Іноземний капітал в банківській системі України

  1. високі стандарти і «приземлена» мотивація
  2. Головні гравці
  3. Pro і contra
  4. Що робити?

Процеси глобалізації світової економіки не могли і не зможуть обійти ні Україну, ні її фінансово-банківську систему, особливо з огляду на відкритість вітчизняної економіки. Це означає, що більшість позитивних і негативних явищ зовнішнього світу буде «імпортуватися» в нашу країну з відповідними наслідками. Отже, адекватної повинна бути і економічна політика, спрямована на мінімізацію втрат і максимізацію вигоди від нашої участі в світовому процесі поділу праці.

Вітчизняна банківська система однією з перших переживає процес прискорення інтеграції шляхом розширення присутності в ній іноземного капіталу. І чим швидше держава визначить і почне відстоювати національні інтереси в цьому процесі, тим більш корисними і менш болючими будуть його наслідки.

високі стандарти
і «приземлена» мотивація

Почнемо з того, що присутність банків з іноземним капіталом у банківській системі України відповідає інтересам розвитку національної фінансової системи, сприяє залученню іноземних інвестицій та розширенню ресурсної бази соціально-економічного розвитку. У той же час існують досить серйозні фінансові та економічні ризики швидкого зростання частки іноземного банківського капіталу, пов'язані з можливою втратою суверенітету в сфері грошово-кредитної політики, можливим посиленням нестабільності, несподіваними коливаннями ліквідності банків, спекулятивними змінами попиту та пропозиції на грошово-кредитному ринку, можливим відтоком фінансових ресурсів. Тому вирішення питання про форми і масштаби розширення присутності іноземного банківського капіталу на ринку банківських послуг повинно бути підпорядковане стратегічним цілям соціально-економічного розвитку, підвищення національної конкурентоспроможності, економічної безпеки, зміцнення грошово-кредитної системи України.

Протягом 2006 року кількість банків з іноземним капіталом продовжує збільшуватися. З початку поточного року до цього реєстру додалися ще п'ять банків (см.справку на стор.8). Таким чином, іноземний капітал займає усе більш значне місце в банківській системі України. І підвищення його ролі буде позитивно впливати на розвиток банківської системи в цілому внаслідок посилення міжбанківської конкуренції.

Але разом з тим неправильно було б вважати, що іноземний банківський капітал - такий же, як і вітчизняний, тільки трохи більш ефективний і цивілізований, і проблема лише в його подальшому залученні. В економіці за все доводиться платити. Потрібно розуміти, що саме доведеться віддати за приплив порівняно більш дешевих фінансових ресурсів. Оптимальний вибір у цій сфері вимагає чітких уявлень про переваги і витратах. Вибираючи національну стратегію залучення і функціонування іноземного банківського капіталу, необхідно враховувати закордонний досвід у цій сфері.

Основними мотивами входження іноземних банків на східно- та центральноєвропейські ринки були ринкові (захоплення нових ринків і отримання більш високого прибутку) і регуляторні фактори. Ділова стратегія іноземних банків носила подібний характер у Чехії, Угорщині та Польщі. На ранній стадії входження їхня основна діяльність зводилася до обслуговування клієнтів з материнської країни (ознаки так званої захисної експансії). На той момент ці цільові клієнти були більш платоспроможними, ніж навіть великі внутрішні компанії. Тобто іноземний капітал підтримував насамперед діяльність іноземного бізнесу, розширюючи таким чином його присутність на території країни і створюючи умови для експорту з неї прибутку.

Пізніше основним мотиваційним фактором стало отримання ринкових переваг. У країнах Східної і Центральної Європи обсяг банківських послуг набагато нижче, ніж в розвинених економіках. Одним з типових ознак відкриття ринків є «зняття вершків»: потужні іноземні банки, продаючи більш складні послуги, легко приваблюють кращих клієнтів, що несуть найнижчі ризики, чим ускладнюють конкуренцію для інших банків. В кінці 1990-х спостерігалася переорієнтація іноземних банків на роздрібний ринок.

