Живий визначник якості їжі
© Corbis / Fotosa.ru
«Мій кіт любить охолоджене м'ясо і завжди відрізнить його від розмороженого, - стверджує моя знайома Олена. - Так що якщо він відмовляється від шматка, то я сміливо роблю висновок, що в магазині мене обманули ».
Інша знайома, Ольга, теж покладається на свого кота Геру в сенсі свіжості і натуральності продуктів: «Мені здається, він відчуває, свіжий шматок або зіпсований. Тому що спочатку обнюхує м'ясо, лиже і тільки потім вирішує, їсти чи не їсти. Одного разу мама принесла додому пачку магазинного сиру. Сільський він з'їдає миттєво, а цей не їв ».
І таких прикладів безліч. Запитайте будь-якого кошатника - майже кожен кинеться запевняти, що його вихованець відмінно розбирається в як їжі . У мене вдома котів не водиться, до того ж від природи я впертий скептик. Тому вирушила до фахівців: так варто чи ні приймати всерйоз хвостатого аналітика ?
Провідний науковий співробітник кафедри зоології хребетних біологічного факультету МГУ Михайло Гольцман, якому я переказала ці історії, мій скепсис злегка похитнув. Він сказав, що кішок дійсно можна вважати експертами по м'ясу, але до певної міри.
Справа в тому, що у них краще, ніж у людини, розвинені рецептори гіркого смаку. плюс смаковий аналізатор у котячих підтримується добре розвиненим аналізатором запахів. Завдяки цьому вони ефективніше розрізняють якість жирів і білків в м'ясі. До того ж кішки чутливі до добавкам в їжі - від приправ до барвників - і не дуже їх люблять, говорить Гольцман.
«Але ці інгредієнти зовсім не обов'язково шкідливі для людини, - сказав мені зоолог. - І якщо кішка відкидає курку, це ще не означає, що птах погана, - просто коту вона може не подобатися в силу його індивідуальних уподобань ».
І тут коти нічим не відрізняються від нас. їх харчові симпатії і антипатії будуються не на тому, що корисно і шкідливо, а скоріше на особистому досвіді і звичному раціоні. Тобто, якщо звіра з дитинства годувати, наприклад, шашликом, велика ймовірність, що і в більш дорослому віці він буде любити саме шашлик. А якщо привчити його до фуа-гра, то не сумнівайтеся: шашлик буде рішуче відкинутий.
Більше того, зауважує Михайло Гольцман, кішки мають набагато меншими смаковими можливостями, ніж людина: у нас приблизно в 20 разів більше смакових рецепторів. Плюс у котячих не працюють рецептори солодкого , Так що перевіряти за допомогою кота, наприклад, чого в промислових йогуртах більше - цукру або молока , Точно марно.
А біолог і еколог Володимир Рягузов взагалі не радить спиратися на смак сімейства котячих. Рягузов, за його власним визначенням, виріс серед кішок і має величезний досвід спостережень за ними. Йому дивно чути про те, що ці тварини краще людей розбираються в м'ясі. Кішки хижаки. У природі хижаки займаються «вибраковуванням», тобто нерідко поїдають старих або хворих тварин, як м'ясо яких засумнівалася б санепідстанція.
« Лев задер антилопу, наївся, але всю не з'їв той, - пояснює Рягузов. - Залишки м'яса, що пролежали в пилу під африканським сонцем, він доїдає тільки на наступний день. ніякого холодильника . Можна вважати це м'ясо свіжим? »
«Може, справа не в кішках, а в господарів?» - подумала я. Своїм інстинктам ми не дуже-то довіряємо, тому спираємося на тварину, яка начебто їх ще не втратило.
© Corbis / Fotosa.ru
«Всі ми, в більшій чи меншій мірі, втратили здатність слухати свій організм, - говорить клінічний психолог і психоаналітик Олена Кадирова . - Їмо, щоб відчути тепло, любов, порадувати себе, тобто отримати бракуючі емоції. Сідаємо за стіл, бо час обідати або тому, що не знаємо, як по-іншому спілкуватися і приймати гостей ».
Розучившись розуміти власні потреби, ми шукаємо допомоги у вихованців: адже вони їдять тільки тоді, коли захочуть, і тільки те, що дійсно подобається. «Цей підхід типовий для тих, хто в глибині душі не вірить , Що може про себе подбати, - сказала мені психолог, сертифікований фахівець Європейської асоціації психологічного консультування Олена Марчевська. - І тому довіряє частина турботи про своє харчування того, хто, на його думку, краще інформований ».
Однак, як підкреслює Олена Кадирова, врахуйте: тварини чують потреби свого організму, а не нашого.
Тут я згадала про радикальних вегетаріанців , Які переводять своїх домашніх тварин на пісну дієту . По-моєму, покладатися на кота в сенсі якості їжі - така ж крайність. Може, все-таки залишимо і собі, і звіру свободу довіряти своєму чуттю? Тоді і тестувати ковбасу на улюбленому Мурзик не доведеться - придивившись до неї уважно, ви її просто не купите.
Можна вважати це м'ясо свіжим?Може, все-таки залишимо і собі, і звіру свободу довіряти своєму чуттю?