Саморятівники ізолюючі, фільтруючі і їх застосування

  1. види
  2. ізолюючого типу
  3. фільтруючого типу
  4. Характеристики
  5. Шанс (цивільний)
  6. ізолюючий тип
  7. ГУДЗИК-І
  8. застосування
  9. Виробники

Саморятівники - це індивідуальні засоби, які призначені для захисту органів дихання та шкіри людини від отруйної впливу продуктів горіння, токсичних або хімічних речовин. Їх застосовують під час евакуації в умовах пожежі, аваріях на промислових об'єктах з викидів отруйних речовин, а також в шахтах.

Обов'язкова наявність таких коштів у місцях великого скупчення людей - готелі, притулки для літніх людей і центри для дітей-сиріт.

Саморятівники можуть купуватися та в особисте користування. Особливо це актуально для громадян, які живуть в багатоквартирних, висотних будинках. Наявність таких коштів порятунку значно збільшують шанси на порятунок під час НС.

Саморятівники - це індивідуальні засоби, які призначені для захисту органів дихання та шкіри людини від отруйної впливу продуктів горіння, токсичних або хімічних речовин

саморятівник фільтруючий

види

Залежно від дії і призначення все індивідуальні засоби захисту поділяють на 2 групи.

ізолюючого типу

Такі саморятівники повністю ізолюють органи дихання людини і його обличчя від навколишнього середовища. Чи не пропускають вони навіть повітря. В їх конструкцію входить спеціальний балон, через який в маску подається кисень для дихання. У перші секунди використання ізолюючого саморятувальника застосовується пусковий брикет (блок з кіслородовиделяющім складом).

Індивідуальні засоби порятунку ізолюючого типу можуть бути загального та спеціального призначення. Перші використовуються громадянами, які евакуюються самостійно із задимлених приміщень. Спеціальні саморятівники використовуються фахівцями, які відповідальні за порятунок людей.

Від того, як ізолюючі засоби забезпечуються повітрям, виділяють:

  • з балоном, який заповнений хімічно зв'язаним киснем.
  • з балоном стисненого повітря.

Вони можуть функціонувати, здійснюючи постійну подачу кисню (вдих і видих в захисний капюшон) або в режимі легенево-автоматичної подачі (вдих в масці, а видих в навколишній простір).

фільтруючого типу

На ринку такі саморятівники займають особливе становище, так як повністю готові до дії і не мають громіздких додаткових елементів. Можуть використовуватися як дорослими, так і дітьми старше 7 років. Зручно мати такого виду саморятівник будинку, оскільки він має невеликі розміри і простий в застосуванні. Однак їх істотним недоліком є ​​одноразове використання.

Фільтруючі засоби використовують повітря, що надходить ззовні. Самостійно проводити кисень для дихання вони не можуть. Саме тому, якщо в середовищі мінімальний вміст кисню (менше 17%), то такі саморятівники не використовуються.

Чи допоможе саморятівник фільтруючого типу від задухи, якщо Ви опинилися в замкнутому просторі при серйозному пожежі, однозначно немає.

Тільки захист Вас від продуктів горіння (наприклад пластикова обшивка), які можуть призвести до блокування дихання через пару вдихів.

Проаналізуйте таблицю і зробіть свій висновок!

Проаналізуйте таблицю і зробіть свій висновок

Хімічний склад осушенного повітря

При пожежі рівень кисню в приміщенні стає дуже низьким з двох причин:

  1. Йде його витіснення продуктами горіння;
  2. Вогонь без кисню горіти не може , Відповідно «відбувається його спалювання». В основі горіння лежить взаємодія горючої речовини з окислювачем, переважно з киснем повітря.

PS Щоб жити, потрібен кисень!

Найбільш поширеними марками серед фільтруючих засобів є протигаз Фенікс і Шанс.

Вони можуть широко використовуватися при різних терористичних актах і техногенних аваріях з викидом отруйних, летких речовин.

Однак слабо допомагають у випадку сильного задимлення, і при горінні великого вогнища загоряння не застосовуються.

Характеристики

фільтруючий тип

Перевагою цього виду є легкість і невеликі габарити. Це пояснює їх широке поширення і застосування. Однак за захисними властивостями такі саморятівники помітно поступаються засобам порятунку ізолюючого типу. Розглянемо характеристики найбільш популярних фільтруючих протигазів.