Як зазначалося, важливим мотивом були і регуляторні пільги. На початку 1990-х років регуляторне середовище в країнах Східної і Центральної Європи було набагато сприятливішим для іноземних банків, ніж у материнських країнах, оскільки перші тільки починали впроваджувати міжнародні стандарти регулювання. «Іноземці" також не відчували жорсткого нагляду: в той час увагу було зосереджено на корпоративних банкрутства і трансформаційній кризі, що більший вплив на внутрішні банки. Сприятливе регулювання і більш слабкий нагляд поряд з ліберальним ліцензуванням і приватизаційної практикою, досить привабливою для іноземців, дали закордонним банкам надзвичайно потужний регуляторний стимул для активізації їхнього входження в регіон. Масштаби цього входження значні навіть за міжнародними мірками.

Сьогодні, після розширення ЄС, регуляторних і наглядових переваг уже немає, але з'явилися інші - внаслідок більшої стабільності і передбачуваності банківських ринків цих країн.

Ще одним мотивом, яким керуються іноземні банки у своїй експансії на східноєвропейські ринки, є прагнення вирости будь-яку ціну, щоб зберегти свою незалежність. Це стосується перш за все середніх за розмірами західноєвропейських банків, яким не вдається збільшити обсяг операцій у Західній Європі через конкуренцію та обмеженості вільних ресурсів. Втім, саме регіональна експансія робить середні західноєвропейські банки першочерговими об'єктами для поглинання з боку більш потужних конкурентів, багато з яких хочуть бути присутніми на швидко зростаючих ринках Центральної Європи. Наявність у австрійського Bank Austria Creditastalt сильних позицій в цьому регіоні стало вирішальним аргументом на користь його поглинання німецькою групою HypoVereins Bank.

Нарешті, мотивом також може бути присутність заради самої присутності. Банки, що претендують на статус глобальних гравців, схильні «відзначатися» у багатьох країнах світу з тим, щоб мати перевагу «повсюдності» в зонах інтенсивного розвитку бізнесу.

Головні гравці

До числа основних гравців на ринках Східної та Центральної Європи входять середні за світовими масштабами регіональні європейські банки, а саме: бельгійський КВС, австрійські Bank Austria, Erste і Raiffeisen, італійські UniCredito і BCI Intesa, французький Societe Generale, німецькі Commerzbank і Dresdner Bank. В останні роки спробу стати регіональними зробили деякі грецькі банки: Alpha Bank, National Bank of Greece, Piraeus Bank, але їх експансія обмежується рамками Балканського регіону (Болгарія, Румунія, Македонія, Албанія).

Що ж стосується глобальних гравців, то, як зазначав журнал The Banker, «для найбільших банків світу мають тенденцію уникати посткомуністичного регіону. Очевидне виключення - це Citigroup, найбільший в світі банк. Крім Citigroup, більш-менш помітні позиції в Східній Європі зайняли голландські ING і ABN AMRO, німецький Deutsche Bank ».

Є ще третя категорія банків, які прагнуть придбати недооцінені і розрізнені активи в окремих країнах Східної Європи при відсутності комплексної стратегії розвитку в даному регіоні.

У кожній з п'яти країн Східної і Центральної Європи: Чехії, Польщі, Угорщини, Словаччини та Словенії (Central and Eastern European Five - СЕЕ5) - іноземними власниками банків є перш за все банки країн - членів ЄС. Нерідко саме банки сусідніх країн мають найбільшу частку. Так само, як Скандинавські країни є найбільшими інвесторами в країнах Балтії, найбільшу участь австрійські банки мають в Чеській Республіці, Словаччині та Угорщині.

Найважливішими інвесторами є КВС Bank (Бельгія), Erstre Bank (Австрія), HVB Group (Німеччина). Лише у одного з найбільших інвесторів (Bayerische Landesbank, Німеччина) є єдину велику дочірню компанію в одній країні регіону. Більшість банків фокусуються на всій Східній і Центральній Європі як цільовому регіоні, тому мають банки в трьох-чотирьох країнах СЕЕ5 нерідко відкривають дочірні компанії в інших країнах Східної та Центральної Європи. Їх стратегія фокусується на ринковій присутності, а як поведінка, орієнтована на обслуговування клієнта (в рамках захисної експансії), не є характерною.

