Як заощадити світло: всі плюси і мінуси люмінесцентних та світлодіодних лампочок

Як вибрати відповідний вам колір і рівень яскравості.

Фото: pixabay.com

тарифи на електроенергію рухаються вгору, що спонукає нас шукати варіанти, як і на чому заощадити. І тут важко обійти увагою такий витратний матеріал, як лампочки. Тим більше що до сих пір ми свої витрати на електроенергію так і називаємо "платити за світло".

Один із шляхів платити менше за світло - сидіти в темряві, другий - замінити звичайні лампочки розжарювання на ті, які споживають менше енергії.

ПАРАМЕТРИ: ЧИТАЕМ УПАКОВКУ І ЗГАДУЄМО ФІЗИКУ

Жар лампи розжарювання можна відчути, просто піднісши до неї руку. Саме в тепло, а не в світ, заради якого ви і набували цей товар, йде велика частина споживаної світильником електроенергії. А якщо доторкнутися до колби світиться світлодіодної лампи - тепло невідчутно (майже вся енергія йде в світ). Звідси і ефект економії: фотодіодние або люмінесцентні замінюють лампочки розжарювання з потужністю (і витратою енергії) в 5-8 разів більше.

ПОТІК. Але, як каже продавець одного з центральних магазинів Сергій Лавін, ось з цим "замінюють" треба бути уважним. Користь від лампочки - кількість видається світла - виражається в конкретному показнику (вказано на упаковці) - світловому потоці. Наприклад, світлодіодна лампочка потужністю 4 Вт забезпечує світловий потік 350 лм (люменів). При цьому на упаковці написано, що вона еквівалентна лампі розжарювання потужністю 40 Вт. Але типовим світловим потоком для звичайної лампочки в 40 Вт буде все-таки 400-420 лм. Аналогічно, на упаковці 12 Вт "светодіодкі" (світловий потік 920 лм) стверджують, що вона замінює 100 Вт лампу розжарювання (типовий світловий потік - 1200-1350 лм). Це треба враховувати і не дивуватися, якщо економна лампочка дає трохи менше світла, ніж "замінна".

КОЛІР. Друге, на що радить звернути увагу продавець, це - колірна температура (К). Чим вона вища, тим біліше і синє світло лампочки. Колір полум'я свічки - це 1500-2000 К. Звичні нам лампи розжарювання мають колірну температуру 2200-2800 К. Люмінесцентні лампи теплого світла - 3000 К, а холодного білого кольору - 4000 К, і т.д. Купіть лампу не з тієї колірною температурою - і будете почувати себе некомфортно, наприклад - як в операційній. Ще один параметр - індекс передачі кольору: то, наскільки світло лампи спотворює сприйняття кольору. При гарній передачі кольору індекс не менше 60, а від 80 і вище - дуже гарна передача кольору.

ОКУПНІСТЬ: Як швидко МИ ПОВЕРНЕМО СВОЇ ГРОШІ

Крім значно меншого поточного енергоспоживання, економні лампочки мають ще одна очевидна перевага перед лампочками розжарювання - довговічність. Вимірюється вона в годинах роботи. Багато чого, звичайно, залежить від виробника, якості виготовлення, умов експлуатації і т.д., але середній термін служби лампочки розжарювання можна прийняти в 1 тис. Годин. Декларований термін служби компактної люмінесцентної лампи (знову-таки в залежності від виробника і т.д.) - 10-15 тис. Годин. Ще довговічніше світлодіодні лампи - 15-30 тис. Годин і навіть більше (є випадки, коли декларують до 50 тис. Годин). Давайте повіримо цій декларації і проведемо деякі прикидки.

СЛУЖБА. Люмінесцентну "економку" потужністю 23 Вт зі світловим потоком, еквівалентним 100 Вт лампі розжарювання, можна купити, наприклад, за 84 грн. Лампу розжарювання такої потужності білоруського виробництва купуємо приблизно за 5 грн, а німецького - приблизно за 12 грн. Як бачимо, в ціні "економки" поміщається майже 17 білоруських лампочок і 7 німецьких. Світлодіодну лампочку потужністю 18 Вт німецького виробництва (перекриває світловий потік 100 Вт) набуваємо за 104 грн: це еквівалентно за ціною 21 білоруської або 9 німецьким лампочкам розжарювання. Тобто тільки за рахунок більшого терміну експлуатації ми маємо шанси виправдати більш високу ціну економних лампочок.

СПОЖИВАННЯ . За 1 тис. Годин експлуатації люмінесцентної лампи вона буде споживати на 77 кВт * год менше, ніж лампа розжарювання. Світлодіодна лампа за цей час заощадить 82 кВт * год. Візьмемо який нині діє тариф (при споживанні понад 100 кВт * год) - 1,29 грн за 1 кВт * год. Перша лампа за 1 тис. Годин роботи заощадить нам 99,33 грн, друга - 105,79 грн. Т. е. Економія перекриє ціну покупки, і далі піде "чистий плюс". А з 1 березня тариф повинен піднятися до 1,68 грн, куплені сьогодні "економки" окупяться швидше. І на них дається гарантія 2-3 роки.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Новости