вимірювальний трансформатор

Вимір і вальний трансформ а тор, електричний трансформатор, на первинну обмотку якого впливає вимірюваний струм або напруга, а вторинна, що знижує, включена на вимірювальні прилади і реле захисту. І. т. Застосовують головним чином в розподільчих пристроях і в ланцюгах змінного струму високої напруги для безпечних вимірювань сили струму, напруги, потужності, енергії. На випадок пошкодження ізоляції з боку високої напруги один із затискачів вторинної обмотки заземлюють. За допомогою І. т. Можна вимірювати різні значення електричних величин електровимірювальними приладами ( вольтметром , амперметром , ваттметром ), Що мають межі до 100 в і 5 а. Розрізняють І. т. Напруги (для включення вольтметрів, частотомеров, паралельних ланцюгів ватметрів, лічильників, фазометрів та реле напруги) і І. т. Струму (для включення амперметрів, послідовних ланцюгів ватметрів, лічильників, фазометрів і реле струму). Схеми включення І. т. В електричну ланцюг показані на рис. 1 і 2.

До зажимів первинної обмотки І. т. Напруги (рис. 1) підводиться вимірювана напруга U 1; обмотка W 1включается паралельно навантаженні. Вторинна напруга U 2 з обмотки W 2подаётся на вольтметр або ланцюга напруги вимірювальних приладів і реле захисту. Точність вимірювання характеризується похибкою в%, яка визначає точність передачі амплітуди вимірюваної напруги, і кутовий похибкою в градусах, яка дорівнює розі між вектором первинного і поверненим на 180 ° вектором вторинної напруги і визначальною точність передачі фази. Більшість високовольтних І. т. Напруги виготовляють секціонованими з масляним наповнювачем.

Первинна обмотка І. т. Струму W 1 (рис. 2) включається послідовно в контрольовану електричну ланцюг змінного струму I 1, а вторинна обмотка W 2 - в послідовний ланцюг амперметра або інших вимірювальних приладів. Точність І. т. Струму характеризується вираженим в% відношенням різниці значень приведеного вторинного струму і дійсного первинного струму до дійсного значення первинного струму.

Для вимірювання потужності в ланцюзі високої напруги за допомогою ватметра необхідні як І. т. Струму, так і І. т. Напруги (рис. 3).

Для вимірювань в ланцюгах постійного струму великої сили або високої напруги застосовують І. т. Постійного струму особливої конструкції (рис. 4). Дія такого І. т. Засновано на насиченні сердечників з феромагнетика при невеликих напруженість магнітного поля, в результаті чого середнє значення змінного струму в допоміжній обмотці стає залежним від вимірюваного постійного струму.

Літ .: Електричні вимірювання. Загальний курс, під ред. А. В. Фремке, 2 вид., М. - Л., 1954; Арутюнов В. О., Електричні вимірювальні прилади і виміри, М. - Л., 1958.

Вимір і вальний трансформ а тор, електричний трансформатор, на первинну обмотку якого впливає вимірюваний струм або напруга, а вторинна, що знижує, включена на вимірювальні прилади і реле захисту

Мал. 3. Схема включення ватметра в однофазну ланцюг високої напруги через вимірювальні трансформатори струму і напруги: V - вольтметр; А - амперметр; W - ватметр.

Мал. 2б. Вимірювальний трансформатор струму. Трансформатор струму на 115 кв.

Мал. 1б. Вимірювальний трансформатор напруги. Трансформатор напруги на 400 кв.

Мал. 4. Схема вимірювального трансформатора постійного струму: 1 - сердечник; 2 - шина (провід постійного струму); 3 - допоміжна обмотка; 4 - діоди випрямного моста; Ф - магнітний потік; В - випрямляч; А - амперметр; W1 - первинна обмотка (шина); U ~ - допоміжне джерело змінного струму; I - вимірюваний струм.

Мал. 2а. Вимірювальний трансформатор струму. Схема включення.

Вимірювальний трансформатор напруги. Схема включення.

Новости