За деякими винятками, в нових членах ЄС чотири з п'яти найбільших банків знаходяться під іноземним контролем. Зменшення кількості банків і жорстка політика економії витрат, що здійснюється іноземними банками, привели до значного зниження кількості зайнятих в цьому секторі. У Чехії в червні 2002 року воно становило 40 тис., Тоді як в 1998-му - 51 тис. Величина банківських активів на одного працюючого становила в 1998 році 43 млн. Чеських крон, тоді як в 2002-му - вже 63 млн. Економія виявиться ще більшою, якщо врахувати, що зниження кількості працюючих відбувалося на тлі стрімкого розширення більш трудомісткого роздрібного банківського бізнесу.

Характерною рисою банківського сектора Чехії є домінування великих банків. 65% банківських активів країни і 80% операційного прибутку належать чотирьом найбільшим банкам, які перебувають у власності іноземних стратегічних інвесторів з країн ЄС. Колишні напрямки діяльності приватизованих банків поступово звужуються, разом з тим ці банки жорстко конкурують у сфері роздрібного банківського бізнесу.

Всі банки «великої четвірки», включаючи їх материнські банки, мають рейтинги провідних рейтингових агентств (Standard & Poor's, Moody's, Fitch Ratings), хоча акції тільки одного - КВС - продаються на фондовому ринку. Рейтинги всіх великих банків були переведені з спекулятивного діапазону до інвестиційного класу. Рейтингові агентства позитивно відреагували на поліпшення якості кредитних портфелів, запроваджені іноземними власниками зміни в менеджменті кредитних ризиків і посилення роздрібних операцій. Позитивну роль відіграє і досить сильна капіталізація. Разом з тим іноземні материнські банки великих чеських банків рейтинги вище, ніж у Чехії.

Pro і contra

Аналіз післякризового стану фінансових систем в трьох латиноамериканських країнах (Аргентині, Мексиці та Бразилії) показує, що фінансові кризи не призвели до скорочення кредитування іноземними банками. Будучи добре диверсифікованими, вони менш вразливі до шоків приймаючої країни. Цікаво, що вони збільшують свою присутність після криз, поглинаючи проблемні внутрішні банки. На відміну від закордонного кредитуванню, що істотно присутність іноземних банків, тим менш чутливі вони до зовнішніх і портфельних шоків. Причому чим більше сукупна іноземна присутність в банківському секторі даної країни, тим менш чутливими до шоків і менш проциклічними стають в ній банки.

Якщо приплив зарубіжного банківського капіталу належним чином регулюється і контролюється, структура банківської системи поліпшується, банки отримують більше стимулів для виходу на міжнародні фондові ринки, більш динамічно розвиваються місцеві фондові ринки, стає ефективнішим трансмісійний механізм грошово-кредитної політики, а процентна ставка знижується.

Важливим при цьому є:

- розвиток ринку іноземної валюти (дозвіл банкам здійснювати форвардні операції і торгувати в обох напрямках в один день);

- удосконалення ризик-менеджменту в банках (використання інструментів хеджування, розширення можливості кредитування надійних агентів в іноземній валюті і т.п.);

- боротьба з волатильним рухом капіталу (зменшення можливості короткострокового надходження капіталу в країну (один з варіантів на майбутнє - через більш гнучкий обмінний курс), контроль, моніторинг);

- посилення ролі монетарної політики (розвиток міжбанківського ринку, посилення ролі відсоткової ставки, взаємодії монетарної та фіскальної політик і т.п.).

Крім того, світовий досвід показує, що в період рецесії присутність іноземних банків має схильність до зростання через зниження цін на активи.

Основним фактором привабливості національної банківської системи для іноземних банків є отримання більш високого прибутку за умови прийнятного ризику. Частка іноземного капіталу залежить від величини банківської чистої маржі, прибутковості банківського сектора, кредитоспроможності країни, економічної та політичної стабільності, торгових зв'язків, особливостей банківських систем, економічних факторів (ВВП на душу населення, рівень інфляції, реальні процентні ставки). У більшості випадків присутність іноземного банківського капіталу є потужнішою за низького рівня оподаткування та низький рівень концентрації в банківській сфері. Тому Україні сьогодні потрібно активніше вживати заходів щодо підвищення рівня концентрації національного банківського капіталу.

