Зовнішня торгівля Росії розгортається на схід
- Випереджаюче зростання азіатських економік веде до підвищення їх частки в російському експорті
- Перехід до більш дешевим товарам збільшив попит на товари з Азії
Падіння зовнішньоторговельного обороту і посилення закритості економіки - ключова тенденція адаптації російської економіки до шоку нафтових цін і девальвації рубля 2014-2015 рр. Відношення вартості експорту і імпорту до ВВП в Росії знизилося з 38% в 2013 році до 35% в 2016 році. У 2017 році цей показник майже досягне докризового рівня (37%).
Але незважаючи на загальне зниження обсягів зовнішньої торгівлі Росії, частка азіатських країн у структурі обороту зросла - з 30% в 2013 році до 35% в 2016 році. Причому збільшення частки Азії спостерігається як в експорті (з 28% до 33%), так і в імпорті (з 34% до 38%). Частка експорту в Китай, який є найбільшим азійським партнером Росії, зросла з 11,3% до 15,4% за період з 2013 до 2016 року. Імпорт китайських товарів також збільшився - з 16,8% до 20,9% відповідно. У 2017 році, за прогнозами АКРА, зовнішньоторговельний оборот Росії з країнами Азії виросте на 7,2% і досягне 175 млрд дол.
Випереджаюче зростання азіатських економік веде до підвищення їх частки в російському експорті
До азіатським країнам ми не відносимо країни Закавказзя і Близького Сходу.
Основний внесок у зростання російського експорту в азіатському напрямку внесла гірничодобувна промисловість і металургія (див. Малюнок 1). Частка вартості товарів цих категорій в азіатському експорті зросла з 8,8% в 2013 році до 10% в 2016 році. У середньостроковій перспективі ця тенденція збережеться, що пов'язано як з більшою маржинальністю азіатського ринку, так і з ростом участі азіатських інвесторів в капіталі російських компаній. Майже всі реалізовані експортні проекти в газовій галузі спрямовані на азіатський ринок (Ямал-СПГ, Сила Сибіру), але значне зростання експорту газу в азійському напрямку слід очікувати не раніше 2020-х рр. У 2016 році Росія вже змістила Саудівську Аравію з лідируючих позицій з експорту нафти в Китай, і на тлі випереджаючого зростання попиту на нафту в Азії зростання російського експорту нафти в Азію продовжиться.
Малюнок 1. На Азію припадає 33% експорту продукції російських металургів
Джерело: ФТС, розрахунки АКРА
Див. Прогноз АКРА від 28 березня 2017 року «Рецесія закінчилася. Що далі?"
Основним ризиком для подальшого зростання російського експорту в Азію є уповільнення зростання економіки Китаю. За прогнозом АКРА, темп зростання ВВП Китаю в 2017 році складе 5,6%, а до 2021 року може сповільнитися до 4% при середньому значенні за 2014-2016 рр. в 6,8%. Причинами уповільнення є зниження чисельності працездатного населення і структурні реформи в економіці. Але навіть при уповільненні темпів зростання китайська економіка буде рости швидше, ніж світова, а азіатський регіон залишиться самим швидкозростаючим в світі.
Перехід до більш дешевим товарам збільшив попит на товари з Азії
Зростання частки азіатських країн в російському імпорті викликаний адаптацією до девальвації рубля і переходом на більш дешеві товари. Частка китайського імпорту зросла з 34% в 2013 році до 38% в 2016 році. Найбільший внесок в це зростання внесла основна стаття всього російського імпорту - машини і обладнання (див. Малюнок 2). У 2016 році майже половина (49%) всього імпорту машин і устаткування йшла з Азії (39% у 2013 році). Імпорт споживчих товарів зріс завдяки збільшенню частки імпорту їжі з країн Азії, а частка імпортованої одягу з Азії, навпаки, впала з 67,2% в 2013 році до 61% в 2016 році.
За нашим прогнозом, частка товарів з азіатських країн в російському імпорті продовжить рости, хоча і нижчими темпами, ніж зараз, в основному внаслідок зміцнення рубля. Так, в нашому базовому сценарії до початку 2021 року частка китайського імпорту може наблизитися до 39-40%.
Найбільше зростання китайського імпорту буде в негативному сценарії - якщо ціна на нафту і номінальний ВВП Росії сильно знизяться. У цій ситуації кількість неазіатського товарів на російському ринку впаде більше, ніж кількість азіатських, що призведе до істотного зростання частки товарів з Азії в російському імпорті. Це станеться, тому що попит на неазіатського товари більш еластичний, тобто більш чутливий до цих змін. Тому в разі реалізації негативного сценарію росіяни будуть економити, намагаючись купувати менше дорогих західних товарів, замінюючи їх на більш дешеві азіатські і вітчизняні аналоги.
Малюнок 2. Вже 49% імпортованих машин азіатського виробництва
Джерело: ФТС, розрахунки АКРА
джерело: www.acra-ratings.ru
Що далі?