноста на потрошената храна. Набавете го аерогрилот на конвекционата печка и, одбивајќи да готвате во тава, ги готвиме во струи на топол воздух, кој ќе ги задржи сите витамини и хранливи материи во нив. Се стремиме да јадеме со здравствени придобивки!

Кој не сака пржени крцкави компири?