Як правило, іноземний банківський капітал не несе тих витрат, які пов'язані з виконанням неформальних обов'язків місцевих банків перед політичними структурами і участю в тіньових механізмів. Прихід іноземних банків корелюється зі зниженням чистої маржі національних банків. Чим менше перешкод для приходу іноземного капіталу, тим менше маржа у національних банків, тим більше накладні витрати, зумовлені необхідністю підвищення заробітної плати, а також вища управлінська та організаційна ефективність.

Банки, що приділяють більше уваги нетрадиційним банківським послугам, таким, як консультування і андеррайтинг, досягають більшого зростання прибутку і більшої ефективності.

Дослідження показали, що прихід іноземного капіталу в банківську сферу більш вигідний для країни з уже високою часткою іноземного капіталу. Вплив на національну банківську систему є двоступінчастим і має певний проміжний «поріг», за яким поява нових банків різко посилює ефект присутності іноземного банківського капіталу. Феномен «порога» пояснюється тим, що в країнах з невисокою присутністю іноземного банківського капіталу іноземні банки не стільки конкурують з національними, скільки займаються обслуговуванням іноземних клієнтів.

Таким чином, з огляду на досвід інших країн, в Україні під впливом іноземного банківського капіталу можна очікувати створення якісно нової фінансово-економічної середовища, появи нових можливостей і нових проблем.

Доцільність подальшого зростання присутності іноземного капіталу в банківській системі країни зумовлена ​​об'єктивними потребами:

- подальшої монетизації економіки і абсорбування додаткової грошової маси банківською системою. (При збереженні існуючих тенденцій, грошова маса за 2006-2010 роки може зрости більш ніж в п'ять разів, тоді як регулятивний капітал банків - тільки в 2,5 рази, внаслідок чого рівень достатності капіталу скоротиться вдвічі - до 7,4%, що набагато менше нормативу. Це призведе до критичного зростання загального кредитного ризику в економіці);

- підвищення рівня кредитування економіки як передумови необхідних структурних зрушень (зараз цей рівень в Україні становить приблизно 30% ВВП, в той час як в Естонії - 55%, Литві та Словенії - 44, Угорщині - 42%);

- залучення іноземних інвестицій і доведення їх рівня на душу населення до показника сусідніх східноєвропейських країн (зараз на душу населення в Україні припадає не більше 180 дол. США іноземних інвестицій, тоді як в Чехії - понад 3 тис. Дол., Естонії - 2,6 тис., Угорщині - 2,4 тис., Словаччини - 1,8 тис., Польщі - 1,2 тис.);

- прискореного розвитку фінансових ринків;

- прямого використання сучасних банківських технологій і досвіду банківського менеджменту як передумов для подальшої інституціалізації національної фінансової системи;

- підвищення конкурентоспроможності та керованої інтеграції в глобальний економічний простір.

Можна назвати ще ряд факторів, які свідчать про корисність розширення допуску іноземного капіталу у вітчизняну банківську систему. Перш за все це необхідність:

- розширення спектра банківських послуг і підвищення їх якості;

- зниження рівня процентних ставок по кредитах;

- зменшення впливу внутрішніх шоків на стабільність функціонування банківської системи;

- підвищення міжнародного фінансового рейтингу України і збільшення обсягів іноземних інвестицій в її економіку;

- оптимізації інституційної структури вітчизняної банківської системи та наближення її до стандартів країн з розвиненою ринковою економікою;

- збільшення припливу іноземного банківського капіталу в Україні з урахуванням підвищеного попиту на ресурси з боку реального сектору вітчизняної економіки та неможливості задовольнити ці потреби за рахунок внутрішніх джерел;

- активізації участі в об'єктивних світових глобалізаційних процесах з можливістю обліку та попередження (недопущення) їх негативних наслідків для вітчизняного банківського сектора.

Важливо, що залучення іноземного капіталу сприятиме зменшенню корупції, легалізації заробітної плати та відповідного збільшення соціальних відрахувань, підвищення стандартів гарантування вкладів.

Однак для розширення присутності банків з іноземним капіталом і підвищення привабливості національного ринку банківських послуг існують певні умови. Це стабільність національної грошової одиниці, сучасна система державних регулятивних інститутів, збалансоване законодавче забезпечення іноземних інвестицій і банківської діяльності; розвинений ринок банківських послуг, наявність сучасної банківської інфраструктури та кваліфікованого персоналу.