Шанс (цивільний)

  • Залежно від виду НХР (отруйних хімічних речовин) захисне час коливається від 25 хвилин до 1 години.
  • Конструкція не має деталей з металу, що виключає нагрівання і ризик виникнення іскор. Містить еластичні кріплення маски. Це дозволяє регулювати розмір і полегшує процес надягання.
  • У сучасних моделях маса фільтра не перевищує 390 м Проте в деяких може бути близько 700 м
  • Капюшон стійкий до різних ушкоджень і має яскраве забарвлення. Це допомагає швидко виявити постраждалої людини.

Фенікс

  • Максимальний час, протягом якого можна користуватися цим протигазом - 30 хвилин.
  • Його об'ємна конструкція дозволяє застосовувати його людям, які носять окуляри, бороду або жінкам з густим волоссям.
  • Підходить для дітей.
  • Не використовується при температурі навколишнього повітря більш 60С °.
  • Вага близько 200 г.
  • Чи не обмежує бічний зір.

Використання саморятувальника «Фенікс» та інших його аналогів забороняється при наявності відкритого полум'я. Однак при короткочасному впливі вогню протигаз не запалюється, і його захисні функції не слабшають.

ізолюючий тип

  • Захисне час залежить від маси балона, частоти дихання і параметрів дихальної суміші. Залежно від моделі та активності самої людини може досягати 150 хвилин.
  • Маса повного комплекту - від 1,5 до 4 кг. Це дає додаткове навантаження, що підходить не для кожної людини.
  • Оптимальний температурний режим до + 60 ° С. Можливе використання при 200 ° С, але тільки протягом 1 хвилини.
  • Термін експлуатації для всіх моделей цього типу становить 5 років.

При виборі ізолюючого саморятувальника рекомендується звертати увагу на обсяг дихального балона. Від цього параметра залежить тривалість захисної дії.

ГУДЗИК-І

Приклад саморятувальника ізолюючого типу (з балоном стисненого повітря за спиною) це ГУДЗИК-І, допоможе Вам евакуюватися із зони задимлення, при цьому небезпека отруєння чадним газом відсутня, так як робота йде за закритою схемою дихання. Повітря надходить в подмасочное простір.

Повітря надходить в подмасочное простір

Саморятівник ізолюючого типу ГУДЗИК-І

застосування

Залежно від типу і моделі рекомендується дотримуватися наступних порад щодо застосування.

Моделі ізолюючого типу використовуються в наступних ситуаціях:

  • Якщо в навколишньому середовищі зміст повітря, придатного для дихання менше 17%.
  • Підходить для роботи під час пожежі в закритих приміщеннях.
  • При високих концентраціях отруйних сполук в середовищі (більше 1%).
  • Деякі моделі дозволені для застосування під водою.

Рекомендації по використанню фільтруючого саморятувальника:

  • З огляду на легкість і невеликі габарити, їх можна носити з собою в умовах ризику НС.
  • Дані про склад і концентрації НХР дозволяють використовувати протигази цього типу без ризику пошкодження слизових, очей і відкритої зони голови.
  • Кисню в повітрі досить.
  • Час евакуації не повинно перевищувати максимальну захисне час дії саморятувальника.
  • Не застосовувати препарат при ліквідації сильного спалаху.

Правила застосування щодо приведення засоби рятування в активне положення полягають в тому, що робити це необхідно швидко, але правильно і акуратно. Спочатку витягніть маску з герметичного пакета. Вставте руки в еластичне отвір або комір. Розтягніть його, і надягайте через голову. Фільтруючий елемент повинен знаходитися спереду, і розташовуватися напроти органів дихання.

Волосся заправте в комір. Перевірте, щоб елементи одягу не заважали щільному прилягання капюшона. При необхідності відрегулюйте саморятівник за допомогою еластичних ременів або гумки.

При тривалому зберіганні слід щорічно проводити перевірку фільтрів або патронів для дихання. Якщо виникли неполадки, то потрібно їх замінити.

Виробники

На ринку існує багато різних модифікацій індивідуальних засобів для порятунку. Однак не всі з них мають діючі сертифікати та занесені до реєстру.

На момент написання статті не велика вибірка:

  1. ТОВ «НПК Пожхімзащіта

Випускає всі моделі фільтруючого типу марки «Шанс». Вони відповідають всім необхідним вимогам. Універсальні і компактні.

  1. ВАТ «ЕХМЗ ім. Н.Д. Зелінського »

Здійснює поставки індивідуальних і колективних засобів захисту для МНС і Міністерства оборони Росії. Їх популярний саморятівник - комплект ГУДЗИК, який захищає від газу і диму.

  1. ВАТ «Сорбент»

У реєстрі представлений 2 моделями саморятувальника - Гефест і Зевс. Обидва відносяться до фільтруючому типу.

Новости