Треба усвідомлювати, що залучення іноземного капіталу несе і серйозні проблеми не тільки для банківської системи, а й для вітчизняної економіки (насамперед її галузевої структури) і економічної безпеки держави в цілому. Серед цих проблем і загроз виділимо найбільш небезпечні.

1. Структурні ризики «залежного розвитку» і загострення через це всього комплексу економічних, соціальних і політичних проблем.

Формальні і неформальні критерії та цілі діяльності банків з іноземним капіталом не обов'язково збігаються з національними цілями соціально-економічного розвитку. Структурна відсталість та інституційна слабкість економіки України робить можливість такого деформованого розвитку досить реальною.

Різке зниження частки національного банківського капіталу може привести до ситуацій, коли деякі сфери економіки будуть позбавлені кредитів, оскільки акціонери банків з іноземним капіталом завжди інвестуватимуть у ті галузі і в тих країнах, де прибуток і безпека вище. Особливо це стосується сфер української економіки, пов'язаних з видобутком та первинною переробкою мінерально-сировинних ресурсів, попит на які на світових ринках, незважаючи на деякі коливання, був, є і буде. Хоча Україна зацікавлена ​​в прискореному розвитку на інноваційній основі і в якнайшвидшій постіндустріалізації.

2. Загроза «обвальної» глобалізації національної господарської системи і втрати економічного суверенітету.

В умовах зростання глобальної нестабільності і конфліктності з непередбачуваними наслідками це вкрай небажаний сценарій, і сьогодні навіть високорозвинені країни здійснюють політику убезпечення загрози.

3. Загрози для економічної безпеки країни через можливий неконтрольований відплив капіталу і фінансових ресурсів. Початковий приплив іноземного капіталу у вигляді відкриття філій і особливо - придбання нерезидентами частки або всього статутного капіталу вітчизняних банків з часом може призвести до серйозного відтоку ресурсів з країни і виведення за кордон отримуваних доходів.

Особливе місце в проблемі припливу іноземного банківського капіталу займає питання про філіях іноземних банків в Україні. Відкриття філій та їх доступ на національний ринок банківських послуг є однією з умов вступу України до СОТ. Однак правовий статус цього учасника ринку є особливим, оскільки діяльність філій іноземних банків в значній мірі регулюється законодавством країни, в якій зареєстрований материнський банк. З огляду на, що фінансова міць філій іноземних банків може перевищувати капітали багатьох українських банків, але контролювати належним чином їх діяльність НБУ не зможе, потенційний дестабілізуючий вплив цього фактора занадто серйозно, щоб їм знехтувати. Якщо рішення НБУ про норми обов'язкового резервування не будуть обов'язковими для іноземних філій, то можливість регулювати пропозицію грошей через грошовий мультиплікатор пропорційно частці іноземних філій в активах всіх банків буде втрачено.

В іноземних банках діє більш висока норма гарантування вкладів населення, що може сприяти відтоку частини вкладів в філії. Крім того, формально статус філії дає можливість проникнення в Україну ненадійних банків.

Філії є підрозділом головного банку, у них немає статусу юридичної особи і в більшості випадків - окремого балансу. В цілому, нагляд за діяльністю філій належить регулятору країни походження, але кожна країна може створювати свої правила для іноземних банків. Як правило, платоспроможність філій регулюється головною компанією, а ліквідність - органами нагляду країни-реципієнта. Для цього необхідні відповідні регулювання, а також додаткові вимоги в країні-реципієнті, включаючи розмір приписного капіталу, надання такої ж фінансової та статистичної звітності, як у місцевих банків. Багато країн світу вимагають від філій участі в вітчизняних схемах захисту вкладів.

Що робити?

Основні напрямки оптимізації допуску іноземного банківського капіталу повинні знайти системне вирішення при розробці та реалізації національної стратегії розвитку банківської системи. Але заходи, що лежать, так би мовити, на поверхні, можна сформулювати у вигляді певних рекомендацій.

По-перше, збільшення частки іноземного банківського капіталу в банківській системі має відбуватися поступово - у міру створення сприятливих внутрішніх умов розвитку банківського сектора та підвищення конкурентоспроможності національного банківського капіталу. Допуск філій зарубіжних банків повинен здійснюватися не раніше, ніж через п'ять років після вступу до СОТ, з можливістю подальшого уточнення та диференціації цієї норми для окремих видів діяльності.

По-друге, не можна забувати про зміцнення і подальший розвиток сегмента банків з державним капіталом, що спеціалізуються на забезпеченні стратегічних соціальних, структурних та зовнішньоекономічних завдань економічного зростання (Ощадбанк, Ексімбанк, Банк реконструкції та розвитку).

По-третє, слід ввести нормативно-організаційну селекцію і моніторинг доступу іноземного банківського капіталу на основі національних пріоритетів розвитку; ввести заборону на доступ банків з офшорних зон.

По-четверте, розробити чіткі правила продажу банків з національним капіталом зарубіжним власникам.

Реалізація таких заходів, на мій погляд, дозволить нейтралізувати або хоча б мінімізувати негативні наслідки збільшення частки іноземного капіталу в банківський системі України, а також в повній мірі скористатися перевагами такого присутності для подальшого розвитку національної економіки, зміцнення грошово-кредитного ринку та фінансової системи в цілому .

Станом на 1 квітня 2006 року в Україні було 28 банків з іноземним капіталом (17% від загальної кількості діючих). З них 11 (6,7% від загальної кількості діючих) - з 100-відсотковим іноземним капіталом. Це - «Райффайзенбанк Україна» (Австрія); «Сітібанк Україна» (США); «Каліон Банк Україна» (Франція); Банк «Пекао» (Україна) (Польща); «ІНГ Банк Україна» (Нідерланди); «ХФБ Банк Україна» (Німеччина); Прокредитбанк (Німеччина, США і Великобританія); Міжнародний іпотечний банк (США); Внешторгбанк (Росія); Банк «Ренесанс Капітал» (Нідерланди); БМ Банк (Росія і Швейцарія).

Частка іноземного капіталу в загальному зареєстрованому статутному капіталі діючих банків України в 2006 році збільшилася з 19,5 до 21,6%. Іноземний капітал в Україні представлений 16 країнами. Найбільша частка припадає на капітал Австрії (53,3%), Росії (18,7), Нідерландів (4,7), Польщі і Німеччини (по 3,8%). Серед іноземних інвесторів, які інвестували капітал в банківську систему України, дві міжнародні фінансові організації; 39 компаній, фірм, товариств і т.п .; 19 банків і три фізичні особи.

За перший квартал 2006 року зобов'язання банків з іноземним капіталом збільшилися на 3,46 млрд. Грн. і на 1 квітня 2006 року становила 50,08 млрд. грн., або 25% від зобов'язань усіх банків України. Зобов'язання формувалися переважно за рахунок коштів фізичних осіб, які становили 34,6% від загальної суми зобов'язань зазначених банків (по системі - 38,4%), коштів суб'єктів господарської діяльності - 29,5 (по системі - 29,9%) і строкових вкладів (депозитів) інших банків і кредитів, отриманих від інших банків, - 18,5 (по системі - 15,4%).

Загальні активи банків з іноземним капіталом за перший квартал 2006 року збільшилися на 4,57 млрд. Грн. і на 1 квітня 2006 року становила 58,04 млрд. грн., або 24,5% від загальних активів усіх банків. «Іноземці» мають дещо кращу структуру активів, ніж в цілому по системі. У них менше частка таких недоходні активів, як основні засоби та нематеріальні активи, нараховані доходи до отримання. Крім того, частка високоліквідних активів в загальних активах зазначених банків вище, ніж в цілому по системі (14,8 проти 13,8%).

Банки з іноземним капіталом мають дещо кращу якість наданих кредитів, ніж у банків України в цілому. Частка проблемних кредитів у загальному обсязі наданих кредитів зазначених банків (за балансовими даними) становить 2,0% (по системі - 2,2%). Значно нижча частка і проблемних негативно класифікованих кредитів (сумнівних і безнадійних) в загальному обсязі класифікованих кредитних операцій, ніж в цілому по системі (2,6 проти 4,2%).

Що робити?

